رفع علائم انواع آلرژی با لوراتادین (loratadine)

رفع علائم انواع آلرژی با لوراتادین (Loratadine)

لوراتادین (loratadine) نوعی داروی آنتی هیستامین (antihistamine) است که از آن برای رفع علائم رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی) یا انواع دیگر آلرژی استفاده می شود. خارش، آبریزش بینی/چشم و عطسه رایج ترین نشانه های آلرژی محسوب می شوند.

علاوه بر موارد فوق از لوراتادین جهت تسکین خارش ناشی از کهیر نیز استفاده می شود. لازم به ذکر است لوراتادین قادر به جلوگیری از کهیر زدن و یا پیشگیری/درمان واکنش های آلرژیک خطرناک (آنافیلاکسی) نمی باشد. لذا چنانچه پزشک برای درمان واکنش های آلرژیک برای شما اپی نفرین تجویز نموده است، لازم است همواره و در همه جا این دارو را به همراه داشته باشید. لوراتادین جایگزین اپی نفرین نمی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی بررسی انواع کهیر و علل آن مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

چنانچه بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده می کنید، لازم است پیش از شروع مصرف بروشور راهنمای دارو را با دقت مطالعه کنید. (توصیه می شود بخش احتیاط این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.)

مصرف قرص/کپسول لوراتادین در کودکان زیر ۶ سال فقط با تجویز پزشک مجاز می باشد.

مصرف شربت/قرص جویدنی لوراتادین در کودکان زیر ۲ سال فقط با تجویز پزشک مجاز می باشد.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص/شربت لوراتادین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

درمان رینیت آلرژیک با قرص لوراتادین

 

روش مصرف داروی آنتی هیستامین لوراتادین (loratadine)

چنانچه از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده می کنید، پیش از مصرف، تمام اطلاعات درج شده داخل بروشور راهنمای همراه دارو را با دقت مطالعه کنید. اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز نموده است، دارو را طبق دستور العمل ایشان مصرف نمایید. جهت رفع ابهامات و سوالات ایجاد شده با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

لوراتادین می بایست بصورت خوراکی مصرف شود. می توانید دارو را همراه با غذا و یا با معده خالی میل کنید. مصرف دارو معمولا یکبار در روز مکفی است. مگر آنکه پزشک دستورالعمل دیگری تجویز نموده باشد. چنانچه از فرم جویدینی قرص لوراتادین استفاده می نمایید، ابتدا قرص را به خوبی جویده و سپس قورت دهید.

چنانچه از شربت لوراتادین استفاده می کنید، به منظور اندازه گیری دقیق دوز توصیه شده از یک قاشق مدرج استفاده کنید. از مصرف شربت لوراتادین با قاشق های معمولی پرهیز کنید چرا که ممکن است در اندازه گیری دوز دارو خطا رخ دهد.

دوز مصرفی دارو براساس سن، شرایط و میزان پاسخ بیمار به درمان تعیین می شود. از افزایش خودسرانه ی دوز و یا تعداد دفعات مصرف دارو خودداری کنید. طول مصرف دارو بستگی به سن بیمار دارد. از افزایش خودسرانه ی طول درمان خودداری کنید.

چنانچه پس از مصرف دارو علائم آلرژی بعد از سه روز بهبود نیافت و یا کهیر بیش از ۶ هفته ادامه داشت، پزشک را مطلع کنید. چنانچه شدت بیماری شما تشدید شد و یا دچار مشکلاتی شدید که احساس می کنید جدی هستند، مثلا آلرژی های شدید/ آنافلاکسی، فورا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

عوارض جانبی احتمالی لوراتادین (loratadine)

لوراتادین معمولا عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند. با این حال چنانچه متوجه هر نشانه ی غیر معمولی شدید فورا پزشک را مطلع کنید.

واکنش آلرژیک شدید به این دارو نادر است. با این حال چنانچه متوجه علائم واکنش های جدی آلرژیک شدید به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. رایج ترین علائم واکنش های آلرژیک شدید عبارتند از: ایجاد راش های پوستی، خارش/تورم (بخصوص در نواحی صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی

این بخش تمامی عوارض جانبی این دارو را شامل نمی شود. چنانچه متوجه هر نشانه ی غیر طبیعی شدید که تا پیش از مصرف دارو وجود نداشته است پزشک را مطلع کنید.

