بررسی قرص کلیدینیوم سی (کلرودیازپوکساید-کلیدینیوم)

بررسی قرص کلیدینیوم سی

آخرین بروزرسانی

قرص کلیدینیوم سی (نام ژنریک: Chlordiazepoxide-Clidinium و نام تجاری Librax)، ترکیبی از دو داروی کلیدینیوم (clidinium) و کلرودیازپوکساید (chlordiazepoxide) می باشد.

این دارو به همراه سایر داروهای دیگر جهت کمک به درمان اختلالات معده/ روده (مانند زخم ها، سندروم روده تحریک پذیر، عفونت روده) استفاده می شود.

کلیدینیوم به کاهش علائم گرفتگی معده و روده کمک خواهد کرد؛ که این عمل بواسطه کند نمودن حرکات طبیعی روده و آرام کردن عضلات معده و روده انجام می شود.

Clidinium متعلق به طبقه ای از داروهاست که به عنوان آنتی کولینرژیک/ آنتی اسپاسمدیک شناخته می شوند.

Chlordiazepoxide متعلق به دسته داروهای بنزودیاپین ها می باشد. کلرو دیازپوکساید، به کاهش اضطراب کمک می کند. این ماده بر روی مغز و اعصاب عمل نموده و اثرات آرامبخشی دارد.

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص کلیدینیوم سی می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

قرص کلیدینیوم سی (کلرودیازپوکساید-کلیدینیوم)

قرص کلیدینیوم سی (کلرودیازپوکساید-کلیدینیوم) درمان اختلالات معده/ روده

نحوه استفاده قرص کلیدینیوم سی (کلرودیازپوکساید-کلیدینیوم):

پیش از شروع و یا در هر بار مصرف کلیدینیوم/ کلرودیازپوکساید، راهنمای دارویی را بخوانید. در صورت داشتن هرگونه سوال با پزشک و یا داروساز خود مشورت نمایید.

این دارو را بصورت خوراکی، به میزان 3 تا 4 بار در روز (30 تا 60 دقیقه پیش از غذا و هنگام خواب) و یا مطابق با دستور پزشک مصرف نمایید.

دوز مصرفی کلیدینیوم سی، به سن شما، وضعیت پزشکی و میزان پاسخ به درمان بستگی دارد و توسط پزشک تعیین می گردد.

افراد مسن معمولا این دارو را با دوز کم شروع نموده تا خطر ابتلا به عوارض جانبی آن کاهش یابد.

هرگز این دارو را بدون تائید پزشک مصرف نکنید، همچنین دوز مصرفی خود را، خودسرانه افزایش ندهید. افزایش خودسرانه دوز نه تنها وضعیت شما را بهبود نمی بخشد بلکه سبب افزایش خطر عوارض جانبی می گردد.

اگر مصرف این دارو را به طور ناگهانی و یکدفعه متوقف نمودید، ممکن است دارای علائم ترک شوید، همانند لرزش، تعریق، حالت تعوع، تشنج. جهت پیشگیری از علائم ترک دارو، پزشک ممکن است دوز مصرف شما را به آرامی کاهش دهد.

اگر از این دارو در دوزهای بالا و یا مدت طولانی استفاده نموده اید، احتمال علائم و عوارض ناشی از ترک دارو، بیشتر است.

در صورت دارا بودن هریک از علائم ترک دارو، این مساله را با پزشک و یا داروساز خود مطرح نمایید.

هنگامی که از دارو برای مدت طولانی استفاده نموده اید، ممکن است دارو به درستی عمل نکند؛ در اینصورت ممکن است پزشک دوز مصرفی شما را افزایش داده و یا داروی شما را تغییر دهد. اگر این دارو به خوبی عمل نکرد با پزشک خود مشورت نمایید.

اگرچه این دارو جهت درمان مشکلات ذکر شده، در بسیاری از افراد موثر و کمک کننده است، اما گاها ممکن است سبب اعتیاد گردد. ریسک ابتلا به اعتیاد، در افرادی که از مواد مخدر و یا الکل استفاده می کنند، بیشتر است.

جهت جلوگیری از خطر اعتیاد به این دارو، آن را دقیقا مطابق با تجویز پزشک مصرف نمایید. جهت هرگونه جزئیات بیشتر، از پزشک و با داروساز خود سوالات لازم را بپرسید.

در صورت تداوم مشکل و یا بدتر شدن وضعیت، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی دارو:

سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، تاری دید، خشکی چشم، خشکی دهان، تهوع، یبوست و نفخ شکم عوارض احتمالی مصرف این دارو می باشد. درصورتیکه هریک از این عوارض ادامه دار شد و یا بدتر گردید، سریعا به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید و مشورت نمایید.

جهت تسکین خشکی دهان، از آبنبات های بدون شکر و یا چیپس های یخی، جویدن آدامس های بدون شکر و نوشیدن آب استفاده نمایید.

جهت تسکین خشکی چشم، در خصوص استفاده اشک مصنوعی و یا سایر روان کننده های چشم با پزشک خود مشورت کنید.

