۱۰ علت که به مکمل های آهن احتیاج دارید!

۱۰ علت که به مکمل های آهن احتیاج دارید!

آیا به مکمل آهن نیاز دارید؟

آهن یک ماده معدنی است که برای سلامتی شما بسیار اهمیت دارد. تمام سلول های شما حاوی مقادیری آهن هستند، اما بیشترین میزان آهن موجود در بدن در گلبول های قرمز خون شماست.

گلبول های قرمز خونی، اکسیژن را از ریه های شما به سایر اندام ها و بافت های بدن منتقل می کنند.

آهن در ایجاد انرژی برگرفته از مواد مغذی، نقش دارد. همچنین به انتقال ضربان های عصبی ( سیگنال هایی که عملکرد بخش های مختلف بدن شما را هماهنگ می کنند) کمک می کند. اگر بدن شما بیش از میزان مورد نیاز خود آهن داشته باشد، آن را برای استفاده در آینده ذخیره می کند.

مکمل آهن

 

عموما افراد، آهن مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی مناسب دریافت می کنند. تصویر بالا منابع غذایی سرشار از آهن را عنوان می نماید که شامل جگر، مرغ، گوشت گاو، میگو، اسفناج و… می باشد.

اما برخی شرایط خاص وجود دارد که اضافه نمودن آهن اضافی به رژیم غذایی شما را ضروری می کند. شامل:

شما کم خونی فقر آهن دارید: (Iron deficiency anemia)

کم خونی فقر آهن، هنگامی ایجاد می شود که آهن کافی در گلبول های قرمز خون وجود نداشته باشد. بدون سطح آهن سالم و مطلوب، گلبول های قرمز شما نمی توانند به طور موثری اکسیژن را جهت استفاده سلول ها و بافت ها فراهم نمایند.

علائم کم خونی عبارتند از:

خستگی

ضعف

سرگیجه

اختلال در تمرکز

کم خونی ناشی از فقر آهن، شایع ترین نوع کم خونی می باشد. علل شایع کم خونی شامل موارد زیر است:

* قاعدگی خانم ها، بویژه اگر طولانی مدت بوده و میزان خونریزی زیاد باشد.

* بیماری زخم معده

* سرطان در دستگاه گوارش

* از دست دادن خون در اثر تروما و یا اهدای خون

* خونریزی دستگاه گوارشی بواسطه استفاده طولانی مدت از داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن

شما باردار هستید.

خانم هایی که باردار و یا شیرده نیستند، باید روزانه به میزان ۱۵ تا ۱۸ میلی گرم آهن مصرف نمایند. زنان باردار به میزان قابل توجه آهن بیشتر، احتیاج دارند. براساس اعلام موسسه ملی بهداشت (NIH)، میزان توصیه شده آهن برای رژیم غذایی خانم های باردار، ۲۷ میلی گرم در روز است.

اگر نگران این مساله می باشید که به اندازه کافی آهن دریافت نمی کنید، ویتامین های مصرفی دوران بارداری خود را دو برابر نکنید. این مساله می تواند سبب گردد که میزان ویتامین های دریافتی بیش از حد لازم شده و در نتیجه سبب آسیب به نوزاد شما گردد. در این خصوص، با پزشک خود در مورد مصرف مکمل آهن به همراه ویتامین های بارداری، صحبت کنید.

شما نوزاد دارید.

نوزادان هنگامی که در رحم مادر هستند، از مازاد آهن موجود در بدن مادرانشان، ذخیره سازی می کنند و این ذخایر آهن را در شش ماه اول زندگی خود مورد استفاده قرار می دهند. هنگامی که کودک شما شش ماهه است، باید در رژیم غذایی او، غذاهای غنی شده از آهن را اضافه نمایید.

اگر جهت شیردادن به کودکانتان، از شیر خشک استفاده می کنید، اکثر متخصصان، استفاده از فرمولاسیونی غنی شده با آهن را توصیه می کنند.

نوزادان نارس، زمان کافی جهت ساخت ذخایر آهن را نداشته و در نتیجه یه میزان آهن اضافی بیشتری نیاز دارند.

پیش از دادن مکمل های آهن به نوزادانتان، با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید.

پیشنهاد: سوییت آیرون همراه با ویتامین C برند ویتامین هاوس

شما در دوران قاعدگی هستید.

عادت ماهانه، ذخیره های آهن را کاهش می دهد. به همین دلیل است که خانم ها نسبت به آقایان، کم خونی بالاتری دارند.

برخی تحقیقات نشان می دهد قومیت و نژاد بر روی خطر کم خونی می تواند موثر باشد.

شما ورزش می کنید.

براساس اعلام دفتر بهداشت زنان در امریکا، ورزشکاران خانم در معرض خطر کمبود آهن می باشند. علت دقیق این مساله مشخص نیست. محققان معتقدند که ورزشکاران جهت حمل اکسیژن به گلبول های قرمز بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به ورزش خود ادامه دهند.

اگر دارای فعالیت بدنی بسیار بوده و دارای علائم کم خونی می باشید، با پزشک خود مشورت نمایید.

شما دارای تجربه مستمر در از دست دادن خون می باشید.

افرادی که دارای خونریزی بیش از حد می باشند، اغلب به آهن بیشتری نیازمندند. اهدا کنندگان خون که بصورت منظم خون اهدا می کنند، همچنین افرادی که دارای خونریزی معده می باشند، در معرض خطر کم خونی هستند.

خونریزی دستگاه گوارش، می تواند در اثر داروها یا شرایطی مانند زخم و سرطان ایجاد گردد. اگر بصورت مداوم دارای فقر آهن هستید، اهدای خون بصورت مستمر و منظم توصیه نمی شود.

شما در حال دیالیز هستید.

بسیاری از افرادی که دیالیز انجام می دهند، به آهن اضافی نیاز دارند. کلیه ها وظیفه ساخت اریتروپوئیتین را دارند. (هورمونی گلیکوپروتئینی که وظیفه تنظیم میزان گلبول های قرمز را در پستانداران دارد). اگر کلیه درست کار نکند، کم خونی اغلب به عنوان یک عارضه جانبی پدیدار می گردد.

ممکن است هنگام دیالیز مقدار کمی خون از دست دهید. همچنین رژیم های دیالیز نیز غالبا میزان جذب آهن را محدود می کند. برخی از داروهایی که افراد مبتلا به دیالیز مصرف می کنند، می توانند از آهن استفاده نموده و یا در توانایی بدن در جذب آن تداخل ایجاد نمایند.

اگر دیالیز انجام می دهید، با پزشک خود در رابطه با چگونگی حفظ سطح آهن خون مشورت نمایید.

شما داروهای کاهش دهنده آهن مصرف می کنید.

برخی داروها می توانند در توانایی بدن در جذب آهن اختلال ایجاد نمایند. داروهایی که می توانند میزان آهن را کاهش دهند عبارتند از:

کینولون ها، خانواده ای از آنتی بیوتیک ها شامل سیپروفلوکساسین و لووفلوکساسین است.

تتراسایکلین

رانیتیدین و امپرازول جهت زخم، سوزش سر دل و سایر مشکلات معده

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) جهت فشار خون بالا

کلستیپول و کلستیرامین جهت کاهش کلسترول و اسیدهای صفراوی اضافی

اگر در رابطه با داروهای مصرفی خود که آیا سبب کم خونی می شود، نگران هستید، به پزشک خود مراجعه نمایید. مصرف داروهای فعلی را متوقف نکنید مگر آنکه پزشک شما این عمل را تجویز نموده باشد.

شما ADHD دارید.

براساس مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ که در سالنامه تحقیقات علوم پزشکی و بهداشت منتشر گردید، منبعی معتبر دریافت که کمبود آهن، به طور فزاینده ای با اختلال کم توجهی- بیش فعالی  (Attention-deficit hyperactivity disorder ) همراه است.

