رفع علائم انواع آلرژی با ستیریزین (Cetirizine)

رفع علائم انواع آلرژی با ستیریزین (Cetirizine)

ستیریزین (Cetirizine) یک نوع داروی آنتی هیستامین (antihistamine) است که از آن برای تسکین علائم آلرژی – آبریزش چشم، آبریزش بینی، خارش چشم/بینی، عطسه، کهیر و خارش – استفاده می شود. در طی واکنش های آلرژیک، بدن یک ماده ی طبیعی خاص به نام هیستامین تولید می کند. ستیریزین مانع تولید این ماده (هیستامین) می شود.

لازم به ذکر است ستیریزین مانع کهیر زدن نمی شود همچنین قادر به درمان/پیشگیری از واکنش های آلرژیک خطرناک (آنافیلاکسی) نمی باشد. بنابراین اگر سابقه ی واکنش آلرژیک دارید و پزشک برای شما اپی نفرین تجویز کرده، همواره و در همه جا داروی خود را به همراه داشته باشید. فراموش نکنید ستیریزین جایگزین اپی نفرین نمی باشد.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص/شربت ستیریزین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

شربت ستیریزین

 

روش مصرف داروی آنتی هیستامین ستیریزین (Cetirizine)

چنانچه از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده می کنید، پیش از شروع مصرف، تمام اطلاعات درج شده داخل بروشور راهنما را با دقت مطالعه کنید. جهت رفع ابهامات و سوالات ایجاد شده با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

چنانچه پزشک این دارو را برای شما تجویز نموده است، دارو را دقیقا طبق دستور العمل ایشان مصرف کنید.

اگر از فرم جویدنی قرص ستیریزین استفاده می کنید، پیش از بلعیدن، ابتدا قرص را به خوبی بجوید. اگر از فرم سریع حل شونده ی قرص ستیریزین استفاده می کنید، پیش از بلعیدن ابتدا اجازه دهید قرص روی زبان حل شود. سپس می توانید در صورت تمایل آب بنوشید. اگر از شربت ستیریزین استفاده می کنید، بهتر است بوسیله ی یک قاشق مدرج دوز دقیق دارو را با دقت اندازه گیری کنید. در این مورد به منظور جلوگیری از خطای اندازه گیری از مصرف دارو با قاشق های معمولی پرهیز کنید.

دوز دارو براساس سن، وضعیت بیماری و میزان پاسخ به درمان تعیین می شود. از افزایش خودسرانه ی دوز مصرفی یا بالا بردن تعداد دفعات مصرف دارو جدا خودداری کنید.

در صورت عدم بهبود علائم آلرژی، ادامه ی کهیر زدن بعد ۳ روز و یا عدم بهبود کهیرها بعد از ۶ روز پزشک را مطلع کنید. در صورت تشدید وضعیت بیماری یا بروز مشکلات جدی (مثلا ایجاد واکنش آلرژیک/آنافیلاکسی) فورا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی احتمالی ستیریزین (Cetirizine)

با مصرف این دارو ممکن است معده درد ایجاد شود (بخصوص در کودکان) به علاوه خواب آلودگی، احساس خستگی و خشک شدن دهان نیز از دیگر عوارض جانبی معمول این دارو بشمار می آیند. در صورت تشدید یا استمرار این علائم فورا پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

احساس ضعف و احتباس ادراری، یکی از خطرناک ترین عوارض جانبی مصرف ستیریزین است. در صورت داشتن چنین علائمی فورا پزشک را مطلع کنید.

واکنش آلرژیک جدی به این دارو بعید به نظر می رسد. با این حال چنانچه متوجه نشانه های زیر شدید، سریعا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

* ایجاد راش های پوستی، خارش/تورم (بخصوص در نواحی صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس

این بخش تمامی عوارض جانبی احتمالی این دارو را شامل نمی شود. لذا چنانچه متوجه هر نشانه ی غیر معمول دیگری شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

 

** احتیاط

پیش از مصرف ستیریزین، چنانچه به این دارو، هیدروکسی زین و یا لووستیریزین حساسیت دارید، به پزشک اطلاع دهید. بصورت کلی پزشک می بایست در جریان سوابق هر نوع حساسیت دارویی یا خوراکی شما قرار گیرد. چراکه این دارو (همانند هر داروی دیگری) حاوی ترکیبات غیر فعالی است که ممکن است در تعداد کمی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک می بایست در جریان کامل سوابق پرونده ی پزشکی شما قرار گیرد. بخصوص چنانچه مبتلا به احتباس ادراری (مثلا در اثر بزرگی پروستات)، مشکلات کبدی، و یا ناراحتی های کلیوی می باشید حتما پزشک را مطلع کنید.