جهت جلوگیری از یبوست، فیبر غذایی مصرف نمایید، آب کافی نوشیده و ورزش کنید. ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید، از داروساز خود بپرسید که چه ملینی برای شما مناسب است.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز نموده است زیرا مزایای استفاده از آن را بیشتر از عوارض احتمالی آن در جهت بهبود شرایط شما برشمرده است.

بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی غیر قابل انتظار اما جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

کاهش عرق کردن، خشک شدن/ گرم شدن و داغی/ قرمزی و سرخی پوست، ضربان قلب سریع/ نامنظم، از دست دادن هماهنگی، لکنت زبان، غش کردن، حرکات عضلانی غیرقابل کنترل/ غیرمعمول، تغییرات ذهنی/ خلق و خوی (از قبیل سردرگمی، آشفتگی، هیجان غیرمعمول، افسردگی، افکار عجیب)، مشکل در ادرار کردن، کاهش توانایی جنسی.

درصورت هریک از علائم نادر اما جدی زیر سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، علائم مشکلات کبدی (ادرار تیره، حالت تهوع مداوم، استفراغ، درد شکم/ معده، زردی چشم/ پوست، خستگی غیر معمول.

در صورت بروز عوارض جانبی زیر، فورا کمک پزشکی دریافت نمایید:

درد/ تورم/ قرمزی چشم، تغییر در دید (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب).

ایجاد یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو، نادر است. با این وجود، اگر متوجه علائم یک واکنش آلرژیک جدی زیر شدید، نیازمند مراجعه بسیار فوری به پزشک می باشید:

بثورات، خارش/ تورم ( به خصوص صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات شدید تنفسی.

لیست درج شده، لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی دارو نیست. اگر متوجه تاثیرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک و یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی:

پیش از مصرف دارو، درصورتیکه، به کلیدینیوم و یا کلرودیازپوکساید حساسیت دارید، حتما به پزشک و یا داروساز اطلاع دهید؛ همچنین اگر آلرژی دارید پزشک را مطلع کنید، این محصول حاوی مواد غیرفعال است که می تواند سبب بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات دیگر شود. جهت اطلاعات بیشتر از داروساز راهنمایی بخواهید.

قبل از استفاده دارو، تاریخچه پزشکی خود را در اختیار پزشک و یا داروساز قرار دهید، بویژه در خصوص موارد زیر:

سابقه شخصی و یا خانوادگی گلوکوم ( نوع زاویه بسته)، پروستات بزرگ شده، مشکلات ادراری بدلیل مسدود شدن مجاری ادراری، سایر مشکلات معده/ روده (همانند حرکت آهسته روده، انسداد، کولیت اولسراتیو، عفونت، کمی/ نبود اسید معده، بیماران ایلئوستومی/ کولوستومی مبتلا به اسهال، تیروئید بیش فعال، مشکلات قلبی ( همانند بیماری عروق کرونر، آنژین، نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب سریع/ نامنظم، مشکلات قلبی بدلیل خونریزی شدید)، فشار خون بالا، مشکلات سوزش سر دل (همانند ریفلاکس اسید، فتق هیاتال، مشکلات مری)، دارا بودن یک مشکل عصبی خاص (نوروپاتی اتونومیک)، میاستنی گراویس، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، مشکلات تنفس/ ریه، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال در مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/ الکل)، شرایط روحی و روانی (همانند افسردگی، افکار خودکشی، روان پریشی، اسکیزوفرنی)، اختلال خونی خاص (پورفیری)

این دارو ممکن است سبب سرگیجه، خواب آلودگی و یا کاهش بینایی شود. مصرف الکل و یا ماریجوانا (حشیش) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی شما را بیشتر کند. پیشنهاد می گردد در طول مصرف از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید روشن داشته باشد، اجتناب نمایید تا زمانیکه بتوانید با خیال راحت این اعمال را انجام دهید. در طول مصرف از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت نمایید.

 

این دارو ممکن است سبب کاهش تعریق شما شده و همچنین احتمال سکته مغزی افزایش می یابد. از انجام کارهایی که ممکن است سبب گرمای بیش از حد شما شود، همانند کار سخت، ورزش در هوای گرم یا استفاده از وان های آب داغ، سونا و … خودداری نمایید. هنگامی که هوا گرم است، مایعات زیاد نوشیده و لباس های سبک بپوشید. اگر احساس گرمای بیش از حد داشتید، به سرعت به دنبال مکانی برای خنک شدن و استراحت باشید. در صورت دارا بودن تب و عدم رفع آن، تغییرات ذهنی/ خلقی، سردرد و یا سرگیجه فورا به پزشک مراجعه نمایید و کمک های پزشکی دریافت نمایید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، بویژه خواب آلودگی، سردرگمی، هیجانات غیرمعمول، مشکلات حافظه، یبوست، مشکلات ادرار و بی ثباتی. در نظر داشته باشید خواب آلودگی، سردرگمی و ناپایداری در این افراد، خطر افتادن را افزایش می دهد.

