قرص آلپرازولام موثر در درمان اضطراب و اختلالات وحشت زدگی

قرص آلپرازولام موثر در درمان اضطراب و اختلالات وحشت زدگی

آلپرازولام دارویی است که از آن برای درمان اضطراب و اختلالات وحشت زدگی (پانیک) استفاده می شود. این دارو در کلاس دارویی بنزودیازپین ها قرار می گیرد. داروهای متعلق به این دسته ی دارویی از طریق اثرگذاری روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) اثر آرام بخش ایجاد می کنند. این عملکرد با افزایش اثر ماده ی شیمیایی طبیعی خاصی در بدن رخ می دهد که گاما آمینوبوتیریک اسید (به اختصار GABA) نامیده می شود.

 

اختلالات وحشت زدگی

 

لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آلپرازولام است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

آلپرازولام را می بایست چگونه مصرف کرد؟

هر بار قبل از شروع دوره ی مصرف آلپرازولام، بروشور راهنمای دارو را با دقت مطالعه کنید. ابهامات و یا سوالات پیش آمده را با داروساز در میان بگذارید.

آلپرازولام را می بایست بصورت خوراکی مصرف کرد؛ دوز مصرف دارو بستگی به نوع و شدت بیماری، سن و میزان پاسخ به درمان دارد که توسط پزشک تعیین می شود. دوز مصرفی ممکن است به تدریج و تا زمان شروع اثربخشی دارو افزایش یابد. به منظور کاهش عوارض جانبی احتمالی، آلپرازولام را دقیقا مطابق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

آلپرازولام ممکن است سبب ایجاد واکنش های شبیه به ترک اعتیاد شود، بخصوص اگر در دوز بالا برای مدت زمان طولانی بطور مداوم و منظم استفاده شود. در چنین مواردی اگر مصرف دارو بطور ناگهانی قطع شود، ممکن است علائم ترک اعتیاد (مثلا تشنج) ایجاد شود. برای جلوگیری از چنین واکنش هایی، پزشک دوز مصرفی دارو را به تدریج کاهش می دهد. اگر متوجه هرگونه علامت یا واکنش ترک اعتیاد شدید، فورا پزشک را مطلع کنید.

اگر چه آلپرازولام برای درمان بسیاری از علائم موثر است، اما در برخی موارد سبب وابستگی (اعتیاد) می شود. احتمال بروز این عارضه در افراد دارای سابقه اختلال مصرف مواد (مثلا اعتیاد به مواد مخدر یا مصرف بیش از حد الکل) بیشتر است. لذا به منظور جلوگیری از ایجاد وابستگی دارویی (اعتیاد به آلپرازولام) دارو را دقیقا مطابق نسخه ی پزشک مصرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

اگر دارو به مدت طولانی استفاده شود، ممکن است مثل سابق اثر بخشی خوبی نداشته باشد؛ اگر متوجه توقف اثربخشی دارو شدید، پزشک را مطلع کنید.

هرگاه متوجه تشدید علائم بیماری خود شدید، پزشک را در جریان بگذارید.

 

روش مصرف قرص آلپرازولام

 

عوارض جانبی قرص آلپرازولام

عوارض جانبی رایج مصرف آلپرازولام عبارت اند از خواب آلودگی، سرگیجه، افزایش تولید بزاق یا ایجاد تغییر در میل یا توانایی جنسی؛ اگر هریک از این علائم ادامه داشتند و یا تشدید شدند، به سرعت به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

به منظور کاهش علائم سرگیجه و سبک سری، از حالت نشسته یا خوابیده، آرام بلند شوید.

به خاطر داشته باشید پزشک مزایای دارو را برای شما بیشتر از عوارض جانبی احتمالی آن تشخیص داده است. بسیاری از افراد، با مصرف آلپرازولام هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی را تجربه نخواهند کرد.

اگر متوجه هریک از عوارض بعید اما خطرناک زیر شدید، فورا پزشک را مطلع کنید:

* تغییرات خلقی/ذهنی (مثلا توهم، افکار خودکشی)

* لکنت زبان یا تکلم مشکل

* از دست دادن هماهنگی

* مشکلات راه رفتن

* مشکلات حافظه

به عنوان عوارض نادر اما بسیار خطرناک مصرف دارو می توان به زرد شدن پوست یا چشم ها و/ یا تشنج اشاره کرد؛ در چنین مواردی می بایست فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کرد.

واکنش آلرژیک بسیار شدید و خطرناک به آلپرازولام به ندرت اتفاق می افتند. با این حال در صورت مشاهده ی علائم زیر که نشانه های آلرژی دارویی هستند فورا می بایست تحت مراقبت های ویژه پزشکی قرار بگیرید:

* ظاهر شدن راش و ضایعات پوستی

* خارش یا تورم (بخصوص در نواحی صورت، زبان و گلو)

* سرگیجه شدید

* مشکلات تنفسی

لیست فوق تمام عوارض جانبی احتمالی دارو را شامل نمی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

 

هشدار ها و موارد احتیاط مصرف در طول درمان با آلپرازولام

در صورت سابقه ی آلرژی به بنزودیازپین ها (بخصوص آلپرازولام) و یا هر آلرژی دارویی دیگری، قبل از شروع مصرف دارو حتما پزشک را مطلع کنید.

قبل از شروع مصرف آلپرازولام، پزشک را در جریان پرونده پزشکی خود قرار دهید؛ بخصوص موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

* مشکلات شدید ریوی/تنفسی (مثلا وقفه تنفسی در خواب، بیماری مزمن انسدادی ریه COPD)

* بیماری های کبدی

* بیماری های کلیوی

* سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مثلا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)

* گلوکوم

آلپرازولام ممکن است سبب گیجی یا خواب آلودگی شود. تا زمانی که از هوشیاری کامل خود مطمئن نشده اید، از رانندگی یا کار با ماشین آلات (و یا هر فعالیت دیگری که نیاز به تمرکز و دقت دارد) خودداری کنید. همچنین در طول دوره ی درمان از نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.

پیش از انجام اعمال دندانپزشکی یا جراحی، پزشک را در جریان تمام داروهای مصرفی خود قرار دهید؛ اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل ها و داروهای گیاهی

سالمندان نسبت به عوارض جانبی این دارو، حساس تر هستند. بخصوص از دست دادن هماهنگی و خواب آلودگی که می تواند منجر به زمین خوردن شخص شود.

مصرف آلپرازولام در دوران بارداری توصیه نمی شود چراکه می تواند منجر به آسیب دیدن جنین شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

آلپرازولام وارد شیر مادر می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر شیر مادر داشته باشد. بنابراین، مصرف این دارو در طول دوران شیردهی توصیه نمی شود.

 

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد دارو شوند و یا احتمال عوارض جانبی را افزایش دهند.

این بخش شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی دارو نیست. لذا لیستی از تمام داروهای مصرفی شامل داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، گیاهی و مکمل ها تهیه کرده و هنگام مراجعه به پزشک به همراه داشته باشید. هرگز بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید، همچنین دوز مصرف دارو را خودسرانه تغییر ندهید.

داروهای زیر می توانند اثر آلپرازولام را از بدن حذف کنند، بدین ترتیب روی عملکرد دارو تاثیر می گذارند.

* داروهای ضد قارچ آزول (مثل ایتراکونازول، کتوکونازول)

* سایمتیدین

* برخی داروهای ضد افسردگی (مثل فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون)

* آنتی بیوتیک های ماکرولیدی (مثل اریترومایسین)

* مشتقات ریفامایسین (مثل ریفابوتین)

* داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شند (مثل فنی توئین)

ریسک عوارض جانبی (مثلا تنفس آهسته/کم عمق، خواب آلودگی شدید، سرگیجه) در صورت مصرف همزمان آلپرازولام با دیگر داروهایی که باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می شوند افزایش می یابد؛ در صورت مصرف هر یک از موارد زیر پزشک یا داروساز را مطلع کنید:

* ضد دردهای اپیوئیدی یا داروهای ضد سرفه (مثل کدئین، هیدروکودون)

* الکل

* ماریجوانا

* سایر داروهایی که برای خواب یا اضطراب تجویز می شوند (مثل دیازپام، لورازپام، زولپیدم)

* شل کننده های عضلانی (مثل کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین)

* آنتی هیستامین (سیتریزین، دیفن هیدرامین)

همچنین پیش از مصرف هر دارویی، لیبل ترکیبات درج شده روی دارو را بررسی کنید؛ برخی داروها حاوی ترکیباتی هستند که می تواند منجر به خواب آلودگی شود. (بخصوص داروهای ضدآلرژی، ضد سرفه و سرماخوردگی)

برای اطمینان از ایمنی مصرف چنین داروهایی همراه با آلپرازولام، با پزشک مشورت کنید.

سیگار کشیدن سطح دارویی آلپرازولام را در خون کاهش می دهد. در صورتی که سیگار میکشید و یا به تازگی سیگار را ترک کرده اید، پزشک را مطلع کنید.

 

اوردوز آلپرازولام

اگر در اثر مصرف بیش از حد آلپرازولام متوجه علائم خطرناکی مثل تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی شدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

علائم رایج اوردوز آلپرازولام عبارت اند از: خواب آلودگی شدید، کاهش رفلکس، تنفس کند، از دست دادن هوشیاری

توجه: از توصیه ی آلپرازولام دارو به دیگران خودداری کنید.

در طول مصرف آلپرازولام به منظور کنترل روند بهبود بیماری و جلوگیری از پیشرفت عوارض جانبی می بایست به صورت دوره ای آزمایش های لازم (از جمله آزمایش عملکرد کبدی) انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض جانبی قرص آلپرازولام

فراموش کردن نوبت مصرف دارو

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، دارو را استفاده کنید.

اگر نزدیک به زمان نوبت بعدی مصرف دارو است، نیاز به مصرف دوز فراموش شده نیست.

هرگز به منظور جبران دوز فراموش شده، میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

 

شرایط نگهداری

در درمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

 

لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان آلپرازولام است.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه ی نسخه ی پزشک امکان پذیر است. (جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

[…] داروهای خواب آور یا ضداضطراب (مثل آلپرازولام، لورازپام، […]

پیام بگذارید