متوکاربامول (Methocarbamol)

(Methocarbamol)

متوکاربامول با نام تجاری روباکسین (Robaxin) دارویی است که از آن برای درمان درد/اسپاسم عضلانی استفاده می شود؛ لازم به ذکر است متوکاربامول مکمل درمان است و نمی تواند جایگزین استراحت، فیزیوتراپی و دیگر روش های تجویز شده توسط پزشک برای درمان مشکلات عضلانی باشد.

متوکاربامول در دسته داروهای شل کننده ی عضلانی قرار می گیرد و احتمالا با ایجاد حس خواب آلودگی به شل شدگی عضلات کمک می کند.

این دارو در دو شکل دارویی قرص ۵۰۰ میلی گرم و آمپول ۱۰۰۰میلی گرم/۱۰ سی سی در دسترس می باشد.

براساس قوانین FDA به علت عوارض جانبی خطرناک، فرم تزریقی این داور می بایست فقط در اختیار بیمارستان ها، کلینیک ها و یا مطب پزشکان قرار داده شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان متوکاربامول می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

آمپول متوکاربامول | قرص متوکاربامول | آمپول روباکسین | قرص روباکسین | Methocarbamol |

روش مصرف متوکاربامول (Methocarbamol)

روش مصرف فرم تزریقی:

آمپول متوکاربامول، برحسب نظر پزشک، داخل رگ یا عضله تزریق می شود.

تزریق حتما می بایست توسط یک پرستار حرفه ای انجام شود.

در صورت تزریق وریدی، احتمال دارد پرستار از فرد بخواهد در طول تزریق و حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از اتمام تزریق دراز بکشد تا ریسک عوارض جانبی احتمالی کاهش یابد.

روش مصرف فرم خوراکی:

فرم خوراکی متوکاربامول را می توان طبق نظر پزشک همراه با غذا/بدون غذا استفاده نمود.

دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشک، براساس دوز و مدت زمان تعیین شده مصرف کنید.

دوز مصرفی، توسط پزشک و براساس وضعیت بیماری و میزان پاسخ به درمان تعیین می شود.

افزایش خودسرانه ی دوز/مدت زمان مصرف دارو، موجب تسریع روند درمان نمی شود و تنها ریسک عوارض جانبی احتمالی را بالا می برد.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت بیماری، پزشک را مطلع کنید.

عوارض جانبی احتمالی مصرف متوکاربامول (Methocarbamol)

خواب آلودگی، سرگیجه، سبک سری، حالت تهوع/استفراغ، یا تاری دید از جمله عوارض جانبی قابل انتظار مصرف متوکاربامول هستند. در فرم تزریقی دارو، درد/قرمزی/سوزش در محل تزریق محتمل است.

در صورت ماندگاری و یا تشدید اثر هر یک از عوارض فوق، پزشک یا داروساز را فورا مطلع نمایید.

به خاطر داشته باشید پزشک با توجه به شرایط فعلی شما، مزایای دارو را بیش از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. بعلاوه بسیاری از افراد با مصرف این دارو دچار هیچگونه عارضه جانبی جدی نخواهند شد.

چنانچه متوجه هرگونه عارضه جانبی خطرناک شدید، فورا پزشک را مطلع کنید. از جمله:

ضعف، آهسته شدن ضربان قلب، نشانه های مشکلات کبدی (تهوع/استفراغ بی وقفه، از دست دادن اشتها، شکم/معده درد، زرد شدن پوست/چشم ها، تیره شدن ادرار)، تغییرات خلفی/ذهنی (احساس گیجی و سردرگمی، مشکلات حافظه)

خطرناک ترین عارضه جانبی مصرف این دارو، تشنج است. در صورت مشاهده ی علائم تشنج فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه فرمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو بعید است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید؛ بارزترین علائم واکنش های آلرژیک دارویی عبارتند از ایجاد راش پوستی، خارش/تورم (بخصوص در نواحی صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.