این دارو جهت استفاده در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود، زیرا ممکن است سبب آسیب به نوزاد تازه متولد شده گردد. جهت دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید. اگر باردار شده اید و یا فکر می کنید در هنگام مصرف این دارو باردار هستید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.

تداخلات دارویی:

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی که در ادامه جمع آوری شده است، تمامی تداخلات این دارو را شامل نمی شود.

لیست کاملی از تمام محصولات و داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه/ با نسخه و محصولات گیاهی) تهیه نموده و در اختیار پزشک و یا داروساز خود قرار دهید. بدون تائید پزشک دوز و مصرف داروهای خود را شروع، متوقف و یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

قرص/ کپسول پتاسیم، اُکسیبات سدیم، داروهایی که تحت تاثیر حرکات آهسته روده قرار می گیرند (مانند pramlintide).

این دارو ممکن است بر روی جذب سایر محصولات از قبیل داروهای ضدقارچی آزول (کتوکونازول، ایتراکونازول)، فرم آهسته رهش دیگوکسین، تاثیر گذارد. اگر کتوکونازول و یا ایتراکونازول را مصرف می کنید، حداقل 2 ساعت قبل از مصرف این دارو باشد.

سایر داروها می توانند بر حذف تاثیر کلرودیازپوکساید از بدن شما و در نتیجه نحوه عملکرد این دارو تاثیر بگذارند. از جمله این موارد می توان به سایمتیدین و دی سولفیرام اشاره نمود.

استعمال سیگار، سبب کاهش سطح کلرودیازپوکساید خون می شود. اگر سیگار می کشید و یا اخیرا سیگاری شده اید، پزشک را در جریان قرار دهید.

بسیاری از داروهای دیگر که باعث خشکی دهان و یبوست می شوند می توانند با آنتی کولینرژیک/ آنتی اسپاسمدیک همانند کلیدینیوم تداخل داشته باشند. از جمله داروهای این دسته: داروهای آنتی کولینرژیک (آتروپین، گلیکوپیرولات، اسکوپولامین)، سایر داروهای ضداسپاسم (دی سیکلومین، پروپانتلین)، لکالوئیدهای بلادونا، برخی داروهای مورد استفاده در درمان پارکینسون (بنزتروپین، تری هگزیفنیدیل) ، داروهای خاص جهت درمان ریتم های نامنظم قلب (دیسوپیرامید، کینیدین)، مهارکننده های MAO (ایزوکربوکساازید، لینوزلید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین)،  فنوتیازین ها (مانند کلروپرومازین)، ضدافسردگی های سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین).

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که سبب خواب آلودگی و یا مشکلات تنفسی می شوند، می تواند خطر عوارض جدی (شامل تنفس آهسته/ کم عمق “نفس زدن”، خواب آلودگی، سرگیجه) را افزایش دهد. در صورت مصرف محصولات دیگر همانند مواد مخدر و یا تسکین دهنده های سرفه (مانند کدئین و هیدروکینون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، داروهای جهت خواب و اضطراب ( آلپروزولام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای آرمش بخش ماهیچه (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (سیتریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک و یا داروساز خود بگویید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص تداخل داشته باشد و سبب نتایج آزمایش کاذب گردد. پیش از انجام آزمایش اطمینان حاصل نمایید که پزشکان و پرسنل آزمایشگاه از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

اوردوز دارو:

اگر فردی، بیش از حد لزوم، دارو را مصرف نموده است و دارای علائم جدی از قبیل بیهوش شدن و یا مشکلات تنفسی می باشد، سریعا با اورژانس (115) تماس بگیرید. در غیر اینصورت سریعا با یک مرکز کنترل سم (1490) تماس حاصل فرمایید.

علائم مصرف بیش از حد (اوردوز) می تواند شامل موارد زیر باشد:

خواب آلودگی شدید، گرام/ خشکی پوست، تب، سرگیجه، تشنگی شدید، تغییرات روحی/ خلقی (گیجی، هیجان غیر معمول)، ضربان قلب سریع/ نامنظم، ضعف عضلات، عدم توانایی در حرکت (فلج شدن)، تنفس آهسته، غش کردن، تشنج.

توجه: این دارو برای مشکل شما تجویز شده است. از به اشتراک گذاشتن دارو با دیگران خودداری نمایید.

مدیریت اختلالات گوارشی علاوه بر مصرف دارو، شامل تغییر در شیوه زندگی همانند برنامه های کاهش استرس، ورزش کردن، ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی نیز می باشد. با پزشک در خصوص تغییرات سبک زندگی که می تواند به نفع شما باشد مشورت نمایید.

فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو:

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر نزدیک به زمان استفاده دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر نمایید و دوز بعدی را در زمان خود مصرف کنید. هرگز دوز مصرفی خود را دو برابر نکنید.

نگهداری:

این دارو در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. دارو را در حمام نگهداری نکنید. کلیه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

جهت منهدم نمودن کلیه داروها، آن ها را در سینک و یا چاه توالت نریزید، مگر آنکه در خصوص دارو دستور انجام این کار داده شده باشد.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص کلیدینیوم سی می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x