کپسول رویال ژلی + لسیتین مارنیز

کپسول رویال ژلی + لسیتین مارنیز

آخرین بروزرسانی

حتما تاکنون نام رویال ژلی را شنیده اید.

رویال ژلی ماده ای ژلاتینی است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیه ی زنبورهای ملکه و جوان تولید می شود. رویال ژلی اغلب بعنوان یک مکمل رژیم غذایی برای درمان انواع بیماری های جسمی و بیماری های مزمن به فروش می رسد.

اگرچه مدت زیادی است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، اما کاربردهای آن در پزشکی غربی بحث برانگیز باقی مانده است.

در این مقاله به معرفی برخی خواص رویال ژلی پرداخته و در ادمه کپسول رویال ژلی + لسیتین مارنیز (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید) معرفی شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

رویال ژلی

12 خاصیت سلامتی رویال ژلی

1- حاوی انواع مواد مغذی است.

رویال ژلی از آب، کربوهیدارت، پروتئین و چربی تشکیل شده است. آرایش شیمیایی کامل رویال ژلی ناشناخته است، اما بنظر می رسد که اثرات مثبت آن بر روی سلامت، ناشی از پروتئین ها و اسیدهای چرب بی نظیر آن باشد.

رویال ژلی شامل 9 گلیکوپروتئین (که جمیعا بعنوان پروتئین های اصلی رویال ژلی شناخته می شوند (MRJPs)) و دو اسید چرب ترانس -10-هیدروکسی-2-دکنوئیک اسید و 10-هیدروکسیدکانوئیک اسید می باشد.

این ماده همچنین حاوی چندین نوع ویتامین B و مواد معدنی کمیاب است. با این حال، ترکیب مواد مغذی بطور قابل توجهی بین منابع رویال ژلی متفاوت است.

برخی از ویتامین هایی که معمولا در رویال ژلی وجود دارند عبارتند از:

* تیامین (B1)

* ریبوفلاوین (B2)

* پانتوتنیک اسید(B5)

* پیریدوکسین (B6)

* نیاسین (B3)

* فولیک اسید (B9)

* اینوزیتول (B8)

* بیوتین (B7)

بنظر می رسد مواد مغذی نام برده شده می توانند برخی از فواید سلامتی بالقوه ی رویال ژلی را فراهم کنند، ولی تحقیقات بیشتری در مورد این ماده منحصر بفرد مورد نیاز است.

خلاصه 111

2- می تواند اثرات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی فراهم نماید.

ادعا می شود که رویال ژلی بطور گسترده ای التهاب و استرس های اکسیداتیو را کاهش می دهد.

طبق مطالعات آزمایشگاهی (آزمایشی که درون لوله های آزمایشگاهی انجام می شود) و مطالعات حیوانی انجام شده، بنظر می رسد که اسید آمینه های خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنولیک یافت شده در رویال ژلی، دارای اثرات قوی آنتی اکسیدانی هستند.

علاوه بر این چندین مطالعه ی آزمایشگاهی، کاهش سطح مواد شیمیایی التهابی آزاد شده از سلول های ایمنی درمان شده با رویال ژلی را نشان می دهند.

اگرچه این نتایج امیدوارکننده و امید بخش هستند، اما مطالعات انسانی در مورد آن وجود ندارد.

برای ارائه ی هر گونه نتیجه ی قطعی درباره ی درمان التهاب با رویال ژلی به داده های بیشتری نیاز است.

خلاصه 22

3- می تواند با تأثیر بر سطح کلسترول، خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.

هم مطالعات حیوانی و هم انسانی نشان می دهد که رویال ژلی ممکن است تاثیرات مثبتی بر روی سطح کلسترول خون بگذارد و از این طریق خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.

اگرچه مکانیسم دقیق هنوز نامشخص است، اما پروتئین های خاص در رویال ژلی می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند.

یک مطالعه 12 هفته ای نشان داده که خرگوش هایی که از رویال ژلی استفاده کرده اند میزان کلسترول کل و بد (LDL) آنها به ترتیب 28% و 23% کاهش یافته است.

بطور مشابه، یک مطالعه ی انسانی یک ماهه نشان داد که مصرف روزانه ی حدود 3 گرم رویال ژلی باعث کاهش 11% و 4% میزان کلسترول کل و بد (LDL) می شود.

در مقابل، در مطالعه کوچک انسانی دیگر، تفاوت قابل توجهی در میزان کلسترول بین شرکت کنندگان تحت درمان با رویال ژلی و افراد تحت استفاده از دارونما نشان داده نشد.

در حالی که این مطالعات نوید بخش هستند، اما تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تأثیر رویال ژلی بر سلامت قلب مورد نیاز است.

خلاصه 33

4- می تواند به التیام زخم و ترمیم پوست کمک کند.

رویال ژلی – چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی استفاده شود- می تواند به بهبود زخم و دیگر شرایط التهابی پوست کمک کند.

ثابت شده است که رویال ژلی دارای اثر آنتی باکتریالی است که می تواند زخم را پاک و عاری از عفونت نگه دارد.

براساس یک مطالعه بر روی حیوانات، در موش هایی که به آن ها عصاره ی رویال ژلی داده شد، تولید کلاژن افزایش یافت. کلاژن یک پروتئین ساختاری حیاتی برای ترمیم پوست است.

مطالعه ای آزمایشگاهی دیگری نیز نشان داده است که ظرفیت ترمیم بافت در سلولهای انسانی تحت درمان با رویال ژلی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در مقابل، در یک مطالعه ی انسانی که اخیرا انجام شده، هیچ تفاوت قابل توجهی در بهبود زخم بین یک گروه کنترل و داوطلبان دارای زخم پای دیابتی تحت درمان با رویال ژلی موضعی، مشاهده نشده است.

در نهایت، تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر رویال ژلی بر روی بهبود زخم و ترمیم بافت مورد نیاز است.

خلاصه 44

5- پروتئین های خاص رویال ژلی می توانند فشار خون را کاهش دهند.

بنظر می رسد که رویال ژلی می تواند با کاهش فشار خون، از قلب و سیستم گردش خون محافظت کند. چندین مطالعه ی آزمایشگاهی نشان داده است که پروتئین هایی خاص در رویال ژلی، سلول های عضلانی نرم را در رگ ها و عروق خونی ریلکس نموده و بدین ترتیب فشار خون کاهش می یابد.

مطالعه ی جدید حیوانی نیز یک مکمل ترکیبی رویال ژلی با سایر مواد مشتق شده از زنبور عسل را مورد بررسی قرار داده و کاهش قابل توجهی در فشار خون را مشاهده نموده است. با این حال نقش دقیقی که رویال ژلی در این مکمل بازی کرده است، واضح نیست.

تحقیقات بیشتری برای درک رابطه ی بین رویال ژلی با فشار خون مورد نیاز است.

خلاصه 555

6- کنترل قند خون با کاهش استرس های اکسیداتیو و التهاب

رویال ژلی همچنین با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب می تواند کنترل قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد. مطالعات متعدد بر روی حیوانات افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظتی آشکار بر روی لوزالمعده، کبد و بافت تناسلی (بافت تولید مثلی) در موش های چاق و دیابتی تحت درمان با رویال ژلی را نشان می دهند.

یک مطالعه کوچک شش ماهه بر روی انسان نیز کاهش 20% ای قند خون ناشتا در افراد سالمی که روزانه از مکمل رویال ژلی استفاده می کنند را نشان داده است.

با این حال ، تحقیقات در مورد این موضوع محدود است.

خلاصه 66

7- خواص آنتی اکسیدانی رویال ژلی می تواند عملکرد مغز سالم را پشتیبانی کند

رویال ژلی می تواند عملکرد مغز را تقویت کند. یک مطالعه نشان داده است که موشهای تحت تأثیر استرس که تحت درمان با رویال ژلی بودند، سطح هورمون های استرس کمتر و سیستم عصبی مرکزی قوی تری نسبت به گروه کنترل داشتند.

در مطالعه ی جداگانه دیگری نیز بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی پس از یائسگی را در موش هایی که به آن ها رویال ژلی داده می شد، گزارش شده است.

همچنین مطالعه ای دیگر بر روی حیوانات نشان داده که موش های تحت درمان با رویال ژلی، بهتر می توانند رسوبات شیمیایی خاص در مغز، مرتبط با بیماری آلزایمر را از بین ببرند.

بسیاری از این مطالعات اثرات محافظتی بر روی مغز و بافت عصبی را به ظرفیت آنتی اکسیدان رویال ژلی نسبت می دهند.

گرچه این اطلاعات دلگرم کننده هستند، اما تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

خلاصه 77

8- می تواند باعث افزایش ترشح اشک و درمان خشکی مزمن چشم شود

رویال ژلی زمانیکه بصورت خوراکی مصرف شود می تواند خشکی چشم را درمان کند.

یک مطالعه ی حیوانی و یک مطالعه ی کوچک انسانی، بهبود خشکی مزمن چشم را در افراد تحت درمان با مصرف خوراکی رویال ژلی، نشان داده اند. هیچ اثر نامطلوب از مطالعه ی انسانی صورت گرفته، گزارش نشده است.

بنابراین، رویال ژلی می تواند به عنوان یک محلول کم خطر برای خشکی مزمن چشم مصرف شود.

به خاطر داشته باشید که نتایج بدست آمده از این نمونه ی داده ی بسیار کوچک به منزله ی این نیست که رویال ژلی می تواند خشکی چشم اکثر افراد را درمان کند. در نهایت، در این زمینه نیز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

خلاصه 88

9- می تواند از طرق مختلف اثرات ضدپیری را تامین کند.

رویال ژلی می تواند از راه های مختلف روند پیری را کند کند.

مطالعات اندکی افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی را در موش های تحت درمان با رویال ژلی خوراکی، نشان می دهند.

گاهی نیز رویال ژلی در محصولات مراقبت پوستی موضعی برای کمک به حفظ سلامتی و ظاهر جوان پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

تحقیقات حیوانی نشان می دهد که رویال ژلی می تواند از افزایش تولید کلاژن در پوست و محافظت از آن در برابر آسیب های ناشی از قرارگیری در معرض اشعه های ماوراء بنفش، حمایت کند.

از آنجایی که تحقیقات انسانی در مورد خواص ضدپیری استفاده ی خوراکی یا موضعی رویال ژلی ناکافی است، مطالعات بیشتری موردنیاز است.

خلاصه 99

10- می تواند از یک سیستم ایمنی سالم حمایت کند.

رویال ژلی می تواند واکنش ایمنی طبیعی بدن را در برابر باکتری ها و ویروس های خارجی تقویت کند.

MRJPs و اسیدهای چرب موجود در رویال ژلی بعنوان تقویت کننده ی فعالیت ضد باکتریایی شناخته می شوند که می توانند بروز عفونت را کاهش داده و از عملکرد سیستم ایمنی پشتیبانی کنند.

با این حال، بیشتر داده های کاربردی، محدود به تحقیقات آزمایشگاهی و تحقیقات روی حیوانات است. بنابراین، برای تأیید این تأثیرات، مطالعات انسانی بیشتری لازم است.

خلاصه 1010

11- اثرات جانبی درمان سرطان را کاهش می دهد.

شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان با عوارض جانبی منفی قابل توجه، از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی (GI) همراه هستند.

رویال ژلی می تواند برخی از عوارض جانبی منفی ناشی از درمان های خاص سرطان را کاهش دهد.

مطالعه ای کاهش قابل توجه در آسیب قلبی ناشی از شیمی درمانی در موشهای صحرایی که رویال ژلی مصرف می کردند را نشان داده است.

یک مطالعه ی بسیار کوچک انسانی نشان داده که مصرف موضعی رویال ژلی می تواند از موکوزیت (یک عارضه ی جانبی ناشی از درمان سرطان است که باعث ایجاد زخمی دردناک در دستگاه گوارش می شود) پیشگیری کند.

اگرچه اطلاعات بالا دلگرم کننده هستند اما این اطلاعات نتایج قطعی در مورد نقش رویال ژلی در درمان سرطان ارائه نمی دهد. بنابراین تحقیقات بیشتر، در این زمینه ضروری است.

خلاصه 1111

12- می تواند علائم خاص یائسگی را درمان کند.

یائسگی باعث کاهش هورمون های در گردش می شود که نتیجه ی آن ظاهر شدن عوارض جانبی جسمی و روحی مانند درد، اختلال در حافظه، افسردگی و اضطراب است.

در یک مطالعه یافت شد که رویال ژلی روی کاهش افسردگی و بهبود حافظه در موش ها پس از یائسگی موثر است.

طبق مطالعه ای دیگر روی 42 خانم یائسه مشاهده شد که مصرف روزانه ی مکملی با 800 میلی گرم رویال ژلی به مدت 12 هفته می تواند در کاهش کمردرد و اضطراب موثر باشد.

بخاطر داشته باشید در مورد این خاصیت نیز تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

خلاصه 1212

میزان مصرف و شکل های مکمل رویال ژلی:

از آنجایی که تحقیقات نسبتا محدود است، دوز قطعی توصیه شده برای مصرف رویال ژلی مشخص نشده است.

رویال ژلی زمانی که بخواهد بصورت مکمل رژیم غذایی مصرف شود بصورت طبیعی (ماده ای مانند ژل)، به شکل پودر یا کپسول در دسترس است.

مزایا و خواص رویال ژلی در طیف وسیعی از دوزها مشاهده شده است. تحقیقات فعلی مزایای احتمالی 300 تا 6000 میلی گرم در روز را پشتیبانی می کنند.

رویال ژلی همچنین می تواند بصورت موضعی روی پوست مورد استفاده قرار گیرد و گاهی اوقات در محصولات مراقبت پوستی تجاری نیز بکار گرفته می شود.

اگر قبلا هرگز از رویال ژلی استفاده نکرده اید بهتر است با دوز بسیار کمی شروع کنید تا از واکنش های جدی آلرژیک و عوارض جانبی پیشگیری کنید.

 

خطرات و عوارض جانبی:

اگرچه اغلب برای افراد بی خطر است اما رویال ژلی کاملا هم بدون خطر نیست.

از آنجا که رویال ژلی محصولی از عسل است، افرادی که به نیش زنبور، گرده یا سایر مواد حساسیت زای محیطی آلرژی دارند باید احتیاط کنند.

برخی از آلاینده های محیطی مانند سموم دفع آفات نیز در رویال ژلی یافت شده اند که می توانند منجر به واکنشهای آلرژیک شوند.

همینطور که بیان شد رویال ژلی احتمالا برای اکثر افراد بی خطر است اما گاها عوارض جانبی جدی از آن گزارش شده است. مانند:

** آسم

** درماتیت تماسی

** آنافیلاکسی

آنافیلاکسی:

یک واکنش آلرژیک جدی است که در حمله بسیار سریع است و ممکن است موجب مرگ شود. معمولا باعث بروز بیش از یکی از موارد زیر می شود: راش خارش دار، ورم گلو یا زبان ، تنگی نفس ، استفراغ ، سرگیجه و فشار خون پایین. این علائم معمولاً طی چند دقیقه تا چند ساعت نمایان می شوند.

 

درحالیکه رویال ژلی قرن ها در داروهای باستانی استفاده می شد اما بدلیل کمبود تحقیقات لازم در خصوص این ترکیب، تا حد زیادی توسط پزشکان غربی مورد تائید نیست!

با اینحال – این محصول زنبورعسل – که با عسل متفاوت است، هنوز هم به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای انواع بیماری های جسمی و روحی استفاده می شود.

تا به امروز بسیاری از ادعاهایی که درمورد رویال ژلی وجود دارد اثبات نشده باقی مانده است. بخش عمده ای از تحقیقات قابل دسترس مربوط به مطالعات حیوانی، آزمایشگاهی یا مطالعات بسیار اندک انسانی است.

مصرف رویال ژلی 100% بدون خطر نیست. در برخی موارد، عوارض جانبی جدی همانند آنافیلاکسی گزارش شده است.

اگرچه تحقیقات اخیر نوید بخش هستند اما برای اینکه مشخص شود رویال ژلی چگونه می تواند در یک سبک زندگی سالم گنجانده شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

با توجه به توضیحات بالا و خواص متعدد این ترکیب، بسیار از شرکت های بزرگ دارو و مکمل، این محصول را در سبد محصولات خود قرار داده اند. در ادامه به معرفی کپسول رویال ژلی مارینز پرداخته می شود.

 

 کپسول رویال ژلی + لسیتین مارنیز (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

این کپسول یک مکمل رژیم غذایی مبتنی بر رویال ژلی و لسیتین سویای طبیعی است. این مکمل، محصولی با سهم غذایی عالی و سرشار از اسیدهای چرب، اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و کربوهیدرات ها می باشد که از انرژی متابولیسم بدن شما حمایت می کند.

علاوه بر این، کپسول رویال ژلی + لسیتین جهت تقویت سیستم عصبی نیز مفید است.

این محصول مکملی است که مزایای رویال ژلی را با خواص عالی ارائه شده توسط لسیتین سویا ترکیب می کند.

هر دو ماده در رژیم غذایی بسیار ارزشمند هستند؛ زیرا آن ها درصد عظیمی از مواد مغذی از جمله عناصر کمیاب، اسیدهای چرب اشباع نشده، ویتامین E، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، مواد معدنی (مس، سیلیکون، منیزیم و فسفر) و همچنین ترکیبات آنتی اکسیدانی را شامل می شوند.

مواد مغذی ارائه شده توسط این مکمل، بوسیله ی ارگانیسم های بدن به صورت هم افزایی (ایجاد سینرژی) جذب شده و سپس به انرژی خالص تبدیل می شوند و اساسا سبب ایجاد نشاط و حیات بخشی ارزنده شده و پشتیبانی قوی ای را ارائه می نماید که می تواند در شرایطی که باید از نظر جسمی یا فکری عملکرد بهتری داشته باشید، بسیار سودمند باشند.

در حقیقت یکی از فواید اصلی رویال ژلی تحریک متابولیسم است، بنابراین این مکمل کمک خوبی برای مقابله با خستگی و کوفتگی روزانه می باشد.

از سوی دیگر، لسیتین سویای موجود در این مکمل سهم بالایی از فسفولیپیدهایی را فراهم می کند که برای سلول ها و خصوصاً سیستم عصبی فوق العاده مهم هستند. بنابراین با مصرف این مکمل، عملکرد بهینه و بسیار سالم بدن خود را افزایش می دهید.

این مکمل حتی می تواند برای کمک به عملکرد و تون (تونوس) ماهیچه* نیز موثر باشد.

*تون ماهیچه: به انقباض جزئی، خفیف و پیوسته ماهیچه گفته می شود که باعث حفظ وضعیت ظاهری بدن در عضلات اسکلتی می‌شود و به بازگشت خون به قلب کمک می‌کند. بعبارتی tonus در عضلات اسکلتی به میزان سفتی و قوام آن عضله در حالت استراحت اشاره دارد.

 

نکته: اگر در کنار مصرف این مکمل ورزش نیز انجام دهید، در هر سطحی، می تواند کمک بزرگی به شما بکند.

 

 

خواص و ویژگی های کپسول رویال ژلی + لسیتین مارنیز

** مناسب خانم ها و آقایان

** آنتی اکسیدان بسیار قوی

** افزایش قوای جسمی و جنسی

** افزایش ترشح شیر مادر در خانم های شیرده

** دارای خاصیت ضدپیری

** موثر در بهبود سریع زخم بدلیل دارا بودن خاصیت ضدالتهابی

** افزایش قدرت حافظه و یادگیری

** کاهش علائم یائسگی و سندروم پیش از قاعدگی

** افزایش میل جنسی و قدرت باروری در خانم ها و آقایان

** دارای خاصیت آنتی تومور

** تحریک متابولیسم و فراهم کردن حداکثر انرژی برای بدن

** افزایش سلامتی سیستم عصبی و بهبود عملکردهای آن

** کمک به کاهش خستگی

** تقویت عملکرد و تون ماهیچه

** تقویت سیستم عصبی

** غنی کردن رژیم غذایی با مواد مغذی اساسی

**  ارائه ی غلظت بالایی از ژل رویال و لسیتین سویا

** مصرف و بلع آسان

 

نکته: اگر به انرژی بیشتری نیاز دارید از وارد کردن این مکمل به رژیم غذایی خود دریغ نکنید. این محصول یک از بهترین مکمل ها برای تأمین انرژی بدن و بهره مندی از سلامتی کامل است.

 

عناصر کپسول رویال ژلی + لسیتین مارنیز

رویال ژلی

رویال ژولی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب اشباع نشده، اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی که باعث تقویت فرایند انرژی بدن می شود، بسیار مغذی است، بخصوص در افرادی که دچار کمبود تغذیه ای خاصی هستند.

لسیتین سویا

فسفولیپیدهای لیستین سویا فراوان ترین ماده در بافت ها و شامل اسیدهای چرب موجود در غشا سلولی با جذب بهتر و اثربخشی بیشتر هستند.

پوسته کپسول

حاوی ژلاتین، گلیسرین، تیتانیوم دی اکساید و آب می باشد.

 

ارزش غذایی

توصیه ی مصرف

هر روز قبل از صبحانه یک عدد کپسول، با مایعات فراوان، آب یا آب میوه میل کنید.

توجه: در صورت حساسیت به محصولات زنبور عسل از این مکمل استفاده نکنید.

نکات

** مکمل های غذایی نباید به عنوان جایگزین یک تغذیه متعادل استفاده شوند.

** توصیه می شود رژیم غذایی متنوع و متعادل و سبک زندگی سالم داشته باشید.

** بیشتر از دوز مصرفی توصیه شده استفاده نکنید.

** دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

** در دمای بالاتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری نشود.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیاز های بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x