درمان ریزش مو با قرص اسپیرونولاکتون

درمان ریزش مو با قرص اسپیرونولاکتون

آخرین بروزرسانی

اسپیرونولاکتون (آلداکتون) یک داروی آنتاگونیست آلدوسترون است. FDA این دارو را جهت درمان احتباس مایعات ناشی از شرایط متعددی از جمله بیماری های کبدی و کلیوی تائید کرده است. با این حال از اسپیرونولاکتون برای درمان های دیگری نیز استفاده می شود؛ از جمله:

* فشار خون بالا

* نارسایی قلبی

* هایپر آلدوسترون

اخیرا برخی پزشکان به منظور درمان آلوپسی آندروژنیک زنانه (طاسی زنانه)، اسپیرونولاکتون تجویز می کنند؛ این نوع ریزش مو در اثر تولید بیش از اندازه ی هورمون های جنسی مردانه ایجاد می شود. معمولا اسپیرونولاکتون زمانی تجویز می شود که سایر درمان های دارویی (مثل ماینوکسیدیل) با شکست مواجه شده باشند.

اسپیرونولاکتون قادر به درمان ریزش موی آقایان نیست. بعلاوه روی ریزش موی خانم ها که به دلایل غیر هورمونی ایجاد شده است نیز اثری ندارد؛ از جمله ریزش مو در اثر استرس، شیمی درمانی، کمبودهای تغذیه ای و…

در این مقاله سعی شده به منظور آشنایی بیشتر با این دارو، نحوه ی عملکرد آن در درمان ریزش موی خانم ها، طول درمان دارو و عوارض جانبی احتمالی آن جمع آوری گردد.

** این محصول در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

مطالب جمع آوری شده صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص اسپیرونولاکتون جهت درمان ریزش مو است.

ممکن است نحوه ی عملکرد، روش مصرف دارو و عوارض جانبی دارو برای سایر اهداف درمانی متفاوت باشد. 

استفاده این محصول مستلزم معاینه و تجویز توسط پزشک متخصص می باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

آلوپسی آندروژنیک

اسپیرونولاکتون چگونه آلوپسی آندروژنیک زنانه را درمان می کند؟

اسپیرونولاکتون سرعت تولید آندروژن ها (هورمون های جنسی مردانه) را کند می کند. کاهش تولید آندروژن می تواند روند آلوپسی آندروژنیک زنانه (طاسی زنانه) را کند نماید. بعلاوه موجب تحریک رشد مجدد موها نیز می شود.

براساس مطالعه ی انجام شده در سال 2015؛ تقریبا 75% داوطلبان دارای ریزش مو با الگوی طاسی زنانه، متوجه بهبود ریزش موی خود پس از مصرف اسپیرونولاکتون شده اند.

بعلاوه، مطالعه ای در سال 2017 نشان داده است مصرف همزمان اسپیرونولاکتون و ماینوکسیدیل، بطور قابل توجهی در درمان ریزش مو موثرتر عمل می کند. این درمان ترکیبی، باعث کاهش شدت ریزش مو، افزایش رشد مو و ضخامت موها می شود.

اسپیرونولاکتون برای درمان ریزش مو می بایست چه مقدار مصرف شود؟

دوز دقیق دارو توسط پزشک و براساس شدت ریزش موی فرد تعیین می شود. همچنین به وضعیت سلامت عمومی وی و سایر داروهای مصرفی او نیز بستگی دارد؛ اما رایج ترین دوز مصرفی این دارو برای درمان ریزش مو، روزانه بین 100 تا 200 میلی گرم توصیه شده است.

با این حال، ممکن است به شما توصیه شود با 25 میلی گرم در روز شروع کنید و به تدریج دوز مصرفی دارو را افزایش دهید. بدین ترتیب احتمال ایجاد عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو کاهش می یابد.

اسپیرونولاکتون گاهی اوقات باعث خواب آلودگی می شود، پس بهترین زمان مصرف این دارو (در درمان ریزش مو) در طول شب است. می توانید این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا میل کنید.

اگر فردی در سنین یائسگی نباشد، احتمال دارد پزشک همراه با اسپیرونولاکتون، قرص ضدبارداری نیز تجویز کند. همچنین صرف نظر از سن فرد، ممکن است پزشک در کنار اسپیرونولاکتون، ماینوکسیدیل نیز تجویز نماید.

چه مدت زمان لازم است تا قرص اسپیرونولاکتون اثر بگذارد؟

مدتی طول می کشد تا اسپیرونولاکتون تاثیر خود را در کنترل و درمان ریزش مو نشان دهد. لذا اگر بلافاصله متوجه بهبود علائم ریزش موی خود نشدید دلسرد نشوید.

بیشتر افراد، لازم است حداقل 6 ماه دارو را مصرف کنند تا نتایج آن را متوجه شوند. در برخی موارد، تعدادی از افراد حتی تا یک سال متوجه هیچ پیشرفتی نشده اند.

پس از 6 ماه مصرف اسپیرونولاکتون، طبق تجویز پزشک عمل کنید. بسته به نتایج درمان، ممکن است پزشک دوز مصرفی داروی شما را افزایش دهد و یا داروی دیگری به عنوان جایگزین اسپیرونولاکتون تجویز کند.

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون معمولا برای کاهش فشار خون تجویز می شود، لذا ممکن است افرادی که برای ریزش مو از این دارو استفاده می کنند نیز دچار افت فشار خون شوند.

در طول مصرف اسپیرونولاکتون، می بایست بطور منظم فشار خون خود را کنترل کنید. چراکه افت بیش از حد فشار خون می تواند بسیار خطرناک باشد.

رایج ترین عوارض جانبی مصرف اسپیرونولاکتون عبارند از:

* خواب آلودگی

* تهوع

* اسهال

* سردرد

* سرگیجه

* پریودهای نامنظم

* حساسیت پستان ها

* افزایش وزن

* تضعیف عملکرد جنسی

* افسردگی

* خستگی

عوارض جانبی کم رواج اما خطرناک مصرف اسپیرونولاکتون عبارند از:

* خونریزی دستگاه گوارش

* سطح بالای پتاسیم

پتاسیم بالای خون مسئله ای جدی است و احتمالا می تواند در صورت عدم رسیدگی به موقع کشنده باشد. بنابراین چنانچه در طول مصرف اسپیرونولاکتون متوجه هر یک از علائم زیر شدید، فورا پزشک را مطلع کنید:

* خستگی عضلانی

* ضعف

* ضربان قلب غیرطبیعی

* حالت تهوع

* فلج

آیا مصرف اسپیرونولاکتون برای درمان ریزش مو ایمن است؟

اسپیرونولاکتون بطور کلی ایمن است، اما در صورت عدم استفاده صحیح می تواند منجر به آسیب های سلامت شود.

در طول مصرف اسپیرونولاکتون، قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید. این قانون شامل مکمل های غذایی (بخصوص مکمل های حاوی پتاسیم) و داروهای دیورتیک نیز می شود.

پیش از شروع مصرف اسپیرونولاکتون چنانچه باردار یا شیرده هستید به پزشک خود اطلاع دهید؛ همچنین موارد زیر را نیز به پزشک گزارش دهید:

* سابقه ی ابتلا به بیماری های کبدی/کلیوی

* بالا بودن سطح پتاسیم

* ابتلا/سابقه خانوادگی بیماری آدیسون

* عدم تعادل الکترولیت

اگر در طول مصرف اسپیرونولاکتون، بیمار شدید، فورا پزشک را مطلع کنید. بخصوص اگر حالت تهوع یا استفراغ مداوم یا اسهال داشتید. این علائم می توانند به علت پائین بودن فشار خون در طول مصرف اسپیرونولاکتون ایجاد شوند که بسیار خطرناک است.

در طول مصرف دارو، مطمئن شوید که به مقدار زیاد مایعات می نوشید، بخصوص در هوای گرم و هنگام ورزش؛ علائم دهیدراسیون (کم آبی) بدن را بشناسید؛ از جمله:

* عطش شدید

* کم شدن حجم ادرار

* تیره شدن رنگ ادرار

* گیجی

چنانچه متوجه علائم واکنش آلرژیک شدید نسبت به این دارو شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید؛ از جمله:

* تنگی نفس

* ضربان قلب سریع/ضعیف

* تشنج

* از دست دادن هوشیاری

حرف آخر…

اسپیرونولاکتون یک درمان موثر بری ریزش مو با الگوی آندروژنیک در خانم هاست. با این حال ممکن است 1 سال زمان ببرد تا اثربخشی آن مشهود شود. اگر پزشک این دارو را جهت درمان ریزش موی شما تجویز نموده است، حتما درمان خود را تحت نظر پزشک آغاز و تا پایان درمان تحت نظر ایشان باشید. پیش از هر چیز ابتدا مطمئن شوید که پزشک شما در جریان تمام مسائل مربوط به سلامت جسمانی شما قرار دارد؛ لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، داروهای بدون نیاز به نسخه، مکمل ها و داروهای گیاهی) را تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید.

 

ممکن است نحوه ی عملکرد، روش مصرف دارو و عوارض جانبی دارو برای سایر اهداف درمانی متفاوت باشد. 

قرص اسپیرونولاکتون در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد؛ تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. 

به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 3]
برچسب ها:
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
2019-08-27 16:12

[…] می کنند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله درمان ریزش مو با قرص اسپیرونولاکتون مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک […]

1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x