بررسی ریزش موی ناشی از شوره و معرفی شامپو ضد شوره ویشی

  • صفحه اصلی
  • مو
  • بررسی ریزش موی ناشی از شوره و معرفی شامپو ضد شوره ویشی
بررسی ریزش موی ناشی از شوره و معرفی شامپو ضد شوره ویشی

آخرین بروزرسانی

شوره یک ناراحتی پوستی است که عمدتا کف سر را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان اصلی ترین علائم این مشکل پوستی می توان به پوسته پوسته شدن و خارش کف سر اشاره کرد.

پوسته های سفید ایجاد شده روی کف سر می توانند ظاهر ناخوشایندی ایجاد کرده و اعتماد به نفس فرد مبتلا را تضعیف کنند اما مهمتر از آن برخی افراد پس از ابتلا به شوره، به مرور زمان متوجه ریزش مو هم می شوند. اما آیا واقعا شوره باعث ریزش مو می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت شوره بطور مستقیم باعث ریزش مو نمی شود اما احتمال دارد شرایطی را فراهم آورد که منجر به ریزش مو می شوند. به عنوان اصلی ترین عوامل موثر در ریزش مو به دنبال ایجاد شوره، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* عدم سلامت کف سر

سلامت پوست کف سر اصلی ترین منشاء سلامت تارهای مو است؛ اگر خواهان موهایی سالم هستید، می بایست نخست از پوست کف سر خود به خوبی مراقبت کنید. مطالعات نشان داده اند، موهای روییده شده از پوست کف سر افراد مبتلا به شوره، ضعیف تر هستند؛ بر این اساس تا زمانی که شوره درمان نشود، احتمالا موهایی ضعیف و ضعیف تر روییده می شوند و موهای ضعیف به راحتی آسیب می بینند و از کف سر جدا می شوند.

* خارش ناشی از شوره

همانطور که ذکر شد، خارش کف سر یکی از نشانه های اصلی شوره است و مقاومت در برابر خاراندن کف سر، امری دشوار است.

خاراندن های مکرر و شدید، باعث خراش و آسیب دیدگی فولیکول های مو می شوند و این امر بستر مناسبی برای ریزش مو فراهم می آورد.

البته لازم به ذکر است که ریزش موی ناشی از شوره، منجر به طاسی کامل نمی شود.

گرچه مطالعات نشان داده اند، شوره ریسک ریزش مو را در افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک* افزایش می دهد.

آلوپسی آندروژنیک* (الگوی طاسی مردانه یا ارثی) وضعیتی است که موجب ریزش مو در خانم ها و آقایان می شود.

* شکنندگی موها

شوره باعث تضعیف کوتیکول های محافظ مو می شود؛ بدین ترتیب احتمال شکنندگی ساقه موها و ریزش های ناشی از آن افزایش می یابد.

در این مقاله نکاتی به منظور جلوگیری از ریزش موی ناشی از شوره جمع آوری شده است و سپس شامپو ضد شوره حساس ویشی معرفی، بررسی و براساس نظرات مصرف کنندگان نقد شده است. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

 

ریزش مو ی ناشی از شوره

 

روش های جلوگیری از ریزش موی ناشی از شوره ی سر

فراموش نکنید، اصلی ترین راه جلوگیری از ریزش ناشی از شوره، درمان شوره است.

*** ابتدا از نوع ناراحتی پوست کف سر خود مطمئن شوید!

عوامل بسیاری می توانند منجر به ایجاد شوره شوند، از عادت های شستن موها گرفته تا بیماری های زمینه ای پوست! اگر از علت ایجاد شوره ی خود مطمئن نیستید، از یک پزشک یا متخصص پوست کمک بگیرید.

پزشک با بررسی پوست کف سر شما می تواند تعیین کند مشکل کف سر شما واقعا شوره است یا در اثر شست و شوی بیش از اندازه/کمتر از حد نیاز، ایجاد شده است. (در اینصورت می بایست عادات شست و شو و/یا شامپوی خود را اصلاح کنید.)

عوامل زیر، اصلی ترین علل ایجاد شوره هستند:

* خشکی پوست: خشکی پوست کف سر (درست مثل خشکی پوست صورت) باعث پوسته ریزی و خارش می شود و در نتیجه منجر به ایجاد پوسته های کوچکی می شود که معمولا قرمزی و التهاب ندارند.

محصول پیشنهادی: شامپو نوپری پیروکس دی نوپریت (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

* درماتیت سبورئیک: درماتیت سبورئیک باعث ایجاد ضایعاتی می شود که اغلب قرمز، پوسته پوسته و چرب به نظر می رسند. پوسته های ایجاد شده در اثر این وضعیت ممکن است سفید یا زرد باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی بررسی درماتیت سبورئیک مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

* قارچ مالاسزیا (Malassezia): مالاسزیا نوعی قارچ است که بطور طبیعی در کف سر بیشتر افراد دیده می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است مالاسزیا پوست سر را تحریک کرده و باعث رشد سلول های پوستی اضافه شود. با مرگ این سلول ها، شوره ایجاد می شود.

* درماتیت تماسی: حساسیت به برخی ترکیبات خاص در محصولاتی مثل شامپو یا رنگ مو که با کف سر تماس دارند باعث ایجاد قرمزی و پوسته ریزی می شود.

پس از فهمیدن علت اصلی ایجاد شوره ی سر، می توانید با درمان موثر از شوره ها رهایی بیابید.

 

*** برخی ترکیبات موثر در درمان شوره

پس از تشخیص نوع شوره و علت ایجاد آن، می توانید از شامپوهای ویژه ای که اختصاصا برای درمان شوره ی مو طراحی شده اند کمک بگیرید. برخی از موثرترین ترکیبات ضد شوره عبارتند از:

* پیریتینیوم زینک

* سالیسیلیک اسید

* سلنیوم سولفاید

* کتوکونازول

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی شامپو کتوکونازول مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

استفاده از شامپویی که حاوی یک یا چند ترکیب بالا باشد احتمالا می تواند در درمان شوره موثر باشد.

برای افرادی که مبتلا به شوره ی خفیفی هستند، چند هفته استفاده از چنین شامپوهایی کافیست.

اگر موهایی به رنگ روشن دارید، بهتر است از شامپوهای حاوی سلنیوم سولفاید استفاده نکنید. چراکه می تواند باعث تغییر رنگ موها شود.

*** رطوبت رسانی به پوست کف سر را فراموش نکنید!

صرف نظر از علت ایجاد شوره، مهم است که پوست کف سر خود را با استفاده از نرم کننده ها آبرسانی کنید. این مسئله در صورت مصرف شامپوهای ضد شوره اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بخصوص شامپوهای حاوی سالیسیلیک اسید؛ استفاده ی منظم از چنین شامپوهایی، موجب خشک شدن پوست کف سر و ساقه های مو می شود.

برای بهره مندی از نتایج بیشتر، ابتدا کف سر خود را با روغن نارگیل به ملایمت ماساژ داده و سپس آبکشی کنید. روغن نارگیل علاوه بر خواص رطوبت رسانی، دارای خواص ضد قارچ نیز می باشد. براساس یک مطالعه در سال 2015، فعالیت ضد قارچی روغن نارگیل مشابه کتوکونازول (یک ماده ی مشترک در شامپو های ضد شوره) می باشد.

اگر مشکوک به درماتیت سبورئیک هستید، از مصرف هرگونه ترکیبات روغنی روی کف سر اجتناب کنید؛ اینگونه ترکیبات گاهی اوقات موجب تشدید علائم درماتیت سبورئیک می شوند.

*** از مصرف محصولات محرک پوست کف سر خودداری کنید.

رنگ موها و دیگر محصولات مراقبت مو اغلب حاوی ترکیباتی هستند که می توانند پوست حساس کف سر را تحریک کنند و حتی منجر به درماتیت تماسی شوند. وجود مواد عطری و نگهدارنده ها در ترکیبات محصولات مو، رایج ترین علت درماتیت تماسی کف سر محسوب می شود.

ترکیبات زیر بطور بالقوه ممکن است باعث تحریک کف سر شوند:

* رایحه های طبیعی یا مصنوعی

* سفید کننده ها (دکلره)

* مواد شوینده و صابونی

* فرمالدهید

بسیاری از افراد سالها از یک محصول استفاده می کنند بدون آنکه هیچ نوع واکنش آلرژیک خاصی را مشاهده کنند. حتی اگر از یک محصول یکسان، بدون هیچ مشکلی استفاده می کنید، چنانچه متوجه شوره شدید، توصیه می شود روال مراقبت روزمره ی موهای خود را تغییر دهید.

 

*** استرس خود را مدیریت کنید!

استرس بطور مستقیم باعث شوره نمی شود، اما به مرور زمان می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. این مسئله می تواند پوست کف سر را نسبت به قارچ مالاسزیا (که بطور طبیعی در کف سر وجود دارد) حساس تر کند.

