درمان شپش موی سر با شامپو پرمترین (Permethrin)

درمان شپش موی سر با شامپو پرمترین (Permethrin)

شامپو پرمترین، شامپویِ دارویی است که از آن برای درمان شپش سر استفاده می شود. شپش ها، حشرات بسیار کوچکی هستند که به پوست سر حمله کرده و آن را تحریک می کنند. پرمترین به جلوگیری از آلودگی کسانی که با افراد مبتلا به شپش ارتباط نزدیکی دارند نیز کمک می کند. این شامپو در دسته داروهای موسوم به پیرِترین ها (pyrethrin) قرار می گیرد. شامپو پرمترین قادر است شپش ها را فلج نموده و در نهایت نیز منجر به کشته شدن و نابودی تمام شپش ها و تخم های آنها گردد.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی راه های درمان شپش سر مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

*** پرمترین در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان شامپو پرمترین می باشد.

اویرو درباره شامپو پرمترین به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

درمان شپش موی سر | بررسی شامپو پرمترین | شامپو Permethrin

روش مصرف شامپو پرمترین

پس از آنکه دارو برای شما تجویز شد، هرچه سریعتر آن را استفاده کنید. از این دارو فقط روی کف سر و ساقه ی موها استفاده کنید. ابتدا موها را با شامپوی همیشگی خود بشوئید، اما کاندیشنر (نرم کننده) استفاده نکنید. کف سر و موها را کاملا آبکشی نموده و با کمک حوله موها را کمی خشک کنید تا به حالت نمدار درآید. سپس می توانید از شامپو پرمترین استفاده کنید.

قبل از مصرف شامپو پرمترین، قوطی شامپو را به خوبی تکان دهید. هنگام استفاده از شامپو پرمترین، چشم ها را به خوبی با حوله بپوشانید. سپس کف سر و موها را کاملا به شامپو پرمترین آغشته کنید (پشت گوش ها و خط رویش موی گردن را نیز فراموش نکنید.)

مراقب باشید پرمترین وارد بینی، گوش ها، دهان، چشم ها و یا واژن نشود. چنانچه بصورت اتفاقی، دارو وارد هر یک از نواحی شد، ناحیه را با مقدار فراوانی آب شست و شو دهید.

دارو را بیش از میزان تجویز شده مصرف نکنید. اجازه دهید شامپو به مدت 10 دقیقه روی موها باقی بماند. (یا مطابق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید.) سپس موها را با آب گرم آبکشی کنید. آب موها را با حوله گرفته و سپس موها را شانه بزنید.

یک بار مصرف پرمترین (درمان منفرد) می تواند به جلوگیری از بازگشت شپش ها به مدت 14 روز کمک کند.

اگر مژه ها یا ابروها درگیر شپش شده اند، از مصرف این دارو روی این نواحی جدا خودداری کنید. (مگر آنکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.)

شپش باعث برجای ماندن تخم های کوچک سفید رنگی روی ریشه ی مو ها نزدیک به کف سر می شود، بخصوص روی خط رویش مو در پشت گردن و پشت گوش ها؛ بنابراین برای اطمینان، پس از مصرف شامپو پرمترین، فرد می بایست توسط شخص دیگری با استفاده از یک ذره بین و چراغ قوه معاینه شود.

برای از بین بردن تخم های شپش، از شانه ی مخصوصی که همراه شامپو در نظر گرفته شده استفاده کنید و از دستورالعمل درج شده روی بسته بندی محصول پیروی کنید.

سعی کنید تمام شپش ها و تخم شپش ها را با شانه کردن از بین ببرید. حتی می توانید با استفاده از یک دستکش یکبار مصرف، شپش ها را جدا کنید.

اگر بعد از 7 روز، پس از اولین درمان با پرمترین، شپش زنده ای مشاهده کردید، لازم است دوباره پرمترین (یا هر داروی دیگری که پزشک صلاح بداند) استفاده کنید.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، حتما پزشک را مطلع کنید.

رایج ترین عوارض جانبی شامپو پرمترین

بخاطر داشته باشید پزشک با توجه به شرایط فعلی شما، مزایای درمانی دارو را بیش از عوارض جانبی احتمالی آن تشخیص داده است. بعلاوه بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچگونه عارضه جانبی جدی را مشاهده نخواهند کرد.

ممکن است در اثر شپش، پوست کف سر تحریک شود و علائمی از جمله خارش، التهاب یا قرمزی ایجاد شود. احتمال دارد این علائم موقتا بعد از مصرف پرمترین بدتر شوند. بعلاوه با مصرف پرمترین علائمی نظیر سوزش خفیف، گزگز کردن، سوزن سوزن شدن یا بی حسی قابل انتظار است.

چنانچه هریک از این علائم ادامه داشتند و یا بدتر شدند، فورا پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

بخاطر داشته باشید این لیست تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو را شامل نمی شود. لذا چنانچه متوجه هر نشانه ی غیرطبیعی دیگری شدید که در این لیست به آن اشاره نشده است، فورا پزشک را مطلع کنید.

** احتیاط:

قبل از مصرف پرمترین، چنانچه به این دارو حساسیت دارید پزشک را مطلع کنید.

پزشک می بایست در جریان تمام آلرژی های دارویی و غذایی شما قرار گیرد. احتمال دارد این دارو ترکیبات غیرفعال دیگری داشته باشد که سبب بازگشت مجدد آلرژی های دارویی شما شود.

پیش از مصرف این دارو، سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. بخصوص در مورد سابقه ی ابتلا به آسم و عفونت های پوستی ایشان را مطلع کنید.

خارش مداوم یا موکد پوست/کف سر ممکن است منجر به عفونت باکتریایی پوست شود. در صورت گسترش و تشدید قرمزی یا عفونت پوست پزشک را مطلع کنید.

در صورتی که باردار هستید پیش از مصرف این دارو پزشک را مطلع کنید.

مشخص نیست که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر؛ با اینحال بعید است پرمترین بتواند به نوزاد شیرخوار آسیب وارد کند. در دوران شیردهی می توانید با تایید پزشک از این دارو استفاده کنید.

بلعیدن شامپو پرمترین

این دارو در صورت بلعیده شدن ممکن است خطرناک باشد.

اگر کسی در اثر بلعیدن دارو دچار علائم جدی اووردوز دارویی مثل سنکوب یا تنگی نفس شد، می بایست فورا با مرکز سم شناسی یا اورژانس تماس گرفت.

** یادداشت:

این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید. مگر آنکه پزشک به شما چنین دستوری داده باشد.

معمولا تنها یکبار مصرف این دارو کافیست.

به منظور جلوگیری از بازگشت مجدد شپش ها و یا منتقل کردن آن به دیگر افراد، تمام کلاه ها، روسری ها، لباس ها و ملحفه هایی که با سر تماس داشته اند می بایست با آب داغ داخل ماشین لباسشوئی شسته و در خشک کن (در بالاترین درجه) به مدت حداقل 20 دقیقه خشک شوند. سپس تمام آنها را به مدت 2 هفته داخل یک کیسه پلاستیکی که محکم بسته اید قرار دهید و یا از اسپری های شپش کش روی سطح تمام البسه استفاده کنید.

برس ها یا شانه ها می بایست به مدت 10 دقیقه در آب داغ خیسانده شوند (آب داغ بالاتر از 54 درجه سانتی گراد)، سپس به مدت 1 ساعت در الکل بمانند و یا به کل می بایست آنها را دور انداخت.

تا زمان درمان کامل شپش، مبل ها، کفپوش ها و فرش ها می بایست هر روز کاملا جارو شوند.

افرادی که ارتباط نزدیکی با فرد آلوده به شپش دارند، مثل کسانی که در یک خانه زندگی می کنند، نیز می بایست از نظر شپش و تخم آن مورد بررسی قرار گیرند. ممکن است برای جلوگیری از آلودگی به شپش لازم باشد کل افراد خانواده تحت درمان قرار گیرند؛ حتی اگر هیچ شپش زنده ای روی سر آنها دیده نشود.

اصول و شرایط نگهداری شامپو پرمترین

در دمای اتاق (بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد) و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری کردن این شامپو داخل حمام خودداری کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دید و دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

 

*** پرمترین در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان شامپو پرمترین می باشد.

اویرو درباره شامپو پرمترین به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 7 میانگین: 3]
برچسب ها:
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x