آشنایی با قرص آسنترا (ASENTRA)

آشنایی با قرص آسنترا (ASENTRA)

آسنترا دارویی است که برای درمان افسردگی، حملات پانیک، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیای اجتماعی)، و فرم شدید سندروم پیش از قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو می تواند خلق و خو، خواب، اشتها و سطح انرژی فرد را تحت تاثیر قرار داده و سبب بازگشت میل وی به زندگی و علاقه ی او به فعالیت های روزمره می شود.

آسنترا می تواند ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات پانیک را کاهش دهد. بعلاوه وسواس فکری که منجر به انجام بیش از حد فعالیت های مکرر می شود را کمتر می کند. (مثل شست و شوی دست، شمارش، و چک کردن و…)

افراد مبتلا به وسواس فکری، در طول شبانه روز به دفعات با چنین الزاماتی مواجه می شوند.

آسنترا با نام ژنریک سرترالین، در ایران به شکل قرص ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم در دسترس می باشد. در این مقاله سعی شده اطلاعات جامعی در خصوص این دارو در اختیار عموم بخصوص مصرف کنندگان قرار گیرد.

جهت آشنایی بیشتر با سرترالین به مقاله ی آشنایی با قرص سرترالین مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

جهت آشنایی بیشتر با زلفت به مقاله ی آشنایی با قرص زلفت مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص آسنترا است و هرگز جایگزین توصیه های پزشک نمی باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

 

آسنترا (سرترالین) در دسته ی داروهای مهارکننده اختصاصی باز جذب سروتونین (SSRI) قرار می گیرد. این نوع داروها به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) در مغز کمک می کنند.

سروتونین یک ماده شیمیایی است که عملکردهای متعددی در بدن بر عهده دارد؛ سروتونین:

* برای انتقال پیام، بین سلول های عصبی مورد استفاده قرار می گیرد.

* پیش زمینه ساز تولید ملانین است؛ ملانین به تنظیم چرخه ی خواب و بیداری بدن کمک می کند و ساعت داخلی بدن نامیده می شود.

* در تنظیم اشتها، احساسات، عملکرد ارادی، حرکتی و شناختی موثر است؛ اگرچه هنوز مشخص نیست سروتونین بطور مستقیم روی این موارد موثر است یا فقط نقش کلی در هماهنگ کردن سیستم عصبی بر عهده دارد.

* نقش کلیدی در حفظ تعادل خلقی ایفا می کند؛ سطح پائین سروتونین با افسردگی ارتباط مستقیم دارد.

* عمدتا در مغز، روده ها و پلاکت خون یافت می شود.

گاهی اوقات این ترکیب را ماده شیمیایی شادمانی می نامند، زیرا یکی از عملکردهای آن، ایجاد خوشحالی و احساس خوشبختی است.

 

وظایف سروتونین

 

مهمترین نکاتی که می بایست در خصوص مصرف آسنترا بدانید

هر بار پیش از شروع دوره ی مصرف دارو، بروشور راهنمای داخل محصول و یا اطلاعات درج شده در این مقاله را مطالعه بفرمایید. هرگونه سوال یا ابهام ایجاد شده را با داروساز مطرح کنید.

آسنترا می بایست بصورت خوراکی و معمولا روزانه یکمرتبه (صبح یا عصر) مصرف شود. می توان دارو را همراه با غذا و یا با معده خالی (به انتخاب شخص) مصرف نمود.

پزشکانی که به منظور کنترل علائم پیش از قاعدگی، آسنترا را تجویز می کنند، ممکن است دارو را براساس دو متد متفاوت تجویز کنند:

* مصرف روزانه

* مصرف دارو از دو هفته پیش از قاعدگی تا شروع خونریزی

دوز دارو براساس نوع، شدت بیماری و میزان پاسخ به درمان تعیین می شود. برای کاهش عوارض جانبی احتمالی، ممکن است پزشک در ابتدا، دوره مصرف دارو را با دوز پائین شروع کند و به تدریج دوز را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک را دقیقا رعایت کنید. برای بهره مندی از حداکثر نتایج درمان، دارو را بطور منظم مصرف کنید. برای آنکه مصرف دارو را فراموش نکنید، سعی کنید هر روز سر ساعت خاصی دارو را میل کنید.

حتی اگر بعد از مدت کوتاهی متوجه بهبود علائم بیماری شدید، مصرف دارو را ادامه دهید. هرگز بدون مشورت پزشک مصرف آسنترا را متوقف نکنید. در صورت قطع ناگهانی مصرف دارو، ممکن است علائم برخی بیماری ها تشدید شوند. همچنین ممکن است متوجه علائمی نظیر نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، تغییرات خواب و احساس کوتاه شبیه شوک الکتریکی شوید. برای جلوگیری از بروز این علائم، پزشک به تدریج دوز دارو را تا توقف کامل مصرف کاهش می دهد. اگر متوجه هرگونه تشدید علائم و یا ابتلا به علائم جدید شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

در صورت استمرار وضعیت بیماری یا تشدید علائم بیماری حتما پزشک را در جریان بگذارید.

 

میزان مصرف آسنترا

 

عوارض جانبی احتمالی قرص آسنترا (Asentra)

به خاطر داشته باشید، با توجه به شرایط کنونی شما، پزشک فواید دارو را بیشتر از عوارض احتمالی آن ارزیابی کرده است. بعلاوه بسیاری از افراد با مصرف آسنترا متوجه هیچگونه عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در طول مصرف آسنترا ممکن است علائم زیر را تجربه کنید: (در صورتی که هر یک از این اثرات به مدت طولانی ادامه داشتند و یا تشدید شدند فورا پزشک یا داروساز را مطلع کنید.)

تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، خشک شدن دهان، از دست دادن اشتها، افزایش تعریق، اسهال، ناراحتی معده و یا خواب آلودگی

اگر متوجه هریک از نشانه های زیر که علائم عوارض جانبی جدی دارو هستند، شدید فورا پزشک را مطلع کنید:

سهولت در کبودی/خونریری، کاهش میل جنسی، کاهش توانایی جنسی (تاخیر انزال) ،ضعف/ گرفتگی عضلانی، لرزش، کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل

اگر متوجه عوارض جانبی بسیار خطرناک دارو شدید، فورا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. مهمترین این علائم عبارت اند از:

ضربان قلب سریع/ نامنظم، غش، مدفوع تیره/ خونی، استفراغ که به نظر شبیه پودر قهوه است، قرمزی/ تورم/ درد چشم، گشاد شدن مردمک چشم، تغییرات بینایی (مثل دیدن رنگین کمان اطراف چراغ ها در شب، تاری دید)

این دارو سبب افزایش سروتونین می شود و به ندرت شرایطی پدید می آورد که سندروم/مسمومیت سروتونین نامیده می شود. ریسک این اتفاق زمانی افزایش می یابد که از داروهای دیگر افزایش دهنده سروتونین در کنار سرترالین استفاده شود. لذا لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید و اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید، فورا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید:

ضربان قلب سریع، توهم، اختلال در هماهنگی، سرگیجه شدید، تهوع/ استفراغ/ اسهال شدید، درد عضلانی، تب بی دلیل، آشفتگی/ بیقراری بی دلیل

به ندرت ممکن است برخی آقایان نعوظ دردناک و طولانی (بیش از ۴ ساعت) تجربه کنند. در اینصورت می بایست مصرف دارو را متوقف نمود و فورا به یک مرکز درمانی مراجعه کرد. چراکه ممکن است این مشکل دائمی شود.

واکنش آلرژی شدید به آسنترا (سرترالین) بعید است؛ با این حال اگر متوجه هر یک از علائم زیر که رایج نشانه های واکنش آلرژیک داروی هستند شدید، به سرعت به یک مرکز درمانی مراجعه کنید:

راش پوستی، خارش/ تورم (بخصوص در نواجی صورت/ گلو/ زبان)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی

این بخش شامل تمام عوارض جانبی دارو نیست. اگر متوجه هر نشانه ی غیر عادی شدید که تا پیش از مصرف دارو تجربه نکرده بودید، پزشک یا داروساز را در جریان قرار دهید.

 

اخطار و هشدارها

قبل از مصرف آسنترا (سرترالین)، اگر به این دارو و یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، پزشک را مطلع کنید.

قبل از مصرف این دارو، پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید. بخصوص در موارد زیر:

* سابقه ی شخصی یا خانوادگی ابتلا به اختلال افسردگی مانیک/ دوقطبی

* مشکلات خونریزی

* بیماری های کبدی

* اختلال تشنج

* بیماری تیروئید

* سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (نوع زاویه بسته)

آسنترا (سرترالین) ممکن است سبب پدید آمدن وضعیتی شود که ریتم قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. (طولانی شدن QT).  طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب نامنظم/ سریع خطرناک (و به ندرت کشنده) و سایر علائمی نظیر سرگیجه شدید و غش شود. این وضعیت نیازمند مراقبت های ویژه درمانی است.

