آمپول دگزامتازون (dexamethasone)

آمپول دگزامتازون (Dexamethasone)

آمپول دگزامتازون (dexamethasone) جهت درمان طیف وسیعی از ناراحتی های پزشکی گوناگون استفاده می شود؛ از جمله:

* واکنش های آلرژیک شدید

* آرتروز

* بیماری های خونی

* مشکلات تنفسی

* برخی سرطان های خاص

* بیماری های چشمی

* اختلالات روده ای

* برخی بیماری های پوستی

* درمان اختلالات غدد آدرنال (سندروم کوشینگ)

آمپول دگزامتازون (dexamethasone) واکنش دفاعی طبیعی بدن را کاهش می دهد و بدین ترتیب علائمی مثل تورم و آلرژی را کم می کند. دگزامتازون (dexamethasone) نوعی کورتیکواستروئید (گلوکورتیکواستروئید) است. کورتیکواستروئیدها و گلوکورتیکواستروئیدها گروهی از استروئیدهایی (چربی ها) هستند که در بخش قشری غدد فوق کلیوی (آدرنال) تولید می شوند. داروهای کورتیکواستروئیدی فرم مصنوعی این هورمون ها با خواص مشابه هستند. در واقع چنین داروهایی تاثیرات هورمون هایی که بدن بطور طبیعی در غدد فوق کلیوی می سازد را تقلید می کنند.

نوع تزریقی دگزامتازون زمانی استفاده می شود که مصرف داروی خوراکی مقدرو نیست یا لازم است درمان خیلی سریع انجام شود، بخصوص در بیمارانی که وضعیت آنها وخیم است. در خصوص مزایا و خطرات احتمالی مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید. بخصوص اگر قرار است تزریق نزدیک ستون فقرات (اپیدورال) صورت گیرد. در این صورت احتمال دارد عوارض جانبی خطرناکی رخ دهد.

ممکن است از دگزامتازون در کنار دیگر داروها به عنوان جایگزین برخی هورمون های خاص استفاده شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آمپول دگزامتازون می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

دگزامتازون نوعی گلوکورتیکواستروئید

 

روش مصرف آمپول آمپول دگزامتازون (dexamethasone)

آمپول دگزامتازون طبق دستور پزشک داخل رگ (وریدی) یا عضله یا مفصل/بافت نرم و یا داخل ضایعه (معمولا داخل جراحات پوستی بصورت زیر جلدی) تزریق می شود. در این خصوص رعایت دستورالعمل پزشک ضروری است.

دوز دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و میزان پاسخ به درمان دارد. هرگز بدون مشورت پزشک دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و یا از این دارو به دفعات بیشتری استفاده نکنید.

برای برخی بیماران (بخصوص نوزادان نارس) می بایست از محلول فاقد موارد نگهدارنده جهت رقیق سازی دارو استفاده نمود.

در صورت تزریق مفصلی دارو، میزان فشار وارده به مفصل می بایست کنترل شود. از پزشک خود بپرسید در طول بهبودی مفصل تا چه اندازه مجاز به حرکت/استفاده از مفصل می باشید.

چنانچه مدت طولانی است که از این دارو استفاده می کنید، هرگز بدون تایید پزشک بطور ناگهانی مصرف دارو را متوقف نکنید. در غیر اینصورت ممکن است علائمی مثل ضعف، کاهش وزن، حالت تهوع یا خستگی شدید ایجاد شود؛ به منظور جلوگیری از این وضعیت دوز دارو می بایست به تدریج کم شود.

چنانچه وضعیت بیماری تشدید شد یا استمرار یافت حتما پزشک را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی احتمالی دگزامتازون (dexamethasone)

** عوارض جانبی درج شده در این بخش در خصوص فرم خوراکی دارو نیز صدق می کند. 

با مصرف این دارو، معده درد، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، تغییرات دوره های قاعدگی، مشکلات خواب، افزایش اشتها، افزایش وزن، درد/قرمزی/التهاب در محل تزریق قابل انتظار است. چنانچه هریک از این علائم تشدید شدند یا استمرار یافتند پزشک را مطلع کنبد.

هر دارو به موازات اثرات مثبت ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای نیز به همراه داشته باشد؛ در برخی موارد تجویز دارو اجتناب ناپذیر است. در این حالت براساس وضعیت بیماری فرد و ارزیابی پزشک، مزایای دارو بیش از عوارض جانبی احتمالی آن در نظر گرفته شده است. بعلاوه بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند هرگز هیچ عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نکرده اند.

