معرفی کپسول سلبرکس (سلکوکسیب)

معرفی کپسول سلبرکس (سلکوکسیب)

آخرین بروزرسانی

سلبرکس با نام ژنریک سلکوکسیب یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است، این دارو مهار کننده ی اختصاصی آنزیم Cox-2* محسوب می شود و سبب تسکین درد و تورم (التهاب) می شود.

مهار کننده های اختصاصی آنزیم Cox-2* نسل نوین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستند که برخلاف انواع سنتی مثل آسپرین و ایبوپروفن، عوارض گوارشی کمتری ایجاد می کنند. این گروه از مسکن ها هنوز بطور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته اند اما بنظر می رسد عوارض قلبی و کلیوی حادتری نسبت به ضد التهاب های قدیمی دارند. تمام داروهای این گروه به پسوند “کوکسیب” ختم می شوند.

از سلبرکس اغلب برای کاهش و کنترل دردهای حاد ناشی از قاعدگی و آرتروز استفاده می شود. تسکین درد و تورم، به دنبال مصرف سلبرکس، به فرد کمک می کند تا قادر به انجام بخش بیشتری از فعالیت های روزمره ی خود باشد.

اگر تحت درمان بیماری های مزمن (مثل آرتریت) با مصرف سلبرکس هستید، در خصوص سایر روش های غیر دارویی و/یا دیگر داروهای جایگزین برای تسکین درد با پزشک خود مشورت کنید. (بخش هشدار را مطالعه کنید.)

این دارو آنزیمی که در بدن مسئول ساخت پروستاگلاندین است را مسدود می کند. کاهش پروستاگلاندین به کاهش درد و تورم کمک می کند.

سلبرکس به شکل کپسول خوراکی و در چهار دوز 50، 100، 200 و 400 میلی گرم موجود است. (ممکن است برخی دوزها در ایران در دسترس نباشند.)

کپسول سلبرکس در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد و مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

سلبرکس موثر در تسکین درد

هشدار

** بخش موارد احتیاط و عوارض جانبی احتمالی دارو را نیز مطالعه کنید.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (از جمله دیکلوفناک) ممکن است به ندرت ریسک حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهند. این اثر در هر زمان از مصرف دارو ممکن است، اما در صورت مصرف طولانی مدت احتمال بیشتری دارد. ریسک این عارضه در موارد زیر شدیدتر است:

– مبتلایان به بیماری های قلبی

– افرادی که در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند؛ از جمله کسانی که سیگار می کشند، سابقه ی خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی دارند، به بیماری هایی نظیر دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستند.

از مصرف این دارو بلافاصله قبل یا بعد از جراحی بای پس قلب خودداری کنید.

این دارو ممکن است به ندرت باعث خونریزی شدید (گاهی کشنده) معده یا روده شود. این عارضه می تواند بدون هیچ علامت هشدار دهنده ای در هر زمان از مصرف دارو رخ دهد. افراد میانسال بیش از دیگر مصرف کنندگان در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر اما خطرناک زیر شدید، فورا مصرف دارو را قطع کرده و با اورژانس تماس بگیرید:

– مدفوع خونی یا تیره/ قیری

– معده/ شکم درد مقاوم و مداوم

– استفراغ قهوه ای

– درد قفسه سینه/ فک/ بازو چپ، نفس های کم عمق، تعریق بی دلیل و غیر معمول، احساس ضعف که در نصف بدن شدیدتر است، تغییرات ناگهانی بینایی، مشکلات تکلم

** در خصوص مزایا و خطرات احتمالی درمان با این دارو با پزشک مشورت کنید.

نکاتی در خصوص مصرف کپسول سلبرکس (سلکوکسیب) 

هر بار قبل از شروع دوره ی درمان با سلبرکس (سلکوکسیب) راهنمای دارویی، که توسط داروساز و براساس دستور پزشک ارائه می شود را با دقت مطالعه کنید. هر گونه سوال و/ یا ابهام ایجاد شده را با پزشک یا داروساز مطرح کنید.

این دارو می بایست بصورت خوراکی و مطابق دستورالعمل پزشک مصرف شود.

تعداد دفعات مصرف این دارو معمولا یک تا دو بار در طول شبانه روز است.

به منظور کاهش احتمال معده درد، بهتر است این دارو را همراه با غذا (با معده پر) میل کنید.

دوز مصرفی دارو بستگی به نوع و شدت بیماری، و میزان پاسخ شما به درمان دارد.

دارو می بایست با پائین ترین دوز موثر و فقط در طول مدت زمانی که تجویز شده است مصرف شود. (بخش هشدار را مطالعه کنید.)

این دارو را با یک لیوان پر از آب (240 میلی لیتر) میل کنید. (مگر آنکه پزشک شما دستورالعمل متفاوتی ارائه داده باشد.)

بعد از مصرف دارو، حداقل به مدت 10 دقیقه دراز نکشید.

در درمان آرتریت، حداقل 2 هفته زمان لازم است تا آثار درمانی دارو ظاهر شود.

