اهمیت مصرف ویتامین D3 و قرص ویتامین D3 هلث اید

اهمیت مصرف ویتامین D3 و قرص ویتامین D3 هلث اید

آخرین بروزرسانی

امروزه اهمیت ویتامین D در سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست. کمبود این ویتامین، حدود 50% از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان، در همه قومیت ها و گروه های سنی دچار کمبود ویتامین D می باشند (“Vitamin D Deficiency “VDD).

این بیماری همه گیر عمدتا به عواملی نظیر شیوه زندگی (بعنوان مثال کاهش فعالیت در فضای باز)، محیط زیست (آلودگی هوا)، عوامل کاهش دهنده تشعشعات UVB خورشید (که سبب تحریک تولید ویتامین D می گردد) و … مرتبط می باشد.

این مساله یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به سلامت عمومی در جهان است. با توجه به ازدیاد روزافزون افراد دارای فقر این ویتامین و عوارض و خطرات جدی آن، نیاز جدی افراد به مصرف ویتامین D بیشتر مشهود می گردد.

در این مقاله به بررسی اهمیت این ویتامین پرداخته و قرص ویتامین ِD3 هلث اید معرفی و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد. به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

ویتامین D3 چیست؟

ویتامین دی (ergocalciferol-D2, cholecalciferol-D3, alfacalcidol)، که به “ویتامین آفتاب” معروف است، یک ویتامین محلول در چربی می باشد که به جذب کلسیم و فسفر در بدن کمک می نماید.

دو فرم اصلی آن، ویتامین D2 و D3 می باشد. ویتامین D2 یا ergocalciferol در گیاهان و ویتامین D3 یا cholecalciferol در حیوانات و انسان ها وجود دارد. در ادامه در خصوص ویتامین D3 توضیحات لازم ارائه می گردد.

ویتامین D3 در بدن انسان هنگامی که در مجاورت با نورخورشید قرار گیرد، ساخته می شود؛ عواملی از جمله قرار گرفتن محدود در آفتاب، پوشش لباس، افزایش سن، پوست تیره و … مانعی جهت دریافت ویتامین D کافی از طریق نورخورشید می باشند. (این مساله در خصوص فرم D2 صادق نیست)

ویتامین دی جهت حفظ سیستم های بدن حیاتی است. این ویتامین مسئول تنظیم جذب و استفاده از کلسیم و فسفر در بدن بوده و نقش بسیار مهمی در تشکیل استخوان و حفظ سلامت استخوان و دندان دارد.

دارا بودن میزان مناسب ویتامین D، کلسیم و فسفر جهت ساخت و نگهداری استخوان هایی قوی و مستحکم ضروری می باشد.

ویتامین D3 جهت پیشگیری و درمان اختلالات استخوانی نظیر استئومالاسیا و راشیتیسم (نرمی استخوان) مورد استفاده قرار می گیرد.

ویتامین D3 همچنین با برخی داروهای دیگر جهت درمان سطوح پایین کلسیم یا فسفات ناشی از اختلالاتی همانند hypoparathyroidism (کم کاری غده تیروئید)، pseudohypoparathyroidism (کم کاری کاذب غده پاراتیروئید)، familial hypophosphatemia (هایپوفسفاتمیک استخوان) کاربرد دارد.

همچنین ممکن است در بیماری کلیوی جهت طبیعی نگه داشته شدن سطح کلسیم و رشد طبیعی استخوان مورد استفاده قرار گیرد.

این ویتامین (همراه با سایر ویتامین ها بر حسب نیاز) به فرم قطره، در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند تجویز می گردد، زیرا شیر مادر معمولا دارای سطوح پایین این ویتامین می باشد.

این ویتامین هم اکنون در داروخانه ها و بدون نیاز به نسخه موجود می باشد. با این حال پیشنهاد می شود جهت تشخیص نیاز و دوز مناسب مصرف با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید.

مزایای ویتامین D3:

تنظیم و تقویت کننده ایمنی:

ویتامین D3 به عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کمک می کند. این ترکیب بواسطه تنظیم فرایند میان ژن هایی که بر سیستم ایمنی اثر گذاشته و باکتری ها و ویرووس ها را مورد حمله قرار می دهند، سبب محافظت از بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا می گردد.

این ویتامین نقش مهمی در جلوگیری از حمله سیستم ایمنی بدن به خود دارد. بنابراین این ویتامین جهت استفاده کسانی که مبتلا به بیماری خودایمنی می باشند به شدت توصیه و توسط پزشک تجویز می گردد.

استخوان های قوی:

همانگونه که پیشتر عنوان شد، ویتامین D به جذب و مصرف طبیعی کلسیم و فسفر در بدن کمک نموده و نقش بسیار مهمی در تشکیل استخوان ها دارد. این ویتامین در پیشگیری از پوکی استخوان عاملی کمک کننده می باشد؛ همچنین در پیشگیری از شکستگی استخوان نیز، بسیار مهم تر از کلسیم است. علاوه بر این، این ویتامین سبب توقف رسوب کلسیم در کلیه و رگ های خونی شده و بنابراین از سنگ کلیه و تصلب شرایین (arteriosclerosis) جلوگیری می کند.

وزن بدن سالم:

تحقیقات علمی نشان می دهد که چاقی با کمبود ویتامین D در ارتباط است. این ویتامین، علاوه بر بهبود متابولیسم سلول های چربی، می تواند بواسطه تحریک انتشار لپتین (پروتئین تولید شده توسط بافت چربی) به عنوان مهارکننده اشتها عمل نماید. ویتامین D بواسطه ساخت سلول های چربی فعال متابولیک و تغییر جهت بدن از ذخیره چربی به حالت چربی سوزی، موجب می گردد تا کالری بیشتری مورد سوخت و ساز قرار گیرد.

مبارزه با مود (خلق و خوی) پایین:

ویتامین D نقش مهمی در تنظیم عملکرد مغز دارد. این ترکیب به توسعه سیستم عصبی و به تعویق انداختن روند کاهش سلول های عصبی کمک می کند. برخی گیرنده های ویتامین D در مغز در مناطقی یافت می شوند که مرتبط با خلق و خوی پایین هستند. به همین دلیل است که کمبود آن با مشکلات سلامت روانی در ارتباط است.

نحوه استفاده از ویتامین D3:

قرص ویتامین D بصورت مستقیم و از طریق دهان مورد مصرف قرار می گیرد. جهت بهترین میزان جذب توسط بدن، بهتر است پس از غذا مصرف شود هر چند می توان همراه با غذا و یا بدون آن نیز مصرف گردد.

کلیه راهنمایی های درج شده بر روی بسته محصول را مطالعه نمایید. در خصوص هر گونه سوال و یا اطلاعاتی که از آن مطمئن نیستید، با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید.

اگر پزشک شما این دارو را تجویز نموده است، براساس دستورالعمل تجویزی مصرف نمایید. دوز مورد نیاز شما براساس وضعیت پزشکی شما و سایر سوابق سلامتی همانند میزان دریافت آفتاب توسط بدن، رژیم غذایی، سن و پاسخ به درمان تعیین می گردد.

اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دقت دوز مصرفی را با استفاده از قاشق مدرج و یا درجه بندی تعیین شده در محصول، اندازه گیری نمایید.

اگر از قرص و یا ورقه های جویدنی استفاده می نمایید، قبل از بلعیدن، آن را بطور کامل بجویید. اینگونه فرم ها نباید بلعیده شوند.

اگر از قرص های سریع حل شونده، استفاده می کنید، دست ها را پیش از برخورد با قرص خشک کنید. هر قرص را بر روی زبان قرار داده، اجازه دهید بطور کامل حل شود و سپس با استفاده از بزاق و یا آب آن را قورت دهید. توجه داشته باشید این مدل قرص نیازی به آب ندارد.

برخی داروها از جمله داروهای مربوط به جذب اسید صفراوی (کلستیرامین/کلِستیپُل)، روغن معدنی و اورلیستات، می توانند جذب ویتامین D را کاهش دهند. بین مصرف این داروها با ویتامین D، حداقل دو ساعت و (یا در صورت امکان) بیشتر، فاصله زمانی قرار دهید. یا بعنوان راهکاری ساده، می توانید قرص ویتامین D را پیش از خواب مصرف نمایید. در این خصوص با پزشک و یا داروساز در مورد فاصله زمانی بین مصرف داروها و یافتن برنامه زمانی مناسب جهت مصرف کلیه داروهایتان، مشورت نمایید.

جهت دستیابی به بیشترین منفعت ناشی از مصرف این قرص، آن را مطابق با دوز پیشنهادی پزشک یا داروساز مصرف کنید؛ اگر قرار است دوز تجویزی روزانه یک مرتبه استفاده شود، آن را هر روز مصرف نموده و اگر قرار بر استفاده دوز مورد نظر بصوت هفتگی می باشد، جهت فراموش نکردن آن، از تقویم جهت یادآوری کمک بگیرید.

اگر پزشک شما رژیم غذایی خاصی را تجویز نموده است (بعنوان مثال رژیم غذایی حاوی کلسیم)، پیروی از رژیم جهت دریافت بیشترین منفعت و کاهش عوارض جانبی جدی، بسیار اهمیت دارد. همراه با رژیم غذایی تجویزی، از مصرف سایر مکمل ها و یا ویتامین ها مگر با تائید پزشک خودداری نمایید.

عوارض جانبی ناشی از مصرف ویتامین D:

مصرف ویتامین D در دوزهای طبیعی عموما بدون عوارض جانبی می باشد. در صورت دارا بودن هر عارضه غیر معمول، بلافاصله با پزشک و یا داروساز خود تماس حاصل فرمایید.

اگر پزشک شما این مکمل را برای شما تجویز نموده است، به یاد داشته باشید که ایشان منافع استفاده از دارو را بیشتر از عوارض جانبی آن دانسته است. بسیاری از افراد که از این دارو استفاده نموده اند، تاکنون عارضه جانبی جدی نداشته اند.

مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند سبب افزایش سطح بالا و مضر کلسیم گردد. در صورت وجود هرگونه علائم نشان دهنده ویتامین Ca / D بالا، به پزشک خود اطلاع دهید؛

علائم عبارتند از: تهوع، استفراغ، یبوست، از دست دادن اشتها، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، تغییرات ذهنی/خلقی، خستگی غیرمعمول

واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هرگونه از علائم واکنش حساسیتی زیر شدید، سریعا به اوژانس مراجعه نمایید. علائم عبارتند از: راش پوستی، خار، تورم (بویژه صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفس.

توضیحات ارائه شده لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورتیکه هرگونه اثرات و عوارض دیگری غیر از سایر مندرجاتی که در پیشتر ذکر شد، مشاهده نمودید، با پزشک و یا داروساز تماس بگیرید.

احتیاط:

پیش از مصرف ویتامینD، اگر دارای سابقه حساسیت و یا آلرژی به این دارو و یا به سایر محصولات ویتامین D (مثل کلسیترول) بوده اید، پزشک و یا داروساز خود را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی برخی مواد غیرفعال (همانند بادام زمینی یا سویا) باشد که می تواند سبب واکنش های آلرژیک و … گردد. جهت اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت نمایید.

پیش از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را در اختیار پزشک و یا داروساز قرار دهید. بویژه اگر دارای سابقه هر یک از موارد زیر بوده اید:

سطح بالای کلسیم/ ویتامین D (هیپرکلسمی/ هیپرویتامینوز D)، مشکل در جذب ترکیبات مغذی از غذا (malabsorption syndrome)، بیماری کلیوی.

محصولات به فرم مایع و یا قرص های جویدنی و یا حل شدنی ویتامین D، ممکن است حاوی شکر و/ یا آسپارتام باشند. همچنین فرم مایع ممکن است حاوی مقادیر الکل باشد. در صورتیکه دچار دیابت، بیماری فنیل کتونوری (PKU)، و یا هرگونه بیماری دیگر که نیاز به محدود کردن/ اجتناب از این مواد در رژیم غذایی خود دارید، در خصوص استفاده از محصول مورد نظر با پزشک و داروساز خود مشورت نمایید.

قبل از انجام اعمال جراحی، پزشک و یا دندانپزشک خود را در جریان لیست کامل مکمل و داروهای مورد استفاده (داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) خود قرار دهید.

در دوران بارداری، میزان دوز موردنیاز ویتامین D، بیش از دریافت آن از طریق رژیم غذایی توصیه شده، می باشد. در خصوص مصرف دوز مناسب با پزشک و مشاورر تغذیه ای خود مشورت نمایید.

این دارو از طریق شیر مادر منتقل می گردد. در این خصوص، پیش از استفاده در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت نمایید.

تداخلات:

تداخلات دارویی، ممکن است سبب تغییر عملکرد داروهای مصرفی و یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی گردند. اطلاعات درج شده زیر، شامل تمامی تعاملات احتمالی دارو نمی باشد.

مجددا تاکید می گردد، لیست کاملی از کلیه محصولات و داروهای مصرفی (شامل داروهای تجویزی، بدون نسخه و داروهای گیاهی) را تهیه و در اختیار پزشک و یا داروساز خود قرار دهید. بدون اجازه پزشک خود، روند درمانی را شروع، متوقف و یا تغییر در دوز ننمایید.

برخی از محصولاتی که می توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: داروهای جاذب فسفر (phosphate binders)

ویتامین D، بسیار مشابه کلسیترول است. همراه با مصرف ویتامین D از داروهای حاوی کلسیترول استفاده نکنید.

این دارو ممکن است با برخی آزمایشات آزمایشگاهی (از جمله آزمایشات کلسترول) تداخل داشته باشد، که عموما سبب نتایج آزمایشی کاذب خواهد شد. در خصوص مصرف این دارو پرسنل و پزشکان آزمایشگاهی را در جریان قرار دهید.

مصرف بیش از حد دارو (اوردوز)

اگر فردی، ویتامین D بیش از حد مصرف نموده است و دارای علائم جدی نظیر مشکلات تنفسی و یا بیهوشی ناگهانی شود، سریعا با اورژانس تماس حاصل نموده و در غیر اینصورت با مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

علائم و نشانه های اوردوز دارو عبارتند از: تشنج، سردرگمی، ضربان قلب نامنظم

کلیه مندرجات آزمایشگاهی و … از جمله قرار ملاقات های پزشکی و نتایج آزمایشگاهی را بصورت مرتب نگهداری نمایید. اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز نموده است، آزمایشات لازم را (مانند سطح کلسیم، منیزیم، فسفر) بصورت دوره ای انجام دهید تا از روند بهبود خود و یا عوارض جانبی مطلع گردید. جهت هرگونه جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید.

مواد غذایی سرشار از ویتامین D3 عبارتند از:

محصولات لبنی غنی شده، تخم مرغ، ساردین، روغن کبد ماهی، ماهی های چرب و …

فراموشی دوز مصرفی:

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری، مصرف نمایید. در صورتی که نزدیک زمان مصرف دوز بعدی باشد، از مصرف دوز فراموش شده خودداری نمایید.

بصورت کلی، قرص های ویتامین D  (بغیر از آلفاکلسیدول) در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. قطره های alfacalcidol را در یخچال (دمای 2-8 درجه سانتی گراد) نگهداری نمایید. کلیه داروها دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار گیرند.

هرگز داروها را از طریق فاضلاب و یا ریختن در توالت معدوم نکنید مگر آنکه در دستورالعمل درج شده باشد.

از مصرف محصول تاریخ گذشته و یا خراب خودداری نمایید.

 

قرص ویتامین D3 هلث اید:

HealthAid (هلث اید) برند قوی انگلیسی در بازار مکمل، با قدمتی بیش از 30 سال و دارای بیش از 560 محصول مرتبط با سلامتی افراد است. محصولات این کمپانی در بیش از 60 کشور در سراسر جهان توزیع شده است.

این برند تلاش دارد تا محصولاتی با بالاترین کیفیت، نوآوری و ارزش از طریق رعایت استانداردهای کیفی بالا فراهم نماید.

این برند با درک این نکته که بهبود سلامت سبب افزایش کیفیت زندگی می شود، سعی در طراحی و توزیع خالص ترین و در دسترس ترین مکمل های تغذیه ای جهت رفع نیازهای سلامتی و تغذیه ای نموده است. فلسفه این برند، تمرکز بر مشتری و ارائه خدمات عالی به آنها می باشد.

کلیه محصولات این برند از منابع طبیعی تولید شده و در فرمولاسیون محصولات از مواد افزودنی، رنگ مصنوعی، طعم دهنده، مخمر، گلوتن، نمک، شکر و محصولات لبنی استفاده نشده است. بسیاری از مکمل های هلث اید قابل استفاده گیاهخواران بوده و روز به روز تعداد مکمل های مناسب استفاده ی افراد وگان نیز افزایش می یابد.

ویتامین D3 هلث اید، وگان بوده و مناسب افراد گیاهخوار (Vegeterian) و وگان می باشد. فرمولاسیون محصول فاقد گلوتن، گندم، لبنیات، نمک و رنگ مصنوعی می باشد.

موارد استفاده قرص ویتامین D3 هلث اید:

موثر در جذب کلسیم

موثر در حفظ غلظت سرمی مناسب از کلسیم و فسفات.

نقش مهمی در استخوان سازی طبیعی داراست

موثر در حفظ استخوان های قوی و سالم و محافظت در برابر اختلالات استخوانی

قرص ویتامین D3 هلث اید مناسب چه افرادی می باشد:

افرادی که می خواهند استخوان های سالم و قوی خود را حفظ کنند.

افرادی که دسترسی به نور خورشید کافی ندارند.

سالمندان و افرادی که در معرض اختلالات استخوانی می باشند.

کودکان در حال رشدی که ممکن است قادر به دریافت ویتامین D نباشند.

افرادی که دارای پوست تیره تر می باشند.

هر قرص ویتامین D3 هلث اید شامل:

RDA % (Each Vitamin D3 Tablet 1000iu contains (average
500 25µg Vitamin D3 1000IU

* RDA: میزان مصرف روزانه توصیه شده توسط (European Commission  (RDA یکای بین المللی مقدار ماده در داروشناسی می باشد.

میزان مصرف:

بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال: روزانه 1 عدد و یا مطابق دستور پزشک مصرف گردد.

* از مصرف توصیه شده روزانه تجاوز نکنید مگر در افراد واجد شرایط با تجویز پزشک.

* این محصول یک مکمل غذایی است و نباید به هیچ جه جایگزین رژیم غذایی متعادل روزانه و شیوه زندگی سالم گردد.

ترکیبات موثر:

Bulking Agent (ماده حجم دهنده):

ماده حجم دهنده، ماده ایست که سبب ایجاد حجم در مواد غذایی می گردد و ارزش غذایی ندارد.  Bulking Agent های بکار رفته در ترکیبات این قرص عبارتند از:

مالتودکسترین و سلولزهای میکرو کریستالی

ویتامین D3 یا cholecalciferol

ترکیب اصلی قرص

Anti-caking Agent (امل ضد گلوله شدن):

این ترکیبات مانع از به هم چسبیدن ذرات و گلوله شدن آنها می گردد و شامل:

سیلیکون دی اکساید (گیاهی)، استئاریک اسید (گیاهی)، منیزیم استئارات

 

سخن آخر:

حتما میزان ویتامین D خود را طی آزمایشات روتین چک نمایید. در صورت کمبود این ویتامین، طبق نظر پزشک مصرف مکمل را همراه با رژیم غذایی مناسب شروع نمایید.

 

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد. به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
4
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x