نمایش: (2747)

همه چیز درباره هیدروکورتیزون ( hydrocortisone )

حتما شما هم نام این دارو پر کاربرد را شنیده اید و یا با توجه به کاربرد گسترده آن تجربه یکبار استفاده از آن را داشته اید، چه بسا هنگام بروز ناراحتی پوستی خاص به توصیه اطرافیان اقدام به مصرف هیدروکورتیزون کرده باشید.

امروزه با توجه به سوء مصرف بسیاری از داروها و رواج خود درمانی، سعی بر آن داشتیم مقاله ای کامل درباره هیدروکورتیزون جمع آوری کرده تا علاوه بر افزایش سطح اطلاعات جامعه درباره داروها راهنمایی جامع درباره روش مصرف صحیح و میزان مصرف هیدروکورتیزون ارائه دهیم. در صورت ایجاد هرگونه سوال، ابهام و یا تجربه استفاده از این دارو، بازخورد خود را در قسمت نظرات همین مقاله درج کنید تا کارشناسان در اسرغ وقت پاسخگو باشند.

لازم به یاد آوریست که موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات علمی افراد است. لذا به هیچ عنوان در صورت ابتلا به نشانه های درج شده اقدام به مصرف خودسرانه این دارو نفرمایید.

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه دارو نداشته و تهیه دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها و با ارائه نسخه امکان پذیر است.

 

 

هیدروکورتیزون ( hydrocortisone ) چیست :

هیدروکورتیزون یک استروئید ( کورتون ) ضعیف موضعی است که به منظور کاهش علائم التهاب، قرمزی و تورم پوستی به کار برده می شود.

همانند تمامی کورتون های دیگر، هیدروکورتیزون نیز به منظور کاهش و کنترل علائم بیماری تجویز شده و به هیچ عنوان درمان اصلی محسوب نمی شود.

در حقیقت تمامی علائمی که با کورتون ها برطرف می شوند هشدارهای یک بیماری داخلی هستند و بهتر است فرد به پزشک مراجعه کند تا در درجه اول ریشه اصلی مشکل شناسایی و درمان شود، سپس به منظور کنترل و کاهش علائم به مدت دوره ای و زیر نظر پزشک می تواند در صورت لزوم اقدام به مصرف کورتون کند.

به عبارت دیگر کورتون ها برای مصرف دائمی به هیچ عنوان توصیه نمی شوند مگر در شرایط خاص که شخص مبتلا به شرایط ویژه ای باشد ( مثلا بیماری های خود ایمنی ) و به توصیه پزشک کورتون درمانی شود.

موارد مصرف هیدروکورتیزون ( hydrocortisone ) :

هیدروکورتیزون در درمان و مراقبت طیف وسیعی از مشکلات پوستی کاربرد دارد.

مثل : نیش حشرات، تماس پوست با مواد سمی و شیمیایی، درماتیت، آلرژی، راش پوستی، خارش نواحی خارجی تناسلی، خارش مقعدی و ...

هیذروکورتیزون تورم، خارش، سوزش و قرمزی که می تواند در این شرایط رخ دهد را کاهش می دهد.

 

عوارض مصرف هیدروکورتیزون ( hydrocortisone ) :

برخی نشانه های خفیف سوزش، خارش، خشکی یا قرمزی در نواحی تحت درمان با هیدروکورتیزون ممکن است رخ دهد.

جوش، رشد غیر معمول موها، فولیکولیت، نازک شدن و یا تغییر رنگ پوست و یا استرچ مارک نیز از دیگر عوارض رایج به شمار می آیند.

در صورتی که هر یک از این عوارض ادامه داشتند و یا بدتر شدند با پزشک و یا داروساز تماس بگیرید.

در صورتی که دارو را بنا بر تجویز پزشک مصرف می کنید به خاطر داشته باشید درمانگر شما مزایای مصرف دارو را ارجح به عوارض آن دانسته، هم چنین برخی افرادی که از دارو استفاده می کنند ممکن است هرگز هیچ یک از این عوارض را تجربه نکنند.

چنانچه ناحیه تحت درمان شروع به خونریزی کرد( به خصوص اگر از هیدروکورتیزون برای درمان خارش مقعدی استفاده می کنید ) به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

سابقه حساسیت و واکنش جدی به دارو بسیار نادر است. با این حال اگر متوجه نشانه های واکنش آلرژیک شدید مثل راش، خارش، تورم به خصوص در ناحیه صورت، زبان و گلو )، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی شدید به مراکز درمانی مراجعه کنید.

موارد ذکر شده لیست تمامی عوارض دارو نیست، لذا در صورتی که متوجه هر نشانه غیر طبیعی شدید که تا قبل از مصرف هیدروکورتیزون نداشتید جهت اطمینان با پزشک خود مشورت کنید.

روش مصرف هیدروکورتیزون ( hydrocortisone ) :

در حال حاضر هیدروکورتیزون به اشکال مختلفی در دسترس است که برخی از آنها مجاز به فروش بدون نسخه پزشک هستند و دسته ای دیگر حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

بنابراین بهتر است درباره انتخاب بهترین دوز مصرف دارو متناسب با مشکل پوستیتان با پزشک معالج و یا داروساز مشورت کنید.

این دارو فقط برای مصرف پوست بدن فرموله شده، از مصرف آن روی پوست صورت و زیر بغل جدا خودداری کنید.

 

موارد احتیاط

به هیچ عنوان به توصیه اشخاص غیر متخصص اقدام به مصرف دارو نکنید.

این دارو حاوی ترکیبات غیر فعالی است که ممکن است سبب ایجاد واکنش های آلرژیک و یا سایر مشکلات در تعداد انگشت شماری از  افراد شود، لذا قبل از شروع مصرف هیدروکورتیزون موارد زیر را با پزشک خود در میان بگذارید :

***     سابقه حساسیت به هیدروکورتیزون

***     سابقه حساسیت به خانواده کورتون ها مثل پردنیزولون، تریامسینولون

***     سابقه هر واکنش آلرژیک به دارو و یا خوراکی خاص دیگر

برای کمک به تشخیص سریع تر و اصولی بیماری موارد زیر را با پزشک در میان بگذارید :

***     ابتلا به بیماری های خاص

***     داشتن هر نوع علامت حاکی از عدم سلامت طبیعی بدن

***     خارش واژینال همراه با ترشح

در صورتی که ناحیه تحت درمان دارای زخم و یا عفونت است به هیچ عنوان از این دارو استفاده نکنید.

عفونت های پوستی در صورت استفاده از این دارو ممکن است وخیم تر شوند، اگر قرمزی، تورم و یا خارش بهبود نیافت با پزشک خود در میان بگذارید.

کودکان نسبت به عوارض مصرف کورتیکواستروئید ها بسیار حساس ترند، لذا به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک اقدام به مصرف خودسرانه هیدروکورتیزون و یا هیچ کورتون دیگری در کودکان زیر 12 سال نکنید.

در دوران بارداری فقط در صورتی مجاز به مصرف هیدروکورتیزون هستید که تنها راه درمان کورتون باشد و جایگزین دیگری برای آن وجود نداشته باشد هم چنین درباره مزایا و مضرات مصرف هیدروکورتیزون در این دوران پزشک تصمیم می گیرد.

هنوز مشخص نیست در صورت مصرف موضعی هیدروکورتیزون ( همانند مصرف خوراکی آن ) دارو به شیر مادر نفوذ می کند یا خیر، بنابراین در دوران شیردهی درباره مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اگر زیر نظر پزشک از هیدروکورتیزون استفاده می کنید، پزشک یا داروساز باید در جریان تمام داروهای گیاهی و یا شیمیایی که مصرف می کنید قرار گیرد تا در صورت لزوم شما را از تداخلات آنها آگاه سازد.

هرگز بدون مشورت با پزشک اقدام به شروع، قطع و یا حتی تغییر دوز مصرف نکنید.

مصرف بیش از اندازه هیدروکورتیزون ( hydrocortisone ) :

در صورت استفاده بیش از اندازه از دارو چنانچه فرد داری علائمی مثل استفراغ و یا تنگی نفس بود، فورا با اورژانس تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

فراموش نکنید پزشک دارو را برای شرایط کنونی بیماری شما تجویز کرده، لذا از توصیه آن به افراد دارای علائم مشابه و یا مصرف مجدد آن بدون توصیه پزشک خودداری کنید. ممکن است در سایر موارد مشابه و یا اشخاص دیگر نیاز به مصرف داروی دیگری باشد.

حتما برای معاینه مجدد و بررسی میزان پاسخگویی به درمان در زمان مقرر به پزشک مراجعه کنید.

این دارو در صورت بلعیده شدن می تواند مضر باشد.

دوز مصرف فراموش شده

اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن استفاده کنید.

اگر نزدیک به نوبت بعدی مصرف است، نیاز به مصرف دوز فراموش شده و یا دو برابر کردن مقدار مصرف نیست.

شرایط نگهداری

دور از تابش مستقیم نور و رطوبت نگهداری شود.

داخل حمام نگهداری نشود.

همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان نگه دارید.

جهت آشنایی کامل با شرایط نگهداری و اطلاعات تکمیلی به بروشور داخل جعبه مراجعه کنید.

و به عنوان سخن آخر، نه تنها درباره هیدروکورتیزون بلکه درباره تمامی داروها قبل از مصرف با پزشک مراجعه کنید، گاهی اوقات بیماری با مصرف داروی دیگری درمان شده و یا حتی مصرف خودسرانه برخی ترکیبات سبب وخامت اوضاع بیماری می شود.

محصولات پیشنهادی توسط مشاورین اویرو را در قسمت پایین صفحه ملاحظه فرمایید.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو بصورت آنلاین در ارتباط باشید.

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*