نمایش: (3750)

تفاوت SPF ها در ضدآفتاب

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که آفتاب چه آثار مخربی روی ساختمان پوست شما می گذارد؟

همانگونه که می دانید نور خورشید بهترین منبع ویتامین D  است اما زیادی آن هم می تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد، چه بسا عدم مراقبت پوست در برابر آفتاب سبب پیری پوست و خدای نکرده بسیاری از بیماری های مهلک پوستی خواهد شد. پس حداقل کاری که برای سلامت خود و پوستتان می کنید این است که این امر بسیار مهم و استفاده از ضدآفتاب را در زمره کارهای اصلی زندگی خود قرار دهید.

رابطه نور آفتاب با پوست

 در نور آفتاب دو نوع اشعه ماوراء بنفش (  Ultra Violet  ) یا ( UV ) به اختصار وجود دارد که یکی را ( UVA ) و دیگری را ( UVB ) می نامند. این دو اشعه از نقطه نظر طول موج متفاوت بوده و از نقطه نظر اثر آنها بر روی پوست، UVA  را اشعه ” پیرکننده “ پوست می نامند چرا که باعث پیری زودرس پوست می شود.
اشعه UVB قابلیت نفوذ بیشتری در پوست داشته و به همین دلیل بافت پوست را به طور بنیانی تخریب می نماید که پیری زودرس و ایجاد چین و چروک یکی از اثرات تخریب بافت پوست می باشد. هم چنین در نور آفتاب مقدار اشعه UVA بیشتر از UVB می باشد.

آشنایی با SPF

 که مخفف Sun Protection Fector می باشد به معنی فاکتور محافظت از خورشید ( نور خورشید ) می باشد. این عدد بیانگر قدرت این محصولات برای مقابله با نور خورشید بوده و نیز به عنوان عامل مقایسه در محصول از این نظر مورد استفاده قرار می گیرد. هر قدر این عدد از نقطه نظر کمیت، بزرگتر باشد، فرآورده قوی تر بوده، محافظت بیشتری را فراهم می نماید.

درباره ی اس بی اف شاید سوالات زیادی ذهن شما را درگیر کرده است و شاید جالب باشد نحوه بدست آمدن این عدد را بدانید!

نحوه محاسبه SPF

برای مثال شما می توانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب 10 دقیقه زیر نور خورشید باقی بمانید و احساس سوختگی نکنید. هنگامی که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید، می توانید زمان 10 دقیقه را ضرب در میزان SPF کرم کنید و به مقدار زمان به دست آمده زیر آفتاب بمانید. اگر SPF کرم شما 15 باشد، شما 150 دقیقه یا 2 ساعت و نیم می توانید در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجددا از کرم استفاده کنید، میزان محافظت آن بیشتر می شود اما، در مقدار زمان ایمن آن تاثیری ندارد.

تفاوت SPF ها در ضدآفتاب

بسیاری از افرادی که برای خرید ضد آفتاب به ما مراجعه می کنند هم در داروخانه و هم از طریق سایت یک سوال و مشکل مشترک دارند!

دغدغه این افراد SPF  روی محصولات است و تصور می کنند که اگر ضد آفتابی با SPF بالاتر تهیه کنند، پوستشان را از تمامی آسیب ها حفظ می کنند. اما حقیقت این است که میزان مراقبت محصولات تفاوت چشم گیری ندارد!

در کارخانه های تولید محصولات آرایشی، برای افزايش SPF يک کرم ضد آفتاب، بايد درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شيميايی زيادی را وارد آن کنند. بنابراين کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا، خيلی چرب هستند و می توانند عوارضی را ايجاد کنند.
توصيه ما اين است که یک کرم ضد آفتاب با SPF کمتر از 100 بخريد. کرم ضد آفتاب با SPF 30 ، بهترين کرم ضد آفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

پوست حساس به لک

قرارگرفتن بیش‌ از اندازه در معرض آفتاب بدون استفاده از کرم‌های ضد آفتاب باعث تغییر رنگ پوست می‌شود. آفتاب سوختگی باعث ایجاد کک‌ مک، پوست خالدار، تلانژکتازی یا گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود. قرار‌گرفتن زیاد در معرض آفتاب بویژه قبل از ۱۸ سالگی باعث بیماری ملانوما در سنین بزرگسالی می‌شود. قرار گرفتن فراوان و بدون محافظت در برابر آفتاب، منجر به سرطان سلول سنگ‌فرشی یا سرطان سلول پایه در سال‌های آتی زندگی می‌شود.

افرادی با پوست روشن معمولا از حساس بودن پوستشان به آفتاب رنج می برند. دغدغه این افراد، ایجاد کک و مک و یا لکه های تیره ناشی از آفتاب می باشد. حتی هستند مراجعه کنندگانی که از ترس ایجاد لک در زمان هایی که خورشید تابش بیشتری دارد از منزل خارج نمی شوند!

برای رفع این موضوع تیم مشاورین ما به شما عزیزانی که پوست روشن، حساس و مستعد لک دارید توصیه می کنیم تا از ضدآفتاب ضدلک، استفاده نمایید.

ضدآفتاب اسپات بایودرما

ضدآفتاب اسپات بایودرما

پوست های سرخ در مقابل آفتاب

همانطور که پیشتر گفتیم ، یکی از عوارض آفتاب سوختگی، ایجاد التهاب، سرخی  و گشاد شدن رگ های خونی می باشد.  بسیاری از افراد بلافاصله بعد از اینکه در معرض آفتاب قرار میگیرند پوستشان متورم شده و سرخ می شود. این سرخی بیشتر روی گونه ها و اطراف بینی مشاهده می شود.

پیشنهاد مشاورین اویرو به این افراد، استفاده از ضدآفتابی مناسب برای پوست های حساس می باشد. اگر در انتخاب محصول مناسب دچار سردرگمی شدید پیشنهاد ما به شما استفاده از کرم ضدآفتاب فتودرم ای آر می باشد.

ضدآفتاب فتودرم AR

ضد آفتاب فتودرم AR

انتخاب ضدآفتاب و هزار و یک سوال

انتخاب ضدآفتاب شاید در وهله اول امری سخت و سردرگم کننده بنظر بیاید اما واقعیت این است که در بین برندهای بسیار موجود در داروخانه و بازار فعلی، شاید اسامی بسیار باشد اما کیفیت در اکثریت محصولات یکسان است.

برای انتخاب ضدآفتاب مناسب بهتر است به جای انتخاب از روی برندها، از روی ویژگی های محصولات آنها را انتخاب کنید که این خود نتیجه شناخت جنس و ویژگی پوستتان می باشد. بسیاری از افراد درک درستی از شناسایی جنس پوست خود ندارند!

بطور مثال وقتی در مشاوره های فردی سوال می کنیم، جنس پوسستان را بگویید _ با جمله پوست خشک که مواجه می شویم بلافاصله سوال بعدی ما این است که آیا جوش میزنید و یا احساس کشیدگی می کنید؟

اگر فرد با پوست خشک گاهی جوش میزند و دچار کشیدگی هم می شود باید گفت که این فرد پوست مختلط و دهیدراته ای دارد!

این فرد اگر محصولات مناسب پوست خشک را استفاده کند، ممکن است دچار آکنه های شدید و یا جوش های سر سیاه شود. پس در انتخاب ضدآفتاب دقت کافی را داشته باشید و از مشاورین پوست و یا دکتر خود مشورت بگیرید.

ضدآفتاب مناسب پوست های چرب باید فاقد چربی و هرگونه افزودنی سنگین و چرب باشد، برای افرادی که پوست چرب و یا حتی چرب جوشی دارند توصیه مشاورین اویرو ضدآفتابی با SPF کمتر و بافت فلوئیدی می باشد تا سبک باشد و حالت ماتی روی پوست ایجاد کند، مانند:

فلوئید آکنه مت بایودرما 

فلوئید ضدآفتاب آکنه مت

اگر پوست نرمالی دارید و به دنبال یک ضدآفتاب مناسب برای استفاده روزمره تان هستنید می توانید از ضدآفتاب فتودرم ساده یا رنگی با SPF50 استفاده کنید. گمان نکنید اگر از یک ضد آفتاب با اس پی اف بالا استفاده کنید، این ضد آفتاب در تمام طول روز از پوست شما محافظت می کند و نیازی به تمدید آن ندارید!!!

حقیقت این است که هیچ ضد آفتابی نمی تواند بیش از دو ساعت از شما محافظت کند. انواع ضد آفتاب ها بعد از دو ساعت تاثیر و کارایی خود را از دست می دهند. پس یک قانون مهم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی این است که ضد آفتاب تان را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.

پیشنهاد مشاورین اویرو برای استفاده روزانه ضدآفتاب برای شما که پوست نرمال و یا خشکی دارید، ضدآفتاب فتودرم بایودرما می باشد:

ضدآفتاب فتودرم رنگی  و  ضدآفتاب فتودرم بی رنگ

در كرم فتودرم مكس رنگی بيشترين اثر ضد UV به همراه قوی ترين فيلتر UVA كه هركدام به تنهايی پوست را از اشعه های مورد نظر محافظت می كنند.


به وسيله كمپلكس اختصاصی Bio Protection، از عمق سلول های پوستی شما محافظتی مطلوب انجام می شود.

تركيب فوق العاده سبک كرم فتودرم مكس رنگی به پوست شما حسی فوق العاده نرم و لطيف می دهد. در نوع بی رنگ هم هیچ ردی از سفیدی باقی نمی ماند.

كرم فتودرم مكس رنگی غير كومدون زا و مقاوم در مقابل آب و نور می باشد.

.

.

.

محصولات پیشنهادی توسط مشاورین اویرو را در قسمت پایین صفحه ملاحظه فرمایید.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   41702 _ 021 

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

(2)
 • مهتاب 1397/03/21

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون
  من واقعا باورم نمیشه اس بی اف 100 با 50 فقط 1 درصد فرق دارن!
  آیا منبعی برای اثبات این ادعا دارید ؟
  خیلی واسم جالب شد راستش بدونم.
  مرسی

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما 

  همه مقالات اویرو بر مبنای منابع معتبر میباشند و کلیه مقالات توسط دکترهای داروساز مجموعه بررسی و تایید میشوند.

 • شیما 1397/12/26

  سلام مرسی از مقاله خوبتون
  من هم پوستم چربه و هم کک و مک میزنه جلوی افتاب برای همین برای انتخاب ضدافتاب بیودرما تردید دارم کدوم رو استفاده کنم
  اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما

  جهت انتخاب محصول با مشاورین اویرو در ارتباط باشید 02141702

دیدگاه خود را بنویسید
*
*
برچسپ ها