درمان لک پوست با کرم سیستئامین

درمان لک پوست با کرم سیستئامین

کرم سیستئامین (ساخت کمپانی ساینتیس فارما سوئیس) یک محصول موضعی موثر جهت روشن نمودن رنگ پوست است که در درمان اختلالات رنگدانه ای پوست (هیپرپیگمانتاسیون) مثل ملاسما، لنتیگو و هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب مورد استفاده قرار می گیرد؛ بعلاوه می توان از این محصول جهت روشن نمودن عمومی رنگ پوست نیز استفاده نمود.

یک مطالعه ی بالینی دو سو کور* و تصادفی، موفق شده اثربخشی کرم سیستئامین در درمان ملاسمای اپیدرمی* را به اثبات برساند.

*مطالعه ی بالینی دو سو کور

مطالعه ی بالینی دو سو کور به آزمایشی گفته می شود که در آن اطلاعات آزمایش و ترکیبات مصرف شده در طول آزمایش، برای جلوگیری از هرگونه تلقین یا فریب هوشیارانه، از دید مسئول (یا مسئولان) آزمایش و داوطلبان، مخفی می ماند. هدف از انجام این نوع آزمایش ها دستیابی به استانداردهای بالاتر علمی است.

*ملاسمای اپیدرمی

بطور کلی ملاسما، ۴ الگوی مختلف دارد: اپیدرمی، درمی، مخلوط و بدون اسم

ملاسمای اپیدرمی با پیدایش و ازدیاد ملانین در لایه های سطحی پوست (اپیدرم) پدید می آید.

ملاسمای درمی ناشی از حضور ملانوفاژ ها (سلول هایی که ملانین ها را می بلعند.) در لایه ی درم است.

ملاسمای مخلوط زمانی ایجاد می شود که فرد دچار هر دو نوع ملاسمای اپیدرمی و درمی شده باشد.

و نوع چهارم ملاسما که هنوز نام مشخصی ندارد، عبارت است از بوجود آمدن ملانوسیت های اضافی در پوست که اغلب در پوست های تیره تر دیده می شود.

در ادامه ی این مقاله به معرفی، بررسی نحوه ی عملکرد موارد مصرف و منع مصرف، روش استفاده و سایر اطلاعات لازم در خصوص کرم ضدلک سیستئامین پرداخته شده است. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

 

 

نمونه ی اثر بخشی کرم سیستئامین

نمونه ی اثر بخشی کرم سیستئامین

 

نحوه ی عملکرد سیستئامین به چه ترتیب است؟

کرم سیستئامین یک روش نوین برای اصلاح مشکلات مربوط به اختلالات رنگدانه ای پوست است. این محصول حاوی ترکیبی به نام سیستئامین هیدروکلراید است.

سیستئامین نوعی ترکیب سلولی طبیعی و حاصل سوخت و ساز اسیدهای آمینه ی ال-سیستئین است. این ترکیب قادر به مهار سنتز ملانین می باشد.

سیستئامین بطور طبیعی بوی نامطبوع و زننده ای شبیه به گوگرد دارد؛ براساس ادعای کمپانی ساینتیس فارما، این رایحه ی ناخوشایند، در کرم سیستئامین تا حدود زیادی برطرف شده است.

براساس تئوری طرح شده توسط سازندگان این محصول، کرم سیستئامین با اتکا به چهار عملکرد زیر قادر به درمان لک های پوستی است:

* مهار آنزیم تیروزیناز و پراکسیداز

* مهار دوپاکینون

* کیلیشن* یون های آهن و مس

کیلیشن* فرآیندی است که طی آن فلزات از بافت خارج می شوند. کیلیشن معمولا بخشی از درمان مربوط به سم زدایی فلزهای سمی سنگین نظیر سرب و جیوه از جریان خون است.

* افزایش گلوتاتیون* داخل سلولی

گلوتاتیونیک تری پپتید مشتق شده از سیستئین، گلوتامیک اسید و گلیسین است. این ترکیب یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می آید که قادر است با رادیکال های آزاد ترکیب شده و سموم را از بدن خارج کند.

تصویر زیر مربوط به عکس منتشر شده توسط کمپانی ساینتیس فارما سوئیس در خصوص میزان اثربخشی کرم سیستئامین روی کاهش رنگدانه های پوست می باشد.

 

سیستئامین ساینتیس فارما

 

آنچه مسلم است سیستئامین به عنوان یک ترکیب طبیعی قادر است ملانین را در پوست کاهش داده و منجر به بهبود لک های قهوه ای و لک های ناشی از تجمع رنگدانه شود؛ در نتیجه پوستی یکنواخت و روشن برای مصرف کننده به همراه می آورد.

با وجود آنکه اثربخشی، قدرت و ایمنی سیستئامین سالها پیش به اثبات رسیده بود، اما به دلایلی که در ادامه بررسی می شود امکان استفاده از این ترکیب مقدور نبوده است. تا اینکه بالاخره کمپانی ساینتیس فارما با کرم منحصر به فرد خود به این موفقیت نائل آمد.

 

تاریخچه ی سیستئامین

در سال ۱۹۶۰ گروهی از محققان به رهبری Dr. Chavin، متوجه شدند سیستئامین در اصلاح رنگدانه های پوست بسیار قدرتمند عمل می کند. این گروه از محققان دریافتند تزریق سیستئامین به پوست ماهی قرمز گلدفیش سیاه، پوست آن را سفید می کند.

بعدها در سال ۱۹۶۸، گروه دیگری از محققان به رهبری Dr. Pathak و Dr. Bleehen اثربخشی سیستئامین موضعی را به عنوان یک درمان موثر در اصلاح رنگدانه های پوست تایید کردند.

با این حال، با وجود تمام خواص اثبات شده ی این ترکیب، تمام تلاش ها برای تولید سیستئامین موضعی بی فایده بودند. چراکه سیستئامین به محض قرار گرفتن در معرض هوا به سرعت اکسیده می شود.

بعلاوه رنگ این ترکیب به سرعت قرمز می شود و در اینصورت خواص خود را در اصلاح رنگدانه ها از دست می دهد. از دیگر مشکلات سیستئامین موضعی رایحه ی ناخوشایند و متعفن آن است.

بنابراین، به دلایل ذکر شده، علیرغم اثربخشی و ایمنی این ترکیب، تحقیقات در خصوص سیستئامین متوقف شد.

۵۰ سال بعد، محققان لابراتوارهای ساینتیس فارما تحقیقات جدیدی را در خصوص سیستئامین از سرگرفتند و به نتایج قابل توجهی دست یافتند.

در نهایت تکنولوژی منحصر به فرد این کمپانی سوئیسی شکل گرفت و کرم سیستئامین با پتنت انحصاری خود، به همین نام، یعنی ®Cysteamine متولد شد؛ در این تکنولوژی علاوه بر پایدار نمودن مولکول های سیستئامین، رایجه ی نامطبوع آن بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

کرم سیستئامین برند ساینتیس فارما، اولین و تنهاترین کرم اصلاح کننده ی رنگدانه ی حاوی ترکیب سیستئامین است.

 

نمونه ی اثر بخشی کرم سیستئامین

نمونه ی اثر بخشی کرم سیستئامین

 

چند نکته درباره ی کرم سیستئامین

اولین نشانه های اثرگذاری کرم سیستئامین پس از ۶ هفته مصرف مداوم (روزانه یکمرتبه) قابل مشاهده است. نتیجه ی بعد از ۸ تا ۱۲ هفته مصرف مداوم (روزانه یک مرتبه) مورد انتظار است.

مصرف کننده پس از مشاهده ی نتایج دلخواه، برای حفظ نتایج می بایست مصرف کرم سیستئامین را، در یک دوره ی نامحدود، هفته ای دو مرتبه ادامه دهد.

میزان اثر بخشی کرم سیستئامین به شدت و مقاومت لک ها و مدت زمان ایجاد آنها و نحوه ی صحیح مصرف بستگی دارد.

دقت داشته باشید محصول را دقیقا مطابق دستور درج شده مصرف کنید. (هرگز حداقل تا پیش از ۱ ساعت قبل از مصرف محصول، پوست خود را نشوئید ولی ۱۵ دقیقه بعد از مصرف کرم پوست را می بایست پاک کنید.)

احساس سوزش و قرمزی خفیف بلافاصله پس از مصرف، ممکن است رخ دهد که معمولا بعد از نیم ساعت از بین می رود. این مسئله یک نوع واکنش طبیعی پوست است که در روزهای نخست مصرف مشاهده می شود.

کرم سیستئامین هیچ نوع عارضه ی جانبی خاصی ندارد. به جز قرمزی خفیف پوست که در تعداد کمی از مصرف کنندگان دیده می شود.

اگر متوجه قرمزی، تحریک یا خشکی پوست خود شدید، مصرف کرم سیستئامین را متوقف کرده و پوست خود را با دقت با مصرف یک مرطوب کننده ی مناسب آبرسانی کنید. انتظار می رود به تدریج پس از آبرسانی پوست، با مصرف مجدد کرم سیستئامین، پوست فرد کرم سیستئامین را تحمل کند. (مجددا تاکید می شود قبل از مصرف کرم صورت را نشوئید اما یک ربع بعد از مصرف کرم حتما این کار را انجام دهید.)

