کنترل فشار خون بالا با قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

(Spironolactone) کنترل فشار خون بالا با قرص اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون (Spironolactone) یک داروی دیورتیک نگهدارنده ی پتاسیم است که از آن برای درمان فشار خون بالا (high blood pressure)* و نارسایی قلبی (heart failure)* استفاده می شود. داروهای دیورتیک روی کلیه ها اثر گذاشته و باعث افزایش جریان ادرار می شوند.

فشار خون بالا (high blood pressure)*: فشار خون عبارت است از میزان نیرویی که خون به دیواره ی رگ های خونی وارد می کند. قلب، خون را به رگ های خونی پمپاژ می کند و رگ های خونی، خون را در بدن به گردش در می آورند. فشار خون بالا که هایپرتنسیون نیز نامیده می شود، وضعیتی خطرناک است، چراکه باعث می شود قلب برای پمپ کردن خون، سخت تر کار کند و در نتیجه منجر به تصلب شرایین (آترواسکلروز)، سکته مغزی، بیماری های کلیوی و نارسایی قلبی می شود. کنترل (کاهش) فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند.

نارسایی قلبی (heart failure)*: نارسایی قلبی بدان معناست که قلب قادر به پمپاژ درست خون نمی باشد؛ یک قلب سالم، تمام اکسیژن و مواد مغذی را از طریق خون به بدن می رساند. در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، قلب نمی تواند تمام نیازهای بدن را تامین کند.

از اسپیرونولاکتون (Spironolactone) برای درمان تورم (ادم) ایجاد شده در اثر برخی بیماری های خاص (مثل نارسایی قلبی، بیماری های کبدی) و بهبود علائم ناشی از آنها (مثلا مشکلات تنفسی) نیز استفاده می شود. بعلاوه این دارو قادر به درمان سطح پائین پتاسیم و بیماری هایی که در آن بدن بیش از اندازه ماده ای شیمیایی طبیعی به نام آلدوسترون می سازد نیز استفاده می شود.

اخیرا برخی پزشکان به منظور درمان آلوپسی آندروژنیک زنانه (طاسی زنانه)، اسپیرونولاکتون تجویز می کنند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله درمان ریزش مو با قرص اسپیرونولاکتون مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

 

** قرص اسپیرونولاکتون در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

مطالب جمع آوری شده صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان اسپیرونولاکتون است.

استفاده از این دارو مستلزم معاینه و تجویز توسط پزشک متخصص می باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

اندیکاسیون های اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

به فهرستی از علائم، نشانه ها و بیماری هایی که یک دارو می تواند روی کنترل و درمان آنها موثر باشد، اصطلاحا اندیکاسیون می گویند.

بطور مثال استامینوفن برای کنترل تب استفاده می شود، یا پزشک برای سردرد یا بدن درد آن را برای بیمار تجویز می کند؛ بدین ترتیب تب، سردرد و بدن درد، اندیکاسیون های استامینوفن هستند. آگاهی از اندیکاسیون های هر دارو سبب کاهش سوء مصرف دارو می شود.

مهمترین اندیکاسیون های اسپیرونولاکتون (Spironolactone) عبارتند از:

* فشار خون بالا

* انباشتگی مایع در ریه ها در اثر نارسایی مزمن قلب

* آب آوردگی شکم یا آسیت

* پائین بودن سطح پتاسیم خون

* تجمع مایع ناشی از سیروز کبدی

* نارسایی (مزمن) قلبی

* تجمع مایع در نتیجه ی نارسایی (مزمن) قلبی

* تجمع مایع ناشی از بیماری کلیه

* آلدوسترونیسم

* آزمایش تشخیصی برای هایپرآلدوسترونیسم اولیه

* جلوگیری از کاهش پتاسیم خون

* احتباس قابل مشاهده آب

* بیماری های ناشی از تخمدان کیستیک

بعلاوه ممکن است این دارو بنابر صلاحدید پزشک برای درمان بیماری های دیگری که در این لیست درج نشده است نیز تجویز شود.

 

درمان نارسایی قلبی با قرص اسپیرونولاکتون

 

 

نکاتی در خصوص مصرف قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone) می بایست بصورت خوراکی و براساس دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک مصرف شود. در صورتی که مصرف دارو باعث معده درد و/یا ناراحتی های گوارشی گردد، بهتر است همراه با شیر یا غذا مصرف شود؛ بهتر است دارو را در اوایل روز (تا قبل از ساعت 6 عصر) مصرف کنید تا مجبور نشوید در طول شب برای دفع ادرار از خواب بیدار شوید. سوالات و ابهامات مطرح شده ی خود را با پزشک یا داروساز درمیان بگذارید.

دوز مصرفی دارو توسط پزشک تعیین می شود و بستگی به نوع بیماری، وضعیت سلامت عمومی فرد و میزان پاسخ وی به درمان دارد. در کودکان، وزن نیز در تعیین دوز مصرفی دارو موثر است.

برای بهره مندی از حداکثر نتایج درمانی، دارو را هر روز سر ساعت معینی مصرف کنید. ادامه ی مصرف دارو، حتی در صورت بهبود علائم ضروری است. بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا، احساس ناراحتی نمی کنند و هیچگونه علامت خاصی ندارند.

این دارو می بایست دقیقا مطابق دستورالعمل تجویز شده مصرف شود. هرگز دوز و تعداد دفعات مصرف دارو را افزایش ندهید و یا بدون مشورت و تایید پزشک مصرف آن را متوقف نکنید. در صورت قطع ناگهانی مصرف دارو ممکن است وضعیت بیماری وخیم تر شود و شدت علائم بیماری تشدید شود.

در صورتی که متوجه تشدید علائم بیماری خود شدید، فورا پزشک را مطلع کنید. (مثلا در صورت افزایش فشار خون در روند اندازه گیری روزانه)

عوارض جانبی مصرف قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

با مصرف قرص اسپیرونولاکتون ممکن است خواب آلودگی، سرگیجه، سبک سری، معده درد، اسهال، حالت تهوع، استفراغ یا سر درد رخ دهد. برای کاهش احساس سبک سری، از حالت نشسته یا خوابیده، آرام بلند شوید. چنانچه هریک از این علائم استمرار داشتند و یا تشدید شدند فورا پزشک را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید پزشک شما با توجه به شرایط فعلی سلامتی شما، مزایای این دارو را بیش از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نخواهند کرد.

چنانچه متوجه هر یک از نشانه های جدی زیر شدید، فورا پرشک را مطلع کنید:

افزایش عطش، علائم مشکلات کلیوی (مثلا تغییر میزان ادرار)، تغییرات خلقی/روحی، خستگی/ضعف غیر معمول و بی دلیل، اسپاسم عضلانی، تغییرات دوره قاعدگی، درد پستان، بزرگ شدن پستان در آقایان (ژنیکوماستی)، مشکلات عملکرد جنسی، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، شکم/معده درد شدید، حالت تهوع/استفراغ مداوم، استفراغ شبیه پودر قهوه، ادرار تیره، زرد شدن رنگ پوست/چشم ها، کبودی/خونریزی آسان

این دارو ممکن است منجر به افزایش سطح پتاسیم شود، بخصوص در بیمارانی که مشکلات کلیوی دارند. بالا بودن سطح پتاسیم، در صورتی که به موقع درمان نشود، ممکن است مسئله ای کشنده باشد. هرگاه متوجه عوارض جانبی جدی زیر شدید، فورا پزشک را مطلع کنید:

ضربان قلب آهسته/نامنظم، ضعف ماهیچه

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، هرگاه متوجه علائم واکنش آلرژیک دارویی شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید؛ رایج ترین نشانه های واکنش آلرژیک دارویی عبارتند از: راش، خارش/تورم (بخصوص در نواحی صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی

این بخش شامل تمام عوارض جانبی احتمالی دارو نمی باشد؛ در طول مصرف دارو چنانچه متوجه هر نشانه ی غیرمعمولی شدید که در این لیست بدان اشاره نشده است، فورا پرشک را مطلع کنید.

*** احتیاط

پیش از مصرف اسپیرونولاکتون چنانچه به این دارو و یا هر ترکیب دارویی دیگری آلرژی دارید، پزشک خود را مطلع کنید. (بطورکلی بهتر است پزشک را در جریان تمام حساسیت های خوراکی خود قرار دهید.)  این فرآورده ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که ممکن است باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز مشورت کنید.

پیش از شروع مصرف دارو، سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. بخصوص موارد زیر را به پزشک گزارش دهید:

* مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، عدم تعادل مواد معدنی درمان نشده (مثلا بالا بودن پتاسیم، کم بودن سدیم)، ضعف عملکرد غدد آدرنال (بیماری آدیسون)

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی و یا جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک مربوطه قرار دهید.

این دارو ممکن است سبب افزایش سطح پتاسیم خون شود. لذا پیش از مصرف مکمل های حاوی پتاسیم یا جایگزین های نمکی حاوی پتاسیم، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. مصرف غذاهای حاوی مقادیر بالا از پتاسیم (مثل موز، گوجه فرنگی، سیب زمینی، شیر کم نمک) را محدود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

این دارو ممکن است سبب ایجاد سرگیجه و خواب آلودگی شود. مصرف الکل/ماریجوانا ممکن است این اثر را تشدید کند. چنانچه مصرف دارو سبب شده هوشیاری و تمرکز کامل خود را از دست دهید تا زمان به دست آوردن هوشیاری کامل از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات صنعتی و هر فعالیتی که نیاز به تمرکز دارد خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت مصرف ماریجوانا پزشک را مطلع کنید.

افراد میانسال نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر هستند.  بخصوص اثری که روی پتاسیم دارد. (بخش عوارض جانبی دارو را مطالعه کنید.)

در طول دوران بارداری، این دارو فقط در صورتی تجویز می شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. در خصوص مزایا و خطرات مصرف دارو طی دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می شود اما بعید است که بتواند به نوزاد شیرخوار آسیب وارد کند. در طول دوران شیردهی، مصرف دارو با مشورت پزشک مجاز می باشد.

 

مهمترین تداخلات دارویی قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تحت تاثیر قرار دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داورهای نسخه ای/غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید.

برخی از رایج ترین داروهایی که ممکن است با اسپیرونولاکتون تداخل ایجاد کنند، عبارت اند از:

* لیتیوم

* داروهایی که ممکن است سبب افزایش سطح پتاسیم خون شوند (مثل آمیلوراید، سیکلوسپورین، اپلرنون، تاکرولیموس، تریامترن، قرص های ضدبارداری حاوی دروسپیرنون)

برخی محصولات، حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است فشار خون را بالا ببرد یا تورم را بیشتر کند. لیست تمام محصولات مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. (بخصوص داروهای سرماخوردگی، مکمل های غذایی، مسکن های NSAID مثل ناپروکسن و ایبوپروفن)؛ در خصوص ایمنی مصرف چنین محصولاتی از پزشک یا داروساز راهنمایی بگیرید.

این دارو ممکن است سبب ایجاد اختلال در نتیجه ی برخی آزمایش های خاص شود. (مثلا آزمایش سنجش سطح دیگوکسین یا کورتیزول) بدین ترتیب نتایج نادرستی حاصل می شود؛ لذا پیش از انجام هر گونه آزمایشی مطمئن شوید پزشک و مسئولان آزمایشگاه می دانند اسپیرونولاکتون مصرف می کنید.

 

*** یادداشت

از مصرف مشترک و توصیه داروهای خود به دیگران جدا خودداری کنید.

در طول مصرف دارو به منظور بررسی وضعیت سلامت عمومی و کنترل عوارض جانبی دارو انجام آزمایشات مربوطه (مثل آزمایش های مربوط به عملکرد کبد و کلیه، سطح مواد معدنی خون بخصوص سنجش پتاسیم) بطور دوره ای الزامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

اگر برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده می کنید، باید بدانید تغییر سبک زندگی به خصوص برنامه ریزی برای کاهش استرس، ورزش منظم، تغییرات رژیم غذایی، سبب افزایش اثربخشی دارو می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و برنامه ریزی صحیح از پزشک کمک بخواهید.

در طول مصرف این دارو می بایست تغییرات فشار خون خود را بطور منظم کنترل کنید. در خصوص مشاهده ی نتایج متغیر پزشک را مطلع کنید.

 

فراموش کردن نوبت قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را استفاده کنید.

اگر نزدیک زمان بعدی مصرف دارو است، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست.

مصرف دارو را مطابق معمول ادامه دهید. هرگز به منظور جبران دوز مصرفی دارو را دو برابر نکنید.

 

شرایط و اصول نگهداری قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone)

در دمای اتاق و به دور از تابش نور مستقیم و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همانند تمام داروها به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه داری شود.

 

** قرص اسپیرونولاکتون در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

مطالب جمع آوری شده صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان اسپیرونولاکتون است.

استفاده از این دارو مستلزم معاینه و تجویز توسط پزشک متخصص می باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 3]
برچسب ها:
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
راشین
07/03/2021 18:22

این قرص سطح پتاسیم خون را به شدت بالا میبرد و افزایش پتاسیم عوارض جبران ناپذیری دارد (ضعف شدید عضلانی، ناهشیاری، مشکلات گوارشی، سرگیجه، و باعث مرگ میشود مادر من در اثر مصرف این قرص با تجویز اشتباه پزشک درگذشت مراقب باشید

زهرا
15/02/2021 04:02

من اسپری نولاکتون برای تنظیم فشار خون میخورم ، الان یک هفته ست که اسپیری نولاکتون را قطع کردم و به سر دردهای شدید دچار شدم آیا میتونه از قطع این دارو باشه،فشارم هم بالا می رود.

2
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x