قرص استیل سالیسیلیک اسید با نام تجاری آسپرین (A.S.A)

قرص استیل سالیسیلیک اسید با نام تجاری آسپرین (A.S.A)

آخرین بروزرسانی

استیل سالیسیلیک اسید (Acetylsalicylic acid) با نام تجاری آسپرین، یک سالیسیلات از خانواده ی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)* است.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)* جزو پرکاربردترین داروها در دنیای پزشکی هستند که سبب مهار یک ماده ی طبیعی خاص در بدن (سیکلواکسیژناز) می شوند. مهار این ماده سبب کاهش التهاب، تسکین درد و از بین رفتن تب می شود. به علاوه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در دوز بالا خواص ضد التهابی نیز دارند. مهمترین ویژگی این داروها عدم ایجاد اعتیاد و وابستگی است. از جمله مشهورترین داروهای این خانواده می توان ناپروکسن، آسپرین و ایبوپروفن را نام برد.

بر همین اساس از آسپرین نیز برای کاهش تب، و تسکین دردهای خفیف تا متوسط ناشی از ناراحتی هایی مثل دردهای عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. در برخی موارد از این دارو برای کاهش درد و تورم ناشی از آرتریت (التهاب مفصل) نیز استفاده می شود.

مصرف آسپرین در کودکان زیر 12 سال فقط با تجویز پزشک توصیه می شود. (مصرف کنترل نشده ی آسپرین، یکی از علل شایع مسمومیت کودکان است.)

مصرف دوز پائین آسپرین، از لخته شدن خون جلوگیری می کند و بدین ترتیب ریسک سکته مغزی/حمله قلبی را کاهش می دهد. به علاوه احتمال دارد پزشک پس از جراحی شریان های مسدود شده (مثلا جراحی بای پس، اندآرترکتومی کاروتید، استنت کرونر) دوزهای پائین آسپرین را به عنوان رقیق کننده ی خون تجویز کند. آسپرین مانع چسبیدن پلاکت های خون به یکدیگر می شود لذا می تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آسپرین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

 

نکاتی در خصوص مصرف قرص آسپرین

اگر از این دارو بدون تجویز پزشک و به عنوان یک self-treatment استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های درج شده روی محصول را با دقت رعایت کنید.

اگر پزشک مصرف این دارو را برای شما تجویز کرده است، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید؛ سوالات و ابهامات ایجاد شده را با پزشک یا داروساز مطرح کنید.

قرص آسپرین را می توان هم بصورت بلعیدنی، و هم بصورت جویدنی (بنابر دستورالعمل درج شده روی جعبه ی دارو) مصرف نمود. اگر با مصرف این دارو دچار معده درد می شوید، می توانید دارو را همراه با غذا یا شیر میل کنید.

دوز مصرفی دارو و طول درمان، بستگی به علتی دارد که فرد به خاطر آن آسپرین مصرف می کند، بعلاوه میزان پاسخ به درمان از دیگر عوامل موثر در تعیین این مسئله می باشد. اگر از این دارو به عنوان یک  self-treatment (مثلا به عنوان یک مسکن) استفاده می کنید، برچسب درج شده روی قرص را مطالعه کنید تا بدانید براساس نوع ناراحتی و وضعیت سلامت خود، در طول 24 ساعت مجاز به مصرف چند عدد قرص هستید و تا چه مدت می توانید بدون مشاوره پزشکی به مصرف این دارو ادامه دهید.

هرگز میزان مصرف دارو و طول درمان خود را بیش از آنچه پزشک توصیه کرده است ادامه ندهید.

همواره از پائین ترین دوز موثره استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت نمایید.

چنانچه در اثر مصرف این دارو، بدون تجویز پزشک و برای درمان سردرد، علائمی مثل لکنت زبان، ضعف یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی را تجربه کردید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

پیش از مصرف این دارو، چنانچه دچار سردرد ناشی از آسیب سر، سرفه، سردرد شدید همراه با استفراغ شدید/مداوم، تب و سفتی گردن هستید، حتما پزشک را مطلع نمایید. این علائم ممکن است نشانه های یک بیماری جدی باشند.