*ADHD یک اختلال شدید رفتاریست که فرد قادر به تمرکز و دقت بر روی یک موضوع نیست. فعالیت بدنی او بسیار بالا و غیر معمول بوده و از یادگیری کندی برخوردار است.

محققان پس از مطالعه سطح آهن خون، فریتین، ویتامین D، منیزیم، کلسیم و فسفر، دریافتند که کودکان مبتلا به ADHD دارای مقادیر پایین تر آهن و فریتین می باشند. فریتین، آهن را درون سلول ها جهت استفاده های بعدی ذخیره می کند.

شما دچار سرفه ناشی از داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) می باشید.

پزشکان جهت درمان برخی شرایط، داروهای مهارکننده ACE تجویز می کنند. همانند:

بیماری قلبی

فشار خون بالا

دیابت نوع ۲

بیماری خفیف کلیه

مهارکننده های ACE حتی ممکن است به جلوگیری از بیماری کلیوی در مبتلایان به دیابت نوع ۲ کمک کند.

سرفه خشک یک عارضه جانبی مشترک این دسته دارو می باشد. براساس مطالعه ای که در مجله (Renin-Angiotensin-Aldosterone System) منتشر شده است، افرادی که روزانه حداقل ۲۰۰ میلی گرم مکمل فروسولفات مصرف می کنند، حداقل دو ساعت پس از مصرف مهار کننده ACE، احتمال ابتلا به سرفه کمتری را دارند.

محققان دریافتند که مصرف آهن، سبب افزایش میزان اکسید نیتریک در خون می شود. اکسید نیتریک به کاهش سرفه های مربوط به مهارکننده ACE کمک می کند.

مصرف مکمل

بدن بیشتر افراد در رابطه با مصرف مکمل آهن، واکنش مطلوب را نشان می دهد. در برخی افراد سطح آهن بسیار پایین است که در اینصورت نیازمند تزریق وریدی آن می باشد.

در حالت ایده آل، بهتر است مکمل های آهن را با معده خالی مصرف نمایید، زیرا برخی مواد غذایی می توانند میزان جذب آهن را کاهش دهند.

مصرف مکمل های آهن همراه با نوشیدنی های حاوی ویتامین C، سبب افزایش جذب آن توسط بدن می گردد. به همین دلیل است که بسیاری از کمپانی های دارویی مکمل آهن را همراه با ویتامین C ارائه نموده اند.

 

پیشنهاد: قرص آهن + ویتامین C برانسون

(جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

جهت دریافت اطلاعات کافی در رابطه با مکمل های آهن + ویتامین C مقاله قرص آهن همراه ویتامین C و معرفی مکمل برانسون را مطالعه نمایید.

 

برانسون کمپانی امریکایی مکمل های تغذیه ای می باشد که از سال ۱۹۶۰ تاکنون به فعالیت خود در جهت تولید محصولات با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات ادامه داده است.

ترکیبات:

آهن:

در هر قرص جهت یک دوز مصرفی، ۲۷ میلی گرم آهن (فروس فومارات) موجود می باشد.

ویتامین C:

در هر قرص جهت یک دوز مصرفی، ۱۰۰ میلی گرم اسید آسکوربیک موجود است.

مصرف:

در کودکان بالاتر از ۱۲ سال و بزرگسالان، روزانه ۱ قرص مصرف گردد. این میزان مطابق تجویز پزشک و صلاحدید ایشان می تواند تغییر یابد.

در خصوص کودکان، زنان باردار و شیرده، در خصوص میزان مصرف، حتما با پزشک مشورت شود.

این محصول در دمای اتاق و به دور از نور نگهداری شود.

محصول دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار گیرد.

این محصول جهت تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری نمی باشد.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

برچسب ها:
نظرات وبلاگ
پیام بگذارید