ریزش مو چیست؟

ریزش مو چیست؟

مو ها در همه جای بدن انسان به جز کف دست ها و کف پاها رشد می کنند. البته بسیاری از موها آنقدر نازک هستند که عملا نامرئی اند.

مو از پروتئینی ساخته شده است که کراتین نامیده می شود. کراتین در فولیکول موجود در خارجی ترین لایه ی پوست ساخته می شود. همزمان با ساخت سلول های موی جدید (کراتین) توسط فولیکول ها، سلول های موی قدیمی بر اثر فشار سلول های جدید، از سطح پوست خارج می شوند. این میزان سالانه حدود ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) است. باید گفت هر تار مویی که روی سر وجود دارد، در حقیقت رشته ای از سلول های مرده کراتین است.

تعداد موی سر بالغین به طور متوسط چیزی حدود ۱۰۰٫۰۰۰ تا ۱۵۰٫۰۰۰ تار مو است که روزانه تقریبا ۱۰۰ تار آن می ریزد. بنابراین مشاهده چند تار مو روی برس لزوما مسئله خطرناکی نیست.

 

درمان ریزش مو

 

در هر زمان، حدودا ۹۰% موهای کف سر در حال رشد هستند. هر فولیکول مو چرخه ی رشد خودش را دارد که ممکن است تحت تاثیر سن، بیماری و فاکتور های متنوع دیگری قرار گیرد. چرخه ی رشد مو به سه فاز تقسیم می شود:

* فاز آناژن (رشد): در این فاز، رشد مو فعال است. فاز آناژن بین ۲ تا ۶ سال طول می کشد.

* فاز کاتاژن (تحول): در این فاز، مو نه رشد می کند و نه می افتد، فقط آماده ی ریزش می شود. فاز کاتاژن حدود دو تا سه هفته طول می کشد. 

* فاز تلوژن (استراحت): در این فاز، موها پس از طی دوره تحول می ریزند. فاز تلوژن حدود دو تا سه ماه طول می کشد.

پس از پایان دوره ی استراحت (فاز تلوژن)، موی جدید جایگزین موی ریخته شده می شود و چرخه ی رشد مو مجددا از ابتدا آغاز می شود. با افزایش سن، میزان رشد موها کاهش می یابد. ریزش مو که آلوپسی نیز نامیده می شود، انواع گوناگونی دارد.

 

انواع ریزش مو

* آلوپسی اینولوشنال (Involutional alopecia):

آلوپسی اینولوشنال یک وضعیت طبیعی است که در آن مو به تدریج با افزایش سن کاهش می یابد. در این حالت فولیکول های موی بیشتری وارد فاز استراحت می شوند و تعداد موهای باقی مانده روی کف سر کمتر شده و طول آنها کوتاه تر می شود.

* آلوپسی آندروژنیک (Androgenic alopecia):

آلوپسی آندروژنیک یک وضعیت ژنتیکی است که می تواند هر دو جنس زن و مرد را تحت تاثیر قرار دهد.

این نوع ریزش مو، که در آقایان، طاسی با الگوی مردانه نامیده می شود، از دوران نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ سالگی عمر آغاز می شود. مشخصه ی این نوع ریزش عقب رفتن خط مو و خالی شدن موهای فرق سر و پیشانی معمولا به شکل نعل اسب است.

زنان مبتلا به این نوع ریزش مو، که طاسی با الگوی زنانه نامیده می شود، تا سنین ۴۰ سالگی و کمی بعد از آن متوجه علامت خاصی نمی شوند. اما پس از آن متوجه نازک شدن عمومی موهای کل کف سر خود می شوند. همچنین موهای فرق سر به طور گسترده ای شروع به ریزش می کنند.

* آلوپسی آره آتا (Alopecia areata):

آلوپسی آره آتا اغلب بطور ناگهانی آغاز می شود و باعث ریزش موی تکه ای در کودکان و جوانان می شود. این نوع ریزش مو ممکن است منجر به طاسی کامل (آلوپسی توتالیس) شود. در حدود ۹۰% افراد، ریزش مو، پس از چند وقت خود به خود درمان می شود.

 

نمونه آلوپسی آره آتا

نمونه آلوپسی آره آتا

 

* آلوپسی یونیورسالیس (Alopecia universalis):

آلوپسی یونیورسالیس باعث می شود کل موهای بدن حتی موهای مژه، ابرو و ناحیه شرمگاهی بریزد.

* تریکوتیلومانیا (Trichotillomania):

تریکوتیلومانیا که اغلب در کودکان دیده می شود، یک اختلال روانی است که در آن فرد خودش موهایش را می کند.

* تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium):

تلوژن افلوویوم، نازک شدن موقت موهای کف سر است که به دلیل تغییرات چرخه ی رشد مو ایجاد می شود. در این حالت، تعداد بسیار زیادی از موها همزمان وارد فاز استراحت می شوند، بدین ترتیب موها نازک شده و به دنبال آن می ریزد.

* اسکار آلوپسی (Scarring alopecias):

اسکار آلوپسی منجر به از دست رفتن دائمی موها می شود؛ بیماری های التهابی پوست (سلولیت، فولیکولیت، آکنه) و سایر اختلالات پوستی (مانند بعضی اشکال لوپوس و لیکن پلان) اغلب سبب ایجاد اسکار (جای زخم) هایی می شوند که توانایی بازسازی مو را تخریب می کنند.

شانه های داغ، اتو و سشوار با حرارت خیلی بالا، بافتن خیلی محکم موها، اکستنشن مو نیز ممکن است چنین عارضه ای به دنبال داشته باشند.

 

آلوپسی آندروژنیک

نمونه اسکار آلوپسی

 

علت ریزش مو و راه های درمان ریزش مو چیست؟

پزشکان هنوز به طور دقیق نمی دانند به چه علت برخی از فولیکول های مو نسبت به سایرین دوره ی رشد کوتاه تری دارند. با این حال عوامل زیر می توانند در ریزش مو موثر باشند:

* هورمون ها:

مثلا سطح غیر طبیعی آندروژن (هورمون های مردانه ای که بطور طبیعی در بدن خانم ها و آقایان تولید می شود.)

* ژن ها:

ژن ریزش ممکن است از مادر و یا از پدر به فرزند منتقل شود و سبب ایجاد ریزش مو با الگوی زنانه یا مردانه شود.

* استرس، بیماری و زایمان:

این موارد ممکن است باعث ریزش موی موقت گردند. همچنین عفونت قارچی رینگ ورم نیز ممکن است باعث ایجاد ریزش موی موقت شود. جهت آشنایی با عفونت قارچی رینگ ورم مقاله کلوتریمازول را مطالعه کنید.(جهت مطالعه مقاله کلیک کنید)

* داروها:

داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می شوند، رقیق کننده های خون، مسدود کننده های بتا آدرنرژیک که برای کنترل فشار خون استفاده می شوند و قرص های ضد بارداری می توانند باعث ریزش موی موقت شوند.

* سوختگی، آسیب دیدگی و اشعه ی x:

این موارد می توانند سبب ریزش موی موقت شوند. در چنین مواردی معمولا رشد طبیعی مو بعد از بهبود جراحت به حالت طبیعی اولیه بر می گردد، مگر آنکه اسکار ایجاد شود و بدین ترتیب فرد به طور دائم موهای خود را از دست دهد.

* بیماری های خود ایمنی:

این نوع بیماری ها ممکن است منجر به ایجاد آلوپسی آره آتا شوند. در آلوپسی آره آتا، سیستم دفاعی بدن به دلیل نامعلومی بیش از اندازه فعالیت می کند و به فولیکول های مو حمله می کند. در بیشتر افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا موها مجددا رشد می کنند. اگر چه ممکن است خیلی نازک تر و احتمالا روشن تر از موهای قبلی باشند.

* مراقبت های زیبایی نادرست:

مثلا شامپو کردن بیش از حد موها، فر کردن یا صاف کردن دائم مو با دستگاه های حرارتی، دکلره و رنگ کردن های بیش از حد می توانند منجر به نازک شدن عمومی موها و ضعیف و شکننده شدن آنها شود.

بافتن محکم موها، استفاده مداوم از حالت دهنده های حرارتی، اکستنشن و کشیدن بیش از حد موها نیز می تواند سبب اسیب دیدگی و شکنندگی موها شود.

با این حال این اعمال منجر به طاسی فرد نمی شوند. در اغلب موارد اگر منشا مشکل حل شود، رشد موها به حالت طبیعی اول باز می گردد. البته در نظر داشته باشید گاهی اوقات این اعمال باعث ایجاد اسکار می شوند که همانطور که بررسی شد منجر به طاسی دائمی مو می شود.

* وضعیت سلامت عمومی فرد:

بیماری تیروئید، لوپوس، دیابت، فقر آهن (آنمی)، سوء تغذیه و کم خونی می تواند باعث ریزش مو شود. بیشتر مواقع زمانی که شرایط پایه درمان شود، چرخه رشد مو به حالت طبیعی خود باز می گردد. مگر آنکه بیماری (مثلا لوپوس یا لیکن پلان) منجر به ایجاد اسکار یا اختلالات فولیکولار و در نهایت کچلی دائم شود.

* رژیم غذایی:

فقر پروتئین در رژیم غذایی، یا رژیم های غذایی به شدت کم کالری می تواند باعث ریزش موی موقت شود.

در مقالات بعدی به بررسی داروهای موثر در درمان ریزش مو و عوارض مصرف آنها و در نهایت معرفی محصولات ضد ریزش مو با کمترین عارضه خواهیم پرداخت. اگر شما هم مشکل ریزش مو دارید برای کنترل و رفع آن با ما همراه باشید.

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو بصورت آنلاین  و یا تماس با شرکت (۴۱۷۰۲-۰۲۱) در ارتباط باشید.

اویرو، هر آنچه مربوط به زیبایی شماست.

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید