قرص مکمل ال کارنیتین کارن

قرص مکمل ال کارنیتین کارن

آخرین بروزرسانی

ال کارنیتین یک مشتق طبیعی آمینو اسید است که اغلب به عنوان مکمل مصرف می شود. این ماده برای کاهش وزن استفاده می شود و بنظر می رسد می تواند بر روی عملکرد مغز تاثیرگذار باشد. با این حال ادعاهای عوامانه درباره ی مکمل ها همیشه با علم مطابقت ندارند.

در این مقاله خطرات و فواید احتمالی ال کارنیتین مورد بررسی قرار می گیرد و نحوه عملکرد این ماده مغذی در بدن توضیح داده می شود.

در انتهای مقاله نیز قرص ال کارنیتین کارن معرفی شده و مزایا و ویژگی های آن مورد بررسی قرار می گیرد. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین یک مکمل غذایی و مغذی است که با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سلول ها نقش مهمی در تولید انرژی دارد.

میتوکندری ها درون سلول ها بعنوان یک موتور عمل نموده و با سوزاندن چربی ها، انرژی قابل استفاده را تولید می کنند.

بدن می تواند از آمینو اسیدهای لیزین (lysine) و متیونین (methionine)، ال کارنیتین تولید نماید.

نکته: برای اینکه بدن بتواند ال کارنیتین را به مقدار کافی تولید کند، به میزان قابل توجهی ویتامین C نیز نیاز دارد.

علاوه بر ال کارنیتینی که درون بدن تولید می شود، با خوردن محصولات حیوانی مانند گوشت یا ماهی، می توان مقدار کمی از این ماده را برای بدن تامین نمود.

نکته: وگان ها یا افراد دارای مشکلات خاص ژنتیکی ممکن است نتوانند به میزان کافی ال کارنیتین تولید کنند یا از طریق مصرف مواد غذایی آن را بدست آورند، که این امر باعث می شود ال کارنیتین برای آن ها یک ماده ی مغذی اساسی باشد.

انواع ال کارنیتین:

ال کارنیتین یک فرم استاندارد فعال بیولوژیکی کارنیتین است، که در بدن، مواد غذایی و بیشتر مکمل ها یافت می شود.

چندین نوع کارنیتین وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

D-carnitine: این فرم غیرفعال با مانع شدن از جذب سایر فرم های مفید کارنیتین می تواند باعث کمبود کارنیتین در بدن شود.

Acetyl-L-carnitine: که اغلب ALCAR نامیده می شود، احتمالا موثرترین فرم برای مغز می باشد. مطالعات نشان می دهند که این فرم ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری های عصبی مفید باشد.

Propionyl-L-carnitine: برای مشکلات مربوط به گردش خون مانند بیمارهای عروقی محیطی و فشار خون بالا مناسب است. این فرم می تواند تولید نیتریک اکسید را تقویت و در نهایت منجر به بهبود جریان خون شود.

L-carnitine L-tartrate: این فرم به دلیل سرعت بالای جذب، عموما به مکمل های ورزشی اضافه می شود. این فرم می تواند به دردهای عضلانی و ریکاوری در تمرین کمک کند.

 

نقش ال کارتینین در بدن:

نقش اصلی ال کارتینین در بدن، شامل افزایش عملکرد میتوکندری و تولید انرژی است. ال کارنیتین در سلول ها، به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری (جایی که چربی ها سوخته و انرژی تولید می کنند) کمک می کند.

این عملکرد تاثیری اساسی روی جلوگیری از بیماری ها دارد، به علاوه مصرف ال کارنیتین در دوران میانسالی و پیری برای حفظ عملکرد صحیح بدن ضروری است.

نکته: حدود 98% از منابع ذخیره ی ال کارنیتین در ماهیچه ها، همراه با میزان کمی در خون و کبد است.

توجه: تحقیقات جدید، مزایای احتمالی کارنیتین در اشکال مختلف را که می توانند در شرایط مختلف از جمله برای بیماری های قلبی و مغزی مورد استفاده قرار گیرد، نشان می دهند.

 

خلاصه 11

 

آیا ال کارنیتین به کاهش وزن کمک می کند؟

در تئوری، استفاده ی ال کارنیتین بعنوان مکمل کاهش وزن، بیشتر اثربخشی تلقینی دارد. در واقع از آنجایی که ال کارنیتین سبب انتقال بیشتر اسیدهای چرب به سلول ها، برای تولید انرژی می شود، ممکن است فکر کنید این امر سبب افزایش توانایی شما در سوزاندن چربی و کاهش وزن می شود.

اما باید بدانید که بدن انسان بسیار پیچیده است. در ادامه به تعدادی آزمایش انجام شده در این زمینه اشاره می شود.

** طی یک مطالعه ی 8 هفته ای بر روی 38 خانمی که در هفته 4 بار ورزش می کردند، هیچ تفاوتی در کاهش وزن بین افرادی که ال کارنیتین مصرف می کردند و کسانی که مصرف نمی کردند، مشاهده نشد. بعلاوه، پنج نفر از شرکت کنندگانی که از ال کارنیتین استفاده می کردند، حالت تهوع و اسهال را تجربه کردند.

** یک مطالعه ی انسانی دیگر، تاثیر ال کارنیتین بر چربی سوزی را طی یک تمرین دوچرخه ثابت 90 دقیقه ای، کنترل کرد. بعد از 4 هفته تکرار این آزمایش، هیچگونه افزایش چربی سوزی ناشی از مصرف مکمل مشاهده نشد.

** با این حال براساس آنالیزی از 9 مطالعه ( که بیشتر بر روی افراد چاق یا مسن انجام شد) نشان داد، که افراد هنگام مصرف ال کارنیتین، به طور متوسط 2.9 پوند (1.3 کیلوگرم) وزن بیشتری از دست داده اند.

بنابراین تحقیقات بیشتری جهت تایید فواید ال کارنیتین در افراد جوانتر و فعال تر مورد نیاز است.

نکته: اگرچه بنظر می رسد ال کارنیتین در افراد چاق و بزرگسال می تواند به کاهش وزن کمک کند ولی در وهله ی اول فرد باید از یک رژیم غذایی و یک برنامه ی ورزشی مناسب پیروی کند.

 

خلاصه 2

 

تاثیر ال کارنیتین روی عملکرد ورزشی:

زمانیکه صحبت از تاثیر ال کارنیتین بر عملکرد ورزشی به میان می آید، شواهد، نتایج مختلفی را نشان می دهند. با این حال مطالعات متعددی به مزایای خفیف ال کارنیتین در دوزهای بزرگ یا طولانی تر اشاره دارند.

نکته1: فواید ال کارنیتین ممکن است غیرمستقیم باشد و هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا ظاهر شود.

نکته2: ال کارنیتین با مکمل هایی مانند کافئین و کراتین که می توانند بطور مستقیم، عملکرد ورزشی را افزایش دهند، متفاوت است.

اما بنظر می رسد ال کارنیتین روی عملکرد ورزشی دارای مزایای زیر می باشد:

ریکاوری: می تواند ریکاوری ورزشی را بهبود ببخشد.

ذخیره ی اکسیژن ماهیچه ای: می تواند منبع اکسیژن ماهیچه ها را افزایش دهد.

استقامت: می تواند جریان خون و تولید نیتریک اسید را افزایش داده و در به تاخیر انداختن ناراحتی ها و کاهش خستگی ها کمک کند.

درد عضلانی: می تواند درد عضلانی بعد از ورزش را کاهش دهد.

تولید گلبول قرمز: می تواند تولید گلبول های قرمزی که اکسیژن را به بدن و ماهیچه ها انتقال می دهند را افزایش دهد.

 

سایر مزایای سلامتی ال کارنیتین:

** سلامت قلب

برخی مطالعات پتانسیل کاهش فشار خون و روند التهابی مرتبط با بیماری های قلبی را نشان می دهند.

** تاثیر بر عملکرد مغز:

بنظر می رسد ال کارنیتین می تواند اثرات مثبتی بر روی عملکرد مغز بگذارد.

برخی مطالعات حیوانی نشان می دهند که فرم (acetyl-L-carnitine (ALCAR، می تواند به انزوال ذهنی مرتبط با افزایش سن و بهبود نشانگرهای یادگیری کمک کند.

مطالعات انسانی نیز حاکی از آن هستند که مصرف روزانه ی acetyl-L-carnitine می تواند به بهبود زوال و اختلال در عملکرد مغز مرتبط با آلزایمر و دیگر بیماری های مغزی کمک کند.

دیابت نوع 2:

ال کارنیتین همچنین ممکن است علائم دیابت نوع 2 و عوامل خطر مرتبط با آن را کاهش دهد.

 

خلاصه 3

ایمنی و عوارض جانبی:

برای بیشتر افراد، مصرف 2 گرم یا کمتر از آن در طول روز، نسبتا بی خطر و عاری از عوارض جانبی جدی است.

در یک مطالعه، برای افرادی که به مدت 21 روز، روزانه 3 گرم ال کارنیتین مصرف می کردند، هیچ اثر منفی گزارش نشد.

بعلاوه طبق یک بررسی ایمنی ال کارتینین، بنظر می رسد که دوزهای نزدیک به 2 گرم در روز برای استفاده ی طولانی مدت بی خطر هستند. با این حال برخی از عوارض جانبی خفیف از جمله حالت تهوع و ناراحتی معده نیز مشاهده شد.

توجه: ال کارنیتین ممکن است سطح تری متیل آمین اکسید (TMAO) خون را به مرور افزایش دهد. مقادیر بالای TMAO با افزایش خطر atherosclerosis ( آترواسکلروز: بیماری که عروق خونی را مسدود می کند) همراه است. بنابراین مطالعات بیشتری درمورد ایمنی مکمل های ال کارتینین موردنیاز است.

 

منابع غذایی حاوی ال کارنیتین

بهترین منابع ال کارنیتین عبارتند از:

گوشت گاو: 81 میلی گرم در هر 3 انس (85 گرم)

گوشت خوک: 24 میلی گرم در هر 3 انس (85 گرم)

ماهی: 5 میلی گرم در هر 3 انس (85 گرم)

مرغ: 3 میلی گرم در هر 3 انس (85 گرم)

 

مواد غذایی

 

مصرف ال کارنیتین برای چه کسانی ضروری است؟

** سطح ال کارنیتین بدن تحت تاثیر عواملی مانند مواد غذایی که مصرف می کنید و میزان تولید بدن، می باشد. به همین دلیل اغلب سطح ال کارنیتین در گیاهخواران و وگان ها پایین تر است، زیرا محصولات حیوانی را بصورت محدود مصرف کرده یا کلا مصرف نمی کنند.

بنابراین ممکن است گیاهخواران و وگان ها بخواهند مصرف ال کارنیتین را در برنامه ی خود وارد کنند. با این حال، هیچ مطالعه ای فواید مکمل های کارنیتین را در این جمعیت خاص تأیید نکرده است.

** مطالعات نشان می دهد که سطح ال کارنیتین با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین افراد بزگسال و مسن نیز می توانند از مزایای مکمل های ال کارنیتین بهره مند شوند.

طبق یک مطالعه، مصرف 2 گرم ال کارنیتین سبب کاهش خستگی و افزایش عملکرد عضلات در افراد مسن می شود. تحقیقاتی دیگر نیز نشان می دهند که استیل ال کارنیتین می تواند به افزایش سلامت و عملکرد مغز در افزایش سن کمک کند.

** علاوه بر این، خطر کمبود ال کارنیتین در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سیروز و بیماری های کلیوی بیشتر است. بنابراین ال کارنیتین برای افراد دارای این شرایط نیز می تواند مفید باشد.

توجه: مانند هر مکمل، قبل از مصرف ال کارنیتین باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

توصیه های دوز مصرفی:

اگرچه دوز مصرفی از مطالعه ای تا مطالعه ی دیگر متفاوت است، اما در ادامه بطور مختصر به کاربرد و دوز مصرفی فرم های ال کارنیتین اشاره می شود:

Acetyl-L-carnitine: این فرم برای سلامتی و عملکرد مغز بهترین است. دوزهای توصیه شده از 600 تا 2500 میلی گرم در روز متفاوت است.

L-carnitine L-tartrate: این فرم موثرترین فرم برای عملکرد ورزشی است. دوزها بین 1000 تا 4000 میلی گرم در روز متغیر است.

Propionyl-L-carnitine: این فرم برای بهبود جریان گردش خون در افراد با فشار خون بالا یا دیگر شرایط سلامتی مرتبط با آن بهترین است. دوزها بین 400 تا 1000 میلی گرم در روز متفاوت است.

نکته: بصورت کلی دوز استاندارد ال کارنیتین 500 تا 2000 میلی گرم در روز است و بنظر می رسد مصرف آن تا 2000 میلی گرم (2 گرم) در روز، برای طولانی مدت موثر و بی خطر باشد.

 

حرف آخر:

همانگونه که در بالا اشاره شد، ال کارنیتین به تنهایی روی کاهش وزن تاثیری ندارد، بنابراین اگر می خواهید از مزایای ال کارنیتین بهره مند شوید باید در کنار آن برنامه ی ورزشی منظم و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

بعلاوه از آنجایی که ال کارنیتین دارای فرم های مختلف و کاربردهای متنوع می باشد می توانید فرم های مختلف آن را، با توجه به نیازها و اهداف شخصی انتخاب کنید. اما بنظر می رسد برای بیشتر افراد، acetyl-L-carnitine و ال کارنیتین، برای استفاده ی عمومی، موثرترین هستند.

 

 قرص ال کارنیتین کارن (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

این مکمل به اکسیداسیون اسیدهای چرب و چربی سوزی کمک کرده و از کوفتگی و ایجاد دردهای عضلانی پس از تمرین های شدید پیشگیری می کند.

این قرص که قابل استفاده هم برای خانم ها و هم آقایان می باشد، در آقایان سبب افزایش باروری نیز می شود.

قرص ال کارنیتین کارن

مزایا و ویژگی های قرص ال کارنیتین کارن:

** مناسب خانم ها و آقایان

** مناسب ورزشکاران و بدنسازان

** قابل استفاده ی افراد چاق و دارای کبد چرب

** کمک به افزایش باروری در آقایان

** بهبود سلامتی و عملکرد قلب

** کمک به پیشگیری از کوفتگی و گرفتگی عضلانی پس از تمرین های شدید

** تاخیر در بروز خستگی ایجاد شده پس از ورزش های هوازی شدید

** کمک به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری ( اکسیداسیون اسیدهای چرب)

** کمک به چربی سوزی

** کمک به پیشگیری و درمان دردهای عضلانی ایجاد شده بعد از تمرین های شدید

** کمک به درمان چاقی و کبد چرب

** کمک به درمان بیماری های کبدی و کرامپ* عضلانی در بزرگسالان تحت همودیالیز

** دارای دو دوز 500 و 1000 میلی گرم

*کرامپ: گرفتگی عضلانی است که در ساق پا شایع است.

 

روش مصرف:

3 روز اول: روزانه یک عدد قرص 500 میلی گرم قبل از تمرین مصرف شود. (روزی 1 عدد)

3 روز دوم: یک عدد قرص 500 میلی گرم قبل از تمرین یا با هر وعده ی غذایی مصرف شود. ( روزی 3 عدد)

از روز هفتم: 1 تا 2 گرم قبل از تمرین مصرف شود.

توجه: در صورت مصرف ال کارنیتین 1000 میلی گرم، 3 روز اول و 3 روز دوم، نصف قرص مصرف شود.

 

توصیه های مصرف:

** از مصرف یکباره و با تعداد زیاد این محصول خودداری کنید.

** در کنار مصرف این مکمل حتما باید ورزش کنید.

** در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

** مصرف این محصول برای افراد زیر 18 سال، خانم های باردار و شیرده باید زیرنظر پزشک انجام شود.

** افراد دارای سابقه ی تشنج، کم کاری تیروئید و مصرف کنندگان داروی لیووتیروکسین باید از مصرف این محصول خودداری نمایند.

** در صورت بروز هرگونه ناراحتی گوارشی از ادامه ی مصرف این مکمل خودداری کنید.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیاز های بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x