** احتیاط

پیش از مصرف لوراتادین، در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا دسلوراتادین (Desloratadine) پزشک را مطلع کنید. به خاطر داشته باشید پزشک می بایست در جریان سوابق تمام حساسیت های دارویی شما قرار گیرد. این دارو (همانند هر داروی دیگری) حاوی ترکیبات غیر فعالی است که ممکن است در تعداد کمی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

پیش از شروع مصرف این دارو، سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. در صورت ابتلا به بیماری های خاص (مثلا مشکلات کلیوی یا بیماری های کبدی) از مصرف خودسرانه ی این دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

مصرف لوراتادین (طبق دوز توصیه شده) معمولا باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال چنانچه بعد از مصرف این دارو تمرکز/ هوشیاری خود را از دست می دهید بهتر است تا زمان بازگشت هوشیاری کامل خود از رانندگی کردن و کار با ماشین آلات صنعتی خودداری کنید.

چنانچه کهیر دارید و پزشک برای شما لوراتادین تجویز کرده است یا اگر می خواهید از این دارو برای کنترل کهیر استفاده کنید، در صورتیکه متوجه هر یک از علائم زیر شدید فورا پزشک را مطلع کنید: (این علائم ممکن است نشانه ی یک بیماری دیگر باشند.)

* کهیرهایی که رنگ غیرطبیعی دارند.

* کهیرهایی که شبیه کبودی یا تاول به نظر می آیند.

* کهیرهایی که خارش ندارند.

شربت ها یا قرص های جویدنی ممکن است حاوی قند و/ یا آسپارتام باشند. چنانچه مبتلا به دیابت، فنیل کتونوری یا هر بیماری هستید که لازم است مصرف چنین ترکیباتی را محدود/ قطع کنید، بهتر است شربت/ قرص جویدنی لوراتادین را با احتیاط مصرف کنید. در خصوص ایمنی مصرف شربت/ قرص جویدنی لوراتادین با پزشک مشورت کنید.

سالمندان نسبت به عوارض جانبی این دارو، خصوصا احساس سرگیجه و خواب آلودگی، آسیب پذیرتر هستند. چنین عوارضی ریسک زمین خوردن این گروه سنی را افزایش می دهند.

در طول دوران بارداری، این دارو فقط زمانی تجویز می شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. در خصوص مزایا و خطرات احتمالی مصرف این دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می شود. با این حال به نظر نمی رسد به نوزاد شیرخوار صدمه ای وارد کند. در خصوص مصرف دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی لوراتادین (loratadine)

لوراتادین مشابه دسلوراتادین عمل می کند. لذا در طول مصرف لوراتادین از مصرف داروهای حاوی دسلوراتادین خودداری کنید.

این دارو ممکن است سبب بروز خطا در نتیجه ی برخی آزمایش های خاص، مثلا تست های آلرژی پوستی شود. پیش از انجام هر نوع آزمایشی، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک و مسئولان آزمایشگاه قرار دهید.

اوردوز لوراتادین (loratadine)

اگر فردی، بیش از حد لزوم، از این دارو را مصرف نموده است و دارای علائم خطرناک، مثلا مشکلات تنفسی یا عدم هوشیاری است، سریعا با اورژانس (۱۱۵) یا مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم (۱۴۹۰) تماس بگیرید.

رایج ترین نشانه ی مصرف بیش از حد لوراتادین خواب آلودگی شدید می باشد.

توجه: این دارو به منظور کنترل شرایط کنونی بیماری شما تجویز شده است. از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران خودداری نمایید.

فراموش کردن نوبت مصرف

اگر یک دوز از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را استفاده کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی داروست، نیاز به استفاده از دوز فراموش شده نیست. دوز بعدی را سر ساعت معین خود استفاده کنید.

هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

اصول و شرایط نگهداری

در دمای اتاق و به دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو داخل حمام پرهیز کنید.

همانند تمام داروها دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص/شربت لوراتادین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

برچسب ها:
پیام بگذارید