چنانچه متوجه عوارض جانبی خطرناک شدید، فورا پزشک را مطلع کنید؛ از جمله درد استخوان/مفصل، سهولت خونریزی/کبودی، تیره شدن رنگ مدفوع، استفراغ، شکم/معده درد بسیار شدید، التهاب مچ/قوزک پا، درد تاندون، افزایش وزن مستمر، پف کردن صورت، رشد غیرطبیعی مو، نازک شدن پوست، کند شدن روند ترمیم زخم، علائم عفونت (مثل تب/سرفه/گلودرد مقاوم، ادرار دردناک، درد/ترشح چشم)، درد/ضعف عضلانی، تغییرات خلقی/ذهنی (مثلا افسردگی، پریشانی)، تغییرات بینایی و تشنج

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت گزارش شده است. با این حال چنانچه متوجه هریک از علائم زیر شدید فورا با اورژانس تماس بگیرید:

راش، خارش/التهاب (بخصوص در نواحی صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی

این بخش تمام عوارض جانبی احتمالی دارو را شامل نمی شود. چنانچه متوجه هر نشانه ی غیرمعمول دیگری شدید که در لیست بالا به آن اشاره نشده است، پزشک را مطلع کنید.

** احتیاط

** اطلاعات درج شده در این بخش در خصوص فرم خوراکی دارو نیز صدق می کند. 

پیش از مصرف دگزامتازون چنانچه به این دارو یا سایر کورتیکواستروئید ها (مثل پردنیزولون) حساسیت دارید، پزشک را مطلع کنید. بطور کلی بهتر است پزشک را در جریان تمام آلرژی های خوراکی قرار دهید.

این دارو حاوی ترکیبات غیرفعالی است که ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک در برخی افراد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

پیش از مصرف دگزامتازون پزشک را در جریان سابقه ی پرونده ی پزشکی خود قرار دهید. خصوصا سابقه ی ابتلا به هر یک از ناراحتی های زیر را به ایشان اطلاع دهید.

عفونت (مثل سل، تبخال، مالاریا مغزی، کرمک، عفونت های قارچی)، لختگی خون، شکنندگی استخوان (پوکی استخوان)، فشار خون بالا، آسم، مشکلات قلبی (مثل نارسایی احتقانی قلب، حمله قلبی اخیر)، دیابت، بیماری های چشم (مثل آب مروارید، گلوکوم، تبخال چشمی)، بیماری های کلیوی، بیماری های شدید کبدی (سیروز)، مشکلات روحی/روانی (مثلا روان پریشی، اضطراب، افسردگی)، تشنج، مشکلات روده/معده (مثلا دیروتیکولیت، زخم، کولیت اولسراتیو)، مشکلات تیروئید، مشکلات معدنی درمان نشده (مثل فقر پتاسیم/کلسیم)

این دارو ممکن است سبب سرگیجه شود. احتمال دارد مصرف الکل/ماریجوانا شدت سرگیجه را تشدید کند. تا زمان بدست آوردن هوشیاری کامل از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات صنعتی و یا هر فعالیت دیگری که نیاز به تمرکز کامل دارد پرهیز کنید. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. چنانچه ماریجوانا مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید.

احتمال دارد دگزامتازون علائم عفونت را مخفی کند یا مصرف کننده را در معرض خطر ابتلا به عفونت های بسیار جدی قرار دهد. لذا در صورت مشاهده ی هرگونه جراحت یا علامت عفونت (از جمله سرفه/تب/گلودرد مداوم، ادرار دردناک، درد عضلانی) فورا پزشک را مطلع کنید. این مسئله ممکن است در طول مصرف دارو یا در طی 12 ماه بعد از قطع مصرف دارو ایجاد شود.

مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها، ممکن است عملکرد بدن را نسبت به واکنش علیه عوامل خارجی تضعیف کند. بنابراین، پیش از انجام جراحی یا مراقبت های اورژانسی، یا در صورت ابتلا به بیماری/صدمات جدی، پزشک یا دندانپزشک خود را درباره ی استفاده از این دارو مطلع کنید. (حتی اگر در طی 12 ماه گذشته از این دارو استفاده نموده اید.)

چنانچه متوجه خستگی غیرمعمول/شدید یا کاهش وزن شدید پزشک را مطلع کنید.

در طول مصرف این دارو از انجام واکسیناسیون یا نمونه برداری پوست خودداری کنید. (مگر با دستور پزشک) واکسن های زنده، اگر هنگام مصرف این دارو استفاده شوند، ممکن است باعث مشکلات جدی شوند. (مثلا عفونت)

از تماس با افرادی که اخیرا واکسن فلج اطفال/ یا واکسن آنفولانزای استنشاقی دریافت کرده اند پرهیز کنید.

از تماس با افرادی که مبتلا به آبله مرغان یا سرخک هستند پرهیز کنید. (مگر آنکه قبلا در کودکی به این بیماری ها مبتلا شده باشید.) اگر قبلا مبتلا به سرخک/آبله مرغان نشده اید، و در طول مصرف دگزامتازون تصادفا با افراد مبتلا تماس داشتید، فورا به اورژانس مراجعه کنید.

