قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide) دارویی است که از آن برای درمان اضطراب و کنترل علائم ترک الکل استفاده می شود. بعلاوه می توان از این دارو برای کاهش ترس و اضطراب پیش از جراحی نیز استفاده نمود.

کلردیازپوکساید متعلق به کلاس دارویی بنزودیازپین هاست. داروهای این گروه، مغز و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهند تا اثربخشی آرام بخش ایجاد کنند. کلردیازپوکساید اثرات GABA (یک ماده ی شیمیایی طبیعی خاص در بدن) را تقویت می کند.

کلردیازپوکساید که لیبریوم نیز نامیده می شود به شکل قرص در دو دوز ۵ میلی گرم و ۱۰ میلی گرم در دسترس می باشد.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص کلردیازپوکساید می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

درمان اضطراب با قرص کلردیازپوکساید

 

روش مصرف قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

پیش از شروع مصرف این دارو و هر بار پس از تجویز مجدد آن، دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک خود را با دقت مطالعه کنید. سوالات و ابهامات ایجاد شده را با ایشان مطرح کنید.

این دارو می بایست بصورت خوراکی، طبق دستور پزشک مصرف شود. دوز دارو براساس سن، وضعیت پزشکی و میزان پاسخ به درمان تعیین می شود.

دارو را دقیقا مطابق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. هرگز بطور خودسرانه دوز مصرفی دارو را زیاد نکنید. دارو را به دفعات بیشتر یا مدت زمان طولانی تر از آنچه تجویز شده است استفاده نکنید. چراکه کلردیازپوکساید می تواند وابستگی ایجاد کند.

چنانچه مدت زمان طولانی است که از این دارو استفاده می کنید، هرگز بدون مشورت پزشک، بطور ناگهانی مصرف دارو را قطع نکنید. توقف ناگهانی مصرف دارو، ممکن است سبب تشدید برخی علائم بیماری شود. به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی مثل تشنج لازم است دوز مصرفی دارو، به تدریج کاهش یابد.

در صورت مصرف طولانی مدت، ممکن است اثربخشی دارو کاهش یابد. در اینصورت ممکن است لازم باشد پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر دهد. در صورتی که متوجه توقف اثربخشی کلردیازپوکساید شدید، هرچه سریعتر پزشک را مطلع کنید.

** هشدار

مصرف همزمان کلردیازپوکساید و داروهای اپیوئیدی (مثل کدئین، هیدروکودون) ممکن است ریسک عوارض جانبی خطرناک از جمله مرگ را بالا ببرد. به منظور کاهش ریسک چنین عوارضی، پزشک معمولا کمترین دوز موثر دارو و کوتاه ترین دوره درمان را تجویز می کند. چنانچه متوجه هریک از عوارض جانبی خطرناک زیر شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

تنفس مقطع/کند، احساس سبک سری غیرمعمول، خواب آلودگی/سرگیجه شدید، سخت برخاستن

 

عوارض جانبی احتمالی قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

با مصرف کلردیازپوکساید ممکن است علائمی مثل خواب آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع، یبوست، تاری دید، یا سردرد ایجاد شود که طبیعی و قابل انتظار است. چنانچه هر یک از این علائم استمرار داشتند و یا تشدید شدند، فورا پزشک را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید، پزشک، با توجه به وضعیت فعلی شما، مزایای مصرف این دارو را بیش از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. بعلاوه بسیاری از مصرف کنندگان این دارو، هرگز هیچ یک از این علائم را تجربه نخواهند کرد.

چنانچه متوجه هر یک از نشانه های خطرناک زیر شدید، فورا پزشک را مطلع کنید:

تغییرات خلقی/روانی، لکنت زبان، بی حسی، مشکل در راه رفتن، کاهش/افزایش تمایل جنسی، لرزش، حرکات غیر قابل کنترل، انقباض ناگهانی عضلات یا صورت، مشکلات ادرار، اختلالات خواب

برخی عوارض جانبی دارو بسیار بعید اما به شدت خطرناک هستند، در صورتی که متوجه هر یک از نشانه های زیر شدید فورا پزشک را مطلع کنید:

غش، شکم/معده درد، حالت تهوع مداوم، استفراغ، خستگی، زرد شدن چشم ها یا پوست، تیرگی رنگ ادرار، تب یا گلو درد مداوم

واکنش آلرژیک شدید به این دارو، بعید به نظر می رسد. با این وجود، چنانچه متوجه علائم زیر شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

ایجاد بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات شدید تنفسی.

این لیست، تمام عوارض جانبی احتمالی دارو را شامل نمی شود. چنانچه متوجه هر نشانه ی غیر طبیعی دیگری شدید، پزشک را مطلع کنید.

** احتیاط

پیش از مصرف قرص کلردیازپوکساید، چنانچه به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت دارید پزشک را مطلع کنید. بطور کلی بهتر است پزشک را در جریان تمام حساسیت های دارویی و خوراکی خود قرار دهید. این دارو (همانند هر داروی دیگری) حاوی ترکیبات غیر فعالی است که ممکن است در تعداد کمی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

پیش از شروع مصرف این دارو پزشک را در جریان سوابق پرونده ی پزشکی خود قرار دهید؛ اطلاع دادن موارد زیر به پزشک الزامی است:

بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، مشکلات تنفسی/ریوی (مثلا آپنه خواب، بیماری مزمن انسدادی ریه)، اختلالات خونی (مثلا پورفیری)، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

مصرف کلردیازپوکساید می تواند منجر به ایجاد سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید شود. الکل یا ماریجوانا می توانند سبب تشدید سرگیجه و خواب آلودگی شوند. پس از مصرف دارو، تا زمان بدست آوردن هوشیاری کامل، از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات و یا هر فعالیت دیگری که نیاز به تمرکز کامل یا بینایی واضح دارد، پرهیز کنید. در طول درمان با این دارو، مصرف نوشیدنی های الکلی محدود و چنانچه ماریجوانا مصرف می کنید پزشک را مطلع کنید.

سالمندان نسبت به عوارض جانبی این دارو، خصوصا احساس سرگیجه و خواب آلودگی، آسیب پذیرتر هستند. چنین عوارضی ریسک زمین خوردن این گروه سنی را افزایش می دهند.

مصرف این دارو به دلیل پتانسیل آسیب رساندن به جنین، در طول دوران بارداری توصیه نمی شود. چنانچه در طول مصرف دارو متوجه بارداری شدید و یا قصد آن را دارید، فورا پزشک را مطلع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

مطالعات نشان داده است، کلردیازپوکساید می تواند وارد شیر مادر شود و احتمالا عوارض نامطلوبی برای نوزاد شیرخوار ایجاد می کند. در طول دوران شیردهی در خصوص مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای/ غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید. ممکن است برخی از محصولات تقویت کننده ی مژه با این دارو تداخل ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با کلردیازپوکساید تداخل ایجاد کنند عبارتند از: آنتی اسیدها، برخی داروهای ضدافسردگی خاص (مثل فلوکستین، فلوواکسامین، نفازودون) سایمتدین، کلوزاپین، دیگوکسین، دی سولفیرام، کاوا، سدیم اکسی بات

مصرف همزمان کلردیازپوکساید و داروهایی که باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می شوند، ریسک عوارض جانبی خطرناک مثل تنفس مقطع/کند، خواب آلودگی/سرگیجه شدید را بالا می برند. لذا در صورت مصرف هر یک از فرآورده های زیر پزشک را مطلع کنید:

مسکن های اپیوئیدی مثل کدئین، هیدرو کودون (این نوع ترکیبات ممکن است در داروهای ضد سرفه نیز وجود داشته باشند.)، الکل، ماریجوانا، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مثل آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم) داروهای شل کننده عضلانی (مانند سیکلوبنزاپرین، کاریزوپروودول) یا آنتی هیستامین ها (مانند سیتریزین، دیفن هیدرامین)

پیش از مصرف هر دارویی (بخصوص داروهای ضد آلرژی و سرماخوردگی) حتما برچسب ترکیبات درج شده روی محصول را به دقت بررسی کنید. برخی داروها حاوی ترکیباتی هستند که سبب خواب آلودگی می شود. و این عارضه در صورت مصرف همزمان با کلردیازپوکساید تشدید می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

این دارو می تواند نتایج برخی آزمایش ها را تحت تاثیر قرار دهد. پیش از انجام هر نوع آزمایشی مطمئن شوید پزشک و مسئولان آزمایشگاه در خصوص مصرف این دارو مطلع هستند.

سیگار کشیدن می تواند اثر دارو را کاهش دهد. (به دلیل القای آنزیم کبدی). چنانچه دخانیات مصرف می کنید، یا اخیرا سیگار را ترک کرده اید پزشک را مطلع کنید. در اینصورت ممکن است لازم باشد پزشک دوز مصرفی داروی شما را تغییر دهد.

اوردوز قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

اگر فردی، بیش از حد لزوم، از این دارو مصرف نموده است و دارای علائم خطرناک، مثلا مشکلات تنفسی یا عدم هوشیاری است، سریعا با اورژانس (۱۱۵) یا مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم (۱۴۹۰) تماس بگیرید.

رایج ترین نشانه های مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید عبارتند از: خواب آلودگی شدید، کاهش/کند شدن عکس العمل های غیر ارادی بدن، تنگی نفس، ضعف، عدم هوشیاری

توجه: این دارو به منظور کنترل شرایط کنونی بیماری شما تجویز شده است. از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران خودداری نمایید.

چنانچه این دارو به مدت طولانی مصرف شود، لازم است برای بررسی عوارض جانبی دارو بطور دوره ای آزمایشات لازم (مثل آزمایش عملکرد کبدی، شمارش سلول های خون) انجام گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

فراموش کردن نوبت مصرف دارو

اگر یک دوز از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را استفاده کنید. اگر نزدیک به زمان دوز مصرف بعدی داروست، نیاز به استفاده از دوز فراموش شده نیست. دوز بعدی را سر ساعت معین خود استفاده کنید.

هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

اصول و شرایط نگهداری دارو

در دمای اتاق (۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد) و به دور از تابش مستقیم نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو داخل حمام جدا خودداری کنید.

همانند تمام داروها دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار داده شود.

 

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص کلردیازپوکساید می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ
پیام بگذارید