آنتی بیوتیک خوراکی سفکسیم

آنتی بیوتیک خوراکی سفکسیم

آخرین بروزرسانی

سفکسیم یک آنتی بیوتیک خوراکی، متعلق به نسل سوم سفالوسپورین هاست که برای درمان طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به شکل قرص (در دو دوز 200 میلی گرم و 400 میلی گرم) و سوسپانسیون (100 میلی گرم به ازای هر 5 سی سی) در دسترس است. سفکسیم قادر به متوقف کردن رشد باکتری هاست.

لازم به ذکر است سفکسیم فقط قادر به درمان عفونت های باکتریایی می باشد. این دارو اثری روی عفونت های ویروسی (مثلا آنفولانزا، سرماخوردگی، سرخک و…) ندارد.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله تفاوت عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

استفاده ی بیش از اندازه یا غیرضروری از هر آنتی بیوتیکی می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود. در این مقاله به بررسی بیشتر این آنتی بیوتیک رایج پرداخته شده است.

مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص سفکسیم است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

عوارض جانبی سفکسیم

 

نکاتی در خصوص مصرف آنتی بیوتیک خوراکی سفکسیم

* سفکسیم می بایست بصورت خوراکی مصرف شود.

* این دارو را می توان همراه با غذا یا با معده خالی مصرف نمود.

* تعداد دفعات مصرف دارو را پزشک تعیین می کند. (معمولا یک تا دو بار در روز)

* دوز دارو براساس نوع بیماری و میزان پاسخ فرد به درمان تعیین می شود. (در کودکان دوز دارو به وزن نیز بستگی دارد.)

* برای بهره مندی از حداکثر اثربخشی درمانی، دارو می بایست در فواصل زمانی منظم مصرف شود.

* مصرف دارو را تا اتمام دوره ی درمان ادامه دهید، حتی اگر پس از چند روز متوجه بهبود و رفع علائم بیماری شدید. قطع زود هنگام مصرف دارو ممکن است منجر به ادامه ی رشد باکتری ها شود که نتیجه ی آن عود مجدد عفونت است.

* هرگاه متوجه وخیم شدن و یا استمرار علائم بیماری شدید، پزشک را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف سفکسیم

به خاطر داشته باشید پزشک هنگام تجویز دارو، مزایای آن را برای شما بیش از ریسک عوارض جانبی احتمالی آن ارزیابی کرده است. بسیاری از افراد با مصرف سفکسیم هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی را تجربه نمی کنند.

این لیست شامل تمام عوارض جانبی رایج دارو نیست. اگر متوجه هر نشانه ی غیر معمول دیگری شدید، برای اطلاعات بیشتر و اطمینان از ایمنی مصرف دارو با پزشک یا دارو ساز مشورت کنید.

*** رایج ترین عوارض جانبی مصرف سفکسیم:

در طول مصرف سفکسیم ممکن است متوجه علائمی نظیر معده درد، اسهال، حالت تهوع، باد معده، سردرد، یا سرگیجه شوید.

در صورت استمرار یا تشدید هر یک از این نشانه ها و/یا علائم بیماری، فورا پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

*** عوارض جانبی نادر و خطرناک مصرف سفکسیم:

در طول مصرف سفکسیم، چنانچه متوجه هر یک از علائم و نشانه های زیر شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

* معده/شکم درد بسیار شدید، تهوع و استفراغ مداوم، زرد شدن چشم/پوست، تیرگی ادرار، خستگی غیر معمول، علائم عفونت جدید (مثلا گلو درد مقاوم، تب)، سهولت در خونریزی/کبودی، نشانه های مشکلات کلیوی (مثل تغییر در میزان ادرار)، تغییرات ذهنی/خلقی (مثلا سردرگمی)

*** سایر عوارض احتمالی سفکسیم:

* سفکسیم به ندرت می تواند منجر به نوعی بیماری شدید روده ای (اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل) در اثر مقاومت باکتریایی شود. این بیماری ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه پس از توقف درمان با سفکسیم ظاهر شود. اگر متوجه اسهال مداوم، درد/گرفتگی شکم یا معده، خون/مخاط در مدفوع، شدید، از مصرف داروهای ضد اسهال و مسکن خودداری کنید. چراکه اینگونه داروها ممکن است سبب تشدید نشانه های بیماری شوند.

* مصرف طولانی مدت یا مکرر سفکسیم ممکن است موجب برفک دهانی یا عفونت مخمری واژن شود. اگر متوجه پدید آمدن ضایعات سفید در دهان یا تغییرات غیرمعمول در میزان یا قوام ترشحات واژینال شدید، پزشک را مطلع کنید.

