عوارض مصرف قرص آدیوس

عوارض مصرف قرص آدیوس

در مقاله قبل به معرفی قرص لاغری آدیوس و ترکیبات بکار رفته در آن پرداختیم. (جهت مطالعه قسمت اول مقاله آدیوس کلیک کنید.)

و با توجه به نقصان اطلاعات ارائه شده از جانب کمپانی سازنده، جهت آشنایی با عوارض جانبی و پاسخ به این سوال که آیا این محصول واقعا تاثیر می گذارد یا خیر، تصمیم گرفتیم به بررسی جزء به جزء هر یک از ترکیبات این محصول بپردازیم تا در نهایت بتوانید در خصوص خرید این محصول تصمیم گیری کنید.

مکمل لاغری آدیوس در فروشگاه اویرو موجود نیست. و به غیر از مقاله درج شده هیچگونه مشاوره ای در خصوص این محصول ارائه نمی شود.

 

ترکیبات آدیوس

 

همانطور که گفتیم آدیوس حاوی ۴ ماده موثره اصلی است که در مقاله قبل ادعاهای کمپانی در خصوص عملکرد هر یک را بررسی کردیم؛ (جهت مطالعه قسمت اول مقاله آدیوس کلیک کنید.)

در این مقاله هر یک از این ترکیبات، عوارض آنها و تداخلات دارویی آنها بر اساس مستندات علمی به تشریح بررسی شده است، نیاز به تاکید نیست که موارد درج شده در خصوص قرص لاغری آدیوس نیز صدق می کنند.

 

***   عصاره خشک فوکوس (Fucus Dry Extract)

جهت آشنایی با عملکرد ابن ترکیب طبق ادعای کمپانی آدیوس به قسمت اول مقاله آدیوس مراجعه کنید. (جهت مطالعه قسمت اول مقاله آدیوس کلیک کنید.)

سایت معتبر WebMD لیست کاملی از موارد مصرف فوکوس ارائه داده است. اما به صراحت اعلام کرده هیچ شواهد علمی مبنی بر اثرگذاری این ترکیب روی لاغری به دست نیامده و یا مطالعات انجام شده برای استناد کافی نیست.

مهمتر از همه، در این منبع هشدار داده شده مصرف خوراکی این ترکیب ایمن نیست.

میزان ید موجود در “فوکوس” استاندارد نیست، به همین خاطر این ترکیب منبعی سازگار با بدن نیست.

با این حال، حاوی آلژین (algin) است که به عنوان یک ملین شناخته می شود و به دفع مدفوع کمک می کند.

تحقیقات اخیر نشان داده است “فوکوس” هیچ تاثیری روی کاهش وزن ندارد و تغییری در وزن ایجاد نمی کند.

این حقیقت وجود دارد که افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک می کند که آدیوس ادعا کرده “فوکوس” به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد ید این خاصیت را دارد.

تئوری سازنده این است که با افزایش میزان مصرف ید، متابولیسم بدن از طریق تولید تیروکسین افزایش می یابد.

اما این تئوری فقط برای افرادی صادق است که کمبود ید دارند؛ که البته در این افراد نیز متابولیسم پس از رسیدن به نقطه ای خاص متوقف می شود.

بنابراین نمی توان به این ترکیب اتکا کرد. چراکه بطور کلی، اکثریت افراد از طریق غذا ید کافی را جذب می کنند و مصرف بیشتر ید هیچ تغییری در متابولیسم آنها ایجاد نمی کند.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی عصاره خشک فوکوس (Fucus Dry Extract):

به نظر می رسد مصرف موضعی فوکوس روی پوست هیچگونه عارضه جانبی به همراه نداشته باشد؛ اما مصرف خوراکی این ترکیب می تواند تاثیرات ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

بنابراین به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، برای کاهش وزن بخصوص برای افراد دارای سابقه ناراحتی های تیروئیدی توصیه می شود تحت نظر پزشک تغذیه آزمایش های دوره ای لازم را انجام دهند.

در نظر داشته باشید، فوکوس ممکن است به دلیل زیستگاه خود حاوی غلظت بالایی از فلزات سمی باشد که منجر به ایجاد مسمویت های ناشی از فلزات سنگین سمی در بدن می شود.

محصولات حاوی فوکوس در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارند.

حداقل از ۲ هفته قبل از جراحی می بایست مصرف محصولات حاوی فوکوس را قطع نمود. چراکه ممکن است سبب ایجاد خونریزی در طول جراحی و یا پس از آن شود.

برخی مطالعات نشان داده است، خانم هایی که محصولات حاوی فوکوس استفاده می کنند احتمالا سخت تر از سایرین باردار می شوند.

افرادی که به ید آلرژی دارند باید از مصرف محصولات حاوی این ترکیب (مثل آدیوس به دلیل دارا بودن فوکوس) خودداری کنند.

از مصرف همزمان این ترکیب با داروهای ضد پلاکت و ضد انعقادی (داروهایی که مانع لخته شدن خون می شوند) پرهیز کنید.

 

***   پوست درخت باترنات (Butternut Bark)

جهت آشنایی با عملکرد ابن ترکیب طبق ادعای کمپانی آدیوس به قسمت اول مقاله آدیوس مراجعه کنید. (جهت مطالعه قسمت اول مقاله آدیوس کلیک کنید.)

بر اساس مندرجات علمی، پوست درخت باترنات در تولید دارو کاربرد دارد.

اما آدیوس علت استفاده از پوست درخت باترنات را تاثیرات مثبت آن به عنوان ملین و بهبود دهنده حرکات روده ای دانسته که منجر به افزایش متابولیسم بدن می شود.

گرچه ما موفق به یافتن هیچگونه شواهد علمی در این خصوص نشدیم!

عوارض جانبی و تداخلات دارویی پوست درخت باترنات (Butternut Bark):

جدا از آنکه این ترکیب سبب تحریکات روده ای و معده ای و اسهال در تعداد بسیار کمی از افراد می شود، می توان گفت بیشتر افراد با مصرف پوست درخت باترنات هیچگونه عارضه ی جانبی خاصی تجربه نمی کنند.

از مصرف این ترکیب در دروان بارداری و شیردهی خودداری کنید. چراکه ممکن است بیش از اندازه روده را تحریک کند.

اگر دیگوکسین مصرف می کنید، مجاز به مصرف پوست درخت باترنات یا هر محصولی که حاوی این ترکیب است نمی باشید.

چراکه پوست درخت باترنات یک محرک ملین است و سطح پتاسیم بدن را کاهش می دهد که به نوبه ی خود سبب افزایش عوارض جانبی دیگوکسین می شود.

به دلایل مشابه (کاهش سطح پتاسیم) در طول مصرف داروهای ضد التهابی نیز از مصرف این ترکیب و فرآورده های حاوی آن خودداری کنید.

آثار ملین پوست درخت باترنات سبب کاهش سطح دارو و اختلال در جذب آن می شود، لذا مصرف این ترکیب در طول مصرف داروهای خوراکی می تواند سبب کاهش اثر بخشی دارو شود.

 

***   ریشه گل قاصدک (Dandelion Root)

جهت آشنایی با عملکرد ابن ترکیب طبق ادعای کمپانی آدیوس به قسمت اول مقاله آدیوس مراجعه کنید. (جهت مطالعه قسمت اول مقاله آدیوس کلیک کنید.)

قاصدک از زمان های قدیم برای درمان بسیاری بیماری ها مثل اگزما، دردهای عضلانی، درد مفصلی، سنگ صفراوی، گاز روده ای، معده درد و کاهش اشتها استفاده می شده است.

همچنین براساس اعلام برخی منابع معتبر، ریشه قاصدک برای تقویت گوارش، جریان خون و پوست نیز موثر است.

گفته می شوند قاصدک، ترکیبات شیمیایی دارد که قادر به کاهش التهاب و افزایش تولید ادرار است. برخی ادعا می کنند که این ترکیب اثرات ملین و دیورتیک نیز دارد.

با فرض درست بودن تمام این ادعاها، از آنجاییکه دیورتیک ها با کاهش میزان نفخ مایعات، باعث کاهش وزن می شوند، نمی توان کاهش وزن پایدار را انتظار داشت. چراکه تمام آنچه از ملین ها و دیورتیک ها حاصل می شود از دست رفتن آب و وزن ناشی از آن است.

آنچه مهم است، این ترکیب چربی سوز نیست، از لحاظ فنی، شما فقط چند فنجان آب از دست داده اید و وزن از دست رفته ناشی از آن باز می گردد.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی ریشه گل قاصدک (Dandelion Root):

تا به حال هیچگونه عارضه ی جانبی به دنبال مصرف قاصدک گزارش نشده است. به نظر میرسد این ترکیب ایمن است.

براساس اعلام یکی از منابع معتبر، اگر به گیاهانی مثل گل همیشه بهار، گل داوودی و گل آفتابگردان حساسیت دارید، باید از مصرف فرآورده های حاوی قاصدک اجتناب کنید. چراکه ممکن است بدن شما نسبت به این ترکیب نیز آلرژی نشان دهد.

در طول مصرف آنتی بیوتیک ها، از مصرف فرآورده های حاوی قاصدک خودداری کنید. چراکه قاصدک می تواند میزان جذب بدن را کاهش دهد. لذا اثربخشی آنتی بیوتیک کاهش می یابد.

از داروهای حاوی لیتیوم استفاده می کنید، از مصرف فرآورده های حاوی قاصدک اجتناب کنید. چراکه بدن شما توانایی خود را نسبت به دفع لیتیوم از دست می دهد که می تواند منجر به بروز عوارض جانبی شود.

در صورتی که تحت درمان با هر نوع دارویی هستید که در کبد شکسته می شود و یا تغییر شکل می دهد، از مصرف فرآورده های حاوی قاصدک خودداری کنید.

چراکه مصرف قاصدک ممکن است در سرعت عملکرد کبد در شکستن دارو اختلال ایجاد کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، اثرات و عوارض جانبی دارو در بدن افزایش می یابد و بعضی از داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند عبارت اند از:

* وراپامیل

* تئوفیلین

* پروپرانول

* اندانسترون

* هالوپریدول

* آمی تریپتیلین

 

***   عصاره خشک بولدو (Boldo Dry Extract)

جهت آشنایی با عملکرد ابن ترکیب طبق ادعای کمپانی آدیوس به قسمت اول مقاله آدیوس مراجعه کنید. (جهت مطالعه قسمت اول مقاله آدیوس کلیک کنید.)

کمتر کسی می تواند سابقه ی تاریخی مصرف دارویی و غذایی بولدو را منکر شود.

افرادی که ادعا می کنند بولدو در کاهش وزن موثر است معتقدند این ترکیب غنی از آنتی اکسیدان است و به درمان مسائل گوارشی و افزایش متابولیسم کمک می کند.

همچنین به عنوان ملین عمل می کند که میزان کاهش مایعات را افزایش می دهد.

البته این موارد فقط ادعا هستند و هنوز به اثبات نرسیده اند. اما با فرض حقیقت داشتن آنها باید گفت خاصیت ملین و دفع مایعات برای کاهش وزن راهی ایمن نیست.

چراکه بدن قادر نیست انتخاب کند کدام مایع را خارج کند! همزمان با از دست رفتن آب بدن به دلیل خواص ملین این ترکیب، مقدار زیادی مواد مغذی ضروری نیز از دست می رود و فرد ظرف مدت کوتاهی در ریسک هر دو مشکل کم آبی و ضعف مواد مغذی قرار می گیرد.

برای رفع این عارضه محققان بهترین راه را مصرف فیبر و آب بیشتر در رژیم غذایی می دانند.

باید بدانید هر مکمل کاهش وزنی نمی تواند به کاهش چربی بدن کمک کند و از دست رفتن آب بدن برای لاغری علاوه بر آنکه راهی موقت است نهایتا می تواند ۱ تا ۳ کیلو از وزن را کم کند.

و به گفته ی یکی از منابع معتبر، به محض آنکه مصرف اینگونه مکمل ها را متوقف کنید، بدن به برنامه روتین قبلی خود بازمی گردد و اضافه وزن نیز به همان سرعت که از دست رفته به حالت اول برمی گردد. و بدتر از آن ممکن است باعث افزایش وزن بیشتر نیز شود.

اگر فرد به مدت طولانی از ترکیبات دیورتیک برای کاهش وزن استفاده کند، کلیه ها در شرایط تعادلی بحرانی قرار می گیرند.

طبق گفته ی مجله سلامت زنان، در این شرایط کلیه ها نسبت به قبل آب بیشتری در خود حفظ می کنند.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی عصاره خشک بولدو (Boldo Dry Extract)

بولدو حاوی ترکیبی به نام Ascaridole است که می تواند به کبد آسیب برساند.

بنابراین از مصرف محصولات حاوی بولدو اجتناب کنید. (مگر آنکه کمپانی به وضوح اعلام کرده باشد فرآورده فاقد Ascaridole است.)

افرادی که مشکل انسداد مجاری صفراوی دارند، نمی بایست از فرآورده های حاوی بولدو استفاده کنند. چراکه ممکن است جریان صفرا را بالا ببرد.

بولدو با لیتیوم تداخل ایجاد می کند. بولدو توانایی بدن در دفع لیتیوم را کاهش می دهد. و می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.

 

بر این اساس آیا آدیوس در کاهش وزن موثر است؟

همانطور که در ابتدای مقاله قبل گفتیم، سازندگان آدیوس ادعا می کنند این مکمل با افزایش متابولیسم بدن سبب کاهش وزن می شود.

بنابراین برای تشخیص آنکه آیا آدیوس واقعا روی کاهش وزن موثر است باید نخست به بررسی این ادعا بپردازیم؛ آیا آدیوس واقعا باعث افزایش متابولیسم می شود؟

متابولیسم یعنی تجزیه مواد غذایی و تبدیل آنها به انرژی

با این اتفاق مواد غذایی که می خوریم تبدیل به سوخت برای بدن می شوند.

این فرآیند نیاز به کالری دارد.

بنابراین با افزایش میزان متابولیسم بدن، بدن مجبور است کالری بیشتری استفاده کند و در نتیجه منجر به کاهش وزن می شود.

یک باور جهانی وجود دارد که بسیاری از افرادی که به سختی وزنشان پائین می آید، متابولیسم آهسته ای دارند. در حالیکه این حقیقت برای برخی افراد صدق می کند اما علت اصلی این پدیده نیست.

علت ساده آن است که افراد دارای اضافه وزن، تنه ی بزرگتر، اندام های بزرگتر و عضلات بزرگ تری دارند. بنابراین منطقی است که نیاز به کالری بیشتری برای شکستن و تبدیل مواد غذایی به انرژی دارند.

بنابراین مشکل بیشتر افراد فربه، پرخوری است نه لزوما کند بودن متابولیسم بدن.

در هر صورت، بطور میانگین آنها متابولیسم بالاتری نسبت به افراد معمولی لاغر اندام هم سن خود دارند.

بنابراین افراد چاق نیز، درست مانند سایر افراد، با رعایت رژیم غذایی نرمال، متابولیسم طبیعی داشته و نیاز به مصرف ید بیشتری ندارند.

در هر حال باید گفت شواهد نشان می دهند آدیوس روی افزایش متابولیسم بدن موثر است، اما از چه طریق هنوز اثبات نشده است!

 

نتیجه گیری! آیا آدیوس ارزش خرید دارد؟

همانند تمام محصولات دیگر، وظیفه ی تیم مقالات علمی اویرو، شفاف سازی درباره ترکیبات، تاثیرات آنها و عوارض جانبی آنهاست… (که البته کار آسانی هم نیست!)

در نهایت مصرف کننده با علم و آگاهی تصمیم می گیرد که آن محصول تا چه حد برای او کاربرد دارد و آیا عوارض جانبی آن نسبت به تاثیرات آن ارزش پذیرفتن دارد؟

همانطور که بررسی شد، عملکرد هیچ یک از ترکیبات آدیوس توسط منابع علمی تایید نشده است.

مسلما همه ی افراد دوست دارند نسبت به هزینه ای که می کنند متوجه تاثیرات مثبت آن نیز بشوند.

به این ترتیب بهترین راه بالا بردن اطلاعات قبل از خرید هر محصول و انتخاب محصول تایید شده است.

در نهایت باید گفت خرید آدیوس انتخاب بین دو گزینه است:

* اعتماد به علم، منابع علمی و اهمیت سلامت

* پذیرش ادعاهای بی اساس و صرف تجربه مثبت تعداد انگشت شماری از افراد غیر متخصص

 

مکمل لاغری آدیوس در فروشگاه اویرو موجود نیست. و به غیر از مقاله درج شده هیچگونه مشاوره ای در خصوص این محصول ارائه نمی شود.

 

برچسب ها:
پیام بگذارید