چنانچه به مقدار زیاد آسپرین استفاده می کنید، یا سابقه ی زخم دارید و یا از دیگر داروهای آرتروز استفاده می کنید، در طول مصرف دگزامتازون میزان استفاده از نوشیدنی های الکلی را محدود کنید تا ریسک خونریزی معده/روده کاهش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

اگر دیابت دارید، این دارو ممکن است میزان قند خون شما را بالا ببرد. قند خون خود را بطور منظم، طبق دستور پزشک کنترل کنید و نتایج را به ایشان گزارش دهید. چنانچه علائم افزایش قند خون دارید (مثلا افزایش حجم ادرار/عطش) فورا پزشک را مطلع کنید. ممکن است لازم باشد پزشک داروهای دیابت یا رژیم غذایی یا برنامه ی ورزشی شما را مجددا تنظیم کند.

سالمندان نسبت به عوارض جانبی این دارو آسیب پذیرتر هستند، لذا مصرف دارو در این گروه نیازمند رعایت احتیاط است. بخصوص در افراد مبتلا به پوکی استخوان؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با روش های جلوگیری از تحلیل استخوان با پزشک مشورت کنید.

در صورت مصرف طولانی مدت، این دارو ممکن است رشد کودک را کند نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید. مرتبا به پزشک مراجعه کنید تا قد و وزن فرزند شما کنترل شود.

دگزامتازون در طول دوران بارداری، فقط در صورتی می بایست مصرف شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. گزارشات نادری در دست است که نشان می دهند مصرف کورتیکواستروئید در طول دوران بارداری سبب آسیب به جنین شده است. در خصوص مزایا و خطرات احتمالی مصرف دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

مشخص نیست دگزامتازون می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر؛ در طول دوران بارداری با مشورت پزشک مصرف شود.

 

تداخلات دارویی دگزامتازون (dexamethasone)

** تداخلات دارویی درج شده در این بخش در خصوص فرم خوراکی دارو نیز صدق می کند. 

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای/ غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید. ممکن است برخی از محصولات تقویت کننده ی مژه با این دارو تداخل ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

برخی از داروهایی که احتمال دارد با دگزامتازون تداخل ایجاد کنند عبارتند از:

آمینوگلوتتیمید، داروهای ضدبارداری، دیگوکسین، داروهایی که منجر به خونریزی/کبودی می شوند (مثل کلوپیدوگرل، دابیگاتران، وارفارین، آسپرین، سلکوکسیب، ایبوپروفن)، افدرین، جایگزین های هورومون استروژن، ایزونیازید، میفپریستون، ریلپیویرین، تالیدومید)

برخی داروها می توانند روی حذف دگزامتازون از بدن اثر بگذارند، که ممکن است نحوه ی عملکرد دارو را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ از جمله:

داروهای ضد قارچ آزول (مثل کتوکونازول)، فنوباربیتال، ریفامپین، داروهای خاصی که برای درمان تشنج استفاده می شوند مثل فنی توئین و…

چنانچه طبق دستور پزشک برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی، از دوز پائین آسپرین استفاده می کنید (معمولا 80-325 میلی گرم در روز)، می توانید به مصرف آن ادامه دهید. مگر آنکه پزشک دستور دیگری بدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ایشان مشورت کنید.

این دارو ممکن است با برخی آزمایش های خاص تداخل ایجاد کند (مثلا نمونه برداری های پوست) و احتمالا سبب خطا در نتیجه ی آزمایش می شود. پیش از انجام هر نوع آزمایشی، به پزشک و مسئولان آزمایشگاه اطلاع دهید دگزامتازون استفاده می کنید.

 

** اووردوز

اگر فردی، بیش از حد لزوم، دارو را مصرف نموده است و دارای علائم جدی از قبیل بیهوش شدن و یا مشکلات تنفسی می باشد، سریعا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید. در غیر اینصورت سریعا با یک مرکز کنترل سم (۱۴۹۰) تماس حاصل فرمایید. علائم مصرف بیش از حد (اوردوز) می تواند شامل موارد زیر باشد: خواب آلودگی شدید، گرام/ خشکی پوست، تب، سرگیجه، تشنگی شدید، تغییرات روحی/ خلقی (گیجی، هیجان غیر معمول)، ضربان قلب سریع/ نامنظم، ضعف عضلات، عدم توانایی در حرکت (فلج شدن)، تنفس آهسته، غش کردن، تشنج.

توجه: این دارو برای مشکل فعلی شما تجویز شده است. از به اشتراک گذاشتن دارو با دیگران خودداری نمایید. 

 

اصول و شرایط نگهداری آمپول دگزامتازون (dexamethasone)

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات نگهداری این دارو با داروساز مشورت کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آمپول دگزامتازون می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x