درمان جوش با کرم لایه بردار رتین آ

درمان جوش با کرم لایه بردار رتین آ

آخرین بروزرسانی

کرم رتین آ برای درمان آکنه استفاده می شود. این دارو قادر است تعداد و شدت ضایعات آکنه را کاهش دهد و به جوش های ایجاد شده کمک می کند تا سریعتر بهبود یابند.

رتین آ با نام ژنریک ترتینوئین در کلاس دارویی رتینوئیدها قرار می گیرد. داروهای این کلاس دارویی روی تسریع روند رشد سلول های پوستی موثر هستند.

این دارو در دوزهای مختلف و به اشکال گوناگون (لوسیون، کرم ،کپسول) در دسترس می باشد. شکل و دوز داروی مصرفی، براساس نوع و شدت مشکل پوستی و سرعت پاسخ فرد به درمان توسط متخصص پوست تعیین می شود؛

در این مقاله به بررسی کرم رتین آ پرداخته شده است.

** این محصول در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

مطالب جمع آوری شده صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان رتین آ است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

روش مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین)

* پیش از شروع مصرف این دارو، بروشور همراه دارو را با دقت مطالعه کنید. (معمولا این بروشور داخل جعبه ی محصول قرار دارد.)

* سوالات و ابهامات ایجاد شده را با پزشک یا داروساز مطرح کنید.

* قبل از مصرف کرم رتین آ روی پوست، دست های خود را بشوئید. نواحی درگیر پوست را با یک پاک کننده ملایم و/ یا غیرصابونی به ملایمت پاک کرده و خشک کنید.

* یک لایه ی نازک از دارو را (حدودا به اندازه ی یک نخود) با کمک انگشتان روی پوست پخش کنید.

* میزان مصرف دارو، معمولا روزانه یکمرتبه پیش از خواب توصیه می شود. (چنانچه پزشک شما دستورالعمل دیگری ارائه داده اند، می بایست براساس تشخیص ایشان عمل کنید.)

* از این محصول فقط روی پوست استفاده کنید. از مصرف آن روی لب ها یا داخل بینی/دهان خودداری کنید.

* از مصرف کرم رتین آ روی نواحی دارای بریدگی، سوختگی، خراشیدگی یا اگزما پرهیز کنید.

* مراقب باشید دارو وارد چشم ها نشود. اگر بطور اتفاقی این مسئله رخ داد، فورا چشم ها را با مقدار فراوانی آب بشوئید. اگر متوجه التهاب و تحریک چشم ها شدید فورا به پزشک مراجعه کنید.

* بعد از مصرف دارو به منظور پیشگیری از تماس اتفاقی دست با چشم ها، دست ها را به خوبی بشوئید.

* در طی چند هفته ی نخست مصرف ترتینوئین، احتمال دارد آکنه ها تشدید شوند. چراکه دارو روی جوش هایی که در داخل پوست در حال شکل گیری هستند نیز اثر می گذارد. ممکن است 8 تا 12 هفته زمان ببرد تا متوجه اثربخشی این دارو شوید.

* برای بهره مندی از حداکثر نتایج درمانی، دارو را به طور منظم طبق دستور پزشک مصرف کنید. به منظور جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، سعی کنید هر روز دارو را سر ساعت معینی استفاده کنید.

* از مصرف دارو بیش از مقدار یا دفعات تجویز شده جدا خودداری کنید. این امر موجب تسریع یا بهبود عملکرد دارو نمی شود بلکه فقط ریسک عوارض جانبی مثل قرمزی، پوسته ریزی و درد را بالا می برد.

* در صورت استمرار یا تشدید علائم بیماری فورا پزشک را مطلع کنید.

عوارض جانبی مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین)

* احساس گرم شدن یا خارش پوست، بلافاصله پس از مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین) ممکن است رخ دهد که موقتی است.

* در طول چند هفته ی نخست مصرف دارو ممکن است قرمزی پوست، خشکی، خارش، پوسته ریزی، تشدید ضایعات آکنه مشاهده شود. این عوارض معمولا با ادامه ی مصرف دارو کمتر می شوند. استفاده از یک مرطوب کننده ی مناسب در طول روز می تواند خشکی بیش از اندازه پوست در اثر مصرف رتین آ را کنترل کند. (بخش یادداشت را مطالعه کنید)

* در صورت استمرار یا تشدید هر یک از علائم فوق، فورا پزشک را مطلع کنید. ممکن است لازم باشد پزشک تعداد دفعات مصرف ترتینوئین یا طول درمان را تغییر دهد. بعلاوه ممکن است بنابر صلاحدید پزشک، مجبور به قطع مصرف این دارو شوید.

* به خاطر داشته باشید، پزشک مزایای این دارو را برای شما بیش از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نخواهند کرد.

* در صورتی که متوجه هر یک از علائم زیر شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

تاول، پوسته پوسته شدن، سوزش/تورم شدید پوست، قرمزی و اشک ریزی چشم (التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت)، تورم پلک، تغییر رنگ پوست/رنگ پریدگی

* واکنش آلرژیک خطرناک به این دارو بعید به نظر می رسد؛ با این حال چنانچه متوجه هریک از نشانه های زیر که رایج ترین علامت های آلرژی دارویی هستند شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

راش پوستی، خارش/تورم (بویژه در نواحی صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس

این بخش تمام عوارض جانبی احتمالی دارو را شامل نمی شود. اگر متوجه هر علامت غیر معمول دیگری شدید که در لیست بالا عنوان نشده است ،جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

احتیاط مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین)

* قبل از مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین)، اگر به این ترکیب یا مشتقات ویتامین A (سایر رتینوئیدها مثل ایزوترتینوئین) آلرژی دارید، پزشک یا داروساز را مطلع کنید. همچنین توصیه می شود سایر آلرژی های دارویی خود را نیز به اطلاع پزشک برسانید،

* این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی (مثل پروتئین های ماهی) باشد که ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک یا مشکلات دیگری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

* پیش از شروع مصرف این دارو، سوابق پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید؛ بخصوص اگر مبتلا یا مستعد اگزما هستید.

* این دارو ممکن است شما را نسبت به نور آفتاب حساس تر کند. در طول مصرف این دارو، تا حد ممکن زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید. از آفتاب گرفتن و استفاده از دستگاه سولاریوم پرهیز کنید. آب و هوای خشن مثل باد یا سرمای شدید نیز ممکن است پوست را تحریک کند. در طول درمان با این دارو حتما از پوشش های محافظ (مثل لباس، کلاه، عینک و..) استفاده کنید و بطور منظم ضدآفتاب خود را تمدید کنید. اگر دچار آفتاب سوختگی شدید و یا متوجه تاول/قرمزی پوست شدید، فورا پزشک را مطلع کنید. اگر آفتاب سوختگی دارید، برای مصرف ترتینوئین، تا زمان ترمیم کامل پوست صبر کنید.

* از انجام الکترولیز، وکس و موزدایی های شیمیایی در طول درمان با این دارو پرهیز کنید.

* اگر اخیرا از محصولات حاوی سولفور، رزورسینول یا سالیسیلیک اسید استفاده کرده اید، از ترتینوئین با احتیاط استفاده کنید. (توصیه می شود تا زمان کاهش اثر چنین ترکیباتی صبر کنید، سپس شروع به مصرف ترتینوئین کنید.)

مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین) در دوران بارداری و شیردهی

* در طول دوران بارداری، این دارو فقط می بایست با صلاحدید پزشک و در صورتی استفاده شود که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود؛ رتین آ ممکن است به جنین آسیب وارد کند. در خصوص مزایا و عوارض احتمالی مصرف این دارو در طول دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

* مشخص نیست ترتینوئین می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. در طول دوران بارداری پیش از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

 

رایج ترین تداخلات دارویی کرم رتین آ (ترتینوئین)

(بخش احتیاط مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین) را نیز مطالعه کنید.)