اگر دستورالعمل دارو توسط پزشک، در صورت نیاز هنگام درد، تجویز شده است، به خاطر داشته باشید داروهای مسکن زمانی به بهترین شکل عمل می کنند که با شروع علائم درد مصرف شوند. اگر صبر کنید تا درد شدیدتر شود، ممکن است دارو بخوبی اثر نکند.

عوارض جانبی کپسول سلبرکس (سلکوکسیب) 

** بخش هشدارهای دارو را نیز مطالعه کنید.

با مصرف سلبرکس ممکن است معده درد و باد معده ایجاد شود. اگر این عارضه تداوم داشت و یا تشدید شد، پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید، پزشک با توجه به شرایط فعلی بیماری شما، مزایای این دارو را بیش از معایب احتمالی آن ارزیابی کرده است. بعلاوه بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، هیچگونه عارضه ی جانبی جدی را تجربه نخواهند کرد.

این دارو ممکن است سبب افزایش فشار خون شود. اگر تحت درمان منظم با این دارو هستید، در طول دوره ی درمان، فشار خون خود را کنترل کنید و اگر متوجه بالا بودن نتایج شدید، پزشک را مطلع کنید.

اگر متوجه هر یک از نشانه های زیر، که علائم عوارض جانبی خطرناک دارو هستند، شدید، فورا پزشک را مطلع کنید:

سردرد شدید، درد/ تورم/ گرم شدن نواحی کشاله ران/ ماهیچه ساق پا، علائم مشکلات کلیوی (مثل تغییر مقدار ادرار)، بلع سخت و دردناک، علائم نارسایی قلبی (مثل تورم مچ پاها/ پاها) خستگی غیرمعمول، افزایش ناگهانی/ بی دلیل وزن)

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد بیماری های کبدی جدی (گاهی اوقات کشنده) شود. اگر متوجه علائم زیر (نشانه های آسیب های کبدی) شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

تیرگی رنگ ادرار، حالت تهوع/ استفراغ/ از دست دادن اشتها که تداوم دارد، معده/ شکم درد شدید، زرد شدن رنگ چشم/ پوست

واکنش آلرژیک شدید به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال در صورت مشاهده ی علائم زیر که رایج ترین نشانه های آلرژی دارویی هستند به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

تب، تورم غدد لنفاوی، راش، خارش/ تورم (بخصوص در نواحی صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس

موارد درج شده در این بخش، لیست کامل عوارض جانبی احتمالی این دارو نیستند. در صورت مشاهده ی هرگونه نشانه ی غیر عادی پزشک را مطلع کنید.

موارد احتیاط

** بخش هشدارهای دارو را نیز مطالعه کنید.

پیش از مصرف سلکوکسیب (سلبرکس) چنانچه به این دارو، یا آسپرین و دیگر NSAID ها (مثل ایبوپروفن)، یا سایر مسدود کننده های Cox-2 آلرژی دارید، پزشک خود را مطلع کنید. بطورکلی بهتر است پزشک را در جریان تمام حساسیت های خوراکی خود قرار دهید.

این فرآورده ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که می توانند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز مشورت کنید.

پیش از شروع مصرف دارو، سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. بخصوص موارد زیر را به پزشک گزارش دهید:

* ابتلای شخصی و یا سابقه ی ابتلا به آسم (شامل سابقه ی تنگی نفس بعد از مصرف آسپرین و یا دیگر NSAID ها)

* بیماری های کبدی

* مشکلات مری/ روده/ معده (مثل خونریزی، زخم، سوزش سر دل)

* بیماری های قلبی (مثل آنژین/ حمله قلبی)

* فشار خون بالا

* سکته مغزی

* اختلالات خونی (مثل آنمی، مشکلات خونریزی/ لخته شدن)

* پولیپ بینی

ممکن است گاهی اوقات با مصرف داروهای NSAID (از جمله سلکوکسیب)، مشکلات کلیوی ایجاد شود. احتمال ایجاد چنین مشکلاتی در افراد زیر بیشتر است:

* افرادی که بدن آنها دهیدراته (کم آب) است.

* افرادی که مشکلات کلیوی یا نارسایی قلبی دارند.

* افراد میانسال

* افرادی که از داروهای خاص استفاده می کنند. (مراجعه شود به بخش تداخلات دارویی)

به منظور جلوگیری از دهیدراته شدن بدن در طول مصرف این دارو، به مقدار فراوان آب و مایعات بنوشید.

چنانچه متوجه تغییرات حجم ادرار خود شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و سیگار (تنباکو)، بخصوص هنگامی که همزمان با دارو مصرف شوند، ریسک خونریزی معده را افزایش می دهد. در طول درمان با سلکوکسیب میزان مصرف الکل و سیگار را تا حد ممکن محدود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی و یا جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک مربوطه قرار دهید.

افراد میانسال ممکن است بیش از سایرین نسبت به عوارض جانبی دارو حساسیت نشان دهند؛ بخصوص خونریزی معده و مشکلات کلیوی

چنانچه این دارو برای کودکان مبتلا به نوع خاصی از آرتریت (آرتریت ایدیوپاتیک جوانان با شروع سیستمیک) تجویز شود، رعایت جوانب احتیاط الزامی است. این دسته از افراد در معرض مشکلات خونریزی/ لخته شدن بسیار خطرناک خون قرار دارند. اگر متوجه خونریزی/ کبودی ناگهانی یا آبی شدن پوست انگشتان دست/ پا فرزند خود شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

خانم ها در سنین باروری، پیش از شروع مصرف این دارو می بایست در خصوص مزایا و خطرات احتمالی دارو با پزشک خود مشورت کنند. اگر باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید پزشک را مطلع کنید. در طول دوران بارداری، این دارو فقط در صورتی تجویز می شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. مصرف این دارو در سه ماهه ی اول و آخر بارداری توصیه نمی شود. چرا که احتمال دارد یه جنین آسیب وارد کند.

سلکوکسیب (سلبرکس) وارد شیر مادر می شود. با توجه به اینکه هیچ گزارشی مبنی بر آسیب دارو به نوزاد شیرخوار وجود ندارد، در خصوص ایمنی مصرف دارو در طول دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات مصرف

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای/ غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید.

برخی از رایج ترین داروهایی که ممکن است با سلبرکس تداخل ایجاد کنند، عبارت اند از: آلیسکیرن، داروهای مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (مثل کاپتوپریل، لیزینوپریل)، داروهای مسدود کننده ی گیرنده آنژیوتانسین (مثل والسارتان، لوزارتان)، سیدوفوویر، لیتیوم، قرص های مدر (دیورتیک ها مثل فوروزماید)

جهت آشنایی بیشتر با والسارتان به مقاله ی بررس قرص دیووان (والسارتان) مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

مصرف همزمان سلکوکسیب با داروهایی که خطر خونریزی را افرایش می دهند، ریسک خونریزی را بالا می برد. از جمله داروهای ضد پلاکت مثل کلوپیدوگرل، داروهای رقیق کننده خون مثل دبیگاتران، انوکساپارین، وارفارین و از این قبیل داروها

از آنجائیکه بسیاری از داروها حاوی ترکیبات کاهنده ی درد/ تب هستند مثلا آسپرین، NSAID ها مثل ناپروکسن یا ایبوپروفن هستند، لذا برچسب و ترکیبات تمام داروهای نسخه ای و غیرنسخه ای خود را پیش از استفاده با دقت بررسی کنید. این داروها مشابه سلکوکسیب هستند و ممکن است در صورت مصرف همزمان ریسک عوارض جانبی دارو افزایش یابد. با این حال، اگر پزشک معالج شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی،دوز پائین آسپرین (معمولا دوز 81 تا 325 میلی گرم در روز) تجویز کرده باشد، می بایست مصرف آسپرین را ادامه دهید. مگر آنکه پزشک دستورالعمل دیگری ارائه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

اور دوز

اگر کسی به علت مصرف بیش از اندازه ی سلبرکس دچار علائم خطرناکی مثل تنگی نفس و بیرون روی شود، می بایست فورا با اورژانس تماس گرفت.

علائم اوردوز دارو عبارت اند از معده درد شدید، استفراغ شبیه کف قهوه، تغییر حجم ادرار، کند شدن تنفس، سردرد شدید، از دست دادن هوشیاری

یادداشت

از اشتراک گذاری و معرفی داروهای خود به دیگران خودداری کنید.

در طول مصرف دارو به منظور بررسی وضعیت سلامت عمومی و کنترل عوارض جانبی دارو انجام آزمایشات مربوطه (مثل فشار خون، شمارش سلول ها، عملکرد کبد و کلیه) بطور دوره ای الزامی است. بخصوص اگر تحت درمان طولانی مدت با سلکوکسیب قرار دارید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

در خصوص آرتریت، درمان های غیر دارویی تایید شده توسط پزشک (مثل کم کردن اضافه وزن، تمرین های ورزشی متناسب) می توانند در افزایش انعطاف پذیری و بهبود عملکرد و دامنه حرکت مفاصل موثر باشند.

فراموش کردن نوبت مصرف کپسول سلکوکسیب (سلبرکس)

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، دارو را استفاده کنید. اگر نزدیک به نوبت بعدی مصرف داروست، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. دارو را مطابق برنامه معمول مصرف کنید. هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را 2 برابر نکنید.

اصول و شرایط نگهداری

در درمای اتاق و به دور از تابش نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید.

تمام داروها می بایست دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شوند.

از نگهداری و مصرف داروهای منقضی شده خودداری کنید.

حرف آخر…

مطالب جمع آوری شده در این مقاله هرگز و به هیچ عنوان جایگزین توصیه های پزشک نمی باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر دارویی و آگاهی از مزایا و عوارض جانبی احتمالی آن با پزشک معالج خود مشورت کنید.

کپسول سلبرکس در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد و مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 4]
برچسب ها:
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x