پیشگیری از تبخال با آسیکلوویر

پیشگیری از تبخال با آسیکلوویر

آسیکلوویر (به انگلیسی Acyclovir) با نام تجاری زوویراکس (به انگلیسی ZOVIRAX) یک داروی آنتی ویروس است که برای درمان انواع خاصی از ویروس ها (ویروس هرپس و واریسلا زوستر) استفاده می شود.

توصیه می شود برای آشنایی با تفاوت های عفونت های ویروسی و باکتریایی به مقاله تفاوت عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

آسیکلوویر به شکل پماد چشمی، کرم موضعی، قرص، آمپول و ویال تزریقی در دسترس است.

 

درمان عفونت های ویروسی با آسیکلوویر

 

آسیکلویر در درمان تبخال اطراف لب (ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس)، زونا (ناشی از ویروس هرپس زوستر) و آبله مرغان موثر است.

همچنین از این دارو برای درمان ضایعات ناشی از تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال) نیز استفاده می شود. در افرادی که دچار شیوع مکرر این ویروس هستند، آسیکلوویر کمک می کند تا تعداد ضایعات ایجاد شده در آینده کاهش یابند.

باید گفت، داروهای ضد ویروسی، برخلاف آنتی بیوتیک ها، هدف خود را نابود نمی کنند بلکه سبب مهار رشد آنها می شوند.

لذا آسیکلوویر قادر به علاج کامل ویروس نیست. این بدان معناست که حتی پس از مصرف آسیکلوویر عامل عفونت ویروسی (هرپس و واریسلا زوستر) به زندگی خود در بدن ادامه می دهد. و حتی زمانی که هیچ علامتی از بیماری روی پوست دیده نشود، ویروس در بدن وجود دارد.

بدین ترتیب، آسیکلویر فقط قادر است طول مدت اشتعال ضایعات و شدت آنها را کاهش دهد. همچنین این دارو می تواند مدت باقی ماندن درد ناشی از بهبود زخم ها را کمتر کند.

روش مصرف آسیکلوویر

در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، آسیکلوویر می تواند احتمال شیوع ویروس به دیگر نقاط بدن را کاهش دهد. این عملکرد از ابتلای فرد به عفونت های خطرناک و جدی جلوگیری می کند.

روش مصرف آسیکلوویر

آسیکلوویر می بایست مطابق دستور پزشک مصرف شود. مصرف قرص آسیکلوویر فقط به شکل خوراکی مقدور است.

معمولا میزان مصرف آسیکلوویر ۲ تا ۵ بار در روز و در فواصل معین است.

در طول مصرف این دارو، به مقدار فراوان مایعات مصرف کنید. (مگر آنکه پزشک روش دیگری توصیه کند.)

آسیکلوویر در صورتی بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت که مقدار دارو در بدن در غلظت معینی ثابت نگه داشته شود. بنابراین سعی کنید دارو را در فواصل زمانی معین استفاده نمایید.

تا زمان اتمام دوره درمان، مصرف دارو را ادامه دهید. هرگز بدون دستور پزشک میزان مصرف را تغییر ندهید. (از قطع خودسرانه مصرف دارو، یا کاهش یا افزایش دفعات یا دوز مصرفی جدا خودداری کنید.)

اگر متوجه تشدید یا استقامت علائم بیماری شدید، حتما پزشک معالج را مطلع کنید.

عوارض جانبی مصرف آسیکلوویر

رایج ترین عوارض جانبی آسیکلوویر عبارتند از: تهوع، اسهال، سردرد یا استفراغ

اگر هر یک از علائم فوق ادامه داشتند و یا تشدید شدند مسئله را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

فراموش نکنید پزشک مزایای درمانی دارو را برای شما بیشتر از عوارض آن دانسته است. بسیاری از افراد در طول مصرف آسیکلوویر دچار هیچ عارضه جانبی خاصی نمی شوند.

اگر متوجه هر نشانه ی غیر طبیعی در طول مصرف دارو شدید، سریعا پزشک را مطلع کنید.

سرگیجه، خواب آلودگی، نشانه های مشکلات کلیوی مثل تغییر در حجم ادرار، درد غیر عادی کمر یا پهلو، تغییرات خلقی یا ذهنی (مانند آشفتگی، سردرگمی، توهم)، لرزش یا حرکات غیر ارادی بدن، مشکل در تکلم

احتمال ایجاد عوارض فوق در سالمندان بیشتر است.

این دارو به ندرت ممکن است باعث اختلالات کشنده شود که روی سلول های خونی، کلیه و سایر بخش های بدن اثر می گذارد. این اختلالات بیشتر در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف (مثلا افراد مبتلا به HIV، افرادی که تحت پیوند استخوان یا پیوند کلیه قرار گرفته اند،) دیده می شود. در هر حال هر زمان متوجه هر یک از علائم نادر اما خطرناک زیر شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز پزشکی مراجعه کنید:

* احساس خستگی غیر طبیعی شدید

* ضربان قلب آرام/شدید یا غیر منظم

* سهولت در کبودی یا خونریزی

* تب کردن بی دلیل

* ادرار تیره یا خونی

* درد شدید شکم یا معده

* زرد شدن چشم ها یا پوست

* تغییرات ناگهانی دید

* از دست دادن هوشیاری

* تشنج

واکنش آلرژیک به این دارو به ندرت گزارش شده است. با این حال اگر متوجه علائم زیر که رایج ترین نشانه های حساسیت های دارویی هستند شدید، فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

* ایجاد ضایعات بی دلیل و غیر طبیعی روی پوست

* خارش و تورم (بخصوص در صورت، زبان و گلو)

* سرگیجه شدید

* سخت شدن تنفس

موارد احتیاط جانبی در طول مصرف آسیکلوویر

قبل از شروع مصرف دارو در صورت حساسیت به هر ترکیب دارویی (بخصوص حساسیت به آسیکلوویر و والاسیکلوویر) پزشک را مطلع کنید.

پیش از شروع مصرف دارو، پزشک یا داروساز را در جریان جزئیات پرونده پزشکی خود قرار دهید، بخصوص موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

* سابقه ی مشکلات کلیوی

* موارد مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن (مثل ابتلا به HIV، پیوند مغز استخوان یا کلیه)

آسیکلوویر به ندرت سبب سرگیجه و خواب آلودگی می شود، مصرف الکل و ماری جوانا در طول دوره درمان با این دارو می تواند سبب تشدید سرگیجه و خواب آلودگی شود. لذا از مصرف الکل و ماریجوانا در طول درمان با آسیکلوویر تا حد ممکن پرهیز کنید.

اگر با مصرف دارو دچار سرگیجه می شوید، از رانندگی کردن و کار با ماشین آلات صنعتی تا زمان به دست آوردن هوشیاری کامل پرهیز کنید.

در طول مصرف آسیکلوویر، از واکسیناسیون پرهیز کنید. (مگر با تایید پزشک)

آسیکلوویر مانع انتقال ویروس تبخال تناسلی نمی شود. لذا در صورت مشاهده ی نشانه های تبخال تناسلی تا زمان درمان ضایعات از مقاربت جنسی پرهیز کنید؛

و از آنجائیکه ویروس تبخال تناسلی حتی زمانی که علائمی وجود نداشته باشند قابل انتقال است، لذا همواره در طول هر نوع فعالیت جنسی از پوشش های محافظ فیزیکی (مانند کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

 

درمان تبخال تناسلی با آسیکلوویر

 

مصرف آسیکلوویر در طول دوران بارداری و شیردهی

مصرف آسیکلوویر در طول دوران بارداری، فقط زمانی مجاز است که لزوم مصرف آن به وضوح اثبات شود. (در خصوص فواید و عوارض مصرف دارو در طول بارداری با پزشک مشورت کنید.)

آسیکلوویر می تواند وارد شیر مادر شود، با این حال به نظر نمیرسد دارو باعث آسیب دیدن نوزاد شود. (در خصوص ایمنی مصرف دارو در طول دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.)

تداخلات دارویی آسیکلوویر

این بخش شامل تمام تداخلات دارویی آسیکلوویر نمی باشد. لذا لیستی از تمام دارو هایی که مصرف می کنید (اعم از داورهای نسخه ای، غیر نسخه ای، گیاهی و مکمل های غذایی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید.

تداخلات دارویی می توانند سبب اختلال در اثر گذاری دارو شوند و یا ریسک ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهند.

هرگز بدون دستور پزشک هیچ تغییری در برنامه مصرف دارو خود ایجاد نکنید. (اعم از قطع مصرف یا تغییر میزان و دفعات مصرف)

برخی محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از داروهایی که ممکن است برای کلیه مشکل ایجاد کنند. (از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مثل ایبوپروفن و ناپروکسن)

آسیکلوویر بسیار مشابه والاسکلویر است. در طول مصرف آسیکلوویر از مصرف داروهای حاوی ترکیب والاسکلویر پرهیز کنید.

شرایط نگهداری آسیکلوویر

آسیکلویر می بایست در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه (دمای اتاق) و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

همانند تمام داروهای دیگر به دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

و به عنوان حرف آخر…

به خاطر داشته باشید، این دارو برای بیماری کنونی شما تجویز شده، از توصیه آن به دیگران و یا مصرف خودسرانه دارو در شرایط مشابه جدا خودداری کنید.

اطلاعات درج شده در این مقاله صرفا جهت اطلاعات عمومی است. اما در نهایت مصرف هر دارو به شرایط شخصی افراد و تشخیص پزشک بستگی دارد. از مصرف خودسرانه این دارو خودداری کنید.

تهیه دارو صرفا از طریق مراجعه به داروخانه ها امکان پذیر است.

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچ مشاوره ای ارائه نمی شود.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

 برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)  

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید