درمان ریزش مو با روش PRP

درمان ریزش مو با روش PRP

آخرین بروزرسانی

اگر نگران ریزش موی خود هستید، برای پیشگیری و درمان این وضعیت، گزینه های متعددی پیش رو دارید. از جمله مصرف ماینوکسیدیل و/یا فین پشیا (درمان های مورد تایید FDA برای ریزش مو)

**  جهت آشنایی بیشتر با فین پشیا به مقاله ی آشنایی با قرص فین پشیا مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

اما به دلایل بسیاری، خیلی از افراد مایل به مصرف دارو برای درمان ریزش موی خود نیستند و یا به دنبال راهی جهت تسریع روند درمان ریزش موی خود می باشند. در این موارد، فرد می تواند از روش های جراحی/زیبایی مثل پیوند مو یا PRP کمک یگیرد.

**  جهت آشنایی بیشتر با روش پیوند/کاشت مو به مقاله ی کاشت مو مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

در مقاله ی پلاسمای غنی از پلاکت به معرفی و بررسی کاربرد های PRP در درمان های گوناگون پرداخته شد. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

در این مقاله بطور اختصاصی به بررسی PRP در درمان ریزش مو پرداخته شده است.

لازم به ذکر است این مقاله صرفا جهت آگاهی عزیزان در خصوص PRP می باشد. غیر از مقاله عنوان شده، اویرو هیچگونه مشاوره ای در این خصوص ارائه نمی دهد.

 

 

PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) یک درمان نوین است که در سه گام زیر انجام می شود:

* نمونه برداری از خون شخص داوطلب PRP

* پروسه ی آماده سازی خون

* تزریق نمونه ی تهیه شده به کف سر

برخی از اعضای انجمن پزشکی، بر این باورند تزریق PRP، رشد موی طبیعی کف سر را تحریک کرده و با افزایش جریان خون مویرگی به فولیکول های مو، سبب حفظ موهای جدید و افزایش ضخامت آنها می شود.

گاهی اوقات این روش با دیگر درمان های ریزش مو یا دارو درمانی ترکیب می شود.

هنوز مطالعات کافی به منظور اثبات اثر PRP در درمان ریزش مو انجام نشده است. با این حال، درمان PRP، از سال 1980 مورد توجه قرار گرفته است. از این درمان برای مشکلات دیگری نظیر ترمیم آسیب دیدگی های تاندون، رباط و ماهیچه نیز استفاده می شود.

 

فرآیند درمان PRP (پلاسما غنی از پلاکت) در ریزش مو

درمان PRP یک فرآیند است که در سه گام انجام می شود. در بیشتر موارد، لازم است درمان PRP در سه دوره و در فواصل زمانی 6-4 هفته تکرار شود؛ بعلاوه بعد از تکمیل دوره ی درمان، برای حفظ نتایج لازم است PRP هر 6-4 ماه مجددا تکرار شود.

**  گام اول

نمونه ای از خون (معمولا از بازو) گرفته می شود. نمونه خون در ظرف مخصوصی داخل سانتریفیوژ قرار می گیرد. (سانتریفیوژ ماشینی است که به سرعت می چرخد و اجزای خون را جدا می کند.)

**  گام دوم

بعد از گذشت مدت زمان 10 دقیقه، خون قرار گرفته در سانتریفیوژ در سه لایه ی مختلف از هم جدا می شود.

* پلاسمای فاقد پلاکت (دارای پلاکت بسیار ناچیز)

* پلاسمای غنی از پلاکت

* گلبول های قرمز خون

**  گام سوم

پلاسمای غنی از پلاکت با سرنگ برداشته می شود و سپس به نواحی کف سر که نیاز به رشد مو دارند تزریق می شود.

همانطور که پیشتر هم ذکر شد، مطالعات کافی برای اثبات اثربخشی PRP انجام نگرفته است، بنابراین هنوز مشخص نیست این روش برای چه افرادی و در چه شرایطی می تواند موثر عمل کند.

براساس مطالعات اخیر PubMed Central (به عنوان یک منبع معتبر)، اگر چه PRP براساس مطالعات نظری برای ترمیم مو اثرات قابل قبول نشان داده است، اما استفاده از این روش برای بازگرداندن مو هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد و شواهد بالینی به دست آمده ضعیف و غیر قابل استناد است.

 

عوارض جانبی PRP (پلاسما غنی از پلاکت) در ریزش مو

از آنجائیکه PRP شامل تزریق خون خود داوطلب به کف سر خود اوست،  فرد در خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با خون (مثل هپاتیت یا ایدز) و یا حساسیت به ماده تزریق شده قرار نمی گیرد.

اما نمی توان عوارض بالقوه ی تزریق را نادیده گرفت. رایج ترین خطرات احتمالی تزریق عبارتند از:

* آسیب دیدگی عروق خونی یا عصبی

* عفونت

* کلسیفیکاسیون (جمع شدن کلسیم در یکی از بافت های بدن) در نواحی انجام تزریق

* جای زخم یا گوشت اضافی در نواحی تزریق

همچنین در این روش احتمال دارد فرد به مواد بیهوشی که برای PRP استفاده می شود حساسیت نشان دهد. اگر تصمیم به انجام PRP برای ریزش مو دارید، پزشک خود را در خصوص تحمل پذیری بدن یا سابقه حساسیت به مواد بیهوشی مطلع کنید.

 

PRP ریزش مو به چه افرادی توصیه نمی شود؟

هنگامی که فرد برای مشاوره ی اولیه ی PRP مراجعه می کند، بسیاری از مراکز انجام PRP را به افراد زیر توصیه نمی کنند:

* افراد دارای خون رقیق

* افرادی که به شدت سیگار می کشند.

* افراد دارای سابقه ی اعتیاد به الکل و/یا مواد مخدر

همچنین ممکن است درمان PRP برای افراد زیر رد شود:

* افراد مبتلا به عفونت های حاد یا مزمن

* افراد مبتلا به سرطان

* افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی

* افراد مبتلا به بیماری های مزمن پوستی

* افراد دارای غلظت پائین پلاکت

* افراد مبتلا به بیماری ها تیروئیدی

* افرادی که دچار بی ثباتی همودینامیک* هستند.

همودینامیک*: همودینامیک اشاره به نیرویی دارد که قلب برای حفظ تعادل جریان خود در حفره های قلب اعمال می کند. بدین ترتیب تمام رگ های خونی، از جریان خون پایداری بهره مند می شوند و می توانند بطور مداوم اکسیژن را به تمام بافت ها و اندام های بدن منتقل کنند.

* افراد مبتلا به هیپوفیبرینوژنمیا*

هیپوفیبرینوژنمیا*: کمبود غیرطبیعی فیبرینوژن در خون را هیپوفیبرینوژنمیا گویند. فیبرینوژن نوعی پروتئین است که در پلاسمای خون قرار دارد.

* افراد مبتلا به اختلال متابولیک*

اختلال متابولیک*: بدن طی واکنش های متابولیک، غذای مصرفی را تبدیل به انرژی می کند. اختلال متابولیک زمانی اتفاق می افتد که به علت یک واکنش شیمیایی غیرطبیعی، بدن قادر به انجام درست این عملیات نباشد.

افراد مبتلا به اختلالات پلاکتی*

اختلالات پلاکتی*: پلاکت ها سلول هایی هستند که در مغز استخوان ساخته می شوند و در جریان خون به گردش درآمده و به لخته شدن خون کمک می کنند. اگر پلاکت ها درست عمل نکنند ممکن است فرد در اثر جراحات دچار خونریزی بیش از اندازه و یا حتی خود به خودی شود. اختلال عملکرد پلاکتی می تواند ارثی یا محیطی باشد.

افراد مبتلا به اختلالات سیستمیک*

اختلالات سیستمیک*: اختلال سیستمیک، بیماری است که یک یا چند ارگان/بافت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در برخی موارد ممکن است این اختلال کل بدن را درگیر کند.

افراد مبتلا به سپسیس* (عفونت خون)

سپسیس*: واکنش کشنده و بیش از اندازه بدن نسبت به عفونت را سپسیس گویند. سپسیس می تواند منجر به آسیب بافت، نارسایی اندام و حتی مرگ شود. به عبارت دیگر سپسیس واکنش بیش از اندازه و سمی بدن به عفونت است.

بعلاوه، بهتر است پیش از انجام PRP، لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، گیاهی و مکمل ها) را تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. برخی داروها ریسک انجام PRP را افزایش می دهند.

 

هزینه درمان PRP ریزش مو چقدر است؟

همانطور که در بخش فرآیند درمان PRP اشاره شد، طول درمان PRP این روش 3 تا 5 ماه است. (3 دوره ی متناوب هر 4 تا 6 هفته) که برای حفظ نتایج درمان می بایست هر 4 تا 6 ماه مجددا انجام شود.

هزینه درمان برای سه دوره PRP بین 1500 تا 3500 دلار متغیر است. (بر اساس واحد پول ایران در حال حاضر مبلغی در حدود 6 تا 14 میلیون تومان)

و هزینه ی هر دوره تزریق PRP مبلغی بالغ بر 400 دلار یا بیشتر است. (بر اساس واحد پول ایران مبلغی در حدود 1 میلیون و 600 هزار تومان)

*** هزینه های درج شده بر اساس اعلام کلینیک های پوست آمریکا محاسبه شده است. در خصوص قیمت این روش در ایران از کلینیک های تخصصی پوست و مو راهنمایی بخواهید.

هزینه ی PRP به فاکتورهای متعددی بستگی دارد، از جمله:

* موقعیت جغرافیایی

* کیفیت تجهیزات

* مواد مغذی که به تزریق افزوده می شوند.

*** شرکت های بیمه ای، PRP را یک روش زیبایی دانشته و هزینه های آن را تقبل نمی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت پوشش بیمه ای خود تماس بگیرید.

 

حرف آخر

اگرچه تا به امروز از نظر بالینی، شواهدی کمی وجود دارند که اثربخشی PRP را اثبات کنند، اما با این وجود بسیاری از افراد بر این باورند PRP روشی ایمن و موثر برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک مجدد رشد مو است.

بهتر است درمان ریزش موی افراد، براساس ویژگی های شخصی آنها و با مشورت پزشک انجام شود. در بسیاری از موارد لازم است ترکیبی از چند درمان در کنار هم برای رسیدن به بهترین نتایج انجام گیرند.

در این میان نمی بایست از نقش محصولات موضعی غافل ماند؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر با یک مشاور حرفه ای مشورت کنید.

 

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

 برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)  

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x