سعی کنید با تمرین هایی مثل یوگا یا مدیتیشن، استرس خود را مدیریت کنید. پیاده روی و تمرینات تنفسی نیز می توانند در این زمینه موثر عمل کنند.

 

 

در یک جمع بندی کلی می توان گفت، ابتلا به شوره، بلافاصله منجر به ریزش مو نمی شود؛ اما شوره، علائمی ایجاد می کند که محرک ریزش مو هستند!

یکی از بهترین راه های درمان شوره (و به طبع آن جلوگیری از ریزش مو) استفاده از شامپوهای درمانی ضد شوره می باشد. شامپو ضد شوره حساس ویشی یکی از بهترین محصولات موثر در این زمینه است. این محصول علاوه بر درمان شوره، حساسیت پوست کف سر را نیز برطرف می کند.

مشخصه ی اصلی حساسیت پوست کف سر، احساس سوزش، خارش، گزگز شدن و کشش است. این نشانه ها به فرد اخطار می دهند پوست کف سر او حساس است. احساس خارش یا گزگز شدن معمولا به عنوان یک واکنش در برابر آلودگی های محیطی یا استفاده از یک محصول اشتباه که دارای ترکیبات خشن برای پوست سر حساس است ایجاد می شوند. (بدین معنا که ممکن است برخی ترکیبات شامپو های ضد شوره، خارش پوست کف سر حساس و شوره دار را بیشتر کنند.)

احساس سوزش کف سر، معمولا با استفاده از برس های تیز و دندانه دار که پوست کف سر را تحریک می کنند بیشتر هم می شود.

احساس کشیدگی پوست کف سر معمولا نشانه ی خشکی بیش از حد پوست کف سر است و به فرد هشدار می دهد نیاز به درمان خاصی دارد.

خارش کف سر، یکی از اصلی ترین نشانه های پوست حساس است، که ممکن است ناشی از واکنش آلرژیک به رنگ و عطر یک محصول، یا استفاده ی نادرست از سشوار، اتوی مو یا شانه های تیز ایجاد می شود.

در این موارد بهتر است از محصولاتی استفاده شود که بطور اختصاصی برای پوست های حساس فرموله شده اند و فاقد سولفات هستند، لوریل سولفات، نوعی سورفکتانت است که معمولا به عنوان عامل شوینده در شامپو ها استفاده می شود و برای بیشتر افراد، استفاده از این ترکیب مشکلی ایجاد نمی کند. اما در برخی افراد که پوست حساس تری دارند، مهم است که از این سورفکتانت های سولفاتی در شامپو دوری کنند و این ویژگی منحصر به فرد است که شامپو ی ضد شوره ی ویشی دارد!

معرفی شامپو ضد شوره حساس ویشی

شامپو ضد شوره پوست حساس ویشی، یک محصول دو منظوره برای مقابله با شوره و ناراحتی های کف سر (از جمله خارش) است. این محصول برای خانم ها و آقایان (حتی آنهایی که پوست حساسی دارند) قابل استفاده می باشد. شامپو ضد شوره ویشی مانع بازگشت مجدد شوره ها می شود.

فرمولاسیون فاقد سولفات این محصول، به ملایمت پوست کف سر و موها را بدون آنکه هیچگونه آسیبی به آنها وارد آورد، پاک می کند و در نهایت سبب تسکین پوست کف سر و درخشش موها می شود.

خواص و ویژگی های شامپو ضد شوره حساس ویشی

* قابل استفاده برای خانم ها و آقایان

* ایده آل پوست های حساس

* از بین برنده ی شوره ها، پس از اولین مصرف

* تسکین دهنده ی پوست کف سر

* جلوگیری از بازگشت مجدد شوره ها تا 6 هفته پس از تکمیل درمان

* بازگرداندن سلامت پوست کف سر

* موثر روی مقاوم ترین شوره ها

* فاقد سولفات، پارابن و رنگ

* دارای بافت کرمی با رایحه ی شیرین و دلپذیر ملایم گل ها

 

 

ترکیبات شامپو ضد شوره حساس ویشی

** سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید با حل کردن ماده ی بین سلولی، باعث می شود سلول های مرده ی جمع شده روی کف سر که باعث پوسته ریزی می شوند، از بین بروند. بعلاوه سالیسیلیک اسید قادر است رطوبت سطح پوست را نیز افزایش دهد.

