کرم کلیندامایسین واژینال

کرم کلیندامایسین واژینال

کرم کلیندامایسین واژینال، دارویی است که برای درمان نوع خاصی از عفونت های واژینال (واژینیوس باکتریال) استفاده می شود.

جهت اطلاعات بیشتر به مقاله ی عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

کلیندامایسین، در دسته ی آنتی بیوتیک ها قرار می گیرد که با متوقف کردن رشد باکتری ها، عفونت را از بین می برد. در حال حاضر کلیندامایسین واژینال با دوزاژ ۲% و به شکل کرم و با نام های تجاری کلیندازول و دالاواگ سی تولید می شود.

موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است. اویرو در برابر مصرف خودسرانه ی دارو هیچگونه مسئولیتی ندارد. 

لازم به ذکر است هیچ مشاوره ای در خصوص این آنتی بیوتیک و هیچ محصول دارویی دیگری توسط اویرو ارائه نمی شود.

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.

تهیه ی دارو صرفا از طریق مراجعه به داروخانه امکان پذیر است.

 

 

** نکاتی در خصوص نحوه مصرف کرم کلیندامایسین واژینال ۲%

همانند تمام داروهای دیگر، پیش از شروع مصرف این دارو، بهتر است بروشور راهنمای داخل محصول را با دقت مطالعه کنید. سوالات و ابهامات خود را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید.

این محصول فقط برای مصرف واژینال (داخلی) است. (مگر آنکه پزشک دستور مصرف دیگری تجویز کند.)

قبل و بعد از هر بار مصرف دارو، دست های خود را بشویید. (از تماس دارو و یا دست آلوده به چشم خودداری کنید؛ در صورت تماس اتفاقی، چشم ها را با مقدار فراوانی آب بشویید و در صورت ادامه یافتن علائم تحریک چشمی فورا به متخصص چشم مراجعه کنید.)

بهتر است دارو شب ها پیش از خواب مصرف شود. (و یا مطابق با هر دستورالعملی که پزشک شما بنابر صلاحدید و وضعیت بیماری شما، داخل نسخه درج نموده اند.)

مقدار مصرف کرم کلیندامایسین، معمولا روزانه یک مرتبه به اندازه ی یک اپلیکاتور کامل (حدودا ۵ گرم از کرم) است. (مگر آنکه دستور پزشک متفاوت باشد.)

طول مدت مصرف دارو را پزشک برحسب شدت و علائم بیماری تعیین می کند. این دوره بطور معمول ۳ تا ۷ روز می باشد.

برای جلوگیری از خارج شدن دارو از واژن، در صورت امکان، هر چه زودتر پس از مصرف کرم کلیندامایسین واژینال دراز بکشید. برای جلوگیری از آلوده شدن لباس زیر، می توانید در طول مصرف دارو از پدهای بهداشتی روزانه استفاده کنید.

آنتی بیوتیک ها زمانی بهترین نتایج را به همراه دارند، که سطح آنها در بدن به یک مقدار معین و ثابت برسد. بنابراین سعی کنید همواره این دارو (و سایر آنتی بیوتیک ها) را در فواصل زمانی معین مصرف نمایید.

دوره ی مصرف دارو را مطابق نسخه پزشک تکمیل کنید. حتی اگر علائم بیماری از بین رفت، مصرف دارو را تا زمان اتمام دوره درمانی ادامه دهید. قطع زود هنگام مصرف دارو ممکن است به باکتری ها فرصت رشد مجدد دهد که در نتیجه باعث عود مجدد عفونت می شود.

اگر علائم بیماری ادامه داشت و یا تشدید شد، مسئله را به پزشک اطلاع دهید.

 

** راهنمای روش مصرف کرم های واژینال

طبق دستور مصرف معمول، اپلیکاتور را با کرم پر کنید. اپلیکاتور را تا جائیکه می توانید وارد واژن کرده و دارو را تخلیه کنید.

بهتر است هنگام تهیه دارو، یک بسته اپلیکاتور جداگانه نیز تهیه کنید. و هر بار از یک اپلیکاتور جدید استفاده کنید.

در غیر اینصورت هر بار پس از مصرف، اپلیکاتور را به خوبی با آب گرم و صابون بشویید. (از جوشاندن یا شست و شوی اپلیکاتور با آب داغ خودداری کنید.)

 

کرم واژینال کلیندامایسین 2%

 

** عوارض جانبی مصرف کرم کلیندامایسین واژینال ۲%

در طول مصرف دارو ممکن است اسهال خفیف یا دل درد ایجاد شود. اگر این عارضه ادامه داشت و یا تشدید شد پزشک را مطلع کنید.

اگر چه بعید است، اما ممکن است فرد دچار درد، سوزش، خارش و ترشحات واژینال شود و یا این علائم با مصرف دارو تشدید شوند. این مسئله ممکن است نشانه ی ابتلا به عفونت واژینال جدید (مثل عفونت قارچی یا عفونت تریکوموناس) باشد.

کلیندامایسین به ندرت سبب رشد عفونت قارچی در نواحی دیگر بدن می شود. (مثلا ایجاد ترشحات دهانی)

هرگاه متوجه هرگونه تغییری در شدت و غلظت ترشحات واژینال و یا ایجاد ضایعاتی در دهان و یا هر نشانه غیر عادی دیگری شدید پزشک را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید، پزشک فواید این دارو را بیشتر از احتمال عوارض جانبی آن برای شما دانسته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی تجربه نمی کنند.

اگر متوجه هر یک از نشانه های زیر (که بسیار نادر هستند و احتمال بروز آنها بعید است.) شدید، فورا پزشک را مطلع کنید:

احساس درد هنگام ادرار، ایجاد درد در نیمه پائینی کمر، مشکلات قاعدگی، خونریزی های غیر طبیعی واژینال

ممکن است مقدار بسیار کمی از دارو توسط جریان خون جذب شود که به ندرت به علت مقاومت باکتریایی باعث بیماری های روده ای شدید (انتروکولیت با غشای کاذب) می شود. این بیماری ممکن است در طول مصرف دارو یا چند هفته یا چند ماه پس از قطع مصرف دارو ایجاد شود.

در صورتی که متوجه هر یک از علائم زیر شدید، از داروهای ضد اسهال و ضد دردها استفاده نکنید، چراکه این دارو ها می توانند سبب تشدید علائم در این حالت شوند. در این شرایط بهترین کار مراجعه فوری به پزشک است:

اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، مشاهده خون یا مخاط در مدفوع

موارد درج شده، لیست تمام عوارض این دارو نیستند. لذا اگر متوجه هر اتفاق غیر طبیعی در عملکرد بدن خود شدید، پزشک را مطلع نمایید.

 

** موارد احتیاط در طول مصرف کرم کلیندامایسین واژینال ۲%

قبل از شروع مصرف کلیندامایسین، اگر به هر ترکیب دارویی (بخصوص کلیندامایسین و داروهای هم خانواده ی آن) حساسیت دارید، پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

پزشک را در جریان سابقه ی پرونده ی پزشکی خود قرار دهید؛ بخصوص در صورت ابتلا (یا سابقه ی ابتلا) به بیماری های روده.

در طول مصرف دارو از برقراری رابطه جنسی (دخول واژینال)، استفاده از تامپون یا دوش های واژینال خودداری کنید. چراکه این موارد باعث اختلال در عملکرد کرم می شوند.

روغن مینرال بکار رفته در این محصول می تواند سبب تضعیف مقاومت محصولات لاستیکی مثل کاندوم های لاتکس و دیافراگم ها شود. لذا ممکن است این روش های پیشگیری از بارداری با شکست مواجه شوند.

توصیه می شود در طول درمان با کرم کلیندامایسین واژینال و تا ۷۲ ساعت بعد از اتمام درمان، از روش های فوق صرف نظر کنید. در این مدت می توانید از سایر روش های پیشگیری از بارداری (مثلا کاندوم های پلی اورتان یا قرص های ضد بارداری) استفاده کنید. در خصوص انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

** مصرف کرم کلیندامایسین واژینال در بارداری

خانم های باردار، در سه ماهه دوم و سوم بارداری مجاز به مصرف کرم کلیندامایسین واژینال می باشند.

گرچه بهتر است این دارو در طول دوران بارداری تنها در صورتی استفاده شود، که لزوم استفاده از آن به اثبات رسیده باشد.

در طول دوران بارداری معمولا آنتی بیوتیک های خوراکی برای درمان عفونت های واژینال تجویز می شوند؛ بخصوص در بارداری های پرخطر مانند احتمال زایمان زودرس.

در هر حال در خصوص مزایا و معایب هر یک از داروهای مصرفی، می بایست با پزشک متخصص زنان مشورت شود.

** مصرف کرم کلیندامایسین واژینال در شیردهی

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر؛ از آنجائیکه تابحال هیچ گزارشی در خصوص آسیب به نوزاد شیرخوار گزارش نشده است در طول دروان شیردهی می توانید با مشورت پزشک از این دارو استفاده نمایید.

** تداخلات مصرف کرم کلیندامایسین واژینال در بارداری

تداخلات دارویی ممکن است، عملکرد دارو را تغییر دهند و یا سبب افزایش ریسک ایجاد عوارض جانبی شوند.

لذا پیش از شروع مصرف هر دارویی می بایست یک لیست کامل از تمام داروهایی که استفاده می کنید (اعم از داروهای نسخه ای، داروهای غیر نسخه ای، داروهای گیاهی و مکمل های خوراکی) در اختیار پزشک قرار دهید.

 

به عنوان خط آخر، هر بیماری، قبل از درمان، نیاز به تشخیص دقیق دارد؛ لذا پس از مشاهده ی هرگونه علامت غیر عادی در روند طبیعی سلامت خود می بایست برای تشخیص و درمان به موقع به متخصص مربوطه مراجعه شود.

لازم به یادآوری است هیچ مشاوره ای در خصوص این آنتی بیوتیک و هیچ محصول دارویی دیگری توسط اویرو ارائه نمی شود.

تهیه ی داروها صرفا از طریق مراجعه به داروخانه امکان پذیر است.

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

 برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)  

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

2
دیدگاه خود را بیان کنید

2 دیدگاهها
0 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
داغ ترین دیدگاه