فلوکونازول (Fluconazole)

فلوکونازول (Fluconazole)

فلوکونازول (Fluconazole) دارویی است که از آن برای جلوگیری و درمان انواع مختلفی از عفونت های قارچی و مخمری استفاده می شود. فلوکونازول در دسته داروهای موسوم به “ضد قارچ های آزول” قرار می گیرد. این دارو رشد انواع خاصی از قارچ ها را متوقف می کند.

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان فلوکونازول می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

فلوکونازول | Fluconazole | دارو برای درمان عفونت قارچی واژن

روش مصرف فلوکونازول

پیش از شروع مصرف این دارو، نخست بروشور راهنمای مصرف دارو را با دقت مطالعه کنید. سوالات و ابهامات پیش آمده را با پزشک یا داروساز مطرح کنید.

فلوکونازول معمولا روزانه یکمرتبه طبق دستور پزشک همراه با غذا (یا یا معده خالی) مصرف می شود.

دوز مصرفی دارو براساس وضعیت بیماری و میزان پاسخ به درمان تعیین می شود. در کودکان وزن نیز در تعیین دوز موثر است. بطور کلی در کودکان دوز مصرفی نمی بایست از ۶۰۰ میلی گرم در طول روز تجاوز نماید. (مگر بنابر تشخیص پزشک)

این دارو زمانی بهترین عملکرد را دارد که مقدار آن در بدن در یک سطح ثابت قرار گیرد. بنابراین، دارو را مطابق دستور پزشک و در فواصل زمانی معین مصرف نمایید.

دوره درمان را کامل کنید، حتی اگر نشانه های بیماری بعد از چند روز برطرف شد. توقف زودهنگام مصرف دارو ممکن است به قارچ ها فرصت رشد دوباره بدهد و این امر می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در طول مصرف دارو، در صورت تشدید یا استمرار علائم بیماری، پزشک را مطلع کنید.

عوارض جانبی احتمالی در اثر مصرف فلوکونازول

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی/درد معده، سردرد، سرگیجه و ریزش مو رایج ترین عوارض شایع مصرف این دارو هستند. چنانچه هر یک از این علائم استمرار یافتند و یا تشدید شدند، فورا پزشک را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید، پزشک با توجه به شرایط فعلی شما، مزایای این دارو را به عوارض جانبی احتمالی آن ترجیح داده است. بعلاوه بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچ عارضه جانبی جدی را تجربه نخواهند کرد.

در طول مصرف فلوکونازول اگر متوجه شدید غدد آدرنال شما به خوبی کار نمی کند، فورا پزشک را مطلع کنید. مهمترین علائم عملکرد نادرست غدد آدرنال عبارتند از بی اشتهایی، خستگی بی دلیل، کاهش وزن

ضربان قلب سریع/نامنظم، سرگیجه ی شدید و غش کردن جزو نادرترین عوارض جانبی مصرف فلوکونازول هستند. چنانچه متوجه چنین علائمی شدید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

این دارو ممکن است به ندرت سبب آسیب دیدگی شدید کبد شود. چنانچه متوجه هر یک از علائم بیماری های کبدی شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید. معده/شکم درد خیلی شدید، حالت تهوع/استفراغ مداوم، زرد شدن چشم ها/پوست، تیره شدن رنگ ادرار از جمله مهمترین علائم بیماری های کبدی به شمار می روند.

واکنش آلرژیک خیلی شدید به این دارو به ندرت پیش می آید. با این حال اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک جدی شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید. تبی که از بین نمی رود، ایجاد/تشدید التهاب غدد لنفاوی، راش های پوستی، خارش/تورم بخصوص در صورت/زبان/گلو، سرگیجه ی خیلی شدید و تنگی نفس از جمله مهمترین نشانه های واکنش های آلرژیک جدی هستند.

این بخش تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو را شامل نمی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

** احتیاط

پیش از مصرف این دارو، چنانچه به این دارو یا دیگر داروهای هم خانواده ی آن (داروهای خانواده ضد قارچ آزول مثل کتوکونازول، ایتراکونازول) حساسیت دارید پزشک را مطلع کنید. بطور کلی بهتر است پزشک در جریان سوابق تمام آلرژی های خوراکی شما قرار داشته باشد. این دارو (همانند هر داروی دیگری) حاوی ترکیبات غیر فعالی است که ممکن است در تعداد کمی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید؛ بخصوص در مورد ابتلا /سابقه ی خانوادگی ابتلا به بیماری های کبدی/کلیوی

ممکن است فلوکونازول باعث ایجاد وضعیتی شود که ریتم ضربان قلب را تحت تاثیر قرار می دهد (طولانی شدن Q-T). طولانی شدن Q-T می تواند به ندرت باعث تسریع/نامنظم شدن خطرناک (گاها کشنده) ضربان قلب و دیگر علائمی (مثل سرگیجه شدید، غش) شود که نیازمند مراقبت های فوری درمانی هستند.