خطر ابتلا به طولانی شدن QT زمانی بیشتر است که فرد مبتلا به بیماری خاصی باشد و داروهایی مصرف کند که عوارض آنها نیز طولانی نمودن QT است. لذا قبل از شروع مصرف آسنترا (سرترالین) لازم است لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید در اختیار پزشک قرار دهید و پزشک را در خصوص وضعیت سلامت پزشکی خود مطلع کنید؛ بخصوص موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

* مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی بودن QT در الکتروکاردیوگرام)

* سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (طولانی بودن QT در الکتروکاردیوگرام، مرگ قلبی ناگهانی)

پائین بودن سطح پتاسیم یا منیزیم خون نیز ممکن است خطر ابتلا به طولانی شدن QT را افزایش دهند. این احتمال در صورت مصرف برخی داروها تشدید می شود. (مثل داروهای دیورتیک). همچنین شرایط ویژه ای مثل تعریق زیاد، اسهال یا استفراغ نیز منجر به این امر می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از ایمنی آسنترا (سرترالین) با متخصص خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی یا گیجی شود. الکل و ماریجوانا می توانند میزان گیجی و خواب آلودگی فرد را تشدید کنند. در طول مصرف آسنترا (سرترالین) از رانندگی، کار با ماشین آلات یا انجام هر فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد تا زمانی که از هوشیاری خود مطمئن نشده اید، پرهیر کنید. از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت اعتیاد به ماریجوانا، پزشک خود را مطلع کنید.

فرم لیکوئیدی این دارو حاوی الکل است. در صورتی که به الکل اعتیاد دارید و یا مبتلا به دیابت یا بیماری های کبدی هستید، موارد احتیاط را در طول مصرف لیکوئید سرترالین رعایت کنید. برخی داروها (مثل مترونیدازول و دی سولفیرام ها) تداخل خطرناکی با الکل ایجاد می کنند. لذا اگر تحت درمان با این داروها هستید، در خصوص اطمینان از ایمنی مصرف آسنترا (سرترالین) با پزشک خود مشورت کنید.

جهت اطلاعات بیشتر به مقاله ی تداخل الکل و آنتی بیوتیک مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی یا هر نوع جراحی، لیست تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی) را در اختیار پزشک قرار دهید.

سالمندان در برابر عوارض جانبی دارو حساس تر هستند. بخصوص خونریزی، از دست دادن هماهنگی یا طولانی شدن QT؛ از دست دادن هماهنگی، ریسک زمین خوردن را افزایش می دهد. بعلاوه سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به نوعی عدم تعادل نمک (هایپوناترمیا یا کاهش سدیم در جریان خون) هستند. بخصوص اگر داروهای دیورتیک (مدر) مصرف کنند.

کودکان نسبت به عوارض جانبی دارو حساس تر هستند. بخصوص از دست دادن اشتها و کاهش وزن؛ اگر فرزند شما، تحت درمان با آسنترا (سرترالین) قرار دارد، بطور منظم قد و وزن وی را کنترل کنید.

در طول دوران بارداری، این دارو تنها زمانی تجویز می شود شود که استلزام مصرف آن به وضوح اثبات شود. سرترالین ممکن است به جنین آسیب بزند. همچنین کودکانی که مادران آنها در طول دوران بارداری (بخصوص سه ماه آخر بارداری)، آسنترا (سرترالین) مصرف می کرده اند، به ندرت علائمی شبیه به ترک اعتیاد نشان داده اند؛ از جمله مشکلات تنفسی/تغذیه ای، تشنج، سفت شدن عضلات، یا گریه ی دائمی؛ اگر متوجه هریک از این علائم در نوزاد تازه متولد خود شده اید (با فرض مصرف سرترالین توسط مادر) فورا پزشک را مطلع کنید.

از آنجائیکه مشکلات روحی/روانی درمان نشده (نظیر افسردگی، حملات پانیک، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه) می تواند منجر به وضعیت خطرناکی شود، لذا هرگز بدون تایید پزشک مصرف دارو را متوقف نکنید.

اگر تصمیم به بارداری دارید و یا تصور می کنید باردار هستید، در خصوص مزایا، معایب و ایمنی ادامه مصرف دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند وارد شیر مادر شود. در خصوص مصرف دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

 

اوردوز قرص آسنترا (سرترالین)

اگر فردی در اثر مصرف بیش از انداره ی آسنترا (سرترالین) دچار علائمی نظیر مشکلات تنفسی و یا بیرون روی شود می بایست فورا با اورژانس تماس گرفت.

سایر علائم اوردوز دارو سرترالین عبارت اند از سرگیجه شدید، غش

 

توجهات لازم در طول مصرف قرص آسنترا (سرترالین)

از توصیه مصرف خودسرانه دارو به دیگران اکیدا خودداری کنید.

برنامه تعیین شده، جهت معاینه های پزشکی یا روانپزشکی خود را بطور منظم پیگیری کنید.

 

فراموش کردن نوبت مصرف قرص آسنترا (سرترالین)

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را استفاده کنید. اگر نزدیک به نوبت مصرف بعدی دارو است، نیاز به مصرف دوز فراموش شده نیست. هرگز به منظور جبران دوز دارو را دو برابر نکنید.

 

اصول و شرایط نگهداری قرص آسنترا (سرترالین)

در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آسنترا است و هرگز جایگزین توصیه های پزشک نمی باشد.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

برچسب ها:
پیام بگذارید