اگر پزشک این دارو را برای درمان کهیر تجویز کرده است، در صورت مشاهده ی هر یک از علائم زیر فورا ایشان را مطلع کنید: (این علائم ممکن است نشانه ی یک بیماری دیگر باشند.)

* کهیرهایی که رنگ غیرطبیعی دارند.

* کهیرهایی که شبیه کبودی یا تاول به نظر می آیند.

* کهیرهایی که خارش ندارند.

ستیریزین ممکن است سبب خواب آلودگی شود. الکل و ماریجوانا می توانند اثر خواب آلودگی را تشدید کنند. لذا تا زمان بدست آوردن هوشیاری کامل از رانندگی کردن یا کار با ماشین آلات خودداری کنید. در طول مصرف این دارو از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید. چنانچه ماریجوانا مصرف می کنید حتما به پزشک اطلاع دهید.

برخی محصولات لیکوئیدی (شربت ها) حاوی قند هستند. لذا در صورت ابتلا به دیابت لازم است چنین فرآورده هایی با احتیاط مصرف شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

پیش از انجام هر نوع جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.

در طول دوران بارداری، این دارو فقط می بایست در صورتی مصرف شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. در خصوص مزایا و خطرات مصرف این دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

این دارو می تواند وارد شیر مادر شود. درباره ی ایمنی مصرف این دارو در طول دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی ستیریزین (Cetirizine)

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای/ غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید.

در صورت مصرف هر فرآورده ای که سبب خواب آلودگی می شود پزشک را مطلع کنید. از جمله مسکن های اپیوئیدی یا ضد سرفه (مثل کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماریجوانا، داروهای خواب آور و ضد اضطراب (مثل آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مثل کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا دیگر آنتی هیستامین ها (مثل کلرفنیرآمین، دیفن هیدرامین)

پیش از مصرف هر دارویی (بخصوص داروهای ضدآلرژی و داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) برچسب درج شده روی آن را با دقت بررسی کنید. چراکه ممکن است حاوی ترکیبات خواب آور باشند. برای اطمینان از ایمنی مصرف همزمان ستیریزین و این نوع داروها با پزشک مشورت کنید.

از مصرف همزمان ستیریزین و هر نوع آنتی هیستامین موضعی (مثل کرم، پماد، اسپری دیفن هیدرامین) خودداری کنید. چراکه احتمال ایجاد عوارض جانبی بالا می رود.

ستیریزین مشابه هیدروکسی زین و لووستیریزین عمل می کند. لذا در طول مصرف این دارو از مصرف داروهای حاوی هیدروکسی زین و لووستیریزین خودداری کنید.

این دارو ممکن است سبب بروز خطا در نتیجه ی برخی آزمایش های خاص (مثلا آزمایش آلرژی پوست) شود. پیش از انجام هر نوع آزمایشی، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک و مسئولان آزمایشگاه قرار دهید.

 

اوردوز ستیریزین (Cetirizine)

اگر فردی، بیش از حد لزوم، از این دارو مصرف نموده است و دارای علائم خطرناک، مثلا مشکلات تنفسی یا عدم هوشیاری است، سریعا با اورژانس (۱۱۵) یا مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم (۱۴۹۰) تماس بگیرید.

رایج ترین نشانه های مصرف بیش از حد ستیریزین عبارتند از: خواب آلودگی شدید (بخصوص در کودکان)، تغییرات خلقی/ذهنی مثل بی قراری، تحریک پذیری

 

فراموش کردن نوبت مصرف ستیریزین (Cetirizine)

اگر یک دوز از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را استفاده کنید. اگر نزدیک به زمان دوز مصرف بعدی داروست، نیاز به استفاده از دوز فراموش شده نیست. دوز بعدی را سر ساعت معین خود استفاده کنید. هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

 

اصول و شرایط نگهداری ستیریزین (Cetirizine)

در دمای اتاق (۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد) و به دور از تابش مستقیم نور و رطوبت نگهداری شود.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار داده شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص/شربت ستیریزین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید