قرص ضد بارداری یاز (YAZ)

قرص ضد بارداری یاز (YAZ)

آخرین بروزرسانی

قرص یاز یک قرص ضدبارداری ترکیبی، حاوی استروژن سنتتیک (اتینیل استرادیول) و پروژستین (دروسپیرنون) است. قرص یاز به شکل بلیسترهای 28 عددی در دسترس است؛ هر بلیستر قرص یاز، حاوی 24 قرص صورتی کمرنگ (حاوی هورمون های فعال – 3 میلی گرم دروسپیرنون و 0.02 میلی گرم اتینیل استرادیول) و 4 قرص سفید رنگ (دارونما – بدون خاصیت پزشکی) می باشد.

از قرص یاز به عنوان یک کنتراسپشن برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود. مصرف روزانه ی قرص یاز، می تواند احتمال بارداری را تا بیش از 99% کاهش دهد؛ بعلاوه می توان از یاز برای درمان های زیر نیز کمک گرفت:

* درمان آکنه های متوسط (moderate acne) در خانم هایی که حداقل 14 سال سن دارند و پریود شده اند و یا خانم هایی که تمایل دارند دارویی مصرف کنند که علاوه بر درمان جوش، از بارداری ناخواسته نیز جلوگیری می کند.

* درمان علائم اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (premenstrual dysphoric disorder (PMDD)؛ اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی وضعیتی است که فرد را دچار نوعی پریشانی، افسردگی، تحریک پذیری، اختلال تمرکز، کاهش انرژی، تغییر اشتها یا خواب، حساسیت پستان ها، درد مفاصل و ماهیچه ها، سر درد و افزایش وزن می کند؛ از هر 20 خانم، یک نفر تحت تاثیر این وضعیت قرار می گیرد. به نظر می رسد استفاده از قرص های ترکیبی اتینیل استرادیول و دروسپیرون، می تواند برای مقابله با PMDD موثر عمل کند.

قرص های ضدبارداری ترکیبی مثل یاز، می توانند در برابر برخی شرایط مرتبط و غیر مرتبط دیگر نیز محافظت پدید آورند؛ از جمله سرطان تخمدان، سرطان اندومتری، سرطان روده بزرگ، کیست خوش خیم پستان، برخی از انواع خاص کیست های تخمدان، پوکی استخوان، خشکی واژن و مقاربت دردناک، رشد بیش از حد موهای زائد (هیر سوتیسم)

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص ضدبارداری یاز می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

قرص ضد بارداری یاز (YAZ) ، موثر در درمان آکنه های متوسط و رفع علائم PMDD

 

روش مصرف قرص یاز (yaz)

هر بار پیش از شروع مصرف یاز، بروشور همراه دارو را با دقت مطالعه کنید. بروشور، حاوی اطلاعات بسیار مهمی در خصوص روش و زمان مصرف دارو می باشد. در صورت ایجاد هر نوع ابهامی، سوالات خود را با داروساز مطرح کنید.

این دارو می بایست بصورت خوراکی و طبق دستور پزشک (معمولا روزانه یکعدد) همراه با غذا یا بدون آن، میل شود. برای سهولت به خاطر سپردن زمان مصرف دارو، یک ساعت معین در طول روز انتخاب کرده و هر روز قرص را سر همان ساعت مصرف کنید. چنانچه دارو را بعد از وعده عصرانه یا پیش از خواب میل کنید، احتمالا دچار معده درد و حالت تهوع کمتری خواهید شد.

با اولین قرص شروع کنید. (برای پیدا کردن اولین قرص، به کلمه ی start درج شده روی بلیستر توجه کنید.)؛ هرگز مصرف هیچ دوزی را رها نکنید. چراکه در اینصورت احتمال بارداری افزایش می یابد.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، هر بسته یاز حاوی 24 قرص فعال (حاوی هورمون) و 4 عدد قرص بدون هورمون در انتهای بلیستر است. دوره ی مصرف را با قرص های فعال (صورتی رنگ) آغاز کرده و سپس با 4 قرص غیر هورمونی ادامه دهید. معمولا در طی 3 روز بعد از مصرف آخرین قرص فعال (صورتی رنگ) قاعدگی رخ می دهد. بعد از پایان استفاده ی آخرین قرص غیر فعال (سفید رنگ)، بدون توجه به قاعدگی (بدین معنا که مهم نیست خونریزی ایجاد شده باشد یا خیر)، بسته ی جدید دارو را شروع کنید. در صورتی که پس از اتمام مصرف یک بسته دارو، قاعدگی رخ نداد، پزشک را مطلع کنید.

اگر اولین بار است که از این دارو استفاده می کنید و طی یک ماه گذشته هیچ نوع قرص ضدبارداری دائمی استفاده نمی نمودید، مصرف اولین قرص یاز را از اولین یکشنبه ی بعد از قاعدگی، یا از روز اول قاعدگی شروع کنید. اگر روز اول پریود شما یکشنبه بود، همان روز دارو را شروع کنید. بهتر است در اولین دوره ی مصرف قرص یاز، به منظور اطمینان، در هفته ی اول، در کنار قرص یاز برای جلوگیری از بارداری از یک روش غیر هورمونی دیگر (مثل کاندوم) نیز کمک بگیرید. در این مدت، قرص فرصت کافی برای اثرگذاری پیدا می کند. (چناچه مصرف قرص را از روز اول قاعدگی شروع کنید ،در اینصورت نیازی به استفاده از روش دیگری نیست.)

اگر قرص ضد بارداری دیگری استفاده می کنید و تصمیم به مصرف قرص یاز گرفته اید، در خصوص روش های جایگزین کردن دارو با پزشک مشورت کنید.

کاهش میزان و مدت زمان خونریزی و لک بینی بین قاعدگی، بخصوص در سه ماه اول مصرف یاز طبیعی است. چناچه این وضعیت تشدید شد یا استمرار یافت، پزشک را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی قرص یاز (yaz)

مصرف یاز ممکن است باعث حالت تهوع، استفراغ، سردرد، نفخ، حساسیت پستان ها، التهاب مچ پاها (احتباس مایع) و تغییرات وزن شود. بعلاوه مصرف این دارو (بخصوص در ماه های نخست) ممکن است سبب لک بینی بین دوره های قاعدگی یا پریود نامنظم شود.

چنانچه هر یک از علائم فوق تشدید شده و یا استمرار یافت، فورا پزشک را مطلع کنید. در صورت تعویق دو دوره قاعدگی و یا در صورت مصرف نادرست قرص به محض تعویق یک دوره قاعدگی، هرچه سریعتر برای انجام آزمایش بارداری اقدام کنید.

این دارو ممکن است سبب افزایش فشار خون شود. فشار خون خود را مرتبا کنترل کرده و در صورت بالا بودن نتایج، پزشک را مطلع کنید.

در صورت مشاهده ی هر یک ار نشانه های خطرناک زیر، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

* تغییرات غیر عادی خونریزی های واژینال (مثلا لک بینی مداوم، خونریزی شدید و ناگهانی، قطع قاعدگی)

* علائم بالا بودن سطح پتاسیم خون (مثلا ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته/نامنظم)

ابن دارو ممکن است در اثر لختگی خون، به ندرت باعث ایجاد مشکلات خطرناک (گاهی کشنده) شود. از جمله ترومبوز سیاهرگی (وریدی) عمقی، آمبولی ریوی، سکته مغزی و حمله قلبی

* تنگی نفس ناگهانی، درد فک/قفسه سینه/بازوی چپ، تعریق غیر عادی، گیجی، سرفه خونی، غش/سرگیجه ناگهانی/ درد/تورم/گرم شدن کشاله ران/ماهیچه ساق پا، سوزن سوزن شدن/ضعف/بی حسی بازوها/پاها، سردرد غیرعادی (مثلا سردرد همراه با تغییرات بینایی، عدم هماهنگی، تشدید میگرن، سردردهای ناگهانی و بسیار شدید)، لکنت زبان، ضعف یک طرف بدن، تغییر ناگهانی دید (مثلا نابینائی کامل/جزئی)

احتیاط و موارد منع مصرف قرص یاز (yaz)

پیش از مصرف قرص یاز، چنانچه به این دارو، یا اتینیل استرادیول، یا دروسپیرنون و یا انواع دیگر استروژن یا پروژسترون آلرژی دارید، پزشک خود را مطلع کنید. بطورکلی بهتر است پزشک را در جریان تمام حساسیت های خوراکی خود قرار دهید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که می توانند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز مشورت کنید.

پیش از مصرف این دارو، سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید؛ بخصوص در صورت سابقه ی مشکلات غدد آدرنال، سکته، لخته شدن خون (مثلا لختگی خون در پاها، چشم، ریه) بالا بودن فشار خون، غیرطبیعی بودن نتایج معاینه پستان ها، سرطان (بخصوص سرطان اندومتریال یا سینه)، اختلالات لخته شدن خون (مثلا کمبود پروتئین B یا پروتئین S)، دیابت، سردرد/میگرن شدید، سابقه ی شخصی یا خانوادگی آنژیوادم، مشکلات قلبی (نامنظم بودن ضربان قلب، بیماری دریچه قلب، سکته قلبی)، مشکلات کلیوی، بیماری های کبدی (مثلا تومور)، سابقه ی زرد شدن چشم/پوست در طول دوران بارداری یا در طول مصرف قرص های ضدبارداری، خونریزی بی دلیل واژینال، بالا بودن سطح کلسترول یا تری گلیسیرید (چربی خون)، افسردگی، ادم (تورم)، مشکلات کیسه صفرا، چاقی بیش از حد

یاز می تواند قند خون افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار دهد. لذا در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، بطور منظم قند خون خود را کنترل کرده و نتایج را به پزشک گزارش دهید. به محض ظاهر شدن نشانه های بالا بودن قند خون مثل عطش و افزایش حجم ادرار پزشک را فورا مطلع کنید.

یاز می تواند سطح پتاسیم خون را افزایش دهد؛ لذا قبل از مصرف مکمل ها یا جایگزین های نمکی حاوی پتاسیم با پزشک مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد شدن لک یا تیره شدن پوست صورت (ملاسما) شود. نور خورشید سبب تشدید این عارضه می شود. در طول مصرف این دارو زمان قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید را محدود کنید. از آفتاب گرفتن پرهیز کنید. با استفاده از لباس های محافظ و ضدآفتاب مناسب از پوست خود محافظت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی بررسی علائم فتوسنسیویتی مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

احتمال ایجاد مشکلات بینایی برای افراد نزدیک بین و کسانی که از لنز های تماسی نرم استفاده می کنند بیشتر است. در این خصوص برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

** مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی ممنوع می باشد.

 

مهمترین تداخلات دارویی قرص یاز (yaz)

مصرف همزمان یاز و برخی داروهای مشخص می تواند منجر به بالا رفتن سطح پتاسیم خون (هایپرکالمی) شود. علائم هایپرکالمی متغیر است؛ رایج ترین نشانه های آن عبارتند از استفراغ، تپش قلب، درد قفسه سینه و مشکلات تنفسی

به منظور جلوگیری از این وضعیت، در صورت مصرف داروهای زیر، پزشک می بایست سطح پتاسیم خون فرد را حداقل در طول چند ماه نخست کنترل کند:

* داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)

* دیورتیک های نگهدارنده ي پتاسيم مثل اسپیرونولاکتون و آمیلوراید

* مهارکننده های ACE مثل کاپتوپریل، انالاپریل و لیزینوپریل

* مسدودکننده های گیرنده های آنژیوتانسین مثل لوزارتان، والزارتان

* هپارین

 

فراموش کردن دوز مصرف قرص یاز (yaz)

برای کسب اطلاعات بیشتر به بروشور دارو مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد، در صورت فراموش کردن یک یا چند نوبت مصرف دارو، برای جلوگیری از بارداری از یک روش غیر هورمونی دیگر (مثل کاندوم) هم کمک بگیرید.

چنانچه اغلب اوقات مصرف قرص ضدبارداری را فراموش می کنید، در خصوص انتخاب روش ضدبارداری جایگزین با پزشک مشورت کنید.

اصول و شرایط نکهداری قرص یاز (yaz)

در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

 

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص ضدبارداری یاز می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 2.5]
برچسب ها:
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
مریم
25/01/2020 08:18

سلام.من قرص شب دوم رو فراموش کردم و فردا صبحش مصرفش کردم. مشکلی پیش نمیاد؟

2
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x