اگر از این دارو فقط هنگام درد استفاده می کنید (نه طبق یک برنامه درمانی منظم) به خاطر داشته باشید، داروهای مسکن زمانی بهترین عملکرد را خواهند داشت که با ظهور اولین علائم درد مصرف شوند. اگر صبر کنید تا درد شدید تر شود، ممکن است دارو اثربخشی مورد نظر را نداشته باشد.

نمی بایست از این دارو بطور خودسرانه به عنوان مسکن بیش از 10 روز، و به عنوان تب بر بیش از 3 روز استفاده شود. در چنین مواردی، می بایست در صورت باقی ماندن علائم ناراحتی، بعد از سپری شدن مدت زمان مجاز اعلام شده، برای بررسی های دقیق به پزشک مراجعه نمود؛ درد و/یا تب مستمر می تواند نشانه ی یک مشکل جدی در بدن باشد. همچنین چنانچه در اثر مصرف آسپرین متوجه زنگ زدن گوش یا مشکلات شنوایی شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

اگر وضعیت شما استمرار داشت و یا تشدید شد (مثل ظاهر شدن نشانه های غیر معمول، قرمزی/تورم نواحی دردناک، درد/تب که از بین نمی رود یا بدتر می شود.) و یا فکر می کنید مشکل پزشکی جدی دارید، فورا پزشک را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی مصرف آسپرین

با مصرف این دارو ممکن است متوجه ناراحتی یا سوزش معده شوید؛ چنانچه این عارضه استمرار داشت و یا تشدید شد، پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

اگر از این دارو با تجویز پزشک استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید، پزشک شما، با در نظرگرفتن شرایط فعلی شما، مزایای این دارو را بیش از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. گرچه لازم است بدانید بسیاری از مصرف کنندگان آسپرین، با مصرف این دارو هیچگونه عارضه جانبی خاصی را تجربه نمی کنند.

چنانچه متوجه هرگونه عارضه ی جانبی جدی ناشی از مصرف این دارو شدید، فورا پزشک خود را مطلع کنید؛ از جمله سهولت خونریزی/کبود شدن، مشکلات شنوایی، زنگ زدن گوش ها، علائم مشکلات کلیوی (مثل تغییر میزان ادرار)، حالت تهوع/استفراغ مداوم یا شدید، خستگی بی دلیل، سرگیجه، تیره شدن رنگ ادرار، زرد شدن رنگ پوست/چشم ها

این دارو به ندرت ممکن است باعث خونریزی جدی معده/روده یا دیگر ارگان های بدن شود. اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی جدی زیر شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

مدفوع سیاه/تیره، معده/شکم درد مداوم یا شدید، استفراغ شبیه خاک قهوه، لکنت زبان، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، سردرد ناگهانی شدید.

واکنش آلرژیک بسیار خطرناک به این دارو نادر است. با این حال چنانچه متوجه علائم واکنش آلرژیک دارویی شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید؛ از جمله: راش، خارش/تورم (بخصوص در نواحی صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس.

این بخش تمام عوارض جانبی رایج این دارو را شامل نمی شود. اگر متوجه هر نشانه ی غیر معمول دیگری شدید که در این لیست نیست، فورا پزشک را مطلع کنید.

*** احتیاط

پیش از مصرف آسپرین چنانچه به این دارو، یا دیگر سالیسیلات ها (مثل کولین سالیسیلات)، یا سایر فرآورده های هم خانواده ی این دارو (داروهای خانواده NSAID ها – مثل ایبوپروفن، ناپروکسن) آلرژی دارید، پزشک خود را مطلع کنید. بطورکلی بهتر است پزشک را در جریان تمام حساسیت های خوراکی خود قرار دهید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که می توانند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز مشورت کنید.

آسپرین نمی بایست در برخی شرایط خاص پزشکی استفاده شود. پیش از مصرف این دارو چنانچه سابقه ی اختلالات خونی/لختگی/خونریزی (مثلا هموفیلی، نقص ویتامین K، پایین بودن شاخص پلاکت) داشته اید، پزشک را مطلع کنید.

اگر مبتلا به هریک از اختلالات زیر هستید، قبل از مصرف آسپرین با پزشک مشورت کنید:

بیماری های کلیوی، اختلالات کبدی، دیابت، مشکلات معده (مثل زخم، سوزش سردل، معده درد)، آسم ناشی از حساسیت به آسپرین (سابقه ی تشدید تنگی نفس همراه با آبریزش/احتقان بینی بعد از مصرف آسپرین یا دیگر NSAID ها)، پولیپ بینی، نقرس، کمبود برخی آنزیم های خاص (پیرووات کیناز یا کمبود G6PD)

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، بخصوص در صورت مصرف همزمان با این فرآورده، می تواند سبب افزایش ریسک ابتلا به این عارضه شود.

مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید و سیگار کشیدن را متوقف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

پیش از انجام هرگونه جراحی، یا انجام اعمال دندانپزشکی، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک مربوطه قرار دهید.

کودکان و نوجوانان زیر 18 سال، در صورت ابتلا به آبله مرغان، آنفولانزا و یا هر بیماری درمان نشده ی دیگری نمی بایست آسپرین مصرف کنند. به علاوه این گروه سنی، در صورتی که به تازگی واکسینه شده باشند نیز مجاز به مصرف آسپرین نمی باشند. در این موارد، مصرف آسپرین ممکن است ریسک سندروم ری (نوعی بیماری نادر اما بسیار خطرناک) را افزایش دهد؛ در صورتی که متوجه هرگونه تغییر رفتاری فرزند خود همراه با حالت تهوع و استفراغ شدید، فورا پزشک را مطلع کنید. این علائم ممکن است نشانه ها ی اولیه ی سندروم ری باشند.

افراد میانسال نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر هستند. بخصوص خونریزی و زخم معده/روده

مصرف آسپرین با هدف تسکین درد و تب در طول دوران بارداری توصیه نمی شود. چراکه ممکن است سبب آسیب دیدگی جنین یا مشکلات زایمان شود. چنانچه باردار هستید (و یا به زودی قصد باردار شدن دارید) قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید. در برخی موارد به منظور جلوگیری از مشکلات خاص، مصرف دوز پائین آسپرین (روزانه 40 تا 150 میلی گرم) در طول دوران بارداری بلامانع می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

آسپرین وارد شیر مادر می شود. زمانی که از این دارو با مقدار زیاد (برای درمان درد یا تب) استفاده شود ممکن است نوزاد شیرخوار صدمه ببیند. به همین خاطر مصرف این دارو در چنین مواردی به خانم های شیرده توصیه نمی شود. با این وجود مصرف دوز پائین آسپرین برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی، با تجویز پزشک بلامانع می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مهمترین تداخلات دارویی آسپرین

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داورهای نسخه ای/غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا اجتناب کنید.

برخی از رایج ترین داروهایی که احتمالا با آسپرین تداخل ایجاد می کنند عبارتند از: استازولامید، سایر داروهای رقیق کننده ی خون (مثلا وارفارین، هپارین)، کورتیکواستروئیدها (مثل پردنیزولون)، داروهای گیاهی (مثل جینکوبیلوبا)، کترولاک، متوترکسات، میفپریستون، والپروات سدیم

اگر اخیرا واکسیناسیون انجام داده اید، مثلا واکسن آنفولانزا/واکسن آبله مرغان تزریق کرده اید، قبل از مصرف آسپرین حتما با پزشک مشورت کنید.