ریسک طولانی شدن Q-T در صورت ابتلا به برخی بیماری های خاص یا مصرف داروهایی که عارضه ی آنها نیز طولانی شدن Q-T است، احتمالا افزایش می یابد. قبل از مصرف فلوکونازول، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید، همچنین چنانچه مبتلا به هر نوع بیماری خاصی هستید پزشک را مطلع کنید. بخصوص در موارد زیر:

* ابتلا به مشکلات خاص قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن Q-T در نوار قلب)

* سابقه ی خانوادگی ابتلا به برخی مشکلات خاص (طولانی شدن Q-T در نوار قلب، ایست ناگهانی قلبی)

پائین بودن سطح پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است ریسک طولانی شدن Q-T را افزایش دهد. این ریسک در صورت مصرف داروهای خاص (مثل دیورتیک ها) یا دارا بودن شرایطی مثل تعریق شدید، اسهال یا استفراغ بالاتر می رود. در این موارد بهتر است برای اطمینان از ایمنی مصرف فلوکونازول با پزشک خود مشورت کنید.

با وجود غیرمعمول بودن، این دارو می تواند سبب سرگیجه شود. مصرف الکل یا ماریجوانا ممکن است سرگیجه را تشدید کند. تا زمان اطمینان از هوشیاری کامل از رانندگی کردن و یا کار با ماشین آلات صنعتی و فعالیت های مشابه پرهیز کنید. مصرف نوشیدنی های الکلی را به حداقل برسانید. چنانچه ماریجوانا مصرف می کنید پزشک را مطلع کنید.

قبل از جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید. (از جمله داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، گیاهی و مکمل های رژیمی)

سالمندان احتمالا نسبت به عوارض جانبی این دارو آسیب پذیرتر هستند. بخصوص در مورد ایجاد راش های پوستی، استفراغ، اسهال و طولانی شدن Q-T

این دارو در طول دروان بارداری فقط در صورتی می بایست مصرف شود که لزوم مصرف آن به وضوح به پزشک اثبات شود. مصرف این دارو در طول ۳ ماهه اول بارداری ممکن است سبب آسیب دیدن جنین شود. لذا بهتر است در طول مصرف این دارو و تا یک هفته پس از اتمام دوره ی مصرف دارو، از یک روش مطمئن برای جلوگیری از بارداری استفاده شود. برای درمان عفونت های قارچی واژینال، بهتر است پیش از شروع دوره ی درمان با این دارو نخست با مشورت پزشک از داروهای موضعی واژینال استفاده کنید. در خصوص مزایا و خطرات احتمالی با پزشک مشورت کنید.

فلوکونازول وارد شیر مادر می شود. اما بعید به نظر می رسد به نوزاد شیرخوار آسیبی وارد کند. در خصوص ایمنی مصرف این دارو در طول دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

چه داروهایی با فلوکونازول تداخل دارند؟

تداخل دو دارو ممکن است نحوه ی عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک عوارض جانبی خطرناک را بالا ببرد. این بخش تمام تداخلات دارویی احتمالی فلوکونازول را شامل نمی شود. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای/غیرنسخه ای و فرآورده های گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید.

کلوپیدوگرل ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کند.

فلوکونازول ممکن است سرعت دفع برخی داروها را از بدن کم کند. این امر می تواند روی عملکرد چنین داروهایی اثر بگذارد. (سیزاپراید یک نمونه از این نوع داروهاست)

علائم اووردوز فلوکونازول

چنانچه فردی در اثر مصرف بیش از اندازه ی این دارو دچار حالت ضعف و تنگی نفس شد، سریعا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. توهم و تغییرات خلقی/ذهنی رایج ترین علائم اوردوز این دارو به شمار می آیند.

** توجه

از به اشتراک گذاشتن داروهای مصرفی خود با دیگران جدا پرهیز کنید.

این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. از مصرف این دارو در موارد مشابه جدا خودداری کنید. مگر آنکه پزشک مجددا این دارو را برای شما تجویز کند.

در صورت فراموش کردن مصرف فلوکونازول چه باید کرد؟

چنانچه مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر نزدیک نوبت بعدی مصرف دارو است، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. مصرف دارو را همانند قبل ادامه دهید. از ۲ برابر کردن دوز مصرفی جدا خودداری کنید.

اصول و شرایط نگهداری فلوکونازول

دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان فلوکونازول می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 1]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید