اثرات آرژنین در عملکرد ورزشی و کپسول آرژنین ناترند

اثرات آرژنین در عملکرد ورزشی و کپسول آرژنین ناترند

در مقاله عوارض و فواید آرژنین به بررسی ال آرژنین پرداخته و مزایا و عوارض آن از منظر علمی بررسی گردید. (جهت مطالعه کلیک کنید)

علاوه بر مزایای و کاربردهای متعدد این آمینواسید، در صنعت ورزش نیز از آن بهره می جویند. در واقع فواید ال آرژنین سبب گشته تا این ترکیب بعنوان مکمل در دنیای بدنسازی، جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.

این مکمل بواسطه نقش آن در تولید هورمون رشد انسانی و کراتین در بدن، برای افرادی که به دنبال افزایش رشد و یا ایجاد توده عضلانی می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله به بررسی اثرات آرژنین در عملکرد ورزشی پرداخته و کپسول ال آرژنین ناترند، معرفی و مورد بررسی قرار می گیرد. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

مکمل آرژنین

آرژنین (L-Arginine) چیست؟

ال آرژنین یک اسیدآمینه نیمه ضروری است (همچنین آرژنین را به عنوان یک اسیدآمینه شرطی نیز می شناسند). در نظر داشته باشید عنوان نیمه ضروری بدین معنی نیست که برای انجام تمرینات ورزشی نیز نیمه ضروری است!

جهت درک این مفهوم باید تفاوت اسیدآمینه های ضروری و غیرضروری درک گردد.

بصورت کلی بدن انسان، به 20 اسیدآمینه نیاز دارد تا کلیه عملکردهای لازم خود را انجام دهد. تمامی افراد به این اسیدآمینه ها نیاز دارند و در این مورد هیچ شکی نیست.

آنچه 9 اسیدآمینه ضروری را از 11 اسیدآمینه غیرضروری جدا می کند، این واقعیت است که بدن می تواند 11 اسیدآمینه غیرضروری را تولید نماید، در نتیجه ضروری نیست که آنها را از طریق رژیم غذایی روزانه و بصورت منظم دریافت نمایید.

از سوی دیگر، 9 اسیدآمینه ضروری در بدن شما ساخته نمی شود، بنابراین باید آنها را بصورت روزانه مصرف نموده تا بدن در سطح بهینه عمل نماید.

از نظر فنی، آرژنین یکی از اسیدآمینه های غیر ضروری است یعنی بدن به تنهایی آن را تولید می کند.

اگر چه موارد خاصی وجود دارد – بخصوص در هنگام تروما یا بیماری – هنگامی که بدن ممکن است نتواند میزان مورد نیاز این اسیدآمینه را تامین نماید، در این مواقع لازم است تا تحت نظر پزشک یک مکمل مناسب به رژیم غذایی فرد اضافه گردد تا میزان آن در بدن در سطح بهینه قرار گیرد.

مزایای آرژنین و اکسید نیتریک

احتمالا بزرگترین مزیت ال آرژنین در نقش آن به عنوان پیشرو تولید اکسید نیتریک نهفته است. اکسید نیتریک به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل می کند، در واقع رگ ها و شریان ها باز شده، گردش خون راحت تر صورت گرفته و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به راحتی در دسترس اندام ها قرار می گیرند.

در نگاهی گسترده به این مساله، بسیاری از مشکلات سلامتی شامل تنگ شدن عروق خونی – بیماری های قلبی، سردرد، اختلالات نعوظ (ED) و … همه و همه از افزایش گردش جریان خون سود برده و این مساله بر روی تمامی موارد ذکر شده موثر است.

در حقیقت، در رابطه با مزایای ال آرژنین برای افراد دچار آنژین، ترومبولیز وابسته به DVT (ترومبوز وریدی (سیاهرگی) عمقی)، تحقیقاتی کامل انجام شده است.

مزایای آرژنین و عملکرد ورزشی:

مکمل آرژنین می تواند سبب بهبود عملکرد ورزشی گردد.

گردش خون موثر، در عضلات در حال حرکت در هنگام ورزش، ضروری است، بنابراین از نظر مفهومی، مکملی که سبب تحریک در گشاد شدن عروق خونی می شود، می تواند ضمن از بین بردن ترکیبات زائد، سبب افزایش تحویل مواد مغذی به عضلات گردد.

در این خصوص شواهدی در رابطه با افرادی که باریک شدن رگ ها و شریان ها را تجربه نموده اند، وجود دارد.

به عنوان مثال، در مطالعه ای که در سال 2002 انجام و در مجله دانشکده قلب و عروق امریکا منتشر گردید، افرادی که از آنژین مزمن و پایدار رنج می بردند، در هنگام مصرف داروی پزشکی غنی از آرژنین به عنوان مکمل درمان سنتی، شاهد بهبود در کیفیت زندگی و ورزش بوده اند.

متاسفانه تاکنون تحقیقات انجام شده در رابطه با اثرات آرژنین در عملکردهای ورزشی مختلف، ناقص و بدون نتیجه است.

به عنوان مثال در حالیکه یک مطالعه، نشان دهنده پیشرفت در ظرفیت هوازی می باشد، مطالعه دیگر این مساله را نشان نداده است.

نتایج بدست آمده از تحقیقات مختلف برگرفته از مطالعات گسترده، بعضا اشتباه گرفته می شود؛ مطالعاتی که در آن اغلب از ترکیب آرژنین همراه با سایر مکمل ها، آنتی اکسیدان ها و یا اسیدآمینه های دیگر جهت بررسی مصرف کنندگان استفاده شده است.

در اینگونه موارد دانستن این نکته که آیا نتایج بدست آمده ناشی از آرژنین است و یا مکمل دیگر استفاده شده و یا ترکیب آنها، دشوار است.

مطمئنا منظور این نیست که گفته شود آرژنین پتانسیل فعالیت به عنوان یک کمک ارگوژنیک را ندارد.

مطالعات و تحقیقات کافی پیرامون امکان این مساله وجود دارد. براساس مطالعه انجام شده در سال 2005 که در مجله علوم ورزشی و پزشکی چاپ گردید، دریافت طولانی مدت مکمل ترکیبی ال آرژنین و ال آسپارتات، به طور هم افزایی سبب کاهش تجمع لاکتات خون و میزان اکسیژن در طول دوچرخه سواری می گردد.

به عبارت دیگر، مکمل آمینواسید سبب احساس راحتی و افزایش تحمل پذیری در ورزش های قدرتی استقامتی می گردد.

همچنین در مقاله ای که در سال 2010 در مجله جامعه بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شد، نشان داد که مکمل ترکیبی آرژنین و آنتی اکسیدان که به دوچرخه سواران در رنج سنی میانسال داده شد، سبب افزایش آستانه فعالیت بدون اکسیژن دوچرخه سواران گردید و در نتیجه این عامل، این امکان را برای دوچرخه سواران ایجاد نمود که پیش از ساخت اسید لاکتیک در عضلات در حال حرکت، بتوانند سخت تر و بهتر فعالیت نمایند.

تحقیقات عنوان شده با اینکه بطور حتم جالب به نظر می رسند، اما نشان می دهد که هیچ منبع و یا دستورالعملی شفاف در رابطه با مزایای مستقیم آرژنین جهت انجام عملکرد ورزشی بویژه در موارد زمانبندی مناسب و یا دوز مصرفی، وجود ندارد.

مصرف ال آرژنین در رژیم غذایی:

اگر نگران میزان آرژنین در بدن خود می باشید، یا اگر می خواهید مکمل آرژنین را به عنوان یک کمک کننده ارگونوژنیک بالقوه، امتحان کنید، با پزشک و یا مشاور تغذیه ای مشورت نمایید تا براساس نیازهای شخصیتان، دوز مناسب پیشنهاد گردد.

کپسول آرژنین ناترند:

کمپانی ناترند، یک شرکت با اصالت جمهوری چک، رهبر بازار در صنعت تغذیه ورزشی و مکمل های غذایی جهت دارا بودن سبک زندگی سالم و فعال است.

در سال 2018، ناترند عملکردهای موفقیت آمیزی را در بازارهای چک و کشورهای دیگر بدست آورد و به طور قابل توجهی فضای خود را گسترش داد. در حال حاضر ناترند محصولات خود را به بیش از 60 کشور دنیا ارسال می کند.

کیفیت محصولات این برند توسط ورزشکاران حرفه ای و همچنین کمیته مبارزه با دوپینگ جمهوری چک تائید شده است.

اسیدآمینه ال آرژنین، دارای بیشترین میزان نیتروژن از کل طیف اسیدهای آمینه و بخش مهمی از پروتئین های پیچیده است.

دریافت آن می تواند بهبود و رشد عضلات اسکلتی را تضمین کند، به شرط آنکه تعادل نیتروژن حفظ شود.

ورزشکان بدنبال این محصول بویژه جهت سنتز اکسید نیتریک (NO) و انبساط عروق خونی می باشند.

گشاد شدن عروق و وسیع شدن رگ های خونی سبب افزایش گردش خون شده و در نتیجه سبب بهبود اکسیژن رسانی و انتقال مواد مغذی به ماهیچه ها می گردد.

کپسول ال آرژنین ناترند: (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

مناسب استفاده ورزشکان و افراد نیازمند مصرف آرژنین

موثر در عضله سازی و سنتز پروتئین بواسطه کاهش بافت چربی

افزایش تولید نرمال هورمون رشد

موثر در حفظ تعادل نیتروژن و سنتز اکسید نیتریک

بهبود اکسیژن رسانی و انتقال مواد مغذی به ماهیچه ها بواسطه افزایش جریان خون

هر بسته حاوی 120 کپسول 500 میلی گرمی آرژنین

پیشنهاد دوز:

میزان مصرف روزانه 4 کپسول (2000 میلی گرم آرژنین)

2 کپسول بلافاصله پس از تمرین و 2 کپسول شب ها پیش از خواب مصرف نمایید.

بیش از دوز توصیه شده مصرف نشود.

کپسول آرژنین ناترند

هشدار:

این مکمل جایگزین رژیم غذایی متنوع نمی باشد.

این مکمل جهت استفاده خانم های باردار و یا شیرده در نظر گرفته نشده است.

محصول را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

مکمل در محیطی خشک، به دور از نور مستقیم خورشید و دمای بیش از 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

مکمل را منجمد نکنید.

تولیدکننده هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارت های ناشی از استفاده و نگهداری نادرست آن ندارد.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x