روش های درمان کک و مک و فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس SPF100 بایودرما

  • صفحه اصلی
  • پوست
  • روش های درمان کک و مک و فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس SPF100 بایودرما
روش های درمان کک و مک و فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس SPF100 بایودرما

به لک های قهوه ای روشن یا مایل به زردی که روی پوست ایجاد می شوند، کک و مک می گویند. کک و مک ها در اثر تجمع گروهی سلول های ملانیزه شده (اشباع شده از ملانین) در بخشی از پوست بوجود می آیند. بدین ترتیب بدیهی است که علت کک و مک افزایش تعداد ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده ملانین) نمی باشد، بلکه کک و مک ها در اثر تولید بیش از اندازه ملانین بوجود می آیند. بر خلاف خال که برآمده است، سطح کک و مک صاف است. کک و مک ها دردناک یا خطرناک نمی باشند.

هیچکس با کک و مک به دنیا نمی آید، حتی اگر ژنتیک آن را داشته باشد؛ عامل اصلی پدیدار شدن کک و مک ها، قرار گرفتن در مقابل نور خورشید است. بدین معنا که کک و مک ها تحت تاثیر تابش نور تحریک و ظاهر می شوند. اگر کک و مک دارید و دوست دارید از آنها خلاص شوید، ۶ راهکار توصیه شده در ادامه ی این مطلب را مطالعه کنید.

در انتهای این مقاله، نقد و بررسی و جمع بندی نظر مصرف کنندگان فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس ۱۰۰ بایودرما درج شده است. فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس بایودرما یکی از موثرترین ضدآفتاب ها جهت جلوگیری از تشدید و پیشرفت کک و مک ها می باشد.

 

** بهترین راه حل های موثر برای رفع کک و مک

۱- ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب نمی تواند کک و مک های موجود را از بین ببرد، اما به جلوگیری از ایجاد کک و مک های جدید کمک می کند. اگر کک و مک دارید، در تمام طول سال می بایست بطور منظم و مداوم ضد آفتاب بزنید. حتی در روز های ابری و بارانی!

توصیه های آکادمی متخصصان پوست آمریکا در خصوص ضد آفتاب:

** از ضدآفتاب هایی با فاکتور محافظتی (SPF) حداقل ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید.

** ضدآفتاب را حداقل ۱۵ دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده کنید.

** ضدآفتاب خود را هر ۲ ساعت یکبار و بلافاصله پس از شنا کردن یا تعریق شدید، تجدبد کنید.

در این خصوص یکی از پیشنهادات اویرو: فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس ۱۰۰ بایودرما (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

جهت مشاوره ی اختصاصی و آشنایی با محصولات بیشتر متناسب با سلایق و نوع پوستتان با مشاورین اویرو تماس بگیرید.

 

۲- درمان با لیزر

برای درمان کک و مک با کمک لیزر، نور شدید و متمرکزی روی نواحی درگیر پوست تابانده می شود. در این خصوص لیزرهای گوناگونی وجود دارند. براساس مطالعات انجام شده تا سال ۲۰۱۵، برای درمان کک و مک دستگاه لیزر ۱۰۶۴ Q-Switched Nd YAG موثر است. نتایج این مطالعه نشان داده، درمان بوسیله ی این نوع لیزر توانسته در ۶۲% شرکت کنندگان تا بیش از ۵۰% کک و مک ها را روشن تر کند.

درمان کک و مک با لیزر ایمن است. بعلاوه ریسک بر جای ماندن اسکار در این روش پائین است. با این حال از عوارض جانبی لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* خارش

* تورم

* قرمزی

* پوسته ریزی

* پیلینگ

* عفونت

* تغییر رنگ پوست

اگر مستعد تبخال زدن هستید، ممکن است لازم باشد پیش از لیزر از داروهای ضد ویروس استفاده کنید. چراکه لیزر می تواند سبب تحریک و شعله ور شدن تبخال (بخصوص تبخال اطراف دهان) شود.

ممکن است پزشک، پیش از انجام لیزر، دارو یا درمان های دیگری برای شما تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند قبل از انجام لیزر از مصرف برخی داروها اجتناب کنید. بنابراین بهتر است اگر دارو یا کرم خاصی استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

ممکن است دو هفته طول بکشد تا جای لیزر بهبود یابد. همچنین معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه لازم است لیزر چندین جلسه تکرار شود.

۳- کرایوسرجری (سرما درمانی یا کرایو)

در این روش با استفاده از سرمای شدید تولید شده توسط نیتروژن مایع، می توان بافت های غیرطبیعی پوست را نابود کرد. کرایوسرجری عموما روشی ایمن محسوب می شود بخصوص که نیاز به بیهوشی یا طی کردن دوره نقاهت طولانی ندارد. اما به عنوان برخی از عوارض جانبی بالقوه این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* هیپوپیگمانتاسیون (کاهش رنگدانه پوست)

* خونریزی

* آبله شدن پوست

* کرایوسرجری به ندرت ممکن است باعث ایجاد اسکار شود.

۴- کرم های روشن کننده موضعی

کرم های روشن کننده که به نام کرم های ضدلک نیز شناخته می شوند، هم بصورت بدون نسخه و هم با تجویز پزشک در دسترس هستند. بسیاری از این نوع کرم ها حاوی هیدروکینون هستند، ترکیبی که به نظر سرکوب کننده تولید ملانین و روشن کننده نواحی تیره پوست است.

کرم های موضعی هیدروکینون ممکن است عوارض زیر را به همراه داشته باشند:

* التهاب

* خشکی

* سوزش

* پوسته ریزی

* تغییر رنگ پوست

در سال ۱۹۸۲ سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) اعلام کرد کرم های روشن کننده ای که حاوی ۲% هیدروکینون باشند کاملا ایمن و موثر هستند. اما در سال ۲۰۱۶ شواهد جدید به دست آمد که نشان داد هیدروکینون می تواند باعث سرطان در موش ها شود. این مطالعات سبب شدند تا FDA این بار هیدروکینون را برای مطالعات بیشتر در لیست برنامه ی ملی سم شناسی (NTP) قرار دهد. با این حال تا زمان کامل شدن تحقیقات NTP، هنوز دستوری برای حذف هیدروکینون از ترکیبات محصولات پوستی صادر نشده است.

۵- کرم های رتینوئید موضعی

رتینوئید مشتقی از ویتامین A است. رتینوئیدها جهت ترمیم آسیب های پوستی ناشی از صدمات آفتاب، و روشن نمودن کک و مک و لک استفاده می شوند. رتینوئید می تواند با جذب اشعه UVB، از پوست در برابر آفتاب محفاظت کند. بدین ترتیب رتینوئید در جلوگیری از ایجاد لک و انتشار کک و مک می تواند موثر باشد. در حال حاضر می توانید رتینوئیدهای ضعیف را بدون نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید.

به عنوان شایع ترین عوارض مصرف رتینوئیدها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* قرمزی

* خشکی

* سوزش

* پوسته ریزی

* حساسیت

۶- پیلینگ های شیمیایی

پیلینگ شیمیایی عبارت است از استفاده از روش های شیمیایی جهت برداشتن چند لایه از پوست به منظور از بین بردن نواحی آسیب دیده پوست؛ در روش درمان کک و مک با استفاده از پیلینگ شیمیایی، متخصص پوست، با استفاده از یک لایه بردار ملایم حاوی گلایکولیک اسید یا تری کلرواستیک اسید، به لایه های میانی پوست نفوذ می کند. با از بین رفتن پوست نواحی درگیر، پوست جدید مجددا بازسازی و جایگزین می شود.

پیلینگ های شیمیایی ممکن است بطور موقت عوارض زیر را ایجاد کنند:

* خارش

* پوسته ریزی

* قرمزی

* تحریک

* ضخیم شدن پوست

* تورم

به گفته ی انجمن جراحان پوست آمریکا، التیام کامل پوست پس از پیلینگ شیمیایی، ۲ هفته زمان می برد. در این مدت لازم است پوست هر روز مرطوب شود. بعلاوه ممکن است پزشک پمادهای دیگری را نیز برای فرد تجویز کند. در برخی موارد لازم است در این مدت (۲ هفته) از آنتی ویروس های نسخه ای نیز استفاده شود. تا زمان بهبود کامل پوست، از قرار گرفتن زیر نور آفتاب پرهیز کنید.

 

 

** علل ایجاد کک و مک

پوست سلول هایی به نام ملانوسیت (melanocyte) دارد که وظیفه ی آنها تولید رنگدانه یا ملانین (melanin) است.  ملانین ها به پوست کمک می کنند تا از خود در برابر اشعه های UV محافظت کند. بنابراین با قرار گرفتن در مقابل اشعه های UV،  ملانوسیت ها، برای حفاظت بیشتر از پوست ملانین بیشتری تولید می کنند. در صورت ترشح بیش از اندازه ی ملانین ها، و تجمع گروهیِ آنها، کک و مک ایجاد می شود.

