بررسی ویتیلیگو به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست

  • صفحه اصلی
  • بدن
  • بررسی ویتیلیگو به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست
بررسی ویتیلیگو به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست

در مقالات گذشته چند مورد از مشکلات رنگدانه ای پوست را بررسی کردیم. در این مقاله به بررسی یکی دیگر از مشکلات رنگدانه ای پوست یعنی ویتیلیگو پرداخته شده است. همچنین می توانید لیست سایر مشکلات رنگدانه ای پوست را در ادامه مشاهده کنید.

بررسی آکانتوزیس نیگرکانس به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست (جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید)

بررسی ملاسما به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست (جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید)

بررسی تینه آ ورسیکالر به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست (جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید)

 

ویتیلیگو چیست؟

ویتیلیگو نوعی اختلال رنگدانه ای پوست است که باعث می شود پوست، رنگ طبیعی خود را از دست بدهد. بدین ترتیب لک هایی روی پوست ایجاد می شوند که به طور واضح رنگ بسیار روشن تری نسبت به پوست اطراف خود دارند.

در برخی از افراد تعداد این لک های پوستی کم است. در سایر افراد بخش های بیشتری از پوست رنگدانه ی خود را از دست می دهند.

ویتیلیگو می تواند قسمت های مختلفی از بدن را درگیر کند. شایع ترین محل شیوع ویتیلیگو پوست صورت و بدن است؛ اما ممکن است در اثر ویتیلیگو بخشی از موها سفید شوند و یا حتی ممکن است یکی از چشم ها قسمت هایی از رنگ خود را از دست بدهد.

 

 

علت از دست رفتن رنگ پوست در اثر ویتیلیگو هنوز یک معماست! تنها چیزی که تا به امروز اثبات شده، آن است که ویتیلیگو مسری و کشنده نیست.

ویتیلیگو می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. ویتیلیگو بیشتر مبتلایان را تا آخر عمر همراهی می کند. بنابراین مهم است که استراتژی های مقابله با آن را بیاموزند و تقویت کنند.

یکی از مهمترین استراتژی های موثر که به بیشتر مبتلایان به ویتیلیگو کمک می کند آن است که اطلاعات خود را در خصوص ویتیلیگو افزایش دهند. روش موثر دیگر ارتباط با دیگران به خصوص سایر مبتلایان به ویتیلیگو است.

 

علائم و نشانه های ویتیلیگو

ویتیلیگو باعث از دست رفتن رنگ طبیعی پوست می شود. متخصصان پوست ویتیلیگو را “از دست دادن رنگدانه” یا “دپیگمانتاسیون” نیز می نامند. ویتیلیگو در اصطلاح عام به نام “برص”، “پیسی” یا “لک و پیس” نیز شناخته می شود.

برص می تواند رنگدانه های هر قسمت از بدن را تحت تاثر قرار دهد؛ شایع ترین نقاطی که لک و پیس در آنها دیده می شود عبارت اند از:

– پوست

– مو (کف سر، ابرو، مژه، ریش)

– چشم ها

– دهان (داخل دهان)

– نواحی ژنیتال

بیشتر افراد مبتلا به برص، رنگدانه های پوستشان را از دست می دهند. پوست درگیر می تواند روشن تر از سایر نواحی پوست شود و یا بطور کل به رنگ سفید درآید. بیشتر افراد هیچ علامت یا نشانه ی دیگری ندارند و در سلامت کامل هستند.

تعداد کمی از افراد مبتلا به برص اظهار داشته اند در مناطق درگیر پوست احساس درد و خارش را تجربه کرده اند.

ابتلا به لک و پیس در طول زندگی می تواند سبب ایجاد نشانه های دیگری مثل کاهش عزت نفس یا افسردگی شدید شود. این مسئله ممکن است در هر یک از مبتلایان صرف نظر از شدت مسئله پوستیشان دیده شود.

ویتیلیگو نوعی تفاوت پوستی است؛ بنابراین افراد مبتلا به ویتیلیگو در صورت عدم تمایل به درمان های پوستی می توانند به راحتی با این تفاوت به زندگی روزمره خود ادامه دهند ولو آنکه اخیرا ویتیلیگو تبدیل به یکی از ترند های جذاب دنیای مد و زیبایی شده است. بطوریکه بسیاری از مشهور ترین سوپر مدل های دنیا به دلیل زیبایی پوستشان مورد توجه قرار گرفته اند. حتی گفته می شود مایکل جکسون (موسیقی دان مشهور آمریکایی) نیز مبتلا به الگوی جامع ویتیلیگو بوده است و چون تا آن زمان این مسئله پوستی ناشناخته بوده است عوام به اشتباه تصور می کردند وی جراحی تغییر رنگ پوست انجام داده است.

 

 

انواع برص

امروزه پزشکان لک و پیس را به دو دسته کلی تقسیم بندی می کنند: ویتیلیگوی سگمنتال و ویتیلیگوی غیر سگمنتال

در جدول زیر ویژگی های هر دسته بررسی شده است.

انواع ویتیلیگو

الگوهای پیشروی لک و پیس

الگوی پیشرفت برص بیانگر آن است که ویتیلیگو چه حجمی از پوست را به چه شکل درگیر می کند. لک و پیس از نظر پیشرفت سه الگوی کلی دارد:

الگوی کانونی: در این الگو نواحی بدون رنگ پوست به یک یا چند ناحیه انگشت شمار محدود می شوند. (این الگو معمولا در ویتیلیگوی سگمنتال به چشم می خورد.)

الگوی تعمیم یافته: در این الگو نواحی بدون رنگ پوست در بدن به شگل پراکنده دیده می شوند. (این الگو رایج ترین الگوی پیشرفت لک و پیس است و در ویتیلیگوی غیر سگمنتال به چشم می خورد.)

الگوی فراگیر یا جامع: در این الگو تقریبا تمام و یا اکثر رنگدانه های پوست از بین می روند. این گونه ویتیلیگو نادر است.

هیچ راهی برای آنکه پیش بینی کرد فرد چه مقدار رنگدانه از دست خواهد داد وجود ندارد. از دست دادن رنگ ممکن است سال ها بدون تغییر باقی بماند. برخی افراد متوجه بزرگ شدن ضایعات ویتیلیگو و یا ظاهر شدن ضایعات جدید روی پوست خود می شوند.

در موارد نادر ممکن است بدون هیچ درمانی رنگ پوست به حالت اول خود بازگردد.

چه کسانی مبتلا به برص می شوند و علت آن چیست؟

میلیون ها نفر در سراسر دنیا مبتلا به ویتیلیگو هستند. تقریبا نیمی از آنها قبل از سنین ۲۱ سالکی به ویتیلیگو دچار شده اند. همچنین علائم ویتیلیگو در ۹۵% از افراد قبل از سنین ۴۰ سالگی ظاهر شده است.

اکثر مبتلایان تا آخر عمر با ویتیلیگو درگیر هستند. از بین رفتن خود به خودی ویتیلیگو بسیار بعید است.

ویتیلیگو به طور مساوی میان افراد با رنگ پوست ها و نژاد های گوناگون اتفاق می افتد. نیمی از جمعیت مبتلایان به ویتیلیگو را زنان و نیم دیگر را آقایان تشکیل می دهند.

موارد زیر ریسک ابتلا به ویتیلیگو را افزایش می دهد:

– ابتلای یکی از وابستگان درجه یک به ویتیلیگو

– ابتلا به بیماری های خود ایمنی به خصوص هاشیموتو (نوعی التهاب مزمن تیروئید) یا آلوپسیا آره آتا (که باعث ریزش می شود)

علت لک و پیس چیست؟

ویتیلیگو زمانی اتفاق می افتد که سلول هایی که ملانوسیت نامیده می شوند از بین بروند. (این سلول ها عامل ایجاد و تعیین رنگ پوست و مو هستند.)

دانشمندان هنوز به طور دقیق علت از بین رفتن سلول های ملانوسیت را نمیدانند.

ویتیلیگوی غیر سگمنتال ممکن است نوعی بیماری خودایمنی باشد. بیماری خود ایمنی زمانی ایجاد می شود که بدن به اشتباه یکی از اعضای خود را یک عامل مهاجم خارجی بداند. اگر بدن ملانوسیت ها را با مهاجمان خارجی اشتباه بگیرد، به آنها حمله می کند و این سلول ها را از بین می برد.

مطالعات نشان می دهند، ویتیلیگوی سگمنتال علت دیگری دارد. این نوع ویتیلیگو زمانی بوجود می آید که بخشی از سیستم عصبی بدن از بین برود.

در مقالات بعد به بررسی روش های درمان و راه های مراقبت از پوست های مبتلا به ویتیگو را بررسی خواهیم کرد.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   ۴۱۷۰۲ _ ۰۲۱

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:
پیام بگذارید