** پیروکتون اولامین

پیروکتون الامین، یک ترکیب ضدشوره است که متخصصین پوست، آن را به رسمیت می شناسند؛ این ترکیب مانند یک عامل مضاعف عمل می کند و علاوه بر جلوگیری از تکثیر قارچ مالاسزیا، پوسته ریزی لایه ی اپیدرم پوست کف سر را نیز تنظیم می کند.

** بیزابولول

بیزابولول یک ترکیب فعال است که بطور طبیعی در بابونه آلمانی وجود دارد؛ این ترکیب خواص قدرتمندی در تسکین پوست دارد.

** لاکتیک اسید

لاکتیک اسید، یک اسید ملایم است که به تسکین و آبرسانی پوست کف سر کمک می کند. بعلاوه به دلیل خواص لایه برداری بسیار ضعیفی که دارد، پوسته های جمع شده روی کف سر را نیز از بین می برد.

روش مصرف شامپو ضد شوره حساس ویشی

از شامپوی ضد شوره ویشی بطور مرتب و به مدت 4 هفته استفاده کنید.

موها را خیس کنید و به شامپو آغشته نمایید. به ملایمت پوست کف سر را به مدت 2 تا 4 دقیقه ماساژ دهید. موها و پوست کف سر را آبکشی کنید. در صورت تماس با چشم، سریعا با آب فراوان بشویید.

مزایا و معایب شامپو ضد شوره حساس ویشی

“نقد درج شده براساس جمع بندی نظرات مصرف کنندگان این محصول درج شده است، ممکن است نتایج در خصوص افراد مختلف براساس سلیقه و ویژگی های شخصی متفاوت باشد.”

اکثر افرادی که به مراقبت از پوست و موی خود اهمیت می دهند با نام برند ویشی آشنا هستند؛ ویشی کمپانی فرانسوی است که محصولات مراقبت مو و پوستی متنوعی برای انواع سنین و به منظور پاسخ به نیازهای متفاوت افراد به بازار ارائه داده است. محصولات تخصصی مراقبت از موی ویشی که روی درمان مشکلات مو از ریشه تا ساقه تمرکز دارند، درکوز نامیده می شوند.

شامپو ضد شوره حساس ویشی، بی شک محصولی کم نظیر است. به گفته ی مصرف کنندگان، این محصول به خوبی انواع شوره ها را بلافاصله پس از یکبار مصرف درمان می کند و تا 6 هفته پس از اتمام درمان از بازگشت و عود مجدد شوره ها جلوگیری می کند. (همانظور که می دانید شوره، ناراحتی پوستی مزمن است که هیچ درمان قطعی ندارد.)

براساس مندرجات کمپانی و نظرات مصرف کنندگان، هیچ محدودیت مصرفی برای این محصول ذکر نشده است؛ لذا می توان بصورت روزانه از این شامپو استفاده نمود.

شامپو ضد شوره ی ویشی، به سرعت خارش کف سر را برطرف نموده و قرمزی و التهاب آن را کاهش می دهد. بعلاوه قدرت آبرسانی بی نظیری دارد که سبب شده افراد مبتلا به پسویازیس کف سر نیز از مصرف این محصول بی نهایت خرسند و راضی باشند. (البته کمپانی ویشی هیچ ادعایی مبنی بر سهولت مصرف این محصول برای افراد مبتلا به پسوریازیس ذکر نکرده است.)

رایحه مسئله ای سلیقه ای است، اما به جرات تمام مصرف کنندگان از رایحه ی این شامپو راضی هستند. (همانطور که می دانید اکثر شامپوهای ضد شوره رایحه ی ناخوشایندی دارند.)

شامپو ضد شوره ی ویشی فاقد پارابن و سولفات است. (ویژگی ای که در اکثر شامپو های ضد شوره دیده نمی شود.) بعلاوه سبب خشک شدن مو نمی شود.

بسته بندی این محصول، کوچک و قابل حمل است؛ اما به علت غلظت بالا، مدت زمان زیادی طول می کشد تا تمام شود؛ به این ترتیب نسبت به محصولات خارجی مشابه می توان قیمت آن را نسبت به کیفیت و مدت زمان استفاده، مناسب ارزیابی کرد.

تنها نکته ای که بصورت موردی مشاهده شد، شامپوی ضد شوره ی ویشی ممکن است سبب کدر شدن موهای رنگ شده شود و ماندگاری رنگ یا کراتین مو را کاهش دهد که احتمالا به دلیل ترکیبات موثره در جهت درمان شوره می باشد.

 

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

 برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x