آشنایی با قرص فین پشیا موثر در درمان ریزش مو

قرص فین پشیا موثر در درمان ریزش مو

فین پشیا با نام ژنریک فیناستراید دارویی است که برای درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات آقایان (BPH) و درمان ریزش مو با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک، طاسی با الگوی مردانه) مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت آشنایی بیشتر با قرص فیناستراید توصیه می شود به مقاله ی آشنایی با قرص فیناستراید مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

در این مقاله قصد داریم به بررسی اختصاصی قرص فین پشیا بپردازیم. توجه داشته باشید قرص فین پشیا فقط در یک دوز ۱ میلی گرم در ایران موجود است.

لازم به تذکر است موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان قرص فین پشیا است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی شود.

 

 

موارد مصرف قرص فین پشیا:

** درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات آقایان (BPH): 

این بیماری ناشی از بزرگ شدن پروستات است. آقایان مبتلا به BPH معمولا علائم زیر را تجربه خواهند کرد:

مشکل ادرار کردن، کم فشاری ادرار، احتباس ادرار، تعلل در ادرار کردن، نیاز به بیدار شدن در شب برای ادرار کردن

مصرف فین پشیا شدت این علائم را کاهش می دهد و الزام جراحی پروستات را نیز کمتر می کند. این دارو می تواند به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر مثلا داروهای آلفا بلاکر برای درمان BPH استفاده شود.

** درمان ریزش مو با الگوی مردانه، فقط در آقایان ۱۸ تا ۴۰ ساله:

در افراد مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه، فین پشیا تعداد موهای کف سر را افزایش می دهد، اما روی حجم موهای بدن هیچ تاثیری نمی گذارد.

مصرف فین پشیا در خانم ها و افراد زیر ۱۸ سال مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 

روش عملکرد قرص فین پشیا:

فین پشیا عملکرد آنزیمی به نام ۵ – آلفا ردوکتاز را مسدود می کند. این آنزیم تستسترون را به دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند. دی هیدروتستوسترون نوعی هورمون است که باعث بزرگ شدن پروستات یا ریزش مو با الگویی خاص می شود.

با مسدود شدن عملکرد آنزیم ۵ – آلفا ردوکتاز، سطح تستسترون بدن افزایش می یاید، اندازه ی پروستات کوچکتر می شود و رشد موهای نازک کف سر تسریع می گردد.

فراموش نکنید، اثربخشی فین پشیا روی اندازه پروستات یا موهای کف سر، فقط تا زمانی است که دارو مصرف شود. با قطع مصرف دارو، پروستات شروع به رشد مجدد می کند و موها نیز دوباره می ریزند.

 

نکات لازم پیش از مصرف قرص فین پشیا:

قبل از تصمیم به مصرف دارو، خطرات مصرف دارو می بایست نسبت به مزایای مصرف آن سنجیده شوند؛ این تصمیم براساس تشخیص پزشک شما انجام می گیرد.

در خصوص فیناستراید، مهمترین مواردی که بررسی می شوند عبارت اند از:

** سابقه واکنش های آلرژیک:

در صورت سابقه ی هرگونه واکنش آلرژیک (یا غیر معمول) به این دارو (و یا سایر ترکیبات دارویی) حتما پزشک را مطلع کنید.

انواع دیگر آلرژی نظیر آلرژی به غذا، رنگ های مصنوعی، ترکیبات نگهدارنده، یا حیوانات نیز می بایست به اطلاع پزشک برسد.

 

** محدودیت های سنی مصرف کننده:

مصرف فیناستراید در اطفال مورد بررسی قرار نگرفته است. لذا ایمنی و اثربخشی آن مشخص نیست.

مطالعات انجام شده تا به امروز، نشان داده است هیچ یک از مشکلات و ویژگی های خاص دوران کهنسالی باعث عدم اثربخشی فیناستراید در سالمندان نخواهند شد.

 

** بارداری یا تصمیم به بارداری:

قرص فیناستراید در کل دوران بارداری در گروه X قرار می گیرد. مطالعات انجام شده روی حیوانات یا خانم های باردار، نشان دهنده شواهد مثبت ناهنجاری های جنینی است. این دارو به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری مصرف شود، زیرا خطرات آن به وضوح بیشتر از هرگونه مزیت احتمالی است.

 

** شیردهی:

در خصوص ایمنی مصرف فیناستراید و خطرات آن برای نوزاد در طول دوران شیردهی مطالعات کافی انجام نگرفته است. لذا در طول دوران شیردهی، تنها زمانی که مزایای دارو نسبت به خطرات آن بیشتر ارزیابی شود، فیناستراید می بایست با تجویز و تایید پزشک مصرف شود.

 

درمان ریزش مو

 

رایج ترین تداخلات قرص فین پشیا:

در طول مصرف دارو، پزشک شما می بایست لیست تمام داروهای مصرفی شما را در اختیار داشته باشد. (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی)

در صورت مصرف مشروبات الکلی یا دخانیات پزشک را مطلع کنید. مصرف الکل یا تنباکو (سیگار، قلیان و..) همراه با برخی داروها ممکن است سبب ایجاد تداخل شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.)

ابتلا به شرایط پزشکی خاص و یا برخی بیماری ها، می توانند روی مصرف فیناستراید موثر باشند. اگر مبتلا به مشکل (مشکلات) سلامتی خاصی هستید حتما پزشک را مطلع کنید؛ بخصوص در صورت ابتلا به بیماری های کبدی؛ در اینصورت دارو می بایست با احتیاط مصرف شود. چراکه به علت کندی حذف دارو از بدن، اثربخشی دارو ممکن است، افزایش یابد.

 

نکاتی در خصوص مصرف قرص فین پشیا:

دارو را دقیقا مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. هرگز دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده، یا به دفعات بیشتر یا برای مدت طولانی تر از دوره ی تجویز شده، مصرف نکنید.

معمولا دارو، حاوی یک بروشور راهنما داخل جعبه است. اطلاعات درج شده در بروشور را با دقت مطالعه کنید. سوالات و ابهامات خود را با پزشک مطرح کنید.

می توان این دارو را همراه با غذا یا با معده خالی مصرف کرد. (بنابر انتخاب و تمایل مصرف کننده)

اگر از این دارو برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می کنید، ممکن است حداقل ۳ ماه زمان ببرد تا متوجه نتایج درمان شوید. این دارو، ریزش مو را درمان نمی کند، اما باعث رشد موهای ریز کف سر می شود. رویش این نوع موها فقط تا زمانی اتفاق می افتد که در حال مصرف دارو هستید. موهای تازه رشد کرده در طول ۱ سال بعد از قطع مصرف دارو مجددا از دست می روند.

اگر این دارو را برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات BPH استفاده می کنید، ممکن است ۶ ماه زمان ببرد تا متوجه اثربخشی دارو شوید. این دارو BPH را درمان نمی کند، به کاهش اندازه پروستات و بهبود علائم کمک می کند. اثرات فین پشیا روی پروستات فقط تا زمانی ادامه دارد که دارو مصرف می شود، با قطع مصرف دارو، پروستات چند ماه بعد مجددا شروع به رشد می کند.

سعی کنید دارو را هر روز سر ساعت معینی مصرف کنید.

 

میزان مصرف قرص فین پشیا:

دوز مصرف فین پشیا، برای بیماران مختلف، متفاوت است. همواره دارو را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. دستور العملی که در ادامه ارائه می شود، براساس میانگین رایج ترین دوز مصرف مورد نیاز روزانه است. اگر دوز تجویز شده برای شما متفاوت است هرگز بدون تایید پزشک، خودسرانه میزان مصرف دارو را تغییر ندهید.

مقدار داروی مصرفی، بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دوزهای مصرفی روزانه، فاصله زمانی بین دوزهای مصرفی، و طول درمان بستگی به مشکلی دارد که شما به خاطر آن فیناستراید مصرف می کنید.

** رایج ترین دوز مصرفی برای رفع علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات:

بزرگسالان: روزانه ۵ میلی گرم

کودکان: مصرف دارو در کودکان توصیه نمی شود.

 

** رایج ترین دوز مصرفی برای رفع علائم ریزش مو با الگوی مردانه:

برگسالان: روزانه ۱ میلی گرم

کودکان: مصرف دارو در کودکان توصیه نمی شود.

 

هایپرپلازی خوش خیم پروستات آقایان

فراموش کردن نوبت مصرف قرص فین پشیا:

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، نیاز به مصرف آن نیست. همانند سابق به برنامه مصرفی دارو ادامه دهید.

هرگز به منظور جبران دوز فراموش شده، میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

 

اصول و شرایط نگهداری قرص فین پشیا:

دارو را در محفظه ی در بسته در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و تابش مستقیم نور نگهداری کنید.

از یخ زدگی محافظت شود.

دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

از نگهداری دارو پس از اتمام دوره ی مصرف و یا مصرف داروی منقضی شده خودداری کنید.

 

هشدار و احتیاط مصرف:

بسیار مهم است که پزشک طی ویزیت های منظم، روند بهبود بیماری شما را کنترل کند. به این ترتیب پزشک با بررسی میزان اثرگذاری دارو تصمیم می گیرد که نیازی به ادامه مصرف دارو وجود دارد یا خیر.

همچنین برای کنترل اثرات ناخواسته دارو، انجام منظم آزمایش خون الزامی است.

خانم های باردار و کودکان نمی بایست از این دارو استفاده کنند.

خانم های باردار (و یا خانم هایی که احتمال دارد باردار شوند) نمی بایست به قرص شکسته شده ی فیناستراید دست بزنند. فیناستراید می تواند از طریق پوست جذب شود و باعث ایجاد نقص مادر زادی جنین پسر شود. در صورت تماس اتفاقی پوست خانم باردار با دارو، نواحی درگیر می بایست فورا با آب و صابون شسته شوند.

این دارو ممکن است سبب ایجاد تغییراتی در بافت سینه شود. اگر در طول مصرف دارو متوجه وجود هر گونه توده، درد، حساسیت و یا افزایش سایز سینه ها شدید، به پزشک اطلاع دهید.

این دارو از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری نمی کند، اما ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرد. اگر در این خصوص نگران هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است نتایج آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را که برای تشخیص سرطان پروستات انجام می شود، تحت تاثیر قرار دهد. مطمئن شوید، پزشک و مسئولان آزمایشگاه در جریان مصرف فین پشیا توسط شما قرار دارند.

این دارو ممکن است سبب کاهش حجم مایع منی هنگام انزال شود. این امر تعداد اسپرم های شما و یا توانایی شما در بچه دار شدن را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص فین پشیا:

هر دارویی به موازات تاثیرات مثبتی که دارد ممکن است سبب ایجاد عوارض جانبی ناخواسته ای نیز بشود. اگرچه تمام این عوارض ممکن است در تمامی بیماران دیده نشوند، اما در صورت ایجاد هریک از این عوارض مراقبت های پزشکی ویژه ای لازم است.

در صورتی که متوجه هریک از علائم زیر شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

** رایج ترین عوارض جدی مصرف فین پشیا:

لرز

عرق سرد

گیجی

سرگیجه (ضعف یا سرگیجه هنگام بلند شدن)

** عوارض جدی کمتر رایج مصرف فین پشیا:

باد کردن یا تورم صورت، بازوها، دست ها، قسمت پایینی پاها

حساسیت و بزرگ شدن سینه ها

تاول یا کهیر

خارش پوست

افزایش سریع وزن

قرمزی پوست

راش پوستی

تورم صورت و لب ها

سوزش دست ها یا پاها

افزایش یا کاهش غیرمعمول وزن

در طول مصرف دارو، ممکن است عوارض جانبی رخ دهند که نیاز به مراقبت ویژه ای پزشکی ندارند. این عوارض جانبی طی ادامه درمان، از بین می روند چراکه بدن نسبت به دارو سازگار می شود.

همچنین ممکن است پزشک توضیحاتی در خصوص راه های پیشگیری و کاهش این عوارض به شما ارائه دهد. (اگر هریک از این عوارض جانبی ادامه داشتند و یا تشدید شدند، حتما پزشک را مطلع کنید.)

** رایج ترین عوارض مصرف فین پشیا:

کاهش علاقه به رابطه جنسی

ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ

ار دست دادن توانایی، میل و عملکرد جنسی

** عوارض کمتر رایج مصرف فین پشیا:

آبریزش بینی

خواب آلودگی و خستگی غیر معمول و بی دلیل

عطسه

گرفتگی بینی

** عوارض نادر مصرف فین پشیا:

درد شکمی یا معده درد

کمر درد

کاهش مقدار مایع منی

اسهال

سرگیجه

سردرد

ممکن است برخی بیماران متوجه سایر علائمی شوند که در این لیست درج نشده است. اگر متوجه هر نشانه ی غیر عادی شدید حتما پزشک را مطلع کنید.

 

فراموش نکنید این مقاله هرگز جایگزین توصیه ها و تشخیص پزشک نیست و صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد و بخصوص مصرف کنندگان قرص فین پشیا جمع آوری شده است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی شود.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

[…] جهت آشنایی بیشتر با فین پشیا به مقاله ی آشنایی با قرص فین پشیا مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک […]

پیام بگذارید