پیشگیری از ایجاد لک با ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

  • صفحه اصلی
  • پوست
  • پیشگیری از ایجاد لک با ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین
پیشگیری از ایجاد لک با ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

گاهی به دلیل برخی مسائل محیطی، بعنوان مثال قرار گرفتن در برخی موقعیت های خاص و یا در اثر عوامل اکتسابی، مثلا داشتن پوست بسیار نازک و حساس، اشعه های UV به راحتی به پوست آسیب وارد کرده و سبب تغییرات رنگدانه ای در پوست می شوند که بسیار فراتر از قرمزی و آفتاب سوختگی است.

در این موارد، برخی ملانوسیت های پوست، ملانین بسیار بیشتری تولید می کنند که سبب ایجاد ناهمگونی در ظاهر پوست و اصطلاحا عدم یکنواختی رنگ پوست می شود. بعلاوه تجمع بیش از حد رنگدانه می تواند باعث ایجاد لک شود.

تغییرات رنگدانه ای معمولا در نواحی پیشانی، گونه ها، و بالای لب دیده می شوند. این مسئله به دنبال تابش اشعه ی UVA ایجاد می شود و دو علت اصلی دارد:

۱- ملاسما:

ملاسما معمولا در اثر تغییرات هورمونی بوجود می آید. بارداری و یا مصرف داروهای هورمونی از جمله مهمترین عوامل موثر در ایجاد اختلالات هورمونی محسوب می شوند.

اختلالات هورمونی سبب افزایش حساسیت پوست نسبت به آفتاب شده که نتیجه ی آن تغییرات رنگ پوست و ایجاد لک است.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود به مقاله ی بررسی ملاسما به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

۲- هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب:

هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب در نتیجه ی واکنش پوست نسبت به محرک های محیطی بوجود می آید.

معمولا این اتفاق بعد از درمان های تهاجمی (مثل لایه برداری، لیزر، پلکسر و..، صدمه دیدگی پوست و یا اسکار و آکنه رخ می دهد.

در ادامه ضمن بررسی دقیق تر “هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب”، به معرفی ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین به عنوان یکی از موثرترین محصولات جهت پیشگیری از ایجاد لک های ناشی از آفتاب پرداخته شده است. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

در انتهای مقاله، ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین و میزان اثربخشی آن براساس نظر مصرف کنندگان مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

 

 

هیپرپیگمانتاسیون* پس از التهاب چیست؟

* تیره تر شدن رنگ پوست نسبت به حالت طبیعی را هیپرپیگمانتاسیون گویند، هیپرپیگمانتاسیون می تواند به صورت نقطه ای یا گسترده باشد.

هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، نوعی تجمع رنگدانه ای پوست است که به دنبال آسیب دیدگی پوست (مثلا سوختگی حرارتی) یا اختلالات التهابی پوست (مثلا درماتیت، عفونت) ایجاد می شود.

چه کسانی مبتلا به هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب می شوند؟

هرکسی ممکن است مبتلا به هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب شود، اما این ناراحتی پوستی اغلب در افراد زیر شایع تر است:

* افراد دارای پوست های تیره تر؛ اگر در این گروه از افراد هیپرپیگمانتاسیون ایجاد شود، لک ها معمولا پر رنگ تر و مقاوم تر است و نسبت به افراد با پوست های روشن تر زمان بیشتری نیاز دارد تا محو شود.

* افراد مبتلا به بیماری های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب (مثل فتودرماتیت)

همچنین مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدمالاریا، تتراسایکلین و داروهای ضدسرطان ممکن است ضایعات ایجاد شده در اثر هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب را تیره تر کند.

 

علت هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب چیست؟

هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، به دنبال آسیب به اپیدرم و/یا درم ایجاد می شود. علت این امر رسوب ملانین به داخل کراتینوسیت ها (سلول های پوست) و/یا لایه ی درم است.

التهاب در لایه ی درم، ملانوسیت ها را تحریک می کند تا سنتز ملانین بیشتری داشته باشند و رنگدانه ی بیشتری به اطراف کراتینوسیت ها (ملانوسیت های اپیدرم) منتقل کنند.

 

هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب از نظر علمی چه ویژگی هایی دارد؟

ضایعات ایجاد شده ی ناشی از هیپرپیگمانتاسیون، پس از التیام زخم، در همان محل ظاهر می شوند. رنگ این ضایعات ممکن است از قهوه ای روشن تا تیره متفاوت باشند. همچنین ضایعات با قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV تیره تر می شوند.

 

روش درمان هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب

برخی ترکیبات موضعی می توانند در روشن شدن ضایعات ناشی از هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب موثر عمل کنند؛ رایج ترین درمان های موضعی عبارت اند از:

هیدروکینون، آزلائیک اسید، سیستئامین، کرم ویتامین C، کرم ترتینوئین، کرم های کورتیکواستروئید، لایه بردارهای گلیکولیک اسید

البته میزان موفقیت این ترکیبات بسته به شدت آسیب دیدگی ممکن است متفاوت باشد. فراموش نکنید استفاده ی روزانه از ضدآفتاب دارای طیف گسترده محافظتی می تواند در جلوگیری از تیره تر شدن آثار ایجاد شده ی ناشی از هیپرپیگمانتاسیون موثر باشد.

پیشگیری از هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب

همانند بیشتر ناراحتی های پوستی، پیشگیری بسیار موثر تر و آسان تر از درمان است. در خصوص هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، توصیه می شود افراد در معرض ابتلا بطور منظم و مداوم از ضدآفتاب های مخصوص استفاده کنند.

در این خصوص یکی از بهترین پیشنهادات ضد آفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین می باشد که در ادامه بررسی شده است.

 

معرفی ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین به دلیل قدرت محافظتی بسیار بالای خود (تا سه برابر بیشتر از حداقل مورد نیاز) از پوست بطور کامل تری در برابر آفتاب محافظت می کند. به همین خاطر مانع هر نوع آسیب دیدگی پوست در اثر تابش اشعه های UV شده و از ایجاد لک در اثر آفتاب جلوگیری می کند.

این محصول قادر است با هر دو عامل ایجاد لک ناشی از آفتاب یعنی (هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب و تغییرات رنگدانه ای ناشی از اختلالات هورمونی) مبارزه کند.

لازم به ذکر است ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین ایده آل برای مصرف قبل و بعد از درمان های تهاجمی و لیزر می باشد. همچنین پوست های حساس نیز می توانند از این محصول استفاده کنند.

 

 

خواص و ویژگی های ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

* مناسب انواع پوست مستعد لک

* محافظ بسیار قدرتمند پوست در برابر اشعه های UVB بواسطه ی دارا بودن SPF118

* محافظ بسیار قدرتمند پوست در برابر اشعه های UVA بواسطه ی دارا بودن PPD61

* ایده آل مصرف روزانه به منظور جلوگیری از تغییرات رنگدانه ای پوست و ایجاد لک ناشی از تابش آفتاب

* کاهش چین و چروک ها بواسطه ی دارا بودن هیالورونیک اسید

* افزایش دهنده ی خاصیت ارتجاعی پوست

* دارای بافت فیوژن فلوئید که سبب می شود کرم بواسطه ی گرما و اصطکاک رقیق شود و روی پوست ذوب شود.

* استفاده از فرمولاسیون تیکسوتروپیک* که سبب بافت بسیار سبک و جذب سریع محصول شده است. 

*تمایل برخی امولسیون ها به آبگونه شدن در اثر تکان دادن و بازگشت به حالت سفت اولیه در صورت عدم حرکت را تیکسوتروپی گویند. به همین خاطر لازم است جهت جذب بهتر، پیش از مصرف محصول قوطی آن را تکان داد تا به حالت مایع در بیاید.

 

بصورت کلی محصولات ایزدین براساس قوانین تکنولوژی BLUEVAVE فرموله و تولید می گردند. بدین معنی که کلیه محصولات فاقد پارابن و فتالات بوده، از ترکیبات طبیعی در آنها بهره جسته،کلیه محصولات از نظر ایمنی تائید شده می باشند و داری سازگاری و تحمل پذیری با پوست هستند، همچنین از تست حیوانی در تولید محصولات استفاده نگردیده است.

 

ترکیبات و مواد موثره ی ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

* Octocrylene (اکتوکریلن): 

اکتوکریلن به عنوان یک فیلتر شیمیایی آفتاب در این محصول بکار رفته است. این ترکیب ارگانیک لیکوئیدی چرب، شفاف و بدون رنگ است.

اکتوکریلن قادر به حفاظت از پوست در برابر اشعه های UVB و اشعه های UVA با طول موج کوتاه (بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ نانومتر) می باشد. بعلاوه قادر است از پوست در برابر آسیب مستقیم به DNA سلولی حفاظت کند.

این ترکیب به دلیل دارا بودن نوعی الکل چرب (بواسطه ی اتیل هگزانول) مقاوم در برابر آب است و خواص نرم کنندگی دارد.

* Titanium Dioxide nano (تیتانیوم دی اکسید نانو): 

دی اکسید تیتانیوم به عنوان یک فیلتر فیزیکی در ضد آفتاب ها استفاده می شود تا از پوست در برابر اشعه های مضر UV محافظت کند. فرم نانو این ترکیب بسیار کوچک است.

کمیته ی علمی ایمنی مصرف کنندگان، نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم را در غلظت ۲۵% برای مصرف موضعی روی پوست تایید نموده است.

* Butyl Methoxydibenzoylmethane (آووبنزن):

آووبنزن یک پودر کریستالی به رنگ سفید مایل به زرد است که به عنوان یک فیلتر ضدآفتاب شیمیایی شناخته می شود؛ این ترکیب علاوه بر اشعه ی UVB قادر است از پوست در برابر آسیب های اشعه های UVA نیز محافظت کند. حداکثر قدرت جذب آووبنزون ۳۶۰ نانومتر است.

* Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine (بیس اتیل هگزیل اکسی فنول متوکسی فنیل تریازین):

بیس اتیل هگزیل اکسی فنول متوکسی فنیل تریازین، یک ترکیب ارگانیک محلول در روغن است که برای جذب اشعه های UV در فرمولاسیون کرم های ضدآفتاب از آن استفاده می شود. (نام تجاری این ترکیب Tinosorb S) است.

Tinosorb S یک جاذب وسیع الطیف اشعه های UV است. یعنی همانطور که در جذب اشعه های UVB موثر است به همان نسبت قادر به جذب اشعه های UVA نیز می باشد.

این ترکیب در برابر آفتاب، مقاومت بسیار بالایی دارد. همچنین در کنار سایر فیلترها (مثل آووبنزن) به جلوگیری از پیری پوست در اثر تابش آفتاب کمک می کند.

* Panthenol (دکسپانتنول):

دکسپانتنول از مشتقات ویتامین ب است که به منظور تسکین خارش، التیام آسیب دیگی بافت های پوست و جهت کمک به ترمیم پوست از آن استفاده می شود.

* Allantoin (آلانتوئین):

از جمله مهمترین خواص این ترکیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* محرک بازسازی پوست

* نرم کننده مرطوب کننده و التیام بخش،

* موثر برای مراقبت از پوست بعد از جراحی های زیبایی پوستی

* Sodium Hyaluronate (هیالورونات سدیم):

مهمترین خواص این ترکیب عبارت اند از افزایش دهنده ی خاصیت ارتجاعی پوست، رطوبت رسان عمقی، اصلاح کننده نشانه های قابل مشاهده پیری، کاهش چین و چروک های پوست

همچنین جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی هفت رازی که شما درباره اسید هیالورونیک نمی دانید مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

 

روش مصرف ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

نیم ساعت پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب، روی سطح خشک و تمیز کل پوست استفاده شود. (حتما قبل از مصرف قوطی کرم را تکان دهید.)

هر دو ساعت یکبار مصرف ضدآفتاب را تمدید کنید. همچنین پس از تعریق شدید، شنا و یا شست و شوی پوست ضد آفتاب می بایست تجدید شود.

 

ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین مناسب چه کسانی است؟

اگر تا به اینجا مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که ضدآفتاب اسپات ایزدین نوعی محافظ آفتاب پیشگیری کننده از ایجاد لک است که به دلیل دارا بودن بالاترین قدرت SPF، محافظت بسیار بالایی در برابر اشعه ی UVB دارد. لذا این محصول مناسب افراد زیر است:

* تمامی افرادی که به هر دلیلی پوستشان مستعد به لک است.

* افرادی که به مدت طولانی زیر تابش آفتاب هستند؛ مثل کسانی که کار آنها بیرون از منزل است از جمله رانندگان و کشاورزان

* افرادی که در مناطق جنوبی و زیر تابش نور مستقیم آفتاب زندگی می کنند.

* افرادی که قصد انجام اعمال زیبایی مثل لیزر را دارند. از چند هفته قبل از لیزر و تا چند هفته بعد از اتمام دوره ی درمان بهتر است از این نوع ضدآفتاب ها استفاده کنند.

* افراد تحت درمان با داروهایی که پوست را نسبت به نور آفتاب حساس و خشک می کنند. مثل افراد تحت درمان با راکوتان یا مصرف کنندگان قرص های ضد بارداری

* افرادی که پوست آنها دارای کک و مک است.

 

مزایا و معایب ضدآفتاب فتو اولترا اسپات ایزدین

نقد درج شده براساس جمع بندی نظرات مصرف کنندگان این محصول درج شده است، ممکن است نتایج در خصوص افراد مختلف بر اساس سلیقه و ویژگی های شخصی متفاوت باشد.”

براساس جمع بندی نظر مصرف کنندگان، این محصول توانسته رضایت بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

ضدآفتاب اسپات ایزدین، به دلیل قدرت حفاظتی بالای خود، مانع قدرتمندی در برابر آفتاب سوختگی است. لذا برای پوست های سفید و حساس که فورا زیر نور خورشید دچار قرمزی و آفتاب سوختگی می شوند ایده آل است.

از سویی براساس بررسی ترکیبات این محصول، با وجود قدرت بالای رطوبت رسانی، ضدآفتاب اسپات ایزدین غیر جوش زا می باشد. لذا برای پوست های چرب نیز قابل استفاده است. (گرچه خاصیت کنترل چربی ندارد.)

بسته بندی این محصول همانند سایر ضدآفتاب های ایزدین در سایزی مناسب و قابل حمل است و درب ایمنی بالایی دارد. میزان کرم به اندازه ای مناسب و بالاست که هر قوطی در صورت مصرف مداوم برای مدت طولانی مکفی است.

قیمت محصول (براساس نظرات مصرف کنندگان داخلی و خارجی) بالاست، که می توان نسبت به کیفیت و کارایی و کاربرد آن قابل توجیه دانست.

براساس گفته ی بسیاری از افراد، اسپات ایزدین توسط پزشک به آنها معرفی شده است. بنابراین می توان نسبت به اثرات محافظتی آن در طول درمان اطمینان کامل داشت.

در نهایت با اطمینان باید گفت این محصول قابل اعتماد ترین انتخاب برای افراد دارای مشکلات زمینه ای هیپرپیگمانتاسیون و یا افراد تحت درمان های خاص است که احتمال ایجاد لک و خشکی در پوست آنها بسیار زیاد است.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

 برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

[…] با این فیلترها به بخش ترکیبات و مواد موثره ی مقاله ی ضد آفتاب فتواولترا اسپات ایزدین مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک […]

پیام بگذارید