کپسول آموکسی سیلین

کپسول آموکسی سیلین

آخرین بروزرسانی

آموکسی سیلین دارویی است که برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو یک آنتی بیوتیک متعلق به خانواده ی پنی سیلین ها و از دسته ی بتالاکتام هاست. شیوه ی اثر آموکسی سیلین از طریق متوقف کردن رشد باکتری هاست.

این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند و روی عفونت های ویروسی (مثل سرماخوردگی های رایج، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله ی تفاوت عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

استفاده ی بی دلیل از هر نوع آنتی بیوتیکی، باعث می شود، آن دارو در درمان عفونت هایی که ممکن است فرد در آینده به آنها مبتلا شود اثری نگذارد.

از آموکسی سیلین همراه با داروهای دیگر برای درمان زخم معده/روده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری و جلوگیری از بازگشت زخم نیز استفاده می شود.

** این محصول در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

مطالب جمع آوری شده صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آموکسی سیلین است.

استفاده ااز این دارو مستلزم معاینه و تجویز توسط پزشک متخصص می باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

 

آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف از خانواده ی پنی سیلین ها و از دسته ی بتالاکتام هاست

نکاتی در خصوص مصرف آموکسی سیلین

آموکسی سیلین می بایست بصورت خوراکی مصرف شود.

این دارو را می توان براساس دستورالعمل پزشک همراه با غذا یا با معده خالی استفاده نمود.

بازه ی زمانی مصرف آموکسی سیلین، معمولا هر 8 یا 12 ساعت بنابر تجویز پزشک است.

دوز مصرف دارو بستگی به وضعیت بیمار و میزان پاسخ او به درمان دارد و توسط پزشک تعیین می شود.

هنگام استفاده از این دارو، به مقدار فراوان مایعات بنوشید. مگر آنکه پزشک شما توصیه دیگری داشته باشد.

به منظور بهره مندی از بالاترین اثربخشی درمانی، تا حد ممکن دارو را سر ساعت و در فواصل زمانی تجویز شده میل کنید.

مصرف دارو را تا زمان کامل شدن دوره ی درمان ادامه دهید. حتی اگر علائم بیماری پس از چند روز مصرف دارو از بین رفتند. قطع زودهنگام مصرف دارو ممکن است باعث شود باکتری ها به رشد خود ادامه دهند که این امر احتمال بازگشت مجدد عفونت و عود بیماری را افزایش می دهد.

در صورت استمرار یا وخیم تر شدن وضعیت و علائم بیماری، پزشک را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف آموکسی سیلین

با مصرف آموکسی سیلین ممکن است حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال ایجاد شود. چنانچه هر یک از این نشانه ها تشدید شدند و یا ادامه یافتند، پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید پزشک با توحه به شرایط فعلی بیماری شما، مزایای مصرف آموکسی سیلین را بیش از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. بعلاوه بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نخواهند کرد.

مصرف طولانی مدت یا مکرر این دارو ممکن است در نتیجه منجر به عفونت مخمری واژن یا برفک دهان شود. در صورت مشاهده ی ضایعات سفید در دهان یا تغییر در ترشحات واژینال فورا پزشک را مطلع کنید.

عوارض جانبی نادر اما خطرناک مصرف آموکسی سیلین عبارتند از تیرگی رنگ ادرار، حالت تهوع یا استفراغ مداوم، معده/شکم درد، زرد شدن پوست یا چشم ها، سهولت در کبودی یا خونریزی، گلو درد یا تب مداوم؛ چنانچه متوجه هر یک از این علائم شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

این دارو به ندرت ممکن است به دلیل نوعی باکتری مقاوم، باعث ایجاد یک بیماری روده ای شدید (اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان با آموکسی سیلین، و یا چند هفته/ماه بعد از اتمام دوره ی درمان ظاهر شود. اگر دچار اسهال مداوم، درد/گرفتگی شکم یا معده، خون/مخاط در مدفوع شدید، از داروهای ضد اسهال یا مسکن های افیونی استفاده نکنید، چراکه اینگونه داروها می توانند وضعیت بیماری را تشدید کنند. در اینصورت می بایست هرچه سریعتر جهت بررسی های تخصصی به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک شدید به این دارو نادر است. با این حال چنانچه متوجه علائم آلرژی دارویی شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید؛ راش پوستی، خارش/تورم (بخصوص در نواحی صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و تنگی نفس رایج ترین علائم آلرژی دارویی هستند.

آموکسی سیلین می تواند سبب ایجاد راش های خفیفی شود که معمولا جدی نیست. با این حال، ممکن است افراد عادی نتوانند تفاوت آن را با راش های نادر ناشی از آلرژی دارویی تشخیص دهند. بنابراین در طول مصرف این دارو، هر زمان متوجه هر نوع راش پوستی شدید، فورا جهت بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

این بخش تمام عوارض جانبی احتمالی آموکسی سیلین را شامل نمی شود. اگر متوجه نشانه های دیگری شدید که در این قسمت عنوان نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

احتیاط

قبل از مصرف آموکسی سیلین چنانچه به این دارو، یا پنی سیلین یا آنتی بیوتیک های سفالوسپورین آلرژی دارید، پزشک را مطلع کنید.

بطور کلی بهتر است پزشک را نسبت به تمام آلرژی های خوراکی خود آگاه کنید. چراکه برخی داروها حاوی ترکیبات غیرفعالی هستند که احتمال دارد در افراد مستعد، واکنش آلرژیک ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار کادر درمانی مربوطه قرار دهید. بخصوص در مورد سابقه ی بیماری های کلیوی یا مونونوکلئوز عفونی (بیماری بوسه)

آموکسی سیلین می تواند باعث شود واکسن باکتری زنده (مثلا واکسن تیفوئید) به درستی عمل نکند. در طول مصرف این دارو از انجام واکسیناسیون پرهیز کنید. (مگر آنکه پزشک تایید کند.)

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی یا هرگونه جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار کادر درمانی قرار دهید.

در طول دوران بارداری این دارو تنها زمانی می بایست مصرف شود که لزوم استفاده از آن به وضوح اثبات شود. در خصوص مزایا و خطرات ناشی از مصرف این دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

آموکسی سیلین می تواند وارد شیر مادر شود، در خصوص ایمنی مصرف این دارو در طول دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی آموکسی سیلین

اثربخشی برخی داروها در صورت مصرف همزمان با داروها یا محصولات گیاهی دیگر تغییر می کند. این امر باعث می شود ریسک ایجاد عوارض جانبی افزایش یافته یا سبب شود دارو به درستی عمل نکند.

توجه داشته باشید، تداخلات دارویی محتمل هستند؛ بدین معناکه همیشه اتفاق نمی افتند. پزشک یا داروساز اغلب با تعیین دوز مناسب دارو و/یا ارائه روش مصرف خاص، از تداخل دارویی جلوگیری می کند.

برای اینکه به پزشک و داروساز در ارائه ی بهترین برنامه ی مراقبتی خود کمک کنید، مطمئن شوید پزشک یا داروساز شما از تمام محصولاتی که مصرف می کنید آگاه هستند. (از جمله داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، گیاهی)

در طول مصرف این دارو، هرگز بدون تایید پزشک اقدام به شروع مصرف، توقف مصرف و یا تغییر میزان مصرف هیچ دارویی نفرمایید.

متوترکسات مهمترین دارویی است که می تواند با آموکسی سیلین تداخل ایجاد کند.

بیشتر آنتی بیوتیک ها روی اثربخشی داروهای هورمونی (از جمله قرص بارداری، چسب یا رینگ) اثری ندارند، اما تعداد کمی از آنتی بیوتیک ها (مثل ریفامپین، ریفابوتین) ممکن است اثربخشی این نوع داروها را کم کنند. اگر برای جلوگیری از بارداری، دارو مصرف می کنید، بهتر است پزشک را مطلع کنید.

مصرف آموکسی سیلین می تواند باعث ظاهر شدن نتیجه ی مثبت کاذب در سنجش برخی فاکتورهای آزمایش ادرار دیابتی (نوع سولفات کوپریک) شود. بعلاوه آموکسی سیلین می تواند برخی از انواع آزمایش های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین قبل از انجام هر آزمایشی نخست مطمئن شوید که پزشک و مسئولان آزمایشگاه در جریان سابقه ی مصارف دارویی شما هستند.

این بخش تمام تداخلات دارویی احتمتالی آموکسی سیلین را شامل نمی شود. به منظور به حداقل رساندن عوارض و تداخلات دارویی لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید.

 

اووردوز

اگر فردی در اثر اوردوز دارویی علائمی مثل بیرون روی یا تنگی نفس داشته باشد، می بایست فورا با اورژانس تماس گرفت. علائم اوردوز دارویی عبارتند از: استفراغ شدید، اسهال مداوم، کاهش شدید حجم ادرار ،تشنج

 

یادداشت

هرگز داروهای مصرفی خود را به دیگران پیشنهاد نکنید.

به خاطر داشته باشید این دارو برای شرایط فعلی بیماری شما تجویز شده است. از مصرف خودسرانه ی آن در موارد مشابه، تجویز غیرحرفه ای و یا معرفی دارو به دیگران جدا خودداری کنید.

در صورت مصرف طولانی مدت دارو، لازم است به منظور اطمینان از سلامت بیمار و جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی آزمایش عملکرد کبدی و کلیوی و شاخص های کامل خونی انجام گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

فرمواش کردن نوبت مصرف آموکسی سیلین

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر نزدیک نوبت بعدی مصرف دارو است، نیاز به مصرف دوز فراموش شده نیست. نوبت بعدی مصرف دارو را مطابق معمول استفاده کنید. هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

 

شرایط و اصول نگهاداری

در دمای اتاق و به دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری کنید.

از مصرف و نگهداری داروهای منقضی شده جدا پرهیز کنید.

در خصوص راه های منهدم کردن داروها از پزشک یا کمپانی های دارویی راهنمایی بگیرید.

از قرار دادن داروها و مواد شیمیایی در دسترس کودکان جدا خودداری کنید.

 

** این محصول در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

مطالب جمع آوری شده صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آموکسی سیلین است.

استفاده ااز این دارو مستلزم معاینه و تجویز توسط پزشک متخصص می باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x