از آنجائیکه سیستئامین یک محصول طبیعی حاصل سوخت و ساز سیستئین* است. در صورتیکه در مجاورت هوا قرار گیرد، سریعا اکسیده شده و کلاهک قرمزی روی سطح تیوپ ایجاد می شود. بعلاوه بد نیست بدانید کرم سیستئامین، رایحه ای شبیه به گوگرد دارد. در هر حال هر دوی این مسائل طبیعی و بی ضرر هستند.

*سیستئین یک اسید آمینه ی حاوی گوگرد که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد.

هرگز و به هیچ دلیلی، کرم سیستئامین را با سایر محصولات مراقبتی پوست خود مخلوط نکنید.

 

موارد منع مصرف کرم سیستئامین

* کرم سیستئامین نمی بایست توسط افراد دارای سوابق شخصی یا خانوادگی اختلالات تولید رنگدانه پوست (ویتیلیگو) استفاده شود.

* در خصوص مصرف کرم سیستئامین در طول دوران بارداری و شیردهی هیچ مطالعه ای انجام نگرفته است. لذا خانم های باردار و شیرده مجاز به مصرف این محصول نیستند.

 

روش مصرف کرم سیستئامین

* به منظور جلوگیری از تحریکات پوستی، پوست را قبل از مصرف کرم سیستئامین نشویید.

اگر شست و شوی پوست، قبل از مصرف کرم ضروری است، حداقل به مدت ۱ ساعت صبر کنید سپس کرم را روی پوست استفاده کنید.

* کرم سیستئامین را روی کل سطح پوست خود پخش کنید.

لایه ی نازکی از کرم سیستئامین را روی کل سطح پوست پخش کنید. (احساس سوزش و یا کشیدگی و مور مور شدن تا نیم ساعت پس از مصرف کرم طبیعی است.)

* ۱۵ دقیقه صیر کنید.

البته پس از ۶ هفته مصرف، این زمان می تواند به مرور طولانی تر شود؛ به شرط آنکه در این مدت پوست دچار هیچ نشانه ای از تحریک مثلا قرمزی یا خشکی نشده باشد.

* کل سطح پوست خود را بشوئید.

پوست را با کمک یک شوینده ی ملایم و آب ولرم پاک کنید. سپس آن را به آرامی با حوله ای نرم خشک کنید.

* پوست را رطوبت رسانی کنید.

از یک مرطوب کننده مناسب روی سطح پوست استفاده کنید. بدین ترتیب رطوبت پوست در طول روز تامین و حفظ می شود.

 

 

دوره ی مصرف کرم سیستئامین

دوره ی درمان فاز تهاجمی: روزانه یک مرتبه به مدت ۱۶ هفته

دوره ی درمان فاز نگهدارنده: هفته ای ۲ مرتبه و روزانه یک بار به مدت نامحدود

 

چند نکته در خصوص مصرف کرم سیستئامین

* کرم سیستئامین برای تمام افراد با هر رنگ پوستی قابل استفاده است.

* کرم سیستئامین صرف نظر از شدت تابش آفتاب در هر زمان از سال قابل استفاده است. چراکه سبب ایجاد فتوسنسیویتی نمی شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی معرفی ضدآفتاب اکتیویونیفای ایزدین مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

* برای محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از آفتاب، تسریع روند درمان لک، و جلوگیری از پیری زودرس و ظاهر شدن لک های ناشی از آفتاب، حتما در تمام طول سال از یک ضدآفتاب قوی استفاده کنید.

پیشنهاد: کرم ضدآفتاب فتودرم اسپات بایودرما (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

 

عوارض جانبی مصرف کرم سیستئامین

تا کنون هیچگونه عوارض جانبی قابل توجهی از مصرف کرم سیستئامین گزارش نشده است. اما ممکن است نشانه های موقت زیر در موضع مصرف ظاهر شوند:

* گرم شدن، سوزش موقت و قرمزی پوست که ظرف مدت نیم ساعت پس از مصرف از بین می رود.

* تحریک و خشکی پایدار پوست که می بایست با مصرف مداوم مرطوب کننده کنترل شود.

شرایط و اصول نگهداری کرم سیستئامین

در دمای اتاق و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

هر بار پس از مصرف، درب تیوپ را کاملا ببندید.

 

به عنوان حرف آخر، فراموش نکنید مشاهده نتیجه ی هر درمان پوستی، نیازمند انتخاب هوشمندانه محصول و رعایت روش مصرف صحیح است؛ به همین خاطر حتما پیش از شروع هر درمان پوستی از یک متخصص یا کارشناس حرفه ای کمک بگیرید.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

 برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:
پیام بگذارید