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داورهای نسخه ای/غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با کرم رتین آ تداخل ایجاد کنند عبارتند از:

* محلول های محرک رشد مو

* محصولات حاوی الکل/لیمو/منتول (مثل برخی محصولات قابض منافذ، تونرها، لوسیون های اصلاح)

* برخی صابون های طبی و پاک کننده های ساینده

* محصولات حاوی سولفور، رزورسینول یا سالیسیلیک اسید

* محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA)

* محصولات حاوی گلیکولیک اسید

* صابون ها و محصولات دارای اثرات خشک کنندگی قوی

* سایر داروهای حساس کننده ی پوست به نور (از جمله فلوئوروکینولون ها مثل سیپروفلوکساسین، تتراسایکلین، تیازید ها مثل هیدروکلرتیازید، داروهای سولفا مثل سولفامتوکسالون، فنوتیازین ها مثل کلرپرومازین)

* در صورتی که بنزوئیل پراکساید و ترتینوئین همزمان استفاده شوند علاوه بر آنکه احتمال دارد پوست شدیدا تحریک شود، اثربخشی ترتینوئین کاهش می یابد؛ در خصوص ایمنی مصرف همزمان فرآورده های حاوی بنزوئیل پراکساید (نسخه ای و غیر نسخه ای) و ترتینوئین با پزشک خود مشورت کنید.

 

اوردوز کرم رتین آ (ترتینوئین)

علائم اوردوز رتین آ عبارت اند از: قرمزی بیش از حد، پوسته ریزی شدید و احساس کشیدگی و ناراحتی پوست

بلعیدن این دارو ممکن است خطرناک باشد. در صورتی که فردی در اثر مصرف بیش از حد رتین آ دچار اوردوز شود و علائم خطرناکی مثل تنگی نفس داشته باشد می بایست فورا با اورژانس تماس گرفت.

 

*** یادداشت

* از مصرف مشترک و توصیه ی خودسرانه ی این دارو به دیگران جدا پرهیز کنید.

* در طول درمان با رتین آ، مصرف لوازم آرایش منعی ندارد؛ اما می بایست قبل از مصرف دارو پوست را به خوبی پاک کرد.

* برخی محصولات آرایشی و صابون ها ممکن است سبب تشدید آکنه ها شوند. مصرف مرطوب کننده در طول درمان با این دارو ضروری است. هنگام تهیه ی مرطوب کننده به عبارت “غیرجوش زا” روی محصول دقت کنید. این نوع محصولات پوست را تحریک نمی کنند و سبب تشدید علائم آکنه نیز نمی شوند.

پیشنهاد: کرم ترمیم کننده اکسفولیاک (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

* در خصوص ایمنی مصرف محصولات مراقبت پوستی در طول درمان با رتین آ از پزشک راهنمایی بخواهید. به خاطر داشته باشید، آکنه در اثر آلودگی ایجاد نمی شود، پاک کردن بیش از اندازه و خشن می تواند پوست را تحریک کرده و سبب تشدید آکنه ها شود.

 

فراموش کردن نوبت مصرف کرم رتین آ (ترتینوئین)

* اگر یک نوبت مصرف این دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن در همان روز، دارو را استفاده کنید.

* اگر تا صبح روز بعد، به یاد نیاورده بودید، تا زمان فرارسیدن دوز بعدی مصرف دارو صبر کنید. مصرف رتین آ در طول روز مگر به توصیه ی پزشک مجاز نمی باشد.

 

شرایط و اصول نگهداری کرم رتین آ (ترتینوئین)

* دارو می بایست در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

* آماده ساز ژل ها قابل اشتعال هستند. این محصول را در مجاورت حرارت یا آتش قرار ندهید. زمانی که در حال مصرف دارو هستید سیگار نکشید.

* همانند تمام داروها دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

* از مصرف و نگهداری داروهای منقضی شده جدا خودداری کنید.

 

** این محصول در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد**

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x