بیشتر افرادی که تعداد زیادی کک و مک دارند، پوست بسیار روشنی دارند. (البته هر کسی ممکن است دچار کک و مک شود.) چراکه هرچه پوست روشن تر باشد، میزان تولید ملانین در آن کمتر است، بنابراین با قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب، ملانوسیت ها مجبور می شوند برای محافظت از پوست نسبت به حالت طبیعی خود ملانین بسیار زیادی تولید کنند.

 

** آیا ممکن است کک و مک ها خود به خود از بین بروند؟

گرچه برخی کک و مک ها برای همیشه روی پوست باقی می مانند، اما اغلب آنها در فصل تابستان به دلیل افزایش شدت تابش نور آفتاب پر رنگ تر و مشهود می شوند و در فصل زمستان محو تر می شوند. کک و مک های ارثی، با افزایش سن ممکن است تقلیل یابند. اما کک و مک هایی که در اثر تابش نور آفتاب شکل گرفته اند معمولا با افزایش سن تشدید می شوند.

 

** چه زمان می بایست به پزشک مراجعه کرد؟

کک و مک ها به خودی خود بی ضرر هستند و وجود آنها برای سلامتی مشکلی ندارد! اما گاهی اوقات ممکن است مشکل فرد کک و مک نباشد؛ علائم ملانوما (سرطان پوست) بسیار شبیه به کک و مک هستند. بعلاوه:

* ملانوما بین افراد با پوست های روشن و دارای کک و مک شایع تر است.

* قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش اشعه ی آفتاب فاکتوری موثر در تشدید هر دوی این مشکلات پوستی (ملانوما و کک و مک) است.

لذا هر زمان متوجه تغییر اندازه، رنگ یا شکل کک و مک های خود شدید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک با معاینه وضعبت پوست تعیین می کند که آیا این تغییرات نگران کننده (و علائم سرطان پوست) هستند یا خیر!

 

** جمع بندی…

وجود کک و مک از نظر پزشکی کاملا بی خطر است. با این وجود بسیاری از افراد به دلایل زیبایی دوست دارند آنها را از بین ببرند.

در این خصوص درمان های تهاجمی مثل لیزر و لایه برداری های شیمیایی می توانند موثر عمل کنند. اما بهبود قطعی نیازمند زمان است و ممکن است سبب عوارض جانبی جدی شود.

در هر حال اگر در فکر راه های رهایی از کک و مک هستید، پیش از هرچیز با یک متخصص پوست مشورت کنید.

و در انتها صرف نظر از روشی که برای درمان کک و مک خود انتخاب می کنید، فراموش نکنید مصرف منظم و مداوم ضدآفتاب علاوه بر کمک به تسریع روند درمان کک و مک ها مانع بازگشت مجدد آنها می شود. همانطور که پیشتر هم ذکر شد یکی از بهترین انتخاب ها به عنوان ضدآفتاب، فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس ۱۰۰ بایودرما می باشد. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

این محصول علاوه بر اینکه بافت بسیار سبک و دلپذیری دارد، قادر است بالاترین قدرت محافظتی از پوست را در برابر اشعه های UV فراهم آورد.

 

فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس بایودرما مناسب چه کسانی است؟ 

* پوست های حساس یا ناسازگار با اشعه ی آفتاب

* پوست های بسیار روشن

* پوست های مستعد یا مبتلا به کک و مک

* پوست هایی که به مدت طولانی در معرض تابش شدید یا مستقیم نور آفتاب قرار دارند. (مثل کوهنوردان، افرادی که در مناطق استوایی سکونت دارند و…)

این محصول برای پوست های نرمال تا مختلط قابل استفاده می باشد.

 

 

خواص و ویژگی های ضدآفتاب فتودرم مکس بایودرما مناسب چه کسانی است؟ 

* تضمین کننده ی بالاترین حفاظت از پوست در برابر اثرات مضر اشعه های UVA و UVB

* جلوگیری از آفتاب سوختگی، عدم تحمل نور آفتاب، ایجاد کک و مک و….

* فعال کننده ی سد دفاع طبیعی پوست به دلیل دارا بودن پتنت انحصاری ™Bio Protection Cellular؛ سد دفاعی طبیعی پوست علاوه بر مبارزه با پیری زودرس، مانع آسیب های سلولی نیز می شود.

* دارای بافت فلوئیدی بسیار نرم و سبک که پس از مصرف هیچ رنگی روی پوست باقی نمی گذارد.

* بدون ایجاد اثری از چسبندگی

* سازگاری بسیار بالا حتی با حساس ترین پوست ها

* بدون عطر

* مقاوم در برابر آب و تعریق

* مقاوم در برابر تجزیه فیلترهای حفاظتی به دلیل دارا بودن فیلترهای فتواستیبل (Photostable)

* غیر جوش زا

** نتایج مطالعات بالینی: براساس مطالعه ی انجام شده بر روی اثر حفاظتی پتنت انحصاری ™Bio Protection Cellular در سال ۲۰۰۴، این پتنت انحصاری توانسته تا ۹۹٫۸% از DNA سلول محافظت کند.

 

روش مصرف فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس بایودرما

* حداقل ۱۵ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده شود.

* هر ۲ ساعت یکبار و هر بار پس از شنا کردن یا تعریق شدید تجدید شود.

* کودکان و نوجوانان نمی بایست در معرض تابش طولانی مدت/شدید آفتاب قرار گیرند.

* قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور آفتاب، باعث آسیب به سلامت می شود.

 

مزایا و معایب فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس SPF100 بایودرما

“نقد درج شده براساس جمع بندی نظرات مصرف کنندگان این محصول درج شده است، ممکن است نتایج در خصوص افراد مختلف براساس سلیقه و ویژگی های شخصی متفاوت باشد.”

فلوئید فتودرم مکس بیودرما SPF100 در واقع نمونه ی رقیق شده و سبک تر کرم فتودرم مکس بایودرما SPF100 است. بنابراین به غیر از اینکه این محصول برای پوست های نرمال و مختلط ایده آل است، هیچ تفاوت دیگری با کرم فتودرم مکس بایودرما ندارد! به همین خاطر است که همواره یکی از بزرگترین ایرادهایی که به ضدآفتاب های بایودرما وارد می شود، تکراری بودن فرمولاسیون های آنهاست.

فاکتور حفاظتی (SPF) این محصول بسیار بالاتر از حد استاندارد می باشد. (SPF استاندارد برای محافظت از پوست ۳۰ اعلام شده است.) چنین حفاظت بسیار بالایی برای تمام پوست ها لازم نیست! بلکه فقط پوست های روشن، حساس، مستعد به کک و مک و یا لک به آن نیاز دارند. بعلاوه بهتر است کوهنوردانی که در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار دارند نیز از چنین محصولی استفاده کنند. با این وجود درصد بالایی از جمعیت مصرف کنندگان این محصول را پوست های چرب و مختلط بدون مشکل تشکیل می دهند و جالب تر آنکه از مصرف آن بسیار راضی و خشنود هستند.

توجه داشته باشید که SPF بالاتر به معنی حفاظت طولانی تر نیست؛ به همین خاطر حتی در صورت استفاده از ضدآفتاب های SPF100 بازهم می بایست ضدآفتاب خود را هر ۲ ساعت یکبار، پس از قرار گرفتن در معرض تابش نور شدید و مستقیم و هربار پس از شنا کردن و تعریق، تجدید کنید.

فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس بایودرما یک ضد آفتاب بدون عطر است که قادر است در برابر طیف گسترده ای از اشعه های UV حفاظت کاملی را برای پوست صورت و بدن فراهم آورد. مصرف این محصول بسیار راحت است و در نهایت به پوست حس سنگینی زیادی نمی دهد.

با وجود اینکه داخل ترکیبات این محصول نام آنتی اکسیدان ها به چشم می خورد، اما درصد آنتی اکسیدان های بکار رفته در ترکیبات این محصول کمتر از ترکیبات الکلی تحریک کننده پوست است. بنابراین می توان گفت تقریبا تاثیرات آنتی اکسیدان های این محصول ناچیز هستند. البته هنوز درصد دقیق ترکیبات الکلی این محصول دقیقا مشخص نیست، و ممکن است به اندازه ای نباشد که نگران کننده محسوب شود.

یکی دیگر از معایب این ضدآفتاب انجام تست های حیوانی است که امروزه فاکتور بسیار منفی بشمار می آید.

برخلاف ادعای کمپانی مبنی بر سبک بودن و عدم ایجاد چسبندگی، مصرف کنندگان بافت آن را دوست ندارند. (که البته با توجه به SPF بالای محصول، چنین مسئله ای کاملا قابل انتظار و مقبول است.)

درصد کمی از مصرف کنندگان اذعان داشته اند فلوئید ضدآفتاب فتودرم مکس بایودرما، پس از مصرف یک لایه ی سفید روی پوست بوجود می آورد.

قیمت محصول نسبت به کیفیت، سطح برند و در مقایسه با محصولات مشابه در بازار ایران، مقرون به صرفه است.

در انتها اگر پوست شما مستعد به لک یا کک و مک است یا به هر دلیل دیگری نیاز به محافظت بیشتر از حد استاندارد، از پوست خود در برابر آفتاب دارید، این محصول می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد. در غیراینصورت بهتر است با کمک یک مشاور مجرب دیگر گزینه ها را نیز بررسی کنید.

 

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید