قرص یاسمین (Yasmin)

قرص یاسمین (Yasmin)

بر اساس اعلام آکادمی پوست آمریکا، آکنه یکی از رایج ترین مشکلات پوستی است که ممکن است در هر سنی رخ دهد اما معمولا در دوران بلوغ شایع تر است.

با توجه به اینکه بلوغ و قاعدگی، روی تشدید آکنه موثر هستند، ممکن است گاهی اوقات متخصصین پوست از قرص های ضد بارداری به منظور تعدیل هورمون ها به عنوان مکمل درمان آکنه در خانم ها کمک بگیرند.

یاسمین یکی از معروف ترین قرص های ضد بارداری است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم. اگر شما هم به منظور پیشگیری از بارداری و یا درمان آکنه از این دارو استفاده می کنید خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

لازم به یاد آوریست که موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات علمی افراد است. لذا به هیچ عنوان در صورت ابتلا به نشانه های درج شده اقدام به مصرف خودسرانه این دارو نفرمایید. شما فقط با تجویز پزشک مجاز به مصرف این دارو هستید. 

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه دارو نداشته و تهیه دارو صرفا از طریق مراجعه به داروخانه و همراه داشتن نسخه پزشک معالج، امکان پذیر است.

 

مصرف قرص یاسمین

 

موارد مصرف قرص یاسمین

قرص یاسمین ترکیبی از 2 هورمون است: استروژن (اتینیل استرادیول) و پروژسترون (دروسپیرنون)

این محصول برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود. این عملکرد عمدتا با جلوگیری از تخمک گذاری در سیکل قاعدگی انجام می گیرد.

همچنین یاسمین با افزایش غلظت مایع واژینال، مانع رسیدن اسپرم به تخمک (لقاح و باروری) و یا چسبیدن تخمک به بافت سطحی رحم می شود. (اگر تخمک موفق به چسبیدن به دیواره ی رحم نشود از بدن خارج می شود.)

علاوه بر پیشگیری از بارداری، اینگونه قرص ها قادر به تنظیم سیکل قاعدگی، کاهش میزان و درد خونریزی در دوران قاعدگی و کاهش ریسک ابتلا به کیست های تخمدان نیز می باشند.

استفاده از این دارو، مانع ابتلا مصرف کننده و شریک جنسی وی به بیماری های مقاربتی (مثل HIV، سوزاک و کلامدیا) نمی شود.

روش مصرف قرص یاسمین

پیش از شروع مصرف این دارو بروشور اطلاعات محصول را با دقت مطالعه کنید. بروشور، حاوی اطلاعات مهمی در خصوص طول دوره مصرف دارو است.

روزانه یک عدد از قرص را همراه با غذا (و یا با معده خالی) میل کنید. (و یا طبق دستور پزشک عمل کنید.)

بهتر است دارو را هر روز سر ساعت معینی میل کنید.

مصرف دارو بعد از شام و یا پیش از خواب احتمال معده درد و حالت تهوع را کاهش می دهد.

دارو را طبق دستورالعمل درج شده مصرف کنید، میزان مصرف دارو را کاهش ندهید و نوبت مصرف دارو را فراموش نکنید.

دیر شروع کردن بسته جدید دارو، مصرف دارو در زمان های مختلف روز، فراموش کردن یک یا چند نوبت از مصرف دارو از جمله مهمترین عواملی هستند که ریسک عدم تاثیرگذاری محصول را افزایش می دهند.

 

قرص ضد بارداری

 

هر بسته دارو، شامل 21 عدد قرص است. پس از اتمام 21 قرص، به مدت 7 روز مصرف قرص را متوقف کنید و پس از آن چه قاعدگی اتفاق افتاده باشد، چه اتفاق نیفتاده باشد، می بایست بسته جدید دارو را شروع کنید.

معمولا در طول 7 روز عدم مصرف قرص، قاعدگی آغاز می شود. اگر قاعدگی رخ نداد با پزشک مشورت کنید.

بهتر است در نخستین دوره شروع مصرف دارو، در 7 روز اول مصرف قرص، از یک روش غیر دارویی دیگر (مثلا کاندوم یا اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. (البته اگر مصرف دارو را با شروع قاعدگی آغاز کرده اید نیاز به استفاده از روش کمکی در 7 روز اول نیست)

اگر برای کنترل بارداری داروی دیگری استفاده می کنید و تمایل دارید یاسمین را جایگزین داروی خود کنید در خصوص روش صحیح جایگزینی با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض قرص یاسمین

با مصرف یاسمین ممکن است عوارضی نظیر تهوع، استفراغ، سردرد، نفخ، حساسیت پستان ها، تورم مچ پا یا پاها (احتباس مایعات)، تغییرات وزن رخ دهد.

در برخی افراد لکه بینی بین دوره های قاعدگی و یا قاعدگی نامنظم نیز ممکن است دیده شود؛ بخصوص در طول چندین ماه نخست شروع مصرف دارو

اگر هر یک از این علائم تشدید شد و یا ادامه داشت پزشک خود را مطلع کنید.

اگر در طول یک هفته، 2 بار مصرف قرص را فراموش کردید و یا دارو را بنابر دستور ذکر شده به درستی مصرف نکردید، بهتر است برای اطمینان از عدم بارداری آزمایش دهید.

به خاطر داشته باشید پزشک فواید این دارو را برای شما بیشتر از عوارض احتمالی آن تشخیص داده است. بخصوص که برخی از مصرف کنندگان این قرص در طول مصرف دارو متوجه هیچگونه عوارضی نمی شوند.

این دارو ممکن است سبب افزایش فشار خون شود. بنابراین بهتر است در طول مصرف دارو فشار خون خود را مرتبا کنترل کنید و در صورت بالا بودن فشار خون پزشک را مطلع کنید.

نشانه های زیر از عوارض جانبی نادر اما جدی این دارو هستند. لذا در صورت مشاهده هر یک از این نشانه ها فورا پزشک را مطلع کنید:

* تغییرات غیرمعمول خونریزی های واژینال (مثلا پریود پیوسته، خونریزی ناگهانی و شدید، پریود نشدن)

* علائم بالا رفتن پتاسیم خون (مثلا ضعف عضلانی، آهسته شدن و یا نامنظم شدن ضربان قلب)

این دارو ممکن است به ندرت سبب مشکلات جدی لختگی خون شود که گاه مرگبار هستند؛ در صورت مشاهده علائم زیر فورا با اورژانس تماس بگیرید:

* ترومبوز وریدهای عمقی

* آمبولی ریه

* حمله قلبی

احتمال ایجاد واکنش آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه نشانه های زیر که رایج ترین نشانه های واکنش های آلرژیک جدی هستند شدید با اورژانس تماس بگیرید:

* خارش و تورم پوست بخصوص در نواحی صورت، زبان و گلو

* سرگیجه شدید

* مشکلات تنفسی

لیست بالا، شامل تمام عوارض رایج مصرف این دارو نیستند. اگر متوجه هر نشانه ی غیر عادی دیگری شدید که در این لیست عنوان نشده با پزشک تماس بگیرید. همچنین جهت اطمینان پیش از شروع مصرف دارو در خصوص ریسک ابتلا به عوارض جانبی و فواید مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

 

موارد احتیاط در طول مصرف قرص یاسمین

در صورت سابقه واکنش های آلرژیک و حساسیت بخصوص حساسیت به ترکیبات اتینیل استرادیول و دروسپیرون (و یا هر گونه ترکیب استروژن و پروژسترون دیگر) پزشک را مطلع کنید.

پیش از شروع مصرف دارو، پزشک را در جریان سابقه ی پرونده ی پزشکی خود قرار دهید؛ به خصوص اگر خود و یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه ی ابتلا به یکی از بیماری های زیر را دارید:

* مشکلات غده ی آدرنال

* سکته مغزی

* لخته شدن خون (مثلا در پاها، چشم ها، ریه ها)

* فشار خون بالا

* نتایج غیر طبیعی در معاینه پستان

* سرطان (بویژه سرطان سینه یا سرطان رحم)

* اختلالات لختگی خون (مانند کمبود پروتئین C یا پروتئین S)

* دیابت که موجب ایجاد بیماری های کلیوی، چشمی، عصبی یا گرفتگی رگ های خونی شود.

* سابقه ی سردردهای شدید و میگرنی

* تاریخچه ی خانوادگی یا شخصی اختلالات تورم پوست مثلا ابتلا به آنژیو ادم. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله ی بررسی انواع کهیر و علل آن  مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

* مشکلات قلبی (مثلا بیماری های دریچه ی قلب، ضربان قلب نامنظم، سابقه حمله قلبی)

* مشکلات کبدی (مثلا تومور کبدی، بیماری های فعال کبدی)

* مشکلات کلیوی

* سابقه زردی چشم ها یا پوست در طول دوران بارداری و یا زمان مصرف قرص های ضد بارداری

* خونریزی بی دلیل واژینال

* کلسترول یا تری گلیسیرید بالا (چربی خون)

* افسردگی

* تورم (ادم)

* مشکلات کیسه صفرا

* چاقی

اگر دیابت دارید، این دارو ممکن است روی میزان قند خون شما تاثیر بگذارد. مرتبا قند خون خود را چک کنید و نتایج را به پزشک اطلاع دهید.

اگر نشانه های قند خون بالا دارید، مثلا تشدید ادرار و تشنگی، پزشک را در جریان بگذارید تا در صورت لزوم، داروهای دیابت استفاده کنید و یا با رعایت رژیم و ورزش قند خون خود را کنترل کنید.

اگر سابقه ی جراحی دارید و یا قصد انجام جراحی خاصی دارید، و یا مجبور هستید به مدت طولانی بدون حرکت جایی بنشینید یا دراز بکشید (مثلا یک پرواز طولانی مدت پیش رو دارید.) پزشک خود را مطلع کنید. چراکه این شرایط خطر ابتلا به لختگی خون را افزایش می دهند. بخصوص اگر داروهای ضد بارداری هورمونی مصرف می کنید؛ ممکن است نیاز باشد برای مدت کوتاهی به منظور احتیاط نیاز به قطع مصرف دارو باشد.

بطور کلی توصیه می شود پیش از انجام هرگونه جراحی و اعمال دندانپزشکی، پزشک را در خصوص تمام داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای و گیاهی که مصرف می کنید مطلع کنید.

این دارو ممکن است سطح پتاسیم خون شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های حاوی پتاسیم یا جایگزین های نمکی که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است بخش هایی از پوست را تیره و کدر کند (ملاسما)، نور خورشید ممکن است این اثر را تشدید کند. در طول مصرف دارو، تا حد ممکن زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید و از آفتاب گرفتن و سولاریوم پرهیز کنید. همچنین هنگام خروج از منزل از لباس های پوشش دار و ضد آفتاب استفاده کنید. توصیه می شود جهت آشنایی بیشتر با ملاسما به مقاله ی بررسی ملاسما به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

اگر دید شما نزدیک بین است و یا از لنز های تماسی استفاده می کنید، ممکن است متوجه افزایش اختلالات بینایی یا مواجهه با مشکل در هنگام گذاشتن لنز شوید. اگر این مسائل اتفاق افتاد، در خصوص آن با چشم پزشک خود مشورت کنید.

اگر مدت زیادی پس از متوقف کردن مصرف قرص، باردار نشدید، حتما پزشک را مطلع کنید.

این دارو نمی بایست در طول دوران بارداری استفاده شود، اگر باردار هستید (و یا احتمال بارداری می دهید) فورا پزشک را در جریان بگذارید.

این دارو ممکن است وارد شیر مادر شود، که ممکن است کیفیت شیر مادر را تحت تاثیر قرار داده و به نوزاد آسیب برساند. در خصوص مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

 

لازم به یاد آوریست که موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات علمی افراد است. لذا به هیچ عنوان در صورت ابتلا به نشانه های درج شده اقدام به مصرف خودسرانه این دارو نفرمایید. شما فقط با تجویز پزشک مجاز به مصرف این دارو هستید. 

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه دارو نداشته و تهیه دارو صرفا از طریق مراجعه به داروخانه و همراه داشتن نسخه پزشک معالج، امکان پذیر است.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   ۴۱۷۰۲ _ ۰۲۱ 

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 3 میانگین: 4]
برچسب ها:
9 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
soniya
04/11/2020 23:58

سلام ببخشید من ۲۰ سالمه نامزد دارم. الان هم یونان هستم بذون اینکه به دکتر برم دارم قرص یاسمین استفاده میکنم الان دومین روزم هست میخواستم بپرسم ایا برای من خوب هست یا ن یا باید حتما به پزشک مراجعه کنم اگه میشه راهنماییم کنید

سپیده
11/09/2020 18:15

من اول از قرص اوسپیت ال دی مصرف میکردم،الان میشه جایگزین،یاسمین بکنم؟

نورا
07/08/2020 01:03

باسلام قرص یاسمین نیاز دارم ولی نیست تو داروخانه ها

سارا
27/07/2020 12:57

سلام.به مدت یک دوره کامل این قرص را مصرف کردم و عوارض شدیدی احساس کردم و همچنان درگیر عوارضش ائم از افسردگی و مشکل ریوی هستم..

بیتا
26/06/2020 00:50

۴۵ سالم هست برای تنظیم قاعدگی میخواهم قرص یاسمین مصرف کنم طریقه مصرف را میخواستم بدونم

یاس
09/01/2020 19:12

سلام وقت بخیر
ایا مصرف هم زمان قرص یاسمین و فلوکسامین اشکالی ایجاد میکند؟

9
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x