این بخش تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو را شامل نمی شود. چنانچه متوجه هر نشانه ی غیر طبیعی دیگری شدید که در این لیست عنوان نشده است، پزشک را مطلع کنید.

** موارد احتیاط

پیش از مصرف متوکاربامول چنانچه به این دارو و یا هر داروی دیگری حساسیت دارید پزشک را مطلع کنید؛ ممکن است ترکیبات غیرفعال بکار رفته در این دارو در برخی افراد که سابقه ی واکنش آلرژیک دارند، حساسیت ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهید. بخصوص اگر سابقه ی بیماری های کلیوی، مشکلات کبدی و تشنج داشته اید، ایشان را مطلع کنید.

این دارو ممکن است سبب سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید شود؛ به منظور حفظ ایمنی، تا زمان اطمینان کامل از هوشیاری و دید کافی، از رانندگی کردن و کار با ماشین آلات صنعتی پرهیز کنید. الکل یا ماریجوانا (کانابیس) می تواند سبب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شود. در طول استفاده از این دارو، مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کرده و چنانچه ماریجوانا مصرف می کنید پزشک را مطلع نمایید.

قبل از انجام جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از نسخه ای، غیرنسخه ای، گیاهی و…) را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.

افراد مسن بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عوارض جانبی این دارو (بویژه سرگیجه و خواب آلودگی) قرار دارند. چنین عوارضی ریسک زمین خوردن این گروه از افراد را بالا می برد.

در طول دوران بارداری، این دارو فقط زمانی می بایست مصرف شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. در خصوص مزایا و خطرات احتمالی مصرف متوکاربامول با پزشک مشورت کنید.

مشخص نیست این دارو بتواند وارد شیر مادر شود. در خصوص مصرف دارو در طول دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی متوکاربامول (Methocarbamol)

تداخل دو دارو ممکن است، عملکرد یک یا هر دوی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و یا ریسک ایجاد عوارض جانبی را بالا ببرد. این بخش تمام تداخلات دارویی محتمل را شامل نمی شود. لذا لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه کرده و در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرفی هیچ دارویی را تغییر ندهید و یا بطور خودسرانه اقدام به شروع یا پایان مصرف هیچ دارویی نفرمایید.

چنانچه فرآورده ای مصرف می کنید که باعث خواب آلودگی می شود، پزشک را مطلع کنید. از جمله:

* داروهای اپیوئیدی

* شربت های ضد سرفه کدئین دار

* الکل

* ماریجوانا

* داروهای خواب آور یا ضداضطراب (مثل آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)

* دیگر داروهای شل کننده عضلانی (مثلا کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین)

* داروهای آنتی هیستامین (مثل ستیریزین، دیفن هیدرامین)

برچسب تمام داروهای مصرفی خود را کنترل کنید. چراکه ممکن است حاوی ترکیبات خواب آور باشند. در خصوص ایمنی مصرف همزمان چنین داروهایی با متوکاربامول، با پزشک مشورت کنید.

این دارو ممکن است سبب اختلال در نتیجه ی برخی آزمایشات شود. بنابراین احتمال دارد نتایج کاذب ایجاد کند. پیش از انجام هر نوع آزمایشی اطمینان حاصل کنید پزشک و مسئولان آزمایشگاه در جریان داروهای مصرفی شما قرار دارند.

 

اوردوز

چنانچه کسی در اثر مصرف بیش از اندازه ی این دارو دچار علائم جدی نظیر مشکلات تنفسی یا سنکوب شد، فورا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

سرگیجه/خواب آلودگی شدید و از دست دادن هوشیاری از بارزترین علائم اوردوز دارویی هستند.

 

** یادداشت

این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. از مصرف خودسرانه ی آن در موقعیت های مشابه و یا به اشتراک گذاشتن آن با دیگران جدا خودداری کنید.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان متوکاربامول می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

1
دیدگاه خود را بیان کنید

1 دیدگاهها
0 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
داغ ترین دیدگاه