از آنجائیکه بسیاری از داروها حاوی ترکیبات کاهنده ی درد/تب هستند، لذا برچسب و ترکیبات تمام داروهای نسخه ای و غیرنسخه ای خود را پیش از استفاده با دقت بررسی کنید. برای جلوگیری از اوردوز آسپرین، پیش از مصرف داروهای مسکن یا داروهای سرماخوردگی، به دقت برچسب درج شده روی جعبه را مطالعه کنید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین (یا دیگر ترکیبات مشابه) نیست. برای اطمینان از ایمنی مصرف دارو، از داروساز راهنمایی بخواهید.

مصرف روزانه ی NSAID ها (مثل ایبوپروفن، ناپروکسن) احتمال دارد سبب کاهش اثر آسپرین در جلوگیری از حمله/سکته قلبی شود. اگر به منظور پیشگیری از حمله/سکته قلبی دوز پائینی از آسپرین را مصرف می کنید برای کسب اطلاعات با پزشک خود مشورت کنید. بعلاوه در خصوص اطلاع از سایر درمان های ضد درد جایگزین (مثلا استامینوفن) بهتر است با پزشک مشورت کنید.

ممکن است این دارو در نتایج برخی آزمایش ها تداخل ایجاد کند. (مثلا آزمایش قند ادرار)

پیش از انجام هر گونه آزمایشی مطمئن شوید پزشک و مسئولان آزمایشگاه می دانند آسپرین مصرف می کنید.

اووردوز آسپرین

چناچه کسی در اثر مصرف بیش از اندازه ی آسپرین، دچار علائمی مثل غش یا تنگی نفس شود، می بایست فورا با اورژانس تماس گرفت. رایج ترین علائم اوردوز آسپرین عبارتند از: سوزش دردناک گلو/معده، تغییرات خلقی/ذهنی، سردرگمی، کمردرد، ضعف، زنگ زدن گوش، تب، تنفس سریع و کوتاه، تغییر حجم ادرار، تشنج، از دست دادن هوشیاری

یادداشت

اگر بطور منظم از دوز بالای این دارو استفاده می کنید، لازم است برای بررسی وضعیت سلامت عمومی بدن و کنترل عوارض جانبی بطور دوره ای آزمایشات لازم را انجام دهید. از جمله آزمایش تعیین عملکرد کبد و کلیه، شمارش و سنجش سلول ها و بررسی سطح سالیسیلات؛ در این خصوص برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

انواع مختلفی از آسپرین در بازار موجود است. برخی از آنها دارای پوشش خاصی هستند و برخی دیگر آهسته رهش هستند. برای انتخاب بهترین نوع آسپرین متناسب با وضعیتتان با پزشک مشورت کنید.

فراموش کردن نوبت مصرف

اگر از این دارو با تجویز پزشک تحت برنامه ی درمانی منظمی استفاده می کنید، چنانچه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، هر چه زودتر آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به نوبت بعدی مصرف داروست، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نمی باشد. مصرف دارو را مطابق معمول ادامه دهید. هرگز به منظور جبران، دوز مصرفی دارو را دو برابر نکنید.

شرایط و اصول نگهداری

در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. (ممکن است برندهای مختلف این دارو، شرایط نگهداری گوناگونی داشته باشند، به منظور اطمینان، دستورالعمل نگهداری درج شده در بروشور محصول را مطالعه کنید.)

از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید.

چنانچه دارو بویی شبیه به سرکه سیب غلیظ دارد، از مصرف آن پرهیز کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

از مصرف و نگهداری داروهای منقضی شده جدا پرهیز کنید.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آسپرین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
14 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
مژگان خدایی
11/07/2020 01:49

خوردن آسپرین ۸۰ یا ۱۰۰
کدامیک رو برای بعداز ۴۰ سالگی توصیه میکنید

11/12/2019 15:14

[…] استفاده از آسپرین به عنوان مُسَکِن بعد از لیزر موهای زائد، زمان بهبود را […]

14
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x