نمایش: (2149)

انواع مکمل های پروتئین کدامند؟

ورزشکاران حرفه ای و حتی مبتدی پیوسته به دنبال یافتن مکمل هایی برای ساخت عضله، افزایش انرژی و کاهش وزن خود می گردند. در ادامه به بررسی پروتئین ( PROTEIN ) به عنوان یکی از اصلی ترین مکمل های ورزشی خواهیم پرداخت.

پروتئین مهم ترین ماده ای است که هر ورزشکاری برای افزایش عملکرد ورزشی خود به آن نیاز دارد. در حقیقت افرادی که فعالیت های ورزشی انجام می دهند نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

انواع مختلفی از پروتئین وجود دارد که از منابع متفاوتی به دست می آید و هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

شاید برای افرادی که به تازگی قصد خرید و انتخاب مکمل پروتئین دارند انتخاب نوع آن کمی دشوار باشد، 4 گونه محبوب و رایج پروتئین در ادامه معرفی شده و تفاوت و منابع آنها بررسی شده.

امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید بهترین منبع پروتئین مناسبتان را برگزینید.

1-          پروتئین آب پنیر ( WHEY PROTEIN ) :

آب پنیر حاوی 20% از پروتئین های شیر است و متشکل از چندین پپتید پیچیده می باشد. این منبع پروتئین، غنی شده از تمامی آمینواسید های ضروری به خصوص BCAA، لوسین ( leucine ) و سیستئین ( cysteine ) است.

پروتئین وی

بارز ترین ویژگی : عضله سازی، رژیمی، مصرف بی خطر

سرعت جذب و هضم : بسیار سریع

زمان و مقدار مصرف : 10 تا 30 گرم حداقل نیم ساعت قبل از تمرین و 10 تا 30 گرم بلافاصله بعد از تمرین

فواید : سطح بالای BCAA و هضم سریع، سبب افزایش رشد توده عضلانی بدن می شود، پروتئین وی برای استفاده قبل و بعد تمرین و بین وعده های غذایی مناسب است، هم چنین سطح بالا لوسین، این نوع پروتئین را تبدیل به یک محرک موثر آنابولیک با کالری کم

کرده است بنابراین این محصول برای کسانی که رژیم غذایی تناسب اندام دارند بسیار ایده آل است.

سطح بالای سیستئین باعث افزایش تولید گلوتاتیون و هم چنین افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن می شود، لذا باعث بالا رفتن قدرت ایمنی و تقویت و ترویج سیستم ایمنی بدن می شود بدین ترنیب مانع ضعف و گرسنگی فرد شده به همین خاطر در کاهش وزن هم

موثر است.

 

2-          پروتئین کازئین ( CASEIN PROTEIN ) :

کازئین، پروتئین اصلی و عمده موجود در شیر گاو است ( 80% از کل پروتئین آن ) و حاوی تمام اسید آمینه های ضروری به خصوص تیروزین ( tyrosine ) و پرولین ( praline ) می باشد.

کازئین

بارز ترین ویژگی : تاثیرات طولانی مدت و بادوام

سرعت جذب و هضم : آهسته

زمان و مقدار مصرف : استفاده این نوع پروتئین به دلیل باقی ماندن در معده پیش از تمرین توصیه نمی شود. بهترین زمان مصرف این محصول به مقدار 10 تا 30 گرم و 1 ساعت پس از تمرین است.

 فواید : به دلیل تعمیم اثر فعالیت های آنابولیک، مصرف این نوع پروتئین زمانی توصیه می شود که تامین پروتئین از منابع خوراکی برای بدن ممکن نیست، مثل زمانی که به خاطر رژیم یک یا دو وعده غذایی فرد حذف شده و یا پیش از خواب!

کارئین منبع تامین کننده پروتئین طولانی اثر است و در حالت عادی توسط منابع غذایی تامین می شود، لذا تنها زمانی مصرف کازئین اجباری می شود که فرد فقط یک یا دو وعده غذایی اصلی داشته باشد.

 

3-          پروتئین سفیده تخم مرغ ( EGG WHITE PROTEIN ) :

سفیده تخم مرغ حاوی بیش از 40 نوع پروتئین است که مهمترین آنها آلبومین است. البته زرده تخم مرغ نیز پروتئین دارد اما مصرف پودر سفیده تخم مرغ نسبت به پودر تخم مرغ رواج بیشتری دارد.

پروتئین سفیده تخم مرغ

بارز ترین ویژگی : کیفیت بالا، فاقد لبنیات

سرعت جذب و هضم : متوسط تا سریع، سرعت جذب خوبی دارد اما نسبت به پروتئین آب پنیر کمی دیر تر جذب می شود، تفریبا 45 تا 60 دقیقه پس از مصرف هضم می شود.

زمان و مقدار مصرف : 10 تا 30 گرم حداقل 45 دقیقه قبل از تمرین و 10 تا 30 گرم بلافاصله بعد از تمرین

فواید : بهترین انتخاب برای افرادی که تحمل پذیرش لاکتوز را ندارند و یا به شیر یا پروتئین سویا حساسیت دارند، پروتئین سفیده تخم مرغ بسیار مشابه پروتئین آب پنیر عمل می کند و می تواند یک جایگزین عالی برای آن به حساب آید.

هم چنین برای کسانی که طعم تخم مرغ را دوست ندارند نیز انتخاب بسیار خوبیست.

 

4-          پروتئین سویا ( SOY PROTEIN ) :

پروتئین سویا تمام آمینو اسید های ضروری را شامل می شود و بارز ترین ویژگی آن داشتن آرژنین و گلوتامین به میزان 2 برابر پروتئین های برگفته شده از شیر است.

پروتئین سویا

بارز ترین ویژگی : بهترین منبع پروتئین برای گیاهخواران

سرعت جذب و هضم : متوسط – بین آب پنیر و کازئین

زمان و مقدار مصرف : 10 تا 30 گرم حداقل 45 دقیقه قبل از تمرین و 10 تا 30 گرم بلافاصله بعد از تمرین

فواید : سویا بالاترین کیفیت میان پروتئین با منابع گیاهی را دارد. بنابراین بسیار ایده آل برای گیاهخواران است. هم چنین برخی تحقیقات نشان می دهد پروتئین سویا تاثیرات مثبتی بر روی سلامت قلب و عروق و استخوان نیز دارد.

علاوه بر آن این نوع پرونئین انتخاب خوبی برای کسانی که به پروتئین شیر و تخم مرغ حساسیت دارند به حساب می آید.

 

 محصولات پیشنهادی توسط مشاورین اویرو را در قسمت پایین صفحه ملاحظه فرمایید.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو بصورت آنلاین در ارتباط باشید.

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*