شپش مژه

شپش مژه

آخرین بروزرسانی

اطلاعات کلی در مورد شپش ها!

شپش ها حشرات انگلی بسیار کوچکی هستند که از خون انسان ها تغذیه می کنند. بصورت کلی سه نوع شپش وجود دارد:

* شپش سر (پدیکلوزیس کاپیتیس به انگلیسی pediculosis capitis):

این نوع شپش ها در سر و گردن یافت می شوند. شپش های ماده با تولید یک ماده ی چسبناک باعث می شوند تخم های شپش (که نیت نامیده می شوند) به ساقه ی موها بچسبند.

* شپش بدن (پدیکولوزیس کورپوریس به انگلیسی pediculosis corporis):

این نوع شپش ها می توانند روی لباس ها زندگی کنند و تخم بگذارند. شپش بدن برای تغذیه کردن از پوست و خون جانوران استفاده می کند.

* شپش تناسلی (پدیکلوزیس پوبیس به انگلیسی pediculosis pubis)، که کراب (به معنی خرچنگ) نیز نامیده می شود:

این نوع شپش ها در نواحی تناسلی و کشاله ران زندگی می کنند. شپش های تناسلی هم مانند شپش های سر با تولید یک ماده ی چسبناک باعث می شوند تخم های شپش به ساقه ی موهای این نواحی بچسبند. گاهی اوقات این نوع شپش ها در دیگر نواحی مو دار بدن مثل مژه ها، ابروها، زیر بغل، ریش و سبیل نیز دیده می شوند.

شپش ها، صرف نظر از نوعی که دارند، به سه شکل دیده می شوند: نیت (تخم شپش)، نیمف (نوزاد شپش) و شپش بالغ

بطور معمول شپش ها بدون تغذیه کردن از خون انسان، حداکثر یک تا دو روز زنده می مانند. از آنجائیکه که شپش ها فقط قادر به خزیدن هستند (نمی توانند پرواز کنند یا بپرند)، معمولا فقط از طریق تماس مستقیم فرد به فرد منتقل می شوند.

شپش مژه

phthiriasis palpebrarum اصطلاح پزشکی است که به شپش هایی که در مژه ها زندگی می کنند، اشاره می کند. البته شپش مژه یک اتفاق نسبتا نادر است.

از نظر منطقی شاید فکر کنید، شپش های مژه همان شپش هایی هستند که از سر منتقل شده اند، اما اینطور نیست. براساس یک مطالعه انجام شده در سال 2019، شپش هایی که در مژه ها زندگی می کنند، در واقع همان شپش های تناسلی (pubic) هستند! این شپش ها اغلب در اثر تماس دست از ناحیه تناسلی به چشم منتقل می شوند. شپش های مژه، در قسمت رویش مژه ها زندگی کرده و به پوست پلک می چسبند.

چرخه ی زندگی شپش های تناسلی (Pubic lice)

** تخم های شپش پس از 6 تا 10 روز تبدیل به نوزاد شپش می شوند.

** 2 تا 3 هفته طول می کشد تا نوزاد شپش کامل شود و قدرت تولید مثل پیدا کند.

** شپش های تناسلی بالغ، دارای طول عمر 3 تا 4 هفته ای هستند. طی این مدت، هر شپش بالغ ماده، حدود 30 تخم شپش تولید می کند.

اگر داخل مژه هایتان شپش یافت شد، می بایست سایر نواحی مودار بدن خود را نیز معاینه کنید، از جمله نواحی تناسلی و زیر بغل. بدین ترتیب دامنه صحیح درمان شما تعیین می شود.

عکس شپش مژه

اگر چه شپش مژه (یا شپش تناسلی) نسبت به شپش سر، کم رواج تر است، اما باید بدانید شپش ممکن است هر یک از نواحی مودار بدن را درگیر کند، از جمله ابرو و مژه!

شپش مژه و ابرو | شپش سر | شپش بدن | شپش تناسلی | پدیکلوزیس پوبیس

 

علائم شپش مژه

اولین نشانه ای که احتمالا متوجه آن خواهید شد، خارش است. این نوع خارش در قسمت رویش مژه ها شدیدتر است. گاهی اوقات، خارش در طول شب بسیار وخیم می شود، چراکه شپش ها در طول شب فعالیت بیشتری دارند. به عنوان برخی از نشانه های دیگر شپش مژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* احساس غلغلک در خط رویش مژه ها

* قرمزی و اشک آمدن از چشم ها

* چسبیدن مژه ها به یکدیگر

* ضخیم شدن مژه ها

* ایجاد لک های قهوه ای یا سیاه روی خط رویش مژه ها

علائم شپش مژه

براساس نتایج به دست آمده از مطالعات و آزمایشات تجربی، درمان زیر، می تواند برای از بین بردن شپش های مژه بسیار موثر و موفقیت آمیز عمل کند.

دقت داشته باشید پیش از انتخاب این درمان می بایست نخست با پزشک خود مشورت کنید. سپس در صورت تایید ایشان مراحل زیر را به مدت سه روز، روزی دو مرتبه دنبال کنید:

* پلک و مژه های خود را با استفاده از یک لایه ضخیم ژل پترولیوم چرب کنید.

* اجازه بدهید ژل پترولیوم به مدت دو ساعت روی مژه ها باقی بماند.

* مژه ها را با استفاده از شامپو پرمترین 1% بشوئید. اجازه دهید کف شامپو به مدت 10 دقیقه روی مژه ها بماند.

* در انتها پلک ها کاملا آبکشی کنید.

مجددا تاکید می شود، قبل از دنبال کردن درمان پیشنهادی فوق، می بایست ابتدا نظر پزشک خود را جویا شوید.

شامپوها و دیگر مواد شیمیایی، ممکن است در صورت استفاده نادرست منجر به آسیب دیدن یا تحریک چشم ها شوند.

اگر فکر می کنید این دستورالعمل بهترین راه درمان برای شماست، از پزشک بخواهید در خصوص انتخاب محصولاتی که برای چشم قابل استفاده هستند شما را راهنمایی کند.

مشکلات دیگری که ممکن است با شپش مژه اشتباه گرفته شوند:

تخم های شپش (نیت ها) ضایعات بیضی شکل شفافی هستند که روی ریشه مژه ها دیده می شوند. ظاهر تخم های شپش بسیار شبیه به پوسته های ناشی از بلفاریت سبورئیک است. این مسئله گاهی اوقات باعث گمراهی در تشخیص می شود. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که شپش مژه در موارد زیادی به اشتباه اگزما و بلفاریت تشخیص داده شده است.

براساس مطالعه ی دیگری که در سال 2015 انجام شد، شپش مژه علائم مشابهی با عفونت های ویروسی، باکتریایی و التهاب ملتحمه چشم دارد و به همین خاطر ممکن است گاهی اوقات اشتباه تشخیص داده شود.

نکات کلیدی پایانی

شپش هایی که در مژه ها زندگی می کنند، از نوع شپش های تناسلی هستند. به احتمال زیاد پلک ها در اثر شپش به شدت خارش می گیرند. همچنین در برخی موارد ممکن است شپش مژه به اشتباه اگزمای پلک، بلفاریت، یا التهاب ملتحمه تشخیص داده شود.

 

شپش مژه یک ناراحتی کاملا پزشکی است که درمان آن می بایست زیر نظر پزشک انجام شود.

مشاوره در خصوص شپش مژه در حیطه ی فعالیت های سایت اویرو نمی باشد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 1.5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x