قطره چشمی زالاتان (لاتانوپروست)

قطره چشمی زالاتان (لاتانوپروست)

زالاتان (XALATAN Drop) با نام ژنریک لاتانوپروست (Latanoprost) دارویی است که از آن برای درمان فشار بالای داخل چشم استفاده می شود. فشار بالای داخل چشم ممکن است در اثر گلوکوم (نوع زاویه باز) یا دیگر بیماری های چشمی (به عنوان مثال اکولار هایپرتنشن) ایجاد شود. زالاتان (لاتانوپروست) شبیه پروستاگلاندین (یک ماده شیمیایی طبیعی در بدن) است و عملکرد اصلی آن تنظیم جریان مایعات داخل چشم است که در نتیجه منجر به کاهش فشار می شود. کاهش فشار بالای داخل چشم به جلوگیری از نابینایی کمک می کند.

این دارو به شکل محلول استریل چشمی ۰٫۰۰۵% در دسترس می باشد. هر ۲٫۵ سی سی محلول استریل چشمی زالاتان حاوی ۱۲۵ میکروگرم ماده موثره لاتانوپروست است.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قطره استریل چشمی زالاتان می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

 

روش مصرف قطره زالاتان

قطره زالاتان معمولا می بایست روزانه یک مرتبه (عصرها) داخل چشم درگیر چکانده شود. (و یا براساس دستور پزشک)؛ هرگز از این دارو ببش از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. استفاده ی بیشتر می تواند اثربخشی دارو را کاهش دهد.

برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دست ها را بشویید. به منظور جلوگیری از آلودگی، از لمس کردن نوک قطره چکان پرهیز کنید. همچنین مراقب باشید نوک قطره چکان با چشم یا دیگر سطوح تماسی نداشته باشد.

اگر از لنزهای تماسی نرم استفاده می کنید، پیش از مصرف این قطره آنها را از چشم خارج کنید. پس از مصرف قطره، حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس می توانید مجددا لنزها را داخل چشم بگذارید.

سر را به عقب خم کنید، به بالا نگاه کنید، پلک پائین را جلو بکشید تا یک کیسه ایجاد شود. قطره چکان را مستقیما روی چشم نگه دارید و یک قطره داخل کیسه ی ایجاد شده زیر چشم بریزید. به سمت پائین نگاه کنید، به آرامی چشم ها را ببندید و یک انگشت را روی گوشه ی داخلی چشم (نزدیک به بینی) قرار دهید. به مدت ۱ تا ۲ دقیقه قبل از باز کردن چشم ها، با انگشت فشار ملایم وارد کنید. این کار از تخلیه ی دارو جلوگیری می کند.

از پلک زدن های سریع و مکرر و یا مالیدن چشم ها خودداری کنید. چنانچه در هر بار مصرف، دوز دارو بیش از یک قطره تجویز شده است، برای دوزهای بعدی نیز گام های بالا را مجددا تکرار کنید. اگر طبق دستور پزشک می بایست از این قطره در هر دو چشم استفاده شود، گام های فوق را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید. از شستن و/یا آبکشی سر قطره چکان جدا خودداری کنید. پس از هر بار مصرف، درپوش قطره چکان را محکم ببندید.

به منظور بهره مندی از بالاترین نتایج درمان، بطور منظم در فواصل تعیین شده از دارو استفاده کنید. سعی کنید هر روز سر ساعت معینی از قطره استفاده کنید. حتی اگر احساس بهبود داشتید، مهم است مصرف لاتانوپروست را طبق دوره ی تعیین شده توسط پزشک ادامه دهید. به خاطر داشته باشید بیشتر افراد مبتلا به گلوکوم یا فشار داخل چشم، احساس بیماری نمی کنند.

چنانچه علاوه بر زالاتان از داروی چشمی دیگری نیز استفاده می کنید، لازم است حداقل ۵ دقیقه بین مصرف آنها فاصله در نظر بگیرید. در صورت لزوم، قطره های چشمی می بایست پیش از پمادهای چشمی استفاده شوند. این ترتیب کمک می کند قطره چشمی کاملا وارد چشم شود.

 

عوارض جانبی احتمالی قطره زالاتان

با مصرف قطره ی زالاتان ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:

* تاری دید

* سوزش/گزش/خارش/قرمزی چشم ها

* احساس جسم خارجی داخل چشم

* تغییر تعداد/رنگ/طول/ضخامت مژه ها

* تیره شدن پوست پلک (یا ایجاد یک هاله ی تیره روی خط مژه ها)

* خشکی چشم

* پوسته پوسته شدن/ناراحتی پلک چشم

* افزایش میزان حساسیت به نور

ایجاد عوارض جانبی فوق قابل انتظار است. اما چنانچه هریک از این عوارض تشدید شدند یا استمرار داشتند، فورا پزشک را مطلع کنید.

این دارو ممکن است به آرامی (طی چند ماه یا چند سال) باعث تغییر رنگ قسمت رنگی چشم (عنبیه) شود. چنانچه از لاتانوپروست فقط داخل یکی از چشم ها استفاده می کنید، ممکن است فقط رنگ عنبیه چشم درگیر تغییر کند. این تغییر رنگ ممکن است دائمی باشد اما تاثیرات طولانی مدت آن هنوز مشخص نیست. چنانچه چنین اتفاقی رخ داد پزشک را مطلع کنید و برای معاینه ی چشم، طبق فواصل معینی به پزشک مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید تمام داروها به موازات اثرات مطلوب ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای نیز به همراه داشته باشند. در بسیاری از موارد تجویز دارو اجتناب ناپذیر است؛ در چنین شرایطی اثرات مثبت دارو بسیار بیشتر از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی می شود. بعلاوه بسیاری از افراد با مصرف داروها، هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نخواهند کرد.

هنگام مصرف دارو چنانچه متوجه عوارض جانبی خطرناک شدید فورا پزشک را مطلع کنید. عوارض جانبی خطرناک (غیر قابل انتظار) مصرف زالاتان عبارتند از:

* درد چشم

* قرمزی یا التهاب غیرمعمول چشم (مشکوک به عفونت چشم)

* تغییرات سریع بینایی (از جمله نابینایی)

واکنش آلرژیک شدید نسبت به این دارو به ندرت گزارش شده است. با این حال چنانچه متوجه هر یک از علائم زیر شدید فورا با اورژانس تماس گرفته یا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

راش پوستی، خارش/تورم شدید (بخصوص در ناحیه ی صورت/زبان.گلو)، سرگیجه، تنگی نفس

 

** احتیاط

پیش از مصرف زالاتان، چنانچه به لاتانوپروست (ماده ی موثره زالاتان) یا هر داروی دیگری حساسیت دارید پزشک را مطلع کنید. بطور کلی بهتر است پزشک را در جریان تمام حساسیت های دارویی و خوراکی خود قرار دهید. چراکه این دارو (همانند تمام داروهای دیگر)، علاوه بر ماده موثره ی فعال، ترکیبات غیر فعال دیگری نیز دارد. (مثلا نگهدارنده) در بسیاری از موارد افراد به ترکیبات غیر فعال داروها حساس هستند، نه خود دارو! برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

پیش از شروع مصرف این دارو پزشک را در جریان سوابق پرونده ی پزشکی خود قرار دهید، بخصوص در مورد سایر مشکلات چشمی؛ به عنوان مثال:

ورم ماکولا، یووئیت (التهاب کوروئید)، اریتس (التهاب عنبیه)، آفاکیا (نبود عدسی) و تبخال چشمی

چنانچه از لاتانوپروست طبق تجویز پزشک برای درمان عفونت یا آسیب دیدگی چشم استفاده می کنید و یا این دارو برای مراقبت های پس از جراحی چشم برای شما تجویز شده است، پس از اتمام یک دوره مصرف، در خصوص لزوم ادامه ی مصرف یا قطع مصرف آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است بلافاصله پس از مصرف این قطره، بطور موقت دچار تاری یا ناپایداری دید شوید. به همین خاطر از رانندگی کردن و یا کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به دید کاملی دارند پرهیز کنید.

این دارو در طول دوران بارداری، فقط در صورتی می بایست مصرف شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. در خصوص مزایا و معایب مصرف این دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست، زالاتان می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر؛ در خصوص مصرف این دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی قطره زالاتان

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای/ غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید. ممکن است برخی از محصولات تقویت کننده ی مژه با این دارو تداخل ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

در خصوص قطره زالاتان تداخل دارویی خاصی عنوان نشده است.

 

** اووردوز

اگر فردی، بیش از حد لزوم، دارو را مصرف نموده است و دارای علائم جدی از قبیل بیهوش شدن و یا مشکلات تنفسی می باشد، سریعا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید. در غیر اینصورت سریعا با یک مرکز کنترل سم (۱۴۹۰) تماس حاصل فرمایید. علائم مصرف بیش از حد (اوردوز) می تواند شامل موارد زیر باشد: خواب آلودگی شدید، گرام/ خشکی پوست، تب، سرگیجه، تشنگی شدید، تغییرات روحی/ خلقی (گیجی، هیجان غیر معمول)، ضربان قلب سریع/ نامنظم، ضعف عضلات، عدم توانایی در حرکت (فلج شدن)، تنفس آهسته، غش کردن، تشنج.

توجه: این دارو برای مشکل فعلی شما تجویز شده است. از به اشتراک گذاشتن دارو با دیگران خودداری نمایید. در طول مصرف زالاتان لازم است به منظور بررسی عوارض جانبی احتمالی و میزان پیشرفت در درمان زیر نظر متخصص چشم بطور مرتب معاینه شوید.

 

فراموش کردن مصرف قطره زالاتان

چنانچه مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن در همان روز، دوز فراموش شده را استفاده کنید. در غیر اینصورت نیازی به مصرف دوز فراموش شده در روز آتی نیست! مصرف دارو را مطابق معمول ادامه دهید. هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

 

اصول و شرایط نگهداری قطره زالاتان

برندهای مختلف این دارو، روش نگهداری گوناگونی دارند. برای اطمینان از روش نگهداری صحیح داروی خود به بروشور راهنمای داخل دارو مراجعه کنید.

قبل از بازکردن قطره چشمی زالاتان، بطری دارو را داخل جعبه دارو و در فریزر (دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد) و به دور از نور نگهداری کنید.

بعد از بازکردن زالاتان، بطری دارو را داخل جعبه دارو و در مکان خنک (دمای زیر ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری کنید. بعد از بازکردن درب قطره، نیازی نیست دارو داخل فریزر نگهداری شود.

یک ماه پس از بازکردن درب قطره ی زالاتان، باقی مانده ی دارو را دور بریزید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قطره استریل چشمی زالاتان می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید