قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد

قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد

آخرین بروزرسانی

دیکلوفناک دارویی است که برای تسکین درد، تورم (التهاب) و سفتی مفصل ناشی از آرتروز مورد مصرف قرار می گیرد. کاهش این علائم به مبتلایان کمک می کند تا بتوانند همانند سابق به فعالیت های روزمره ی خود بپردازند.

این دارو در دسته داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی NSAID قرار می گیرد. اگر برای درمان بیماری های مزمن مثل آرتروز تحت درمان با دیکلوفناک هستید، در خصوص سایر درمان های غیردارویی و/ یا داروهای ضد درد جایگزین با پزشک خود مشورت کنید.

در این مقاله به بررسی قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد* پرداخته شده است.

انتریک کوتد* پوشش پلیمری است که در ساخت برخی داروهای خوراکی از آن استفاده می شود. انتریک کوتد از انحلال یا تجزیه ی دارو در محیط معده جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص دیکلوفناک سدیم است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد

 

هشدار

** بخش موارد احتیاط و عوارض جانبی احتمالی دارو را نیز مطالعه کنید.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (از جمله دیکلوفناک) ممکن است به ندرت ریسک حمله قبی یا سکته مغزی را افزایش دهند. این اثر در هر زمان از مصرف دارو ممکن است، اما در صورت مصرف طولانی مدت احتمال بیشتری دارد. ریسک این عارضه در موارد زیر شدیدتر است:

– مبتلایان به بیماری های قلبی

– افرادی که در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند؛ مثل کسانی که سیگار می کشند، سابقه ی خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی دارند، به بیماری هایی نظیر دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستند.

از مصرف این دارو بلافاصله قبل یا بعد از جراحی بای پس قلب خودداری کنید.

این دارو ممکن است به ندرت باعث خونریزی شدید (گاهی کشنده) معده یا روده شود. این عارضه می تواند بدون هیچ علامت هشدار دهنده ای در هر زمان از مصرف دارو رخ دهد. افراد میانسال بیش از دیگر مصرف کنندگان در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر اما خطرناک زیر شدید، فورا مصرف دارو را قطع کرده و با اورژانس تماس بگیرید:

– مدفوع خونی یا تیره/ قیری

– معده/ شکم درد مقاوم و مداوم

– استفراغ قهوه ای

– درد قفسه سینه/ فک/ بازو چپ، نفس های کم عمق، تعریق بی دلیل و غیر معمول، احساس ضعف که در نصف بدن شدیدتر است، تغییرات ناگهانی بینایی، مشکلات تکلم

نکاتی در خصوص مصرف قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد

پیش از شروع مصرف دیکلوفناک (و هر بار پیش از تجدید مجدد نسخه ی دارو) دستورالعمل درج شده ی دارو که توسط داروساز براساس نسخه پزشک ارائه می شود را با دقت مطالعه کنید. سوالات و ابهامات ایجاد شده ی خود را با پزشک یا داروساز مطرح کنید.

این دارو می بایست بصورت خوراکی همراه با یک لیوان پر از آب (240 میلی لیتر) مصرف شود؛ مگر آنکه پزشک دستورالعمل دیگری ارائه داده باشد. پس از مصرف دارو، حداقل به مدت 10 دقیقه دراز نکشید. اگر با مصرف این دارو، دچار معده درد می شوید، توصیه می شود دارو همراه با غذا، شیر و یا یک آنتی اسید میل شود. اگر چه ممکن است با این کار میزان جذب دارو کاهش یابد و اثربخشی تسکینی دارو به تعویق بیفتد، بخصوص اگر دارو را بطور منظم مصرف نمی کنید.

این دارو را بطور کامل ببلعید. از خرد کردن، جویدن و یا شکستن قرص پرهیز کنید. چراکه این کار می تواند پوشش خاص (انتریک کوتد) دارو را از بین ببرد و امکان دارد عوارض جانبی دارو افزایش یابد.

مقدار مصرف دارو بستگی به نوع و شدت بیماری، میزان پاسخ به درمان و دیگر داروهای مصرفی دارد. پیش از شروع مصرف دارو لیستی از تمام داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای، داروهای گیاهی و ویتامین هایی که مصرف می کنید تهیه کنید و در اختیار پزشک قرار دهید. به منظور به حداقل رساندن عوارض جانبی احتمالی این دارو (از جمله احتمال خونریزی معده)، معمولا پزشک دیکلوفناک را در پائین ترین دوز موثره تجویز کرده و کوتاه ترین دوره درمان ممکن را انتخاب می کند. هرگز دوز مصرفی و تعداد دفعات مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید. در بیماری های مزمن مثل آرتروز، مصرف دارو را مطابق دستور پزشک ادامه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایا و خطرات احتمالی دارو حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در بیماری های خاص مثل آرتروز برای آنکه متوجه بالاترین اثرگذاری محصول شوید، ممکن است لازم باشد حداقل 2 هفته دارو را بطور منظم مصرف کرده باشید.

اگر طبق دستورالعمل پزشک می بایست از این دارو در صورت نیاز و هنگام درد استفاده کنید، به خاطر داشته باشید داروهای مسکن زمانی بهترین عملکرد را خواهند داشت که با ظاهر شدن اولین نشانه های درد مصرف شوند. اگر صبر کنید تا درد وخیم تر شود، ممکن است دارو به خوبی عمل نکند.

در صورت تشدید علائم بیماری، پزشک را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی مصرف دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد

** بخش هشدارهای دارو را نیز مطالعه کنید.

عوارض معمول قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد عبارت اند از: معده درد، حالت تهوع، سوزش سر دل، اسهال، یبوست، باد معده، سر درد، خواب آلودگی و گیجی

چنانچه هریک از این نشانه ها استمرار داشتند و یا تشدید شدند، پزشک را مطلع کنید.

فراموش نکنید پزشک مزایای این دارو را برای شما بیشتر از عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. برخی افراد با مصرف این دارو، هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نخواهند کرد.

این دارو ممکن است سبب افزایش فشار خون شود. در طول مصرف دارو، فشار خون خود را بطور منظم کنترل کنید.

به عنوان عوارض جانبی بعید (اما جدی) مصرف قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد می توان به تغییرات شنوایی (مثلا شنیدن صدای زنگ در گوش)، تغییرات خلق و خوی، مشکلات بلع، علائم نارسایی قلب (مثلا تورم مچ پا، خستگی بی دلیل، افزایش ناگهانی وزن) اشاره کرد. در صورتی که متوجه هر یک از این نشانه ها شدید فورا پزشک را مطلع کنید.

به عنوان عوارض جانبی نادر (اما بسیار خطرناک) مصرف قرص دیکلوفناک سدیم انتریک کوتد می توان به علائم مشکلات کلیوی (مثلا تغییر حجم ادرار) و گرفتگی غیر قابل توجیه گردن اشاره کرد؛ در صورتی که متوجه هر یک از این نشانه ها شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری وخیم (احتمالا کشنده) کبد شود. اگر متوجه هر یک از نشانه های زیر که رایج ترین علائم آسیب دیدگی کبد هستند شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

ادرار تیره، حالت تهوع/ استفراغ / از دست دادن اشتها مستمر، زرد شدن چشم ها یا پوست

واکنش آلرژیک خطرناک به این دارو نادر است. با این حال در صورتی که متوجه هر یک از نشانه های زیر که رایج ترین علائم آلرژی دارویی هستند شدید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

راش پوستی، خارش/ التهاب (بخصوص در نواحی صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس

این بخش شامل تمام عوارض جانبی احتمالی دارو نمی باشد. اگر متوجه هر نشانه ی غیر عادی شدید که در این لیست نام برده نشده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا دارساز مشورت کنید.

 

موارد احتیاط

** بخش هشدارهای دارو را نیز مطالعه کنید.

پیش از شروع مصرف دارو، پزشک را در جریان آلرژی های دارویی خود قرار دهید؛ بخصوص اگر به دیکلوفناک، آسپرین و دیگر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکسیب و… حساسیت دارید. این دارو حاوی ترکیبات غیرفعالی است که ممکن است سبب واکنش های آلرژیک یا مشکلاتی دیگر شود، لذا مهم است که حساسیت های دارویی (یا غذایی) خود را به پزشک اطلاع دهید.

پیش از شروع مصرف این دارو، سوابق پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. بخصوص آسم (از جمله سابقه ی تنگی نفس بعد از مصرف آسپرین یا دیگر NSAID ها)، مشکلات خونریزی یا لخته شدن، بیماری های قلبی (مثلا سابقه حمله قبلی)، فشار خون بالا، مشکلات کبدی، بزرگ شدن بینی (پلیپ بینی)، مشکلات مری/ روده/ معده (مثلا خونریزی، زخم، سوزش سردل دائمی) و سکته مغزی

گاهی اوقات با مصرف داروهای NSAID (از جمله دیکلوفناک) مشکلات کلیوی ایجاد می شود. احتمال بروز این عارضه در صورتی که بدن شما کم آب باشد، نارسایی قلبی یا بیماری های کلیوی داشته باشید، مسن باشید ،یا داروهای خاص دیگری مصرف کنید، افزایش می یابد. در طول مصرف دارو، به منظور جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، به مقدار فراوان مایعات مصرف کنید و هر زمان متوجه تغییر مقدار ادرار خود شدید، پزشک را مطلع کنید.

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی یا جراحی لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، گیاهی و مکمل ها) را در اختیار پزشک قرار دهید.

این دارو ممکن است موجب خواب آلودگی یا سرگیجه شود. مصرف الکل و ماریجوانا می تواند این عارضه را تشدید کند. در طول مصرف دارو، تا زمانی که از هوشیاری خود مطمئن نشده اید از رانندگی و کار با ماشین آلات صنعتی و یا هر فعالیتی که نیاز به تمرکز دارد، پرهیز کنید.

این دارو می تواند باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، بخصوص در صورت ترکیب با مصرف این دارو، ممکن است ریسک خونریزی معده را افزایش دهد. در طول مصرف قرص دیکلوفناک مصرف الکل را محدود کنید و از سیگار گشیدن پرهیز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. مدت زمان قرار گرفتن در معرض تابش نور را محدود کنید. از آفتاب گرفتن یا استفاده از سولاریوم پرهیز کنید. در ساعاتی که از خانه خارج می شوید حتما از ضد آفتاب و پوشش های محافظتی (دستکش، کلاه و..) استفاده کنید. اگر دچار آفتاب سوختگی، قرمزی، یا تاول شدید پزشک را فورا مطلع کنید.

افراد میانسال ممکن است نسبت به عوارض جانبی دارو حساس تر باشند، بخصوص خونریزی معده/روده، مشکلات کلیه و تشدید مشکلات قلبی

قبل از شروع مصرف این دارو، خانم های در سنین بارداری می بایست در خصوص مزایا و عوارض جانبی دارو (مثلا سقط جنین یا مشکلات بارداری) با پزشک مشورت کنند. در صورتی که باردار هستید و یا قصد آن را دارید ،پزشک را مطلع کنید. در طول دوران بارداری این دارو فقط زمانی می بایست مصرف شود که لزوم آن به وضوح اثبات شود. در طول 3 ماه نخست و آخر بارداری مصرف دیکلوفناک توصیه نمی شود چراکه ممکن است منجر به آسیب دیدگی جنین شود.

این داور می تواند وارد شیر مادر شود. با این حال تا به حال گزارشی از آسیب دیدگی نوزاد شیرخوار دریافت نشده است. در خصوص مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات مصرف

تداخل دو دارو ممکن است عملکرد یک یا هر دو دارو را تغییر دهد و یا ریسک بروز عوارض جانبی احتمالی دارو را بالا ببرد. این بخش حاوی تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لذا لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (اعم از داورهای نسخه ای/غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک دوز مصرف دارو را تغییر ندهید. بعلاوه از مصرف خودسرانه یا توقف مصرف خودسرانه ی تمام داروها جدا خودداری کنید.

رایج ترین داروهایی که با دیکلوفناک تداخل دارند عبارتند از: آلیسکیرن، داروهای مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (مثل کاپتوپریل، لیزینوپریل)، داروهای گیرنده آنژیوتانسین II (مثل والسارتان، لوزاتان)، کورتیکواستروئیدها (مثل پردنیزولون)، سیدوفوویر، لیتیوم، متوترکسات، دیورتیک ها (مثل فوروزماید)

این دارو در صورت مصرف همزمان با داروهایی که خطر خونریزی را افرایش می دهند، ریسک خونریزی را بالا می برد. از جمله داروهای ضد پلاکت مثل کلوپیدوگرل، داروهای رقیق کننده خون مثل دبیگاتران، انوکساپارین، وارفارین و از این قبیل داروها

از آنجائیکه بسیاری از داروها حاوی ترکیبات ضد درد/ضد تب مثل آسپرین، NSAID ها (سلکوکسیب، ایبوپروفن، کترولاک و..) هستند، لذا برچسب و ترکیبات تمام داروهای نسخه ای و غیرنسخه ای خود را پیش از استفاده با دقت بررسی کنید. این داروها مشابه دیکلوفناک هستند و ممکن است در صورت مصرف همزمان ریسک عوارض جانبی دارو افزایش یابد. با این حال، اگر پزشک معالج شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی،دوز پائین آسپرین (معمولا دوز 81 تا 325 میلی گرم در روز) تجویز کرده باشد، می بایست مصرف آسپرین را ادامه دهید. مگر آنکه پزشک دستورالعمل دیگری ارائه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

اور دوز

اگر کسی به علت مصرف بیش از اندازه دارو دچار علائم خطرناکی مثل تنگی نفس شد، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

علائم اوردوز دارویی عبارت اند از: معده درد شدید، استفراغی که شبیه کف قهوه است، خواب آلودگی شدید، نفس آهسته و کم عمق، تشنج

یادداشت

این دارو مختص شماست، از اشتراک گذاری آن با دیگران جددا خودداری کنید.

انجام آزمایشات منظم دوره ای (اعم از آزمایش فشار خون، شمارش کامل شاخص های خون و تست عملکرد کبد و کلیه) برای کسانی که بطور مرتب از این دارو استفاده می کنند ضروری است. این امر به کنترل عوارض جانبی کمک می کند.

درمان های غیر دارویی که توسط پزشک برای آرتروز تایید شده اند (مثل کاهش وزن در صورت نیاز و انجام فعالیت های ورزشی کنترل شده) می توانند به بهبود انعطاف پذیری، دامنه ی حرکت و عملکرد مفاصل کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

فراموش کردن نوبت مصرف

اگر می بایست این دارو را بطور منظم استفاده کنید، و یک نوبت مصرف آن را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، دارو را استفاده کنید.

اگر نزدیک به نوبت بعدی مصرف دارو است، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. دارو را مطابق معمول مصرف کنید. هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

اصول و شرایط نگهداری

در دمای اتاق به دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو داخل حمام خودداری کنید. همانند تمام داروهای دیگر به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

از نگهداری و مصرف داروهای منقضی شده خودداری کنید و فورا آنها را منهدم کنید.

حرف آخر…

مطالب جمع آوری شده در این مقاله هرگز و به هیچ عنوان جایگزین توصیه های پزشک نمی باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر دارویی و آگاهی از مزایا و عوارض جانبی احتمالی آن با پزشک معالج خود مشورت کنید.

لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص دیکلوفناک سدیم است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
2
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x