*** حساسیت به سفکسیم:

* واکنش آلرژیک خطرناک به این دارو بعید است. با این حال در صورت مشاهده ی هرگونه راش، خارش/تورم (بخصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس (رایج ترین علائم آلرژی دارویی) به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

آنتی بیوتیک خوراکی

 

 

موارد احتیاط

پیش از شروع مصرف دارو، پزشک را در جریان آلرژی های دارویی خود قرار دهید؛ بخصوص در موارد زیر:

* حساسیت به سفکسیم یا هر یک از ترکیبات این دارو

* حساسیت به پنی سیلین

* حساسیت به آنتی بیوتیک های سفالوسپورین (مثلا سفالکسین)

قبل از شروع مصرف سفکسیم، سابقه پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. بخصوص اگر به بیماری های کلیوی یا کولیت (یک بیماری خاص روده) مبتلا هستید.

ممکن است سفکسیم باعث شود واکسن زنده (مثل واکسن تیفوئید) نتواند به درستی عمل کند. در طول درمان با این دارو از واکسیناسیون (مگر با تایید پزشک) پرهیز کنید.

قبل از اعمال دندانپزشکی و/ یا جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود را اعم از داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی تهیه کرده و در اختیار متخصص قرار دهید.

 

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

سفکسیم در گروه B داروهای بارداری قرار می گیرد. به دو معنی:

* مطالعه روی حیوانات باردار نشان داده است، مترونیدازول خطری برای جنین نخواهد داشت.

* مطالعات کافی روی خانم های باردار انجام نشده است که نشان دهد سفکسیم، مادر یا جنین را در خطر قرار می دهد.

لذا مصرف این دارو در دوران بارداری  تنها در موارد اضطراری و با تجویز پزشک مجاز می باشد.

هنوز مشخص نیست که سفکسیم می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر؛ در خصوص مصرف دارو در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

در خصوص مزایا و خطرات احتمالی مصرف دارو در دوران بارداری/شیردهی با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد دارو را تغییر دهند، بعلاوه احتمال دارد ریسک عوارض جانبی دارو را بالا ببرند.

این بخش شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لذا به منظور احتیاط همواره لیستی از تمام داروهای مصرفی خود هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید و در اختیار ایشان قرار دهید.

هرگز بدون تایید پزشک اقدام به شروع یا قطع مصرف خودسرانه ی دارو نفرمائید. فراموش نکنید تغییر دوز دارو بدون تایید پزشک می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

*** رایج ترین تداخلات دارویی سفکسیم:

داروهای رقیق کننده ی خون (مثل وارفارین) مهمترین داروهایی هستند که ممکن است با سفکسیم تداخل ایجاد کنند.

*** نکات:

اگرچه اکثر آنتی بیوتیک ها روی قرص های هورمونی از جمله قرص های جلوگیری از بارداری تاثیری نمی گذارند، اما تعداد کمی از آنها (مثل ریفامپین و ریفابوتین) می توانند اثربخشی این داروها را کاهش دهند که ممکن است منجر به بارداری ناخواسته شود. اگر برای جلوگیری از بارداری، قرص مصرف می کنید، جهت ایمنی بیشتر پزشک را مطلع کنید.

این دارو ممکن است سبب نتیجه ی مثبت کاذب در آزمایش ادرار دیابتی (نوع مس سولفات) شود. بعلاوه سفکسیم می تواند روی نتایج برخی آزمایش های دیگر نیز اثر بگذارد. قبل از انجام هر نوع آزمایشی اطمینان حاصل کنید پزشک و کارکنان آزمایشگاه از مصرف دارو توسط شما آگاه هستند.

 

اوردوز سفکسیم

اگر کسی در اثر مصرف بیش از اندازه دارو علائم خطرناکی مثل تنگی نفس یا ببیهوشی داشته باشد، می بایست فورا با اورژانس تماس گرفت.

از دیگر علائم اوردوز دارویی می توان به استفراغ شدید و تشنج اشاره کرد.

 

هشدار ها

داروی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

این دارو برای شرایط فعلی بیماری شما تجویز شده است. از مصرف مجدد این دارو برای عفونت های دیگر بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنید.

 

فراموش کردن نوبت مصرف

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، هرچه زودتر آن را مصرف کنید. اگر نزدیک نوبت مصرف بعدی دارو است، نیاز به مصرف دوز فراموش شده نیست. دارو را مطابق روند معمول استفاده کنید.

هرگز به منظور جبران میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

 

اصول و شرایط نگهداری دارو

دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

 

حرف آخر…

تنهاترین و قابل اعتماد ترین مرجع تشخیص بیماری و تجویز دارو پزشک است. لذا هرگونه سوالات و ابهام های ایجاد شده را با پزشک مطرح کنید.

هرگز با تشخیص خودسرانه و غیرحرفه ای اقدام به مصرف هیچ دارویی نفرمائید.

مطالب جمع آوری شده در این مقاله به هیچ عنوان جایگرین توصیه های پزشک نمی باشند.

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 